Loňská sezona byla výjimečná. Letos už Slavia nutně potřebuje produktivního útočníka

Marek Janoš Marek Janoš
5. 8. 2019 12:03
Ve 4. kole nové sezony poprvé zaváhal úřadující mistr, o body poprvé přišel také jeho loňský největší konkurent z Plzně. Oba týmy remizovaly 0:0. Zatímco sešívaní nedokázali proměnit řadu tutových šancí, viktoriáni ani nevystřelili na branku. Tak se stalo, že nejlepším střelcem ligy je zatím Guélor Kanga.
Mick van Buren
Mick van Buren | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň čeká důležitý zápas v pohárové Evropě už ve čtvrtek, Slavii o dva týdny později. Ani jeden z týmů ale zatím není v ideální formě. Mluvit o krizi by bylo přehnané, ale vlažný začátek sezony Slavie i Plzně má jednoho společného jmenovatele.

Oba týmy se potýkají s nízkou produktivitou.

Když vynecháme zápas s odevzdanými Teplicemi, vstřelila Slavia ve třech utkáních dva góly. Přitom proti Karviné měla šancí dost. Jen Van Buren se ocitl ve třech "loženkách" a Souček neproměnil penaltu. Jenže výsledek? Nula.

Slavii prostě chybí gólový útočník. Loni to mistrovskému týmu vadit nemuselo. Na jaře měl vršovický tým fenomenální formu a soupeře zadupal do země i bez útočníků. Jenže i týmy jako je Slavia potkají hluchá období, kdy je útočník potřeba jako sůl.

Už v minulé sezoně Jindřich Trpišovský občas žehral na to, že kdyby byl jeho mančaft produktivnější, mohl dohrát řadu zápasů s větším náskokem a tím pádem i klidem. Loňská sezona byla vůbec výjimečná, protože se mistr obešel bez nejlepšího střelce v ligové top 3. A navíc jeho tři nejčastěji skórující hráči byli všichni záložníci.

To je výjimečný unikát. Vzpomeňme, jak důležitý byl pro Spartu ve své době David Lafata. Řadu zápasů, ve kterých Letenští nebyli vyloženě dominantní, zlomila jeho produktivita a nos na góly. Spartě přinesl přes patnáct gólů čtyři sezony v řadě.

Otázka útočníků ve Slavii je ale komplikovanější. Lze pochopit, že vedení nereagovalo a v době letní přípravy dalšího útočníka nepřivedlo, když se uzdravil Stanislav Tecl, z hostování v Bohemians přišel Júsuf Hilál a k dispozici jsou i Milan Škoda a Mick van Buren. Minimálně zápas v Karviné ale naznačil, že na produktivitu Van Burena se Trpišovský spoléhat nemůže.

Hodnotit v tomto směru Plzeň je předčasné. Minimálně v otázce útočníků je na tom líp než úřadující mistr. Loni se o góly podělili Krmenčík, Beauguel a Chorý. Prvně jmenovaný se navíc uzdravil po dlouhém zranění a proti Karviné se trefil dvěma góly. V lize to Plzni docela střílí (proti Olomouci a Karviné 3 góly, proti Liberci 2). Na druhou stranu s Bohemians vyšla naprázdno a branku nedala ani za 180 minut předkola LM proti Olympiakosu.

Podobně je na tom ale i Sparta. Libor Kozák stále čeká na ligový gól v rudém dresu a v neděli se prolomení této bilance proti Příbrami nepřiblížil. Stejně jako v případě Plzně ale nejde s zatím určit, jestli se jedná o krátkodobou anomálii, nebo o dlouhodobější problém.

V předvečer důležitých evropských zápasů to ale vypadá, že české týmy postrádají s koncem éry Lafaty, Ďuriše nebo Škody výrazné útočníky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 25 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy