Ukončujeme spolupráci s FAČR, oznámil Tvrdík. Ale na videu chceme dál spolupracovat

yac yac
Aktualizováno 4. 6. 2019 13:43
Jaroslav Tvrdík, šéf fotbalové Slavie a zástupce firmy CITIC Group v Česku, oznámil na svém Twitteru, že čínská společnost ukončuje spolupráci s Fotbalovou asociací ČR.
Logo společnosti CITIC na reprezentační mikině záložníka Slavie Alexe Krále.
Logo společnosti CITIC na reprezentační mikině záložníka Slavie Alexe Krále. | Foto: Milan Kammermayer

"CITIC Europe ke 30. 6. 2019 ukončila smlouvu o partnerství s FAČR. Platí však naše nabídka, že v případě širší shody na zrychleném zavedení VAR na všechny zápasy jsme připraveni účelově spolufinancovat tento jeden konkrétní projekt," napsal Tvrdík krátce před polednem na Twitter.

Smlouvu o partnerství s asociací převzala čínská společnost od firmy CEFC, jejíž aktiva loni převzala. CEFC se stala partnerem FAČR v roce 2015, krátce po vstupu do Slavie.

Délku ani podrobnosti kontraktu tehdy obě strany nezveřejnily, ale podle tehdejšího šéfa asociace Miroslava Pelty měla před čtyřmi lety uzavřená smlouva znamenat výraznou finanční podporu zejména pro reprezentační výběry.

O tom, že CITIC je jedním z významných partnerů reprezentace, svědčí i fakt, že se logo společnosti nachází na reprezentačních oděvech na prsou, hned pod lvíčkem ze státního znaku.

Tvrdíkovo oznámení je další z reakcí na průběh baráže o Fortuna:Ligu, která v českém fotbale zvedla vlnu emocí.

Druholigová Jihlava, která se cítila poškozena verdikty sudích ve dvojutkání s Karvinou, dnes ráno vydala prohlášení, ve kterém vyzývá k odstoupení vedení komise rozhodčích a ostatní kluby k tomu, aby se k její žádosti připojily. Reakce českého zástupce společnosti CITIC v tomto kontextu vypadá jako podpora jihlavské kauzy.

Video pro všechny

Druhá část Tvrdíkova prohlášení, která mluví o podpoře videa, se vztahuje k faktu, že ani na utkáních baráže, ani ve většině ligových duelů nebyl videorozhodčí (VAR) přítomen. A to kvůli vysokým finančním, technickým i personálním nárokům.

Miroslav Pelta podepisuje dohodu o spolupráci se společností CEFC
Miroslav Pelta podepisuje dohodu o spolupráci se společností CEFC | Foto: FAČR

V uplynulé sezoně dokázala Ligová fotbalová asociace (LFA) ve spolupráci s O2 TV, která zajišťuje většinu přenosů z Fortuna:Ligy, obsloužit pomocí VAR tři utkání kola, většinou přitom šlo o duely Slavie, Plzně a Sparty.

To podle mnohých kritiků včetně Tvrdíka vytvářelo nerovnost, na kterou doplácely zejména menší kluby, které pod dohledem videa nehrály tak často.

"Požádal jsem předsedu asociace, aby zvážil svolání jednání vybraných partnerů (vedení LFA, akcionáři největších klubů - Sparty, Plzně a Slavie, představitelé nejvýznamnějších sponzorů) k diskusi o zrychleném zavedení videa na všech stadionech ligy a hledání cest jeho financování," uvedl v únoru Tvrdík a jeho aktivitu posléze potvrdil i šéf FAČR Martin Malík.

Dnešní vyjádření naznačuje, že tuto aktivitu by CITIC byla ochotna nadále podporovat, a to i finančně. Sám Tvrdík v minulosti odhadl cenu nákladů na jednu sezonu na přibližně 190 milionů korun. 

Alespoň podle šéfa O2 Marka Kindernaye by se ale nejspíš i v případě finančního zajištění nepodařilo navýšení kapacity VAR zajistit hned od prvních kol nové sezony, která začíná o víkendu 13. a 14. července.

"Pokud do toho někdo dá finance, jak říká pan Tvrdík, reálné to je. Je to finančně náročná záležitost, takže jakoukoli takovou aktivitu vítám. Přestávka v létě je ale krátká, takže nevidím moc pravděpodobné, že by se to stihlo," sdělil Aktuálně.cz Kindernay.

Firma CITIC, kterou Tvrdík v Česku reprezentuje jako zástupce dozorčí rady, se v tuzemsku nezajímá jen o fotbal. Čínská státní firma spoluvlastní pivovarnickou skupinu Lobkowicz, podíl má i v TV Barrandov i u největšího leteckého dopravce v Česku Travel Service a vlastní také několik luxusních pražských hotelů.

Všechny tyto majetky převzala loni na jaře od předlužené společnosti CEFC, která se kvůli masivním investicím po Evropě dostala do finančních problémů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy