Ukončujeme spolupráci s FAČR, oznámil Tvrdík. Ale na videu chceme dál spolupracovat

yac yac
Aktualizováno 4. 6. 2019 13:43
Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie a zástupce firmy CITIC Group v Česku, oznámil na svém Twitteru, že čínská společnost ukončuje spolupráci s Fotbalovou asociací ČR.
Logo společnosti CITIC na reprezentační mikině záložníka Slavie Alexe Krále.
Logo společnosti CITIC na reprezentační mikině záložníka Slavie Alexe Krále. | Foto: Milan Kammermayer

"CITIC Europe ke 30. 6. 2019 ukončila smlouvu o partnerství s FAČR. Platí však naše nabídka, že v případě širší shody na zrychleném zavedení VAR na všechny zápasy jsme připraveni účelově spolufinancovat tento jeden konkrétní projekt," napsal Tvrdík krátce před polednem na Twitter.

Smlouvu o partnerství s asociací převzala čínská společnost od firmy CEFC, jejíž aktiva loni převzala. CEFC se stala partnerem FAČR v roce 2015, krátce po vstupu do Slavie.

Délku ani podrobnosti kontraktu tehdy obě strany nezveřejnily, ale podle tehdejšího šéfa asociace Miroslava Pelty měla před čtyřmi lety uzavřená smlouva znamenat výraznou finanční podporu zejména pro reprezentační výběry.

O tom, že CITIC je jedním z významných partnerů reprezentace, svědčí i fakt, že se logo společnosti nachází na reprezentačních oděvech na prsou, hned pod lvíčkem ze státního znaku.

Tvrdíkovo oznámení je další z reakcí na průběh baráže o Fortuna:Ligu, která v českém fotbale zvedla vlnu emocí.

Druholigová Jihlava, která se cítila poškozena verdikty sudích ve dvojutkání s Karvinou, dnes ráno vydala prohlášení, ve kterém vyzývá k odstoupení vedení komise rozhodčích a ostatní kluby k tomu, aby se k její žádosti připojily. Reakce českého zástupce společnosti CITIC v tomto kontextu vypadá jako podpora jihlavské kauzy.

Video pro všechny

Druhá část Tvrdíkova prohlášení, která mluví o podpoře videa, se vztahuje k faktu, že ani na utkáních baráže, ani ve většině ligových duelů nebyl videorozhodčí (VAR) přítomen. A to kvůli vysokým finančním, technickým i personálním nárokům.

Miroslav Pelta podepisuje dohodu o spolupráci se společností CEFC
Miroslav Pelta podepisuje dohodu o spolupráci se společností CEFC | Foto: FAČR

V uplynulé sezoně dokázala Ligová fotbalová asociace (LFA) ve spolupráci s O2 TV, která zajišťuje většinu přenosů z Fortuna:Ligy, obsloužit pomocí VAR tři utkání kola, většinou přitom šlo o duely Slavie, Plzně a Sparty.

To podle mnohých kritiků včetně Tvrdíka vytvářelo nerovnost, na kterou doplácely zejména menší kluby, které pod dohledem videa nehrály tak často.

"Požádal jsem předsedu asociace, aby zvážil svolání jednání vybraných partnerů (vedení LFA, akcionáři největších klubů - Sparty, Plzně a Slavie, představitelé nejvýznamnějších sponzorů) k diskusi o zrychleném zavedení videa na všech stadionech ligy a hledání cest jeho financování," uvedl v únoru Tvrdík a jeho aktivitu posléze potvrdil i šéf FAČR Martin Malík.

Dnešní vyjádření naznačuje, že tuto aktivitu by CITIC byla ochotna nadále podporovat, a to i finančně. Sám Tvrdík v minulosti odhadl cenu nákladů na jednu sezonu na přibližně 190 milionů korun. 

Alespoň podle šéfa O2 Marka Kindernaye by se ale nejspíš i v případě finančního zajištění nepodařilo navýšení kapacity VAR zajistit hned od prvních kol nové sezony, která začíná o víkendu 13. a 14. července.

"Pokud do toho někdo dá finance, jak říká pan Tvrdík, reálné to je. Je to finančně náročná záležitost, takže jakoukoli takovou aktivitu vítám. Přestávka v létě je ale krátká, takže nevidím moc pravděpodobné, že by se to stihlo," sdělil Aktuálně.cz Kindernay.

Firma CITIC, kterou Tvrdík v Česku reprezentuje jako zástupce dozorčí rady, se v tuzemsku nezajímá jen o fotbal. Čínská státní firma spoluvlastní pivovarnickou skupinu Lobkowicz, podíl má i v TV Barrandov i u největšího leteckého dopravce v Česku Travel Service a vlastní také několik luxusních pražských hotelů.

Všechny tyto majetky převzala loni na jaře od předlužené společnosti CEFC, která se kvůli masivním investicím po Evropě dostala do finančních problémů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

V budoucí chilské vládě usedne většina žen, poprvé obsadí i resort obrany či vnitra

Budoucí chilský prezident Gabriel Boric, který se ujme úřadu v březnu, v pátek představil svou vládu. Většinu v ní budou mít ženy, které obsadí 14 z 24 křesel. Žena poprvé bude řídit ministerstvo vnitra a v čele ministerstva obrany stane vnučka bývalého prezidenta Salvadora Allendeho, kterého v roce 1973 svrhl armádní puč vedený generálem Augustem Pinochotem. Kabinet nového prezidenta je poměrně mlády a různorodý, uvedla agentura AFP.

Boric, kterému bude v únoru 36 let, avizoval, že plánuje velké reformy. Do nové vlády jmenoval řadu lidí, kteří se podobně jako on angažovali v protestech a hnutí za sociální spravedlnost. Mluvčí vlády se například stane bývalá vůdkyně studentského hnutí a komunistická zákonodárkyně Camilla Vallejová. Bývalá šéfka lékařské komory Izkia Sichesová se stane ministryní vnitra a rezort zahraničí obsadí právnička se zaměřením na lidská práva Antonia Urrejolaová. Ministerstvo obrany bude řídit vnučka bývalého prezidenta Allendeho Maya Fernándezová.

"Tato vláda má za úkol položit základy velkých reforem," uvedl ve svém proslovu Boric, kterého část politologů označuje za krajně levicového politika. Během předvolební kampaně slíbil například reformy ve zdravotnictví, školství či v penzijním systému a posílení role státu v těchto oblastech. Boric tak vychází vstříc požadavkům, které v posledních letech vznesly časté protesty v chilských ulicích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rallye Monte Carlo vede v souboji šampionů Loeb před Ogierem

V čele Rallye Monte Carlo jsou po první etapě francouzští piloti Sébastien Loeb a Sébastien Ogier, kteří dohromady získali sedmnáct titulů a letos se hodlají účastnit jen vybraných závodů. Devítinásobný světový šampion Loeb vede před svým nástupcem na trůnu o 9,9 sekundy.

Sedmačtyřicetiletý Loeb se rychle adaptoval na zledovatělé asfaltové tratě poté, co minulý týden dokončil na druhém místě pouštní Rallye Dakar. S vozem Ford Puma s hybridním pohonem vyhrál úvodní čtyři z dnešních šesti rychlostních zkoušek a zatím mu vychází návrat do šampionátu, v němž se naposledy představil v září roku 2020 v Turecku.

"Jsem rád, že jsem zakončil den ve vedení, ale není to velký náskok," uvedl Loeb, jenž v Monte Carlu vyhrál osmkrát. Kariéru pravidelného účastníka mistrovství světa ukončil v roce 2012.

Po loňském zisku osmého titulu se rozhodl zúčastnit jen některých rallye Ogier s toyotou, jenž může v neděli vyrovnat Loebův počet triumfů v Monte Carlu.

Na průběžném třetím místě je s odstupem 22 sekund Elfyn Evans. Britský pilot v minulých dvou sezonách skončil za týmovým kolegou Ogierem v šampionátu druhý a bude letos útočit na premiérový titul.

Z hrozivě vypadající havárie hned v prvním dnešním testu vyvázli bez zranění francouzský pilot Adrien Fourmaux a jeho navigátor Alex Coria, kteří se po nárazu do svahu se svým fordem skutáleli do propasti.

Nejlepší z tria českých zástupců je Erik Cais s vozem Ford Fiesta na 15. pozici.

Rallye Monte Carlo, úvodní podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - po 2. dnu:

1. Loeb, Galmicheová (Fr./Ford Puma) 1:22:49,0, 2. Ogier, Veillas (Fr./Toyota Yaris) -9,9, 3. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -22,0, 4. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) -47,8, 5. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -56,7, 6. Breen, Nagle (Ir./Ford Puma) -59,2, …15. Cais, Těšínský (ČR/Ford Fiesta) -6:11,5, 29. Černý, Černohorský (ČR/Ford Fiesta) -12:12,9, 56. Rada, Jugas (ČR/Fiat 124 Abarth) -24:34,3.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odeslalo Polsku připomínky ke smlouvě o Turów

Česká republika v pátek odeslala do Varšavy připomínky k navrhované úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. V České televizi to řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Nedořešené otázky podle něj nespíš budou záležet na dohodě premiérů obou zemí. O úpravě smlouvy tento týden jednala v Polsku ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów. Obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti.

Dokument odeslaný v pátek do Polska podle Půty připomínkovali experti z ministerstva životního prostředí, České geologické služby a Libereckého kraje. "Já věřím, že pokud polská strana, polská vláda tu mezinárodní dohodu chce uzavřít, tak má teď nejlepší příležitost to udělat," řekl Půta. Poslední věci, které ve sporu o důl Turów zatím nejsou dořešené, budou podle něj nejspíš na dohodě premiérů Česka a Polska.

O úpravě smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów jednala v úterý ve Varšavě ministryně životního prostředí Hubáčková s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu působí na českém území, Hubáčková nesdělila. Moskwová ve středu ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU.

Další zprávy