Fortuna:Liga • 30. kolo • 15:00

Závěr základní části Fortuna:Ligy

Dobrý den, vítejte při sledování souhrnného on-line přenosu ze zápasů posledního kola základní části fotbalové Fortuna:Ligy. Všech osm utkání začíná v neděli 30. dubna v 15 hodin.

Poslední kolo základní části nejvyšší české soutěže slibuje zajímavou podívanou hned na několika frontách. Nejsledovanější budou týmy pražských "S". Slavia je díky lepší vzájemné bilanci první, přičemž má stejně jako Sparta 65 bodů. Sešívaní doma přivítají Hradec Králové, letenští se představí v Liberci.

Liberecký Slovan může v případě výhry nad Spartou pomýšlet na účast ve skupině o titul, potřebuje však, aby olomoucká Sigma doma prohrála s Baníkem.

Už před nadstavbou probíhá dramatický souboj o udržení, přičemž v nejhorší pozici je Zlín, předposlední jsou Pardubice a tři body před nimi se pohybují Teplice s brněnskou Zbrojovkou.

Tabulka

Takto vypadá tabulka před posledním kolem základní části.

Zápasy 30. kola začaly.

SLA - HKR 0:1

Komplikace pro sešívané! Vedoucí tým tabulky v roli velkého favorita inkasuje na domácí půdě jako první, královehradecký celek posílá do překvapivého vedení středopolař Jakub Kučera.

BOH - JAB 1:0

V úvodní desetiminutovce dokázali skórovat také klokani. Ve velké formě hrající Jan Matoušek skóroval utaženou střelou k tyči, cíl získat čtvrté místo minimálně po konci základní části je zase o kousek blíž.

LIB - SPA 1:0

Slavia je ve virtuální tabulce zase první! Ne vlastní zásluhou, nýbrž díky libereckému Slovanu, který poslal do vedení nad Spartou Matěj Valenta, záložník působící na severu Čech shodou okolností na hostování právě ze Slavie.

SLA - HKR 1:1

Eden zase ožívá, hlásí totiž vyrovnaný stav! Východočeši se radovali z vedení pouhých dvanáct minut, vlastním gólem vrátil stav do nerozhodné podoby Adam Gabriel.

BOH - JAB 2:0

Klokani odskakují proti Jablonci na rozdíl dvou gólů. Arbitr Batík nařídil po faulu Akpudjeho pokutový kop, který proměnil velezkušený Josef Jindřišek.

MBL - ZLN 1:0

Roli favorita zatím potvrzují mladoboleslavští fotbalisté. Skóre střetnutí otevřel ve 22. minutě střetnutí křídelník Tomáš Ladra skvěle provedenou střelou z přímého kopu.

SLO - BNO 1:0

Moravské derby odstartoval gólem krajní obránce Petr Reinberk, jemuž asistoval stoper Kadlec. Slovácko pokračuje v honbě za čtvrtým místem, které drží Bohemians.

OLO - OVA 0:2

Povedená tříminutovka Muhameda Tijaniho! Útočník ostravského Baníku v rozmezí 22. a 25. minuty dvakrát rozvlnil síť za Stoppenovými zády, Ostravští mají slibně nakročeno k zakončení základní části výhrou.

CEB - PCE 1:0

S blížícím se koncem první půle se mění skóre v Českých Budějovicích, které posílá do vedení nad Pardubicemi Marcel Čermák. Jihočeši by za aktuální situace postupovali do skupiny o 7.-10. místo.

OLO - OVA 1:2

Hanáci neskládají zbraně a na dostřel je ve 45. minutě vrací Ondřej Zmrzlý, jednalo se o vůbec první střelu na bránu Letáčka, který balón nedokázal udržet před brankovou čárou.

Výsledky po 1. poločasech:

Bohemians - Jablonec 2:0 (9. Matoušek, 20. Jindřišek (p.)
České Budějovice - Pardubice 1:0 (42. Čermák)
Mladá Boleslav - Zlín 1:0 (22. Ladra)
Sigma Olomouc - Baník Ostrava 1:2 (45. Zmrzlý - 22. Tijani, 25. Tijani)
Slavia Praha - Hradec Králové 1:1 (19. Gabriel (vl.) - 8. Kučera)
Slovácko - Zbrojovka Brno 1:0 (24. Reinberk)
Slovan Liberec - Sparta Praha 1:0 (13. Valenta)
Viktoria Plzeň - Teplice 0:0

PLZ - TEP 0:1

Překvapení se rodí na západě Čech. Bezbrankové skóre zde prolomil teplický Alois Hyčka, případný nečekaný bodový zisk by byl bezpochyby vítanou pomocí v bitvě o udržení.

Eden už se radoval z obratu, ale předčasně. Střídající Mick van Buren sice rozvlnil síť, ale k jeho zakončení došlo z ofsajdové pozice.

CEB - PCE 2:0

Českobudějovičtí fotbalisté disponují dvoubrankovým náskokem na Pardubice. Na trefu Čermáka v 54. minutě navázal Petr Čavoš.

BOH - JAB 3:0

Nejjednoznačnější utkání se zatím hraje na hřišti Bohemians. Celek z hlavního města vede nad Jabloncem už o tři góly, střeleckou listinu doplnil útočník Václav Drchal.

OLO - OVA 1:3

Solidní výkony zatím v kádru ostravského Baníku podává Eneo Bitri. Albánský stoper právě vstřelil svůj druhý gól v novém působišti a týmu vrátil v Olomouci dvougólový náskok.

CEB - PCE 3:0

Na hattrick si může dělat zálusk Marcel Čermák. Českobudějovický střední záložník právě skóroval podruhé, Pardubice tempu soupeře z jižních Čech nestačí.

MBL - ZLN 1:1

Tříbodové vyhlídky se začínají bortit Mladé Boleslavi. Poslední Zlín dokázal v Lokotrans Aréně vyrovnat čtvrthodiny před koncem základní hrací doby zásluhou Dominika Simerského.

BOH - JAB 3:1

S nulou v kolonce vstřelených branek Jablonec z Prahy neodjede. Podle všeho bodovat nebude, na 1:3 z jeho pohledu snížil Pavel Šulc.

OLO - OVA 1:4

Hlavním hrdinou posledního kola základní části nejvyšší český soutěže je Muhamed Tijani, jenž v Olomouci právě zkompletoval hattrick! Skvěl počin tohoto dvaadvacetiletého útočníka z Nigérie.

PLZ - TEP 1:1

Vyrovnáno, ale bod je pro Plzeň z domácího utkání bezpochyby málo. Ještě pár minut zbývá, srovnávací trefa nejlepšího střelce Tomáše Chorého padla v 85. minutě.

CEB - PCE 3:1

Ve skupině o udržení čeká tvrdá práce Pardubice. Východočeši právě v Českých Budějovicích vstřelili gól, avšak trefa Robina Hranáče pouze zmírnila ztrátu na dvě branky.

LIB - SPA 1:1

Nejenže Gigli Ndefe způsobil svým faulem penaltu, ale zároveň poslal svůj tým do deseti, protože si za něj vysloužil druhou žlutou kartu. Pokutový kop v 90. minutě proměnil Awer Mabil a letenští mohou ještě pomýšlet na obrat.

BOH - JAB 4:1

Ve velmi dobém výkonu pokračují Bohemians. Trenér Veselý prostřídal řady a právě žolík Erik Prekop se stihl zapsal do střelecké listiny, svým gólem navyšuje náskok na 4:1.

LIB - SPA 1:2

Tak pozor! Hlavní rozhodčí Starý k překvapení všech na stadionu nařídil druhou penaltu pro Spartu, kterou v deváté minutě opět proměnil Awer Mabil a letenští rázem míří do čela tabulky!

LIB - SPA 1:3

Zatímco v Edenu už utkání skončilo, tak v pokračujícím natavení v Liberci letenští ještě stihli přidat pojišťovací třetí gól, postaral se o ně Jan Kuchta.

Výsledky 30. kola

Bohemians - Jablonec 4:1 (9. Matoušek, 20. Jindřišek (p.), 54. Drchal, 89. Prekop - 79. Šulc)
České Budějovice - Pardubice 3:1 (42. Čermák, 54. Čavoš, 67. Čermák - 89. Hranáč)
Mladá Boleslav - Zlín 1:1 (22. Ladra - 75. Simerský)
Sigma Olomouc - Baník Ostrava 1:4 (45. Zmrzlý - 22. Tijani, 25. Tijani, 63. Bitri, 80. Tijani)
Slovan Liberec - Sparta Praha 1:3 (13. Valenta - 90. Mabil (p.), 90.+9 Mabil (p.), 90.+14 Kuchta)
Viktoria Plzeň - Teplice 1:1 (85. Chorý - 50. Hyčka)

Poslední kolo základní části FORTUNA:LIGY je minulostí! Očekávaný souboj o lepší výchozí pozici pro nadstavbu vyšel lépe Spartě, která v závěru otočila utkání v Liberci a po vítězství 3:1 se odpoutala od městského rivala na rozdíl dvou bodů, protože sešívaní v roli obrovského favorita doma pouze remizovali s Hradcem Králové 1:1. Je tedy jasné, že výhodu domácího prostředí budou mít v derby letenští, a to by mohl být právě ten pomyslný jazýček na vahách, který rozhodne.

V poslední možnou chvíli se do skupiny o 7.-10. místo prodraly České Budějovice, které vítězstvím nad Pardubicemi poskočily na desáté místo před Jablonec a ostravský Baník.

Zajímavé bude sledovat i bitvu o udržení. V nejhorší pozici je Zlín, jenž zaostává dvoubodovým rozdílem za Pardubicemi, o další tři body napřed je brněnská Zbrojovka, nicméně zdaleka vyhráno nemají ani Teplice či již zmíněné týmy Jablonce a Ostravy.