Slavia využila zaváhání Plzně. Baník porazila díky povedenému střídání

Aktualizováno 6. 11. 2022 22:05
Fotbalisté Slavie porazili v 15. kole první ligy Ostravu 3:1. Pražané z druhého místa neúplné tabulky ztrácejí na vedoucí Plzeň pouze bod, obhájce titulu má ale k dobru středeční dohrávku s nováčkem z Brna. Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského vyhráli v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou a Baníku nepodlehli v 11. ligovém utkání v řadě.
Matěj Jurásek
Matěj Jurásek | Foto: ČTK

Na góly si 16.130 diváků v Edenu muselo počkat do druhé půle. Domácí dostal do vedení vlastní brankou Filip Kaloč, vyrovnání obstaral Jiří Fleišman. Triumf vršovického celku zařídil premiérovými dvěma zásahy v lize střídající Matěj Jurásek. Ostravští venku potřinácté za sebou nezvítězili a patří jim 12. místo.

"Jsme spokojení, že jsme vyhráli, protože Baník má velké ambice, dobré mužstvo a skvělého trenéra. Určitě se konsolidují a jejich výkony půjdou rapidně nahoru. V tabulce určitě skončí nahoře," řekl na tiskové konferenci Trpišovský.

Slavia si před úvodním výkopem připomněla 130. výročí od založení. Při té příležitosti pojmenovala východní tribunu po svém dlouholetém hráči a mistru Evropy z roku 1976 Františku Veselém.

"Červenobílí", kteří ve čtvrtek nepostoupili ze skupiny Evropské konferenční ligy, byli od začátku aktivnější a více drželi míč, první větší příležitost si však vypracovali až v 37. minutě. Ostravský útočník Almási nechtěně prodloužil centr po rohovém kopu Slavie a jeho spoluhráč Frydrych včasnou hlavičkou zachránil Slezany od inkasovaného gólu.

"Laco (Almási) se snažil jít do hlavičky, ale někdo ho rozhodil a nedosáhl na míč. Tak jsem šel na zadní tyč, abych to přikryl, kdyby to tam náhodou někdo protečoval. Letělo to zrovna kolem mě, tak jsem měl čas to ještě vyhlavičkovat," konstatoval někdejší obránce Slavie Frydrych.

O chvíli později Lingr obloučkem zpoza vápna trefil břevno. Do vedení mohli jít hosté, když Šehič běžel sám na bránu, jenže trestuhodně minul. Na opačné straně stoper Santos hlavičkoval vedle.

V 53. minutě se slávisté dočkali. Usor odcentroval do vápna a kapitán jednadvacítky Kaloč míč hlavou nešťastně usměrnil na zadní tyč.

Za pět minut Baník srovnal. Šehič našel od rohového praporku nikým nehlídaného Fleišmana a osmatřicetiletý obránce nechytatelnou hlavou nedal Kolářovi šanci. Fleišman se trefil ve druhém kole po sobě.

V 73. minutě ale Pražané opět odskočili. Matěj Jurásek si navedl balon na levačku a střelou na bližší tyč zařídil rozdílový gól. Devatenáctiletému záložníkovi stačily na první ligový zásah necelé tři minuty na hřišti. "David Douděra mi tam zabíhal, chtěl jsem mu to dát patičkou. Všiml jsem si ale, že obránce si ho nabírá, tak jsem si to převzal a zakončil jsem po zemi na přední tyč," citoval klubový web Juráska.

Ostravané se ještě dožadovali přezkoumání situace kvůli možnému faulu Olayinky na Ndefeho, branka však platila. "Podle toho, jakým rázem byl zápas vedený, tak si myslím, že je to jasný faul. Nikdo by nic neřekl. Musím se na to znovu podívat. Pak se do toho dostal VAR a ten to asi viděl jinak. Podle rozhovoru s Ndefem i z mého přímého záběru z lavičky to byl jasný faul," uvedl ostravský kouč Pavel Hapal.

O šest minut později Matěj Jurásek krásnou ranou z dálky do "šibenice" zpečetil tříbodový triumf domácích. "Viděl jsem, že mám dostatek prostoru, tak jsem se uklidnil. Hodně jsme to trénovali. Nedal jsem moc ránu, chtěl jsem to hlavně trefit," prohlásil Jurásek.

Slavia má se 47 góly nejlepší útok ligy. V Edenu vyhrála všech osm zápasů v ročníku nejvyšší soutěže při skóre 35:4 a s 24 body je tam nejlepším týmem soutěže. "Z naší strany to nebylo optimální, co se týká herních dovedností. Kazili jsme hodně míčů, nebyli jsme moc v kombinaci. Hráli jsme ale se Slavií, která je právě doma v tomhle velice silná," podotkl Hapal.

Hlavní postavou Liberce byl nizozemský útočník Mick van Buren, jenž ve 14. minutě po sólové akci vstřelil první gól a druhý připravil čtvrt hodiny před koncem pro bosenského ofenzivního spoluhráče Imada Rondiče. Slovan poskočil na sedmou příčku, Východočeši i po druhé prohře za sebou zůstávají čtvrtí. Liberec v nejvyšší soutěži neprohrál s Hradcem pojedenácté po sobě.

V Mladé Boleslavi se dvěma góly blýskl záložník Daniel Mareček, na jehož trefy ze 43. a 47. minuty navázal po hodině hry útočník Tomáš Ladra. Středočeský celek doma vyhrál podruhé v sezoně a posunul se na devátou pozici. Teplice jsou nadále čtrnácté, z posledních pěti venkovních utkání získaly pouze bod a s Mladou Boleslaví prohrály čtvrtý vzájemný ligový duel v řadě.

Jedinou branku v Uherském Hradišti vstřelil v 55. minutě Slovák Michal Tomič. Slovácko vyhrálo druhý zápas nejvyšší soutěže za sebou a poskočilo na desáté místo, navíc má k dobru středeční utkání na Spartě. Pardubice nenavázaly na výhru nad Hradcem Králové a z poslední příčky dál ztrácí tři body na patnáctý Zlín. V sestavě Slovácka nechyběl devětatřicetiletý záložník Milan Petržela, který 465. ligovým startem překonal rekord současného reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého.

15. kolo první fotbalové ligy:

Slavia Praha - Baník Ostrava 3:1 (0:0)

Branky: 73. a 79. M. Jurásek, 53. vlastní Kaloč - 58. Fleišman. Rozhodčí: Batík - Nádvorník, Paták - Kocourek (video). ŽK: Douděra, Provod - Kaloč, Cadu. Diváci: 16.130.

Slavia: Kolář - Douděra, Santos, Kačaraba, D. Jurásek - Hromada (46. Tiéhi), Oscar (87. Kričfaluši) - Usor (70. M. Jurásek), Lingr (80. Provod), Olayinka - Jurečka (70. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Frydrych, Pojezný, Fleišman - Cadu (70. P. Jaroň), Kuzmanovič (71. Miškovič), Kaloč (58. Boula), Tetour (84. Smékal), Šehič (84. Tijani) - Almási. Trenér: Hapal.

FK Mladá Boleslav - FK Teplice 3:0 (1:0)

Branky: 43. a 47. D. Mareček, 62. Ladra. Rozhodčí: Petřík - Kříž, Hádek - Szikszay (video). ŽK: Dancák, Suchý, Pech - Kučera, Kodad. Diváci: 1933.

M. Boleslav: Šeda - Šimek, Suchý, Karafiát - Pech, Kubista (84. Donát), D. Mareček (79. Stránský), Dancák (71. Matějovský), Fulnek - Ladra, Skalák (71. Mašek). Trenér: Hoftych.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Knapík, Hybš - Hyčka (60. Urbanec), Kučera (60. L. Mareček), Jukl, Kodad - Trubač (81. Čičovský) - Žák (73. Vachoušek), Gning (73. Fila). Trenér: Jarošík.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 2:0 (1:0)

Branky: 14. Van Buren, 76. Rondič. Rozhodčí: Zelinka - Vlček, Podaný - Machálek (video). ŽK: Rabušic, Vliegen - Vašulín, Rada, Matěj Koubek. Diváci: 3125.

Liberec: Vliegen - Gebre Selassie, Plechatý, Talovjerov - Mikula, Fukala (84. Prebsl), Červ, Valenta (62. Purzitidis), Višinský (74. Frýdek) - Rabušic (62. Rondič), Van Bure (84. Kozák). Trenér: Kozel.

Hradec Králové: Reichl - Klíma, Čihák, Smrž - Harazim (70. Matěj Koubek), Kodeš, Kučera, Ryneš - Rada - Kubala, Vašulín. Trenér: Miroslav Koubek.

1. FC Slovácko - FK Pardubice 1:0 (0:0)

Branka: 55. Tomič. Rozhodčí: Starý - Kubr, Horák - Hocek (video). ŽK: Kohút, Mihálik - Janošek, Hranáč. Diváci: 4230.

Slovácko: Nguyen - Tomič, Kadlec, Daníček, Duskí - Havlík, Trávník (88. Šašinka) - Petržela (79. Brandner), Kohút (67. Ljovin), Mihálik (67. Vecheta) - Kozák (46. Holzer). Trenér: Svědík.

Pardubice: Markovič - Icha, Vlček, Hranáč, Chlumecký - Tischler, Janošek - Kostka (60. Zahradníček), Hlavatý, Helešic (72. Sychra) - Černý (72. Mareš). Trenér: Kováč.