Faktor Krmenčík. Šance Slavie na titul může pohřbít střelec, za nějž červenobílí nabízeli 80 milionů

Jiří Škuba Jiří Škuba
3. 11. 2017 13:11
Mocně Slavia v létě lanařila plzeňského střelce Michaela Krmenčíka. Tak mocně, že za něj nabízela odstupné osmdesát milionů korun. Plzeň si svého střelce podržela a udělala zatraceně dobře; Krmenčík ji nyní táhne za titulem.
Viktoria Plzeň vs. Baník Ostrava (Krmenčík, Limberský)
Viktoria Plzeň vs. Baník Ostrava (Krmenčík, Limberský) | Foto: Tomáš Liška

Plzeň - Nechybělo moc a Michael Krmenčík v neděli ve Štruncových sadech vyběhl ve slávistickém dresu. Rekordní transfer však vedení Plzně smetlo ze stolu a nyní se může těšit ze svého rozhodnutí. Vytáhlý útočník nastřílel v 17 zápasech 14 branek a na sedm asistoval.

Slavia si na západ Čech jede pro zachování šancí na titul, na Plzeň ztrácí jedenáct bodů. Pokud ji sešívaní chtějí ještě prohnat, musí brát tři body. Kvalitativně jsou na tom oba soupeři stejně, v neděli se očekává vyrovnaný souboj, který můžou rozhodnout individuality.

Třeba Michael Krmenčík.

"Krmen je fotbalista s obrovskou kvalitou. Dokazuje jak v zápasech, tak na trénincích. Je to komplexní typ útočníka, který je silný, rychlý, ale už i technický. A hlavně gólový. Právem je nejlepším střelcem ligy," říká slovenský záložník Jakub Hromada, který s ním odkopal ve Viktorii loňskou sezonu.

Rodák se západočeských Kraslic ovšem nikdy nebyl zářivým talentem, za nímž by posílal skauty Real Madrid. Cestu do ligy si musel mladý Krmenčík prošlapat hezky postupně a někdy to dost bolelo. "Trénoval jsem Vlašim, on tam kopal přede mnou. Vím, že ho tam moc nestavěli, a když ho poslali na hřiště, tak na něj fanoušci nadávali," píše ve svém blogu pro Aktuálně.cz zkušený kouč Vlastimil Petržela.

Krmenčík se kromě Vlašimi protoulal i hostovačkami v Sokolově, Čáslavi, Ostravě a Dukle. V lednu 2016 se vrátil do Plzně a pustil se do boje s konkurencí. "Co mám informace, tak už byli trenéři rozhodnutí, že ho pošlou pryč. Jenže pak se někdo zranil a Krmenčík zůstal. A za důvěru se jim odvděčil tak, jak to asi nikdo nečekal," říká Robert Vágner, bývalý útočník Plzně nebo pražské Slavie.

Už v minulé sezoně nastřílel třináct branek, v té současné ještě přišlápl plyn. Třeba Lugano ve čtvrtečním duelu vyřídil dvěma góly, třetí vypracoval pro Čermáka. UEFA ho dokonce vyhlásila nejlepším hráčem 4. kola Evropské ligy.

 "Teď mu to střílí skvěle. Není žádný super technik, hraje jednoduše. Jde do všeho naplno a dokáže si najít místo, kde má být," vysvětluje Petržela.

"Za poslední rok a půl strašně vyzrál," souhlasí Vágner.

Existuje však jedna věc, která jeho excelentní výkony sráží. Až na zem. V září sice prohlašoval, že po kritice své maminky upustí od teatrálních pádů, ale neuběhly ani tři týdny a švihnul sebou v utkání se Zlínem, za což také stal trest od disciplinární komise ligové asociace.

"No jasně, tohle mu škodí. Padá trochu víc, než by měl. Ale já věřím tomu, že díky zkušenostem, které získá, a jak ještě víc vyzraje, tak od toho upustí," říká Robert Vágner.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Za vraždu novorozence v Karviné soud potvrdil matce 17 let vězení

Za vraždu novorozence v Karviné si jeho dvaatřicetiletá matka definitivně odpyká trest 17 let vězení. Rozhodl o tom ve středu olomoucký vrchní soud. Potvrdil tak rozsudek ostravského krajského soudu, proti kterému se žena odvolala. Tělíčko dítěte našel loni v červenci bezdomovec v kontejneru na odpadky. Těhotenství obžalovaná tajila, podle znalců dítě zabila krátce po jeho narození. Policie po zadržení ženy uvedla, že k dopadení pomohla DNA.

"Odvolání obžalované není důvodné. Není pochyb o tom, že to byla obžalovaná, kdo dítě porodil, a že její jednání vedlo k usmrcení dítěte. Dítě usmrtila po předchozím uvážení. Věděla, že je těhotná, nijak se na to nepřipravovala," uvedl soudce Vladimír Hendrych. Ženě hrozil trest v rozmezí 15 až 20 let, podle soudce je uložený trest přiměřený všem okolnostem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy