Loňská sezona byla výjimečná. Letos už Slavia nutně potřebuje produktivního útočníka

Marek Janoš Marek Janoš
5. 8. 2019 12:03
Ve 4. kole nové sezony poprvé zaváhal úřadující mistr, o body poprvé přišel také jeho loňský největší konkurent z Plzně. Oba týmy remizovaly 0:0. Zatímco sešívaní nedokázali proměnit řadu tutových šancí, viktoriáni ani nevystřelili na branku. Tak se stalo, že nejlepším střelcem ligy je zatím Guélor Kanga.
Mick van Buren
Mick van Buren | Foto: Milan Kammermayer

Plzeň čeká důležitý zápas v pohárové Evropě už ve čtvrtek, Slavii o dva týdny později. Ani jeden z týmů ale zatím není v ideální formě. Mluvit o krizi by bylo přehnané, ale vlažný začátek sezony Slavie i Plzně má jednoho společného jmenovatele.

Oba týmy se potýkají s nízkou produktivitou.

Když vynecháme zápas s odevzdanými Teplicemi, vstřelila Slavia ve třech utkáních dva góly. Přitom proti Karviné měla šancí dost. Jen Van Buren se ocitl ve třech "loženkách" a Souček neproměnil penaltu. Jenže výsledek? Nula.

Slavii prostě chybí gólový útočník. Loni to mistrovskému týmu vadit nemuselo. Na jaře měl vršovický tým fenomenální formu a soupeře zadupal do země i bez útočníků. Jenže i týmy jako je Slavia potkají hluchá období, kdy je útočník potřeba jako sůl.

Už v minulé sezoně Jindřich Trpišovský občas žehral na to, že kdyby byl jeho mančaft produktivnější, mohl dohrát řadu zápasů s větším náskokem a tím pádem i klidem. Loňská sezona byla vůbec výjimečná, protože se mistr obešel bez nejlepšího střelce v ligové top 3. A navíc jeho tři nejčastěji skórující hráči byli všichni záložníci.

To je výjimečný unikát. Vzpomeňme, jak důležitý byl pro Spartu ve své době David Lafata. Řadu zápasů, ve kterých Letenští nebyli vyloženě dominantní, zlomila jeho produktivita a nos na góly. Spartě přinesl přes patnáct gólů čtyři sezony v řadě.

Otázka útočníků ve Slavii je ale komplikovanější. Lze pochopit, že vedení nereagovalo a v době letní přípravy dalšího útočníka nepřivedlo, když se uzdravil Stanislav Tecl, z hostování v Bohemians přišel Júsuf Hilál a k dispozici jsou i Milan Škoda a Mick van Buren. Minimálně zápas v Karviné ale naznačil, že na produktivitu Van Burena se Trpišovský spoléhat nemůže.

Hodnotit v tomto směru Plzeň je předčasné. Minimálně v otázce útočníků je na tom líp než úřadující mistr. Loni se o góly podělili Krmenčík, Beauguel a Chorý. Prvně jmenovaný se navíc uzdravil po dlouhém zranění a proti Karviné se trefil dvěma góly. V lize to Plzni docela střílí (proti Olomouci a Karviné 3 góly, proti Liberci 2). Na druhou stranu s Bohemians vyšla naprázdno a branku nedala ani za 180 minut předkola LM proti Olympiakosu.

Podobně je na tom ale i Sparta. Libor Kozák stále čeká na ligový gól v rudém dresu a v neděli se prolomení této bilance proti Příbrami nepřiblížil. Stejně jako v případě Plzně ale nejde s zatím určit, jestli se jedná o krátkodobou anomálii, nebo o dlouhodobější problém.

V předvečer důležitých evropských zápasů to ale vypadá, že české týmy postrádají s koncem éry Lafaty, Ďuriše nebo Škody výrazné útočníky.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy