Příbram přehrála Olomouc a poslala na dno Opavu. Ta padla ve Zlíně

20. 6. 2020 17:21
Fotbalisté Příbrami se vyšvihli z posledního místa tabulky. V utkání prvního kola skupiny o záchranu jim k tomu pomohly tři body za výhru 2:0 nad Olomoucí. Na dno znovu klesla Opava, jenž prohrála ve Zlíně, starosti přibyly i Karviné, jež padla v Teplicích.
Michal Škoda slaví první gól Příbrami, který vstřelil z pokutového kopu
Michal Škoda slaví první gól Příbrami, který vstřelil z pokutového kopu | Foto: ČTK

Fotbalisté Příbrami v úvodním kole skupiny o záchranu nadstavbové části první ligy doma porazili Olomouc 2:0 a posunuli se na předposlední místo tabulky, znamenající účast v baráži o nejvyšší soutěž. Středočeši mají čtyři zápasy před koncem sezony bodový náskok na šestnáctou Opavu. O góly se postarali Michal Škoda z penalty a Jaroslav Tregler. Jedenáctá Sigma prohrála v pátém z posledních šesti kol.

"Každá výhra samozřejmě mužstvo povzbudí. My víme, že nás čekají další čtyři zápasy, které rozhodnou o budoucnosti. Hrajeme o život. To, že jsme dnes vyhráli, je skvělé, ale už teď se minimálně my v trenérské kanceláři připravujeme na Zlín," řekl asistent trenéra Příbrami Pavel Horváth na video tiskové konferenci.

Olomoučtí měli v nohách středeční semifinále poháru, ve kterém doma podlehli Liberci 1:2. "Dnes jsme nepředvedli dobrý výkon. Z naší strany to bylo pomalé. Chyběly nám síly, nevím, jestli ze středy. Příbram nás předčila v nasazení, soubojovosti, rychlosti," uvedl trenér Hanáků Radoslav Látal.

Po nezáživné úvodní půlhodině hostující Jemelka v pokutovém území zahrál rukou a rozhodčí Franěk po přezkoumání situace na videu nařídil penaltu, kterou ve 32. minutě proměnil Škoda. Nejlepší příbramský střelec zaznamenal sedmý gól v ligové sezoně, skóroval ale poprvé od října a po 13 zápasech.

"S Honzou Rezkem jsme viděli, že to byla ruka a běželi jsme za rozhodčím, ať se podívá. Honza mi říkal, ať jdu penaltu kopnout a dám gól. Jsem rád, že jsem to proměnil," konstatoval Škoda.

"Padali jsme tam tři hráči dozadu. Ani jsem dotek necítil, ale říkali, že mi míč spadl na ruku. Reklamovali jsme, že byl předtím faul, ale to je na rozhodčím. Nemyslím, že to bylo nějaké extra porušení pravidel, gól by z toho nepadnul," uvedl Jemelka.

V závěru první půle mohli domácí vedení navýšit. Kapitán Rezek, jenž se vrátil do sestavy po dvouzápasové absenci, nacentroval na Škodu, ale ten hlavičkoval o kousek vedle. Těsně před pauzou olomouckou branku minul akrobatickými "nůžkami" Antwi.

Krátce po změně stran se v šestnáctce hostů dostal do zakončení volný Kvída, jenže v dobré pozici selhal a vypálil vysoko nad. V 62. minutě už se Příbramští druhé branky dočkali. Zorvan přistrčil míč Treglerovi a ten se dalekonosnou ranou trefil přesně k tyči.

Chvíli nato Zmrzlý ve zřejmě největší šanci Hanáků křížnou střelou zamířil vedle. V 73. minutě se blýskl domácí brankář Melichar, který zneškodnil přímý kop střídajícího Gonzáleze.

"Byli jsme pomalí, všechno hráli dozadu. Chyběla nám nějaká kombinace jeden na jednoho v křídelních prostorech, nedostali jsme se vůbec do zakončení," litoval kouč Látal.

Příbramští v závěru mohli definitivně rozhodnout, ale volný Polidar zblízka trefil jen nohy gólmana Mandouse a z dorážky přestřelil. Příbram doma v lize s Olomoucí popáté za sebou neprohrála a z toho počtvrté zvítězila.

Řezníčkova trefa nestačila

Zlín vyhrál v úvodním kole nadstavby první fotbalové ligy ve skupině o záchranu nad Opavou 3:1. O jeho branky se v první půli postarali Adnan Džafič s Róbertem Matejovem a výhru po přestávce pojistil nejlepší střelec týmu Tomáš Poznar. Za hosty snížil před pauzou Jan Řezníček. Zlín na třináctém místě tabulky navýšil náskok na čtrnáctou Karvinou na čtyři body, Opava klesla na poslední místo.

"Nadstavba se rozbíhá, čekají nás další zápasy. Budeme bojovat o život," řekl novinářům asistent opavského trenéra Radoslav Kováč, který převzal tým spolu s Aloisem Skácelem před koncem základní části. Slezané v druhém utkání pod jejich vedením nenavázali na úvodní výhru nad Českými Budějovicemi.

Úvod vyšel výtečně domácím. Po 100 sekundách hry zatáhl míč po levé straně Janetzký a jeho přízemní centr poslal za Fendrichova záda Džafič. V sedmé minutě mohlo být vyrovnáno. Po rohu se dostali k míči pár metrů před brankou Řezníček a Souček, ale ani jeden z nich tváří v tvář zlínskému gólmanovi vyloženou šanci neproměnil. "Kdybych to trefil, mohl se zápas vyvíjet jinak. Měl jsem jasně dát gól," litoval Řezníček.

Po 20 minutách ustala převaha hostujícího týmu a otěže zápasu převzali "Ševci". Druhý gól měl na hlavě Janetzký, ale Fendrich jej vychytal. Opavský gólman se blýskl i proti ráně Matejova, kterou vytáhl na roh.

Zlín se dočkal navýšení náskoku po hrubce opavské obrany ve středovém kruhu. Míče se ve 30. minutě zmocnil Matejov a svoje sólo od poloviny hřiště bezpečně proměnil.

"Bylo to snad poprvé v kariéře, kdy jsem šel od půlky sám na brankáře," řekl Matejov po svém druhém gólu v ligové sezoně. "Obě inkasované branky padly po našich chybách," konstatoval Kováč, který postrádal lehce zraněného veterána Zavadila.

Domácí měli duel pod kontrolou, ale zkomplikovali si jej nedůsledností ve vlastní šestnáctce. V poslední minutě první půle zblízka poslal míč do sítě Řezníček.

Druhá půle se nesla ve znamení hostující snahy o vyrovnání, které ale "Ševci" čelili za stálého deště poctivou obranou. V 60. minutě se za ni ojediněle dostal Dordič, ale Dostál svůj tým opět podržel.

Klid na zlínské kopačky přinesla 63. minuta, kdy si na Džafičův přímý kop ideálně naskočil Poznar a prudkou hlavičkou k tyči vrátil domácím dvoubrankové vedení. "Vytrhl nám trn z paty, pak jsme zápas už dohráli v klidu," řekl zlínský trenér Bohumil Páník.

Opava trojitým střídáním maximálně posílila ofenzivu, ale zlínskou pohodu a soustředěnost narušila až v samém závěru, kdy Simerský zblokoval střelu Železníka a Dostál vytáhl na roh hlavičku vlastního spoluhráče Jiráčka.

"Spokojen jsem s některými věcmi směrem dopředu, které trénujeme, vycházela nám přechodová fáze. Zápasy jdou v rychlém tempu za sebou, máme na čem stavět," dodal Páník.

Teplický krok k záchraně

Teplice zvítězily v úvodním kole nadstavby první ligy ve skupině o záchranu nad Karvinou 4:1. Za Severočechy postupně skórovali Jakub Mareš, Patrik Žitný, Daniel Trubač a Pavel Moulis, za hosty na začátku druhé půle snížil Ondřej Lingr. Severočeši podruhé za sebou nastříleli čtyři góly a přiblížili se udržení v soutěži. Na dvanáctém místě tabulky mají už osmibodový náskok před čtrnáctou Karvinou, která zůstává na první barážové pozici.

"Vstup do nadstavby jsme si tedy představovali jinak. Moc nerozumím tomu, co se s týmem po restartu ligy stalo. Další domácí zápas proti Opavě bude o život," řekl v nahrávce pro média karvinský trenér Juraj Jarábek.

Tepličtí v úvodu hráli až příliš opatrně a s výjimkou Hyčkova centru směřujícího pod břevno dlouho nebyli nebezpeční. Hosté působili živěji, byli aktivnější a především získávali převahu středu hřiště.

Všechno ale změnil první gól Severočechů, kterým situaci výrazně ulehčili hostující stopeři. Ve 33. minutě našel Hyčka centrem zcela volného Jakuba Mareše před brankou a jeho hlavička znamenala nejen vedení, ale také zjevné uklidnění domácích do další fáze hry.

Od té chvíle si Tepličtí vypracovávali šance, ale Řezníček ani Čmovs nedokázali přidat druhý gól. To se Severočechům podařilo až ve 42. minutě, kdy Žitný využil zkrat hostujícího gólmana Bolka při vyběhnutí a z 25 metrů poslal míč do opuštěné branky.

"Trochu to bylo o tom odhadnout, kam brankář míč vyhlavičkuje. Když dolétl ke mně, zkusil jsem to a míč se mi podařilo naštěstí dobře trefit. Podle mě to byl i důležitý krok vítězství, branka na 2:0 nás hodně uklidnila," uvedl Žitný.

"Před poločasem jsme soupeři darovali druhý gól. A to nemluvím o tom, že podobně to bylo i u dalších gólů. Asi nepamatuji, že bych byl u zápasu, ve kterém jeden tým udělá tolik hrubých chyb," podotkl Jarábek.

Krátce po pauze mohl kapitán Jakub Mareš potvrdit domácí výhru, ale při svém úniku se nechal dostihnout a bylo po šanci. Brzy tak přišel trest v podobě inkasované branky. Tepličtí si nepohlídali přízemní přihrávku, kterou vyslal Ba Loua před branku a Lingr pohotově snížil. Slezané venku v lize skórovali po devíti zápasech.

V 57. minutě mohlo být dokonce vyrovnáno po nepřehledné skrumáži v malém vápně, kde musel nejdříve Kučera odvracet z brankové čáry a následně Guba nastřelil břevno.

Pak přišly velké chvíle domácího Moulise. Nejprve spálil svoji první šanci, ale v 73. minutě už byl u třetího teplického gólu, který definitivně rozhodl o osudu utkání. Při průniku do šestnáctky byl faulován Janečkou a podle všeho by došlo na penaltu, rozhodčí ale nechal akci dokončit a nabíhající Trubač poslal míč přes Bolka do sítě.

Nakonec se i Moulis dočkal i branky poté, co v 87. minutě vystihl špatnou souhru Bolka se Šindelářem při rozehrávce. Na závěr pak stejný hráč ještě nastřelil tyč.

"Výsledek je vysoký, ale připomínám 57. minutu, kdy jsme byli v klinické smrti při šancích Karviné na 2:2. Naštěstí přišly další branky, podle šancí to byl zápas tak na 6:2," uvedl teplický trenér Stanislav Hejkal.

1. FK Příbram - Sigma Olomouc 2:0 (1:0)

Branky: 32. Škoda z pen., 62. Tregler. Rozhodčí: Franěk - Vlček, Flimmel - Pechanec (video). ŽK: Dramé, Polidar - Radek Látal. Diváci: omezený počet (limit 2500 osob na stadionu).

Příbram: Melichar - Kvída (81. Soldát), Dramé, Kleščík, Cmiljanovič - Tregler, Rezek - Antwi (63. Jindráček), Zorvan (82. Slepička), Škoda (71. Pazdera) - Polidar. Trenér: Čuhel.

Olomouc: Mandous - Radek Látal, Beneš, Jemelka, Kerbr (41. Juliš) - Greššák - Hála, Houska (72. Zahradníček), Zmrzlý, Falta (46. González) - Chytil (72. Sladký). Trenér: Radoslav Látal.

FK Teplice - MFK Karviná 4:1 (2:0)

Branky: 33. J. Mareš, 42. Žitný, 73. Trubač, 87. Moulis - 49. Lingr. Rozhodčí: Lerch - Poživil, Ratajová. ŽK: Mareček, Kučera, J. Mareš - Taiwo, Guba, Qose. Diváci: 1260 (limit 2500 osob na stadionu).

Teplice: Grigar - Nazarov, Čmovš, Mareček - Kučera - Hyčka (59. Černý), Žitný (84. Ljevakovič), Trubač (85. P. Mareš), Moulis - J. Mareš (63. Radosta), Řezníček. Trenér: Hejkal.

Karviná: Bolek - Ndefe, Šindelář, Rundič (46. Janečka), Čonka - Smrž, Mangabeira (85. Hanousek), Qose (78. Bukata) - Ba Loua (78. Vukadinovič), Lingr, Taiwo (46. Guba). Trenér: Jarábek.

Fastav Zlín - SFC Opava 3:1 (2:1)

Branky: 2. Džafič, 30. Matejov, 63. Poznar - 45. Řezníček. Rozhodčí: Hrubeš - Koval, Vitner - Zelinka (video). ŽK: Helešic, Hrabina, Harazim (všichni Opava). Diváci: omezený počet (limit 2500 osob na stadionu).

Zlín: Dostál - Matejov (90. Cedidla), Buchta, Simerský, Bartošák (62. Jiráček) - Džafič, Hlinka, Conde, Čanturišvili (62. Fantiš) - Poznar (90. Bačo), Janetzký (78. Jawo). Trenér: Páník.

Opava: Fendrich - Hnaníček, Schaffartzik (37. Harazim), Žídek - Hrabina, Jursa (68. Texl), Souček, Řezníček (68. Železník), Helešic - Dordič (68. Mondek), Juřena. Trenér: Skácel.