Floutek, grázlíček? Čvančara je živel, ale dá se zvládnout, říká kouč o posile Sparty

Stanislav Hrabě Jiří Škuba Stanislav Hrabě, Jiří Škuba
18. 1. 2022 6:28
Přestupovým hitem lednového okna se stal jablonecký útočník Tomáš Čvančara. Zajímaly se o něj oba pražské velkokluby, oba už poznal v mládežnických kategoriích. Jednadvacetiletý fotbalista nakonec zamířil na Letnou a před Spartou nyní stojí nesnadný úkol: zkrotit jeho temperamentní naturel.
Tomáš Čvančara s dresem Sparty
Tomáš Čvančara s dresem Sparty | Foto: AC Sparta Praha

Do útočníka ještě v dresu Jablonce se na podzim pustila v tradičním ligovém komentáři pro Aktuálně.cz legenda severočeského klubu internacionál Milan Fukal, účastník mistrovství Evropy 2000.

"Potuluje se po hřišti, myslí si snad o sobě, že je druhý Schick, a všem naznačuje, zblázněte se ze mě. Chová se jako floutek," prohlásil doslova. "Já bych mu nařezal, seřval ho, co si o sobě myslí. Zatím nic neodkopal, ať se konečně probudí. Budeš jezdit po zadku, žrát trávu, a ne si hrát na primadonu," nešetřil mladého hráče.

Okolo jeho kritického vyjádření se strhla docela slušná mela. "Já si ale za těmi slovy nadále stojím," necouvá Fukal. "Nebyl jsem v jablonecké šatně, ale stačí mi jen, jak se chová na hřišti a veřejnosti," nebojí se nadále ostrého názoru. "Kluci chodí do mé restaurace na obědy a stačí mi, když vidím, že neumí ani pozdravit," odhaluje trhliny ve výchově.

Jako bývalý hráč s letitými kontakty patrně ví, co se děje i v kabině, ale to komentovat nechce. "Jestliže si někteří hráči na Čvančaru stěžovali, tak jsem jim jasně řekl: To je vaše chyba! Jste starší, zkušenější, máte toho za sebou víc, máte si ho srovnat!" dává návod.

Od toho je však především nadřízený a trenér Petr Rada umí být velký ničitel frajerů a floutků. "Já s ním problémy neměl," prohlásil kouč v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz o útočníkovi. "Pokud by se někdo choval špatně, měl by velké problémy se mnou," ujišťuje.

Vnímá však, že různé zvěsti okolo Čvančary obcházejí. "Tomáš je trochu jiný než další hráči, takový grázlíček," připouští Rada. "Ale já mám tyhle typy rád, víc než ty, co sedí a mlčí," troufal si využít temperamentnější jedince pro prospěch týmu. "Telefon na tréninku, to ano, ale to dělají skoro všichni a dostávají pokuty, ale jinak žádnou mez výrazně nepřekročil, to bych si s ním vyřídil," zdůrazňuje jablonecký kouč.

Mladého útočníka vábily oba pražské kluby, dal přednost Spartě. Uvádí, že mu nabídla lepší podmínky, jednala seriózněji, odkryla mu lákavější perspektivy. V kuloárech se však nese, že za jeho účinkování ve Slavii se ne všechno povedlo a už by si zpět červenobílý dres neoblékl.

"Nevím o ničem," dušuje se trenér slávistické mládeže Petr Mikolanda. "A to jsem ho měl v dorostu ve Slavii, Admiře i ve Viktorce Žižkov," připomíná dlouhodobější spolupráci. "Tomáš je jiný než ostatní, rád je středem pozornosti," připouští ovšem. "Měl výkyvy ve výkonech i v chování, ale to bylo v jeho věku normální."

Jeden trenér chválí, druhý ne. "Byl hodně specifický, puberta byla u něj hodně poctivá, nebylo lehké ho uhlídat," uvádí Rostislav Kohoutek, jenž v Edenu vedl patnáctiletého Čvančaru. "Autority moc neuznával," pokračuje. "Živelný, neposlušný, ale ne nezvladatelný," nachází vystudovaný pedagog správná přídavná jména. "Ale takových bylo v jeho kategorii víc," nevidí nic nepřiměřeného.

Do fotbalových vztahů však často vstupují rodiče. "S jeho otcem jsem pohovory měl," nezastírá Kohoutek. "Neříkám spory či dokonce sváry, ale měli jsme jiné názory," nepopírá.

"Nelíbilo se mu, že dostává syn málo příležitostí, přitom statistika dokazovala, že má sedmdesát procent vytíženosti, nejvíce ze všech. Nebo že mu spoluhráči málo nahrávají do šance, přitom byl nejlepším střelcem. To se přece samo vylučuje," upozorňuje Kohoutek.

Otec reprezentanta mládežnických výběrů Antonín Čvančara to víceméně potvrzuje. "Před tím vedl syna Vasil Bojev a s ním jsem si náramně rozuměl," odkrývá pozadí. "Dlouhá léta se zabývám fotbalovou metodikou, takže nejsem úplně bez poznatků," hájí své připomínky. "Trenér Kohoutek měl jiný pohled, ale to se stává," připouští.

V žádném případě pak netvrdí, že by to byl důvod, aby si potomek vybral ze dvou nabídek Spartu a Slavii už předem odvrhl. "Sparta dává více prostoru mladým hráčům, věří jim, navíc hodně nových spoluhráčů zná a jsou kamarády," nastiňuje otec Antonín.

Od ledna Čvančara změnil působiště a jeho prodejem do Sparty si jablonecký klub zajistil peníze na provoz. Polepšila si i rodina, za vyplacený bonus si podle zpráv z kuloárů koupil syn nový vůz jaguár a tátovi pořídil superb.

Nyní musí vytáhlý útočník na Letné dokázat, že možná jeho chování neslo závadné stopy a mohl být považovaný za floutka, ale skrývají se v něm především široké fotbalové schopnosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila Česku výhled. Důvodem je riziko vyšších daní

Poradenská firma Dun & Bradstreet snížila výhled podnikatelského a regulatorního prostředí České republiky. Důvodem je riziko zvýšení daní ze strany vlády. SV důsledku války na Ukrajině a zavedeným sankcím vůči Rusku v březnu snížila rating Česku v kategorii mírného rizika z DB3c na DB3d.

"Riziko zvýšení daní zasahuje do výhledu podnikatelského prostředí. Válka na Ukrajině a sankce vůči Rusku zatemňují hodnocení průměrného rizika ČR," upozornila analýza Dun & Bradstreet na aktuální změny.

Válka na Ukrajině bude mít podle ní nepříznivé konsekvence pro obchod, investiční i finanční toky do ČR. Do hry vstupují také ceny a dostupnost energií a komodit na světových trzích, stejně jako růst inflace, který sníží poptávku a potlačí křehké postpandemické oživení, uvedla firma.

V nejbližším období je podle zprávy Dun & Bradstreet, v závislosti na vývoji války na Ukrajině, potřeba mezi lety 2022 a 2023 počítat se zpomalením růstu české ekonomiky. Nevyloučila ani propad do ekonomické recese.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Evropská komise žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií

Evropská komise ve čtvrtek zažalovala Česko a další čtyři země Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloby se týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy