Loňská sezona byla výjimečná. Letos už Slavia nutně potřebuje produktivního útočníka

Marek Janoš Marek Janoš
5. 8. 2019 12:03
Ve 4. kole nové sezony poprvé zaváhal úřadující mistr, o body poprvé přišel také jeho loňský největší konkurent z Plzně. Oba týmy remizovaly 0:0. Zatímco sešívaní nedokázali proměnit řadu tutových šancí, viktoriáni ani nevystřelili na branku. Tak se stalo, že nejlepším střelcem ligy je zatím Guélor Kanga.
Mick van Buren
Mick van Buren | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň čeká důležitý zápas v pohárové Evropě už ve čtvrtek, Slavii o dva týdny později. Ani jeden z týmů ale zatím není v ideální formě. Mluvit o krizi by bylo přehnané, ale vlažný začátek sezony Slavie i Plzně má jednoho společného jmenovatele.

Oba týmy se potýkají s nízkou produktivitou.

Když vynecháme zápas s odevzdanými Teplicemi, vstřelila Slavia ve třech utkáních dva góly. Přitom proti Karviné měla šancí dost. Jen Van Buren se ocitl ve třech "loženkách" a Souček neproměnil penaltu. Jenže výsledek? Nula.

Slavii prostě chybí gólový útočník. Loni to mistrovskému týmu vadit nemuselo. Na jaře měl vršovický tým fenomenální formu a soupeře zadupal do země i bez útočníků. Jenže i týmy jako je Slavia potkají hluchá období, kdy je útočník potřeba jako sůl.

Už v minulé sezoně Jindřich Trpišovský občas žehral na to, že kdyby byl jeho mančaft produktivnější, mohl dohrát řadu zápasů s větším náskokem a tím pádem i klidem. Loňská sezona byla vůbec výjimečná, protože se mistr obešel bez nejlepšího střelce v ligové top 3. A navíc jeho tři nejčastěji skórující hráči byli všichni záložníci.

To je výjimečný unikát. Vzpomeňme, jak důležitý byl pro Spartu ve své době David Lafata. Řadu zápasů, ve kterých Letenští nebyli vyloženě dominantní, zlomila jeho produktivita a nos na góly. Spartě přinesl přes patnáct gólů čtyři sezony v řadě.

Otázka útočníků ve Slavii je ale komplikovanější. Lze pochopit, že vedení nereagovalo a v době letní přípravy dalšího útočníka nepřivedlo, když se uzdravil Stanislav Tecl, z hostování v Bohemians přišel Júsuf Hilál a k dispozici jsou i Milan Škoda a Mick van Buren. Minimálně zápas v Karviné ale naznačil, že na produktivitu Van Burena se Trpišovský spoléhat nemůže.

Hodnotit v tomto směru Plzeň je předčasné. Minimálně v otázce útočníků je na tom líp než úřadující mistr. Loni se o góly podělili Krmenčík, Beauguel a Chorý. Prvně jmenovaný se navíc uzdravil po dlouhém zranění a proti Karviné se trefil dvěma góly. V lize to Plzni docela střílí (proti Olomouci a Karviné 3 góly, proti Liberci 2). Na druhou stranu s Bohemians vyšla naprázdno a branku nedala ani za 180 minut předkola LM proti Olympiakosu.

Podobně je na tom ale i Sparta. Libor Kozák stále čeká na ligový gól v rudém dresu a v neděli se prolomení této bilance proti Příbrami nepřiblížil. Stejně jako v případě Plzně ale nejde s zatím určit, jestli se jedná o krátkodobou anomálii, nebo o dlouhodobější problém.

V předvečer důležitých evropských zápasů to ale vypadá, že české týmy postrádají s koncem éry Lafaty, Ďuriše nebo Škody výrazné útočníky.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek svolal na příští čtvrtek demonstraci, bude požadovat demisi Benešové

Spolek Milion chvilek pro demokracii v reakci na odstoupení nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který naznačil, že čelil tlaku ministryně spravedlnosti Marie Benešové, svolal na příští čtvrtek demonstraci, na níž bude požadovat demisi ministryně. Konat se bude 20. května od 18:30 na Václavském náměstí.

"Nátlak Marie Benešové na Pavla Zemana je naprosto nepřijatelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se chýlí ke konci a hradní kauzy probublávají. Tahle vláda nesmí rozhodovat o dalším nejvyšším státním zástupci," řekl k okolnostem pro pořádání demonstrace předseda Milionu chvilek Benjamin Roll. 

"Požadujeme demisi Marie Benešové. A požadujeme, aby vláda s trestně stíhaným premiérem nevybírala nového státního zástupce," dodal.

Spolek kvůli tomu zrušil původně plánované pondělní setkání "100 let stačilo!" k příležitosti 100 let od založení komunistické strany, kde plánoval předčítat jména obětí komunistického režimu před sídlem KSČM.

Zdroj: Domácí
Další zprávy