57. Kanga
28. Hála
36. Plšek
74. Plšek

Vítejte u online přenosu z utkání 8. kola FORTUNA:LIGY mezi Spartou a Olomoucí. Zápas začíná v neděli 1. září v 19:00 a živě jej vysílá stanice O2 Sport.

Domácí Sparta Praha je nadále v krizi. Po vypadnutí z předkola Evropské ligy se sice může soustředit jen na českou ligu a pohár, avšak ani to nepřináší fanouškům pražského týmu mnoho radosti. Aktuálně je totiž Sparta až na sedmé příčce Fortuna ligy, přičemž poslední místo má blíže než to první.

Sparťanům se nedaří především ve venkovních utkáních, ze kterých zatím získali pouhý jeden bod a poslední dva venkovní zápasy prohráli. Na druhou stranu, doma Sparta vyhrála třikrát za sebou a to při celkovém skóre 7:0!

Sigma Olomouc je na tom velmi podobně jako její dnešní soupeř. Při shodném zisku deseti bodů má však horší skóre a vinou toho je na deváté pozici. Navíc se Sigmě, podobně jako Spartě, nedaří venku a body sbírá především na domácí půdě. Naposledy tak učinila proti nevýrazným Teplicím, avšak předtím prohráli Olomoučtí 2:3 v Ďolíčku na Bohemce.

Sparta

SESTAVA SPARTY

Nita - Sáček, Štětina, Hancko, Hanousek - Hložek, Hašek, Mandjeck, Kanga, Plavšič - Kozák (C)

Heča - Graiciar, Karlsson, Kaya, Krejší, Tetteh, Trávník

Olomouc

SESTAVA OLOMOUCE

Reichl - Hála, Beneš (C), Jemelka, Vepřek - Greššák - Pilař, Houska, Plšek, Falta - Nešpor

Mandous - Kerbr, Látal, Štěrba, Yunis, Zahradníček, Zmrzlý

Co se týče vzájemných zápasů, v posledních utkáních se radují převážně domácí celky. Naposledy to byla doma Sparta (2:1), předtím Olomouc (1:0) pak zase Sparta (1:0) a v roce 2017 opět Olomouc (1:0). Poslední vítězství hostujícího celku se datuje k 13. březnu 2016, kdy si Sparta z Olomouce odvezla vítězství 2:0.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

V úvodu se hraje jenom ve středu hřiště. Po faulu Vepřeka na Hložka budou domácí zahrávat volný kop.

2.

Sigma podnikla první ofenzivní akci. Na pravé straně Hála odcentroval, ale ten putoval daleko za bránu Florina Nity.

3.

Sparta odpověděla souhrou na levém křídle. Nízká přihrávka Plavšiče nadělala problémy Benešovi, který nakonec musel zahrát aspoň na roh.

4.

Podruhé v utkání si Vepřek pomohl faulem proti Hložkovi. Tentokrát jej tvrdě srazil ve vzdušném souboji.

5.

Sparta je podle očekávání v úvodu aktivnější a drží míč na útočné polovině. Ohrožení Reichla se zatím nekonalo.

5.

Jenže teď už měl Reichl práci, když jej slabým zakončením z voleje prověřil Hložek.

6.

Útočná snaha Sigmy měla jepičí život. Míč už je znovu na kopačkách domácích fotbalistů, kteří chvátají k pokutovému území.

7.

Tlak domácího mužstva neustává. Vepřek míč sice vytáhl aspoň k polovině hřiště, avšak záhy poté se uvolnil Hašek, který míč dostal zpátky k defenzivní linii Olomouce.

8.

Po faulu Plška se Sparta nadále udržela u pokutového území. Výsledkem byla Plavšičova rána z pravé strany šestnáctky, která skončila na břevně!

9.

Jemelka oslovil Vepřeka, jenž si zaběhl na levou stranu. Míč ale nedokázal udržet na hrací ploše.

10.

Jenže Sigma se nyní drží v blízkosti soupeřovy šestnáctky. Hancko musel odvracet jedovatý centr a bude z toho roh pro hosty.

11.

Ze standardní situace hosté vůbec nic nevytěžili. Odkop od brány si tak může chystat Florin Nita.

12.

Dvě nepřesnosti v podání domácích fotbalistů. Po Kangovi nezahrál ideálně ani Kozák, kterému míč odskočil od nohy.

13.

Po úvodním tlaku Sparty se slehla zem. Sigma je v posledních desítkách vteřin konečně aspoň trochu aktivnější.

14.

Mandjeck se provinil nedovoleným zákrokem u postranní čáry. Jenže po rozehrání volného kopu fauloval také hostující Martin Nešpor.

16.

První kartónek žluté barvy. Vidí jej David Houska, který jednoznačně podrazil Hložka.

16.

Nepovedená nabídka pro Haška. Sparťanský odchovanec si to zamířil za obranu Olomouce, ale míč se po mokrém trávníku příliš sklouzl.

17.

Sparta má nadále více ze hry, nicméně v posledních minutách kombinuje spíše jen ve středu hřiště.

81.

Vypadalo to na nedovolený zákrok vůči rozběhnutému Haškovi, ale nakonec je pískáno až proti Spartě po souboji Hložek - Vepřek.

19.

Svůj druhý rohový kop v utkání bude zahrávat Sparta. Proti Kozákovi si věděl rady Beneš.

20.

A je tady úvodní branka zápasu. Kangův centr na bližší tyč byl lehce prodloužen do malého vápna. Tam šel do výskoku Reichl, ale gólman Olomouce vůbec nezvládl vzdušný souboj s LIBOREM KOZÁKEM a právě kritizovaný útočník Sparty míč protlačil do brány.

21.

Sparta je při chuti a znovu kombinuje na útočné polovině. Zatím se však nedostává do střelecké pozice.

22.

Po přihrávce do pokutového území se k míči tlačil Hašek, do kterého šel důrazně Greššák. Ani po kontrole s videem není pískána penalta.

23.

Odmávaný a odpískaný ofsajd po přihrávce Václava Pilaře. Olomouc je po inkasované brance znovu hodně zakřiknutá.

24.

Do Kangy šel příliš důrazně Houska. Hostům se to sice nelíbí, ale přesto je pískán nedovolený zákrok hostujícího záložníka.

25.

Sigma se ubránila další standardní situaci, avšak sama vepředu není schopna vymyslet nic kloudného.

25.

Špatná rozehrávka Jemelky. Využít toho mohl Kanga, který postupoval s Kozákem dva na dva. Jenže Jemelka se dokázal vrátit a napravil svou chybu.

26.

Kozák dostal do těžké pozice Sáčka, ale ten si míč dobře pohlídal tělem. Vepřek tak musel faulovat.

27.

Libor Kozák se v pokutovém území dokázal uvolnit a hlavou míč posunul k bráně. Jenže kulatý předmět šel několik decimetrů vedle vzdálenější tyče.

28.

Zničehonic máme vyrovnáno. Po kolmici na Faltu přišla zpětná přihrávka před bránu Florina Nity. Míč šel až na hranici šestnáctky, kde byl připravený MARTIN HÁLA. Jeho zakončení domácí gólman nedokázal vytěsnit.

30.

Sparta se pochopitelně okamžitě tlačí přes půlící čáru. Momentálně ale naráží na připravenou obranu Sigmy.

31.

Zasahovat musel Reichl. Srdjan Plavšič si míč totiž rychle navedl z levé strany na střelu a pravačkou prověřil hostujícího brankáře. Ten byl na správném místě.

32.

Kozák se v pokutovém území tlačil k zakončení, nicméně po skluzu Jemelky šel míč za brankovou čáru. Pokutový kop ve prospěch Sparty to ani v tomto případě nebude.

33.

Ofenzivní choutky Pražanů nadále přetrvávají. Domácí by jistě rádi vrátili vedení na svou stranu ještě před prvním poločasem.

34.

Sáček zprava skvěle přihrál do pokutového území a míč pomalu putoval k osamocenému Haškovi. Jenže před ním ve skluzu fantasticky zahrál vracející se Hála.

34.

V závěru 34. minuty mohlo být na Letné znovu veseleji. Jedovatá střela Haška po nakrátko rozehraném rohu skončila na břevně.

36.

Neuvěřitelné, co teď udělal Štětina. Domácí stoper měl míč odvrátit hlavou do bezpečí, ale místo toho kulatý předmět posunul přímo před JAKUBA PLŠKA. Hostující záložník tak pokračoval sám na bránu a v pohodě překonal bezmocného Nitu.

37.

Celá situace se ale ještě řeší u videa. Těžko říct, jaký moment se nyní kontroluje.

38.

Nakonec je všechno v pořádku. Nešpor se při hlavičce nenacházel v ofsajdu a Sigma tak vede.

39.

Domácí se znovu tlačí do blízkosti pokutového území. Zatím se však nedostává k dalšímu ohrožení Reichla.

40.

Hašek si ve středovém kruhu zadělal na problémy a po Houskově napadání je pískán faul domácího záložníka.

41.

Rohový kop Sigmy byl rozehrán centrem k Hálovi. Domácí defenzíva si ovšem věděla rady.

42.

Aktivitu Spartě nemůžeme upřít, ale po druhé inkasované brance je to poněkud kostrbaté. Uvidíme, zda si domácí do konce poločasu připraví ještě nějakou šanci.

43.

Mandjeck získal míč pro Kangu, který hru potáhl k pokutovému území a oslovil Hložka. Ten už šel zprava na Reichla, ale jeho přihrávku před prázdnou bránu zastavil Jemelka.

44.

Několik vzdušných soubojů ve středu hřiště. Kanga to nakonec tvrdě schytal od Beneše, ale nevypadá to na nic vážného.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje tři minuty.

45+1.

Hašek příliš dlouho váhal s kombinací se Sáčkem. Následovala nepřesná kolmice, po které bude následovat odkop Reichla.

45+2.

Kanga si u středového kruhu vynutil faul Greššáka. Sparta bude rozehrávat znovu až z vlastní obranné poloviny.

45+3.

V závěru nastavení prvního poločasu se domácí ještě dostali k šestnáctce, nicméně proti Kozákovi včas vyběhl Reichl.

45+3.

Nakonec se ještě Sparta dostala k zisku rohového kopu. Po odvráceném centru z pravé strany už se standardka zahrávat nebude.

45+3.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45 minut zápasu je minulostí a spokojenější jsou hosté z Olomouce. Jednoznačně více ze hry sice měla Sparta, která šla zásluhou Libora Kozáka, ale poté přišly chvíle Sigmy. Nejprve se prosadil Martin Hála a ve 36. minutě využil naprosto fatální chybu Štětiny Jakub Plšek. Spartě zatím nepomohly ani dvě nastřelená břevna a bude muset ještě přidat.

46.

DRUHÝ POLOČAS PRÁVĚ ZAČAL.

46.

Domácí jdou do druhé půle s jednou změnou. Ladislav Krejčí nahrazuje zdravotně indisponovaného Matěje Hanouska.

47.

Volný kop v úvodu poločasu Sparta nesehrála dobře. Sigma hru v pohodě dostává k polovině hřiště.

48.

Dvě tutovky Sparty. Kanga sám v pokutovém území nezpracoval míč, Hložek pak před prázdnou bránou selhal v jasném zakončení.

49.

Potřetí v utkání Sparta trefila brankovou konstrukci. Kozák se v pokutovém území dostal k hlavičce, ale po parádním výskoku poslal míč do tyče.

51.

Sparta zahrávala další volný kop. Tentokrát vůbec nezahrozila, Reichl zůstal v klidu.

52.

Jenže teď už je obrovský tlak domácích přetaven ve vyrovnání. Fantastickou přihrávku vyslal Martin Hašek, který kolmicí mezi dva hráče našel rozběhnutého ADAMA HLOŽKA. Sedmnáctiletý mladík šel sám na Reichla a zakončením mezi nohy vyrovnal.

54.

Sigma se rychle otřepala z vyrovnávací branky, ale kombinací se nyní nedokázala dostat do blízkosti pokutového území.

55.

Plšek si k Nitovi seběhl na centr z levé strany. Domácí gólman si však míč stáhl do náruče.

57.

Sparta během pěti minut otáčí nepříznivý vývoj. Kanga nejprve oslovil Plavšiče, ale ten vyběhl do horší střelecké pozice. Vrátil tak míč GUÉLORU KANGOVI, který dostal prostor na středu šestnáctky a prostřelil gólmana Reichla.

58.

Pražané jsou samozřejmě při chuti a hodlají nadále útočit. Přeci jenom je jednogólové vedení hodně nevýrazné.

59.

Mandjeck natáhl ke střele, ale ta byla zablokována a Hancko už posléze neuspěl s pokusem o nůžky.

60.

Mandjeck těžil ze skvělého napadání a kolmicí do šestnáctky našel volného Kozáka. Ten si ale o kousek nepohlídal ofsajd. Gól tedy neplatí.

61.

Souboj Vepřeka s Hložkem byl posouzen jako čistý. Dopředu tak zamířil Sáček, kterého ovšem pohlídal Jemelka.

63.

Sparta pokračuje ve velmi dobrém vstupu do druhé půle. Další šance zatím nepřichází.

64.

První střídání Olomouce. Lukáš Greššák má odpracováno, na trávník vbíhá Ondřej Zmrzlý.

65.

Sigma se už nyní musí tlačit do útoku. Ztráta vedení během pěti minut určitě nebyla v plánu a hráči Olomouce se musí potýkat s těžkou pozicí.

66.

Odražený míč si v pokutovém území našel Hancko, který se okamžitě odhodlal ke střele z voleje. Zakončení bylo sraženo.

67.

Dva slepené fauly hostujících fotbalistů. Nejprve byl tvrdě atakován Plavšič, záhy poté Kanga.

68.

Velkou chybu vyprodukoval Mandjeck, z čehož těžili hostující fotbalisté. Snad ke své první střele v utkání se dostal Nešpor a hned z toho bylo břevno.

69.

Jemelka se dostal do nepříjemného střetu s Kozákem. Oba hráči potřebují lehké ošetření.

71.

Po zmiňovaném ošetření se znovu pokračuje ve hře. Vypadalo to na faul vůči Kangovi, ale sudí nepískl a Sigma chvátá dopředu.

72.

Jenže Olomouc vůbec nic nevymyslela a zahrozili tak opět domácí. Už už mohl vypálit Mandjeck, avšak ten si příliš neporozuměl s Hložkem.

74.

Kanga ještě vytěžil rohový kop, po kterém přišel střelecký pokus Haška. Reichl byl připraven.

74.

Šok pro domácí. Z ojedinělé akce je totiž znovu vyrovnáno. Bleskový výpad na levé straně skončil centrem na vzdálenější tyč. Tam si za záda Hancka zaběhl JAKUB PLŠEK, který uspěl těžkou hlavičkou z ostrého úhlu.

76.

K technickému zakončení se záhy po Plškově úspěchu dostal Kanga. Záložník Sparty ale neměl dost prostoru a Reichl v klidu zakročil.

77.

Tomáš Zahradníček je novým hráčem na trávníku, když nahradil Martina Nešpora.

78.

V úvodu 78. minuty se Olomouc znovu tlačila k pokutovému území. Ohrožení Nity se tentokrát nekonalo.

78.

Žlutou kartu dostává Guélor Kanga, který byl později u míče a zasáhl soupeře, který šel do skluzu.

80.

Hrdinou mohl být Plšek, který dostal přihrávku na šestnáctku a přízemní střelou protáhl Nitu. Ten má první zákrok v utkání.

81.

Na trávník jde druhý hroťák Sparty. Benjaminu Tettehovi své místo přenechal Adam Hložek.

81.

Blesková střela z úctyhodné vzdálenosti v podání Haška. Míč ale putoval přesně doprostřed brány, kde byl připravený Reichl.

82.

Tetteh se poprvé zapojil do ofenzívy Sparty. Jenže poté, co potáhl míč, připsal si jen zakopnutí o drn trávy.

83.

Povedená souhra kousek za šestnáctkou od Sparty. Následný centr si ale pohlídali stopeři Olomouce.

83.

Parádní centr na malé vápno vyslal Štětina. Míč sice doputoval na hlavu Tetteha, ale ten v záklonu trestuhodně netrefil bránu.

84.

Nepochopení od Libora Kozáka musel snést sudí Proske. Jenže žlutá karta pro Kozáka je po hře loktem zasloužená.

85.

Poslední střídání hostů. Šimona Faltu nahradil Jan Štěrba.

86.

Sparta už pochopitelně musí spěchat, neboť se nehodlá smířit s další ztrátou dvou bodů. Dobře zapracoval Tetteh, který získal roh.

87.

Po centru od rohového praporku byl míč chvíli v pokutovém území. Obrana Sigmy si nakonec poradila.

87.

Až na polovinu hřiště se teď vydal Nita, který šel do skluzu, aby míč posunul do zámezí. Následoval urputný sprint zpět do brány v podání rumunského gólmana.

88.

Po rohovém kopu Pilaře hlavičkoval Jakub Plšek. Osamocený střelec hostů poslal míč kousek nad bránu.

89.

Spartě se nyní vůbec nic nedaří. Očekávaný nápor a snaha o vítězství se zatím nekoná.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje čtyři minuty.

90+1.

Poslední instance Sparty. Mladý útočník Martin Graiciar jde na plac místo Srdjana Plavšiče.

90+2.

Benjamin Tetteh neprošel přes dva hráče a po faulu na Jemelku si připisuje žlutou kartu.

90+3.

Domácí vybojovali volný kop, nicméně po dlouhém centru se nekonalo ohrožení gólmana Reichla. Graiciar hrál zády k bráně jen výrazně mimo tři tyče.

90+3.

Zdržování od Michala Reichla je ohodnoceno žlutou kartou.

90+4.

Nepřesná kombinace Sparty na pravé straně. Už to nevypadá na další příležitost pro sparťanské fotbalisty.

90+4.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je tedy u konce a favorizovaná Sparta má znovu pouze bod. Domácí vstoupili do zápasu skvěle, když trefili břevno a Libor Kozák ve 20. minutě otevřel skóre. Jenže poté přišly chyby v defenzívě a během osmi minut také obrat. Ve 28. minutě totiž vyrovnal Martin Hála, načež fatální nepřesnost Štětiny potrestal Jakub Plšek. Sparta pak ještě jednou trefila břevno, ale do kabiny šla s jednogólovým mankem.

Do druhého poločasu měla Sparta znovu fantastický vstup. Hložek sice ve své první tutovce selhal, Kozák trefil tyč, ale poté už se domácí prosadili. Adam Hložek v 52. minutě dokázal vyrovnat a o pět minut později zužitkoval velký tlak Sparty Guélor Kanga. Zdálo se, že Sparta bude mít závěr pod kontrolou, navíc když měla několik dalších příležitostí. Opak byl ovšem pravdou. V 74. minutě skóroval z ojedinělé olomoucké šance Jakub Plšek, který nakonec stanovil finální podobu skóre.