Slavia díky Stochovi dokázala v přesilovce zvítězit v Liberci, Dukla už není poslední

21. 10. 2018 16:53
Dukla se bodově posunula před Slovácko a už není poslední. Slavia vyhrála v Liberci gólem Stocha.
Miroslav Stoch se raduje z branky
Miroslav Stoch se raduje z branky | Foto: Milan Kammermayer

Liberec - Fotbalisté Slavie vyhráli ve 12. ligovém kole po dlouhé přesilovce v Liberci 1:0. Hned ve třetí minutě se z přímého kopu trefil Miroslav Stoch, od 12. minuty hráli hosté v početní výhodě po vyloučení Jana Mikuly, ale další gól už nedali. Pražané částečně napravili minulou venkovní porážku v Ostravě a osamostatnili se v čele tabulky o dva body před Plzní. Liberec po předchozích dvou výhrách nebodoval a je sedmý.

Slavia prožila ideální vstup do utkání. Ve třetí minutě měla možnost zahrávat přímý kop těsně zpoza vápna a Stoch zakroutil míč přesně k tyči. Slovenský záložník skóroval ve třetím z posledních čtyř soutěžních zápasů.

Ve 12. minutě se Pražané dostali do ještě výhodnější pozice. Brankář Kolář vyrazil Potočného střelu, bývalý slávistický obránce Mikula, který už měl z druhé minuty na kontě karetní napomínání, hostujícího gólmana dohrál a rozhodčí Příhoda ho po druhé žluté kartě vyloučil.

Červenobílí tak hráli přesilovku ještě o čtyři minuty déle než v minulém venkovním ligovém utkání v Ostravě, kde navzdory vyloučení domácího Baroše prohráli 1:2. Hosté mohli do pauzy vedení několikrát navýšit. Jenže Baluta, který nastoupil při marodce slávistických útočníku na hrotu ofenzivy, mířil vedle a těsně před pauzou vychytal domácí gólman Nguyen Stochovu velkou šanci i Kúdelovu hlavičku.

I po přestávce se Pražané potýkali s koncovkou. Hned ve 46. minutě trefil Baluta břevno a poté minul Hušbauer. Mezitím se tlačil do zakončení na druhé straně Oršula, upadl, ale penalty se dožadoval marně.

V 51. minutě Nguyen vytáhl Mešanovičovu střelu. Slovan v deseti nesložil zbraně a bojoval na hranici možností. Ševčík pálil v 65. minutě vedle a tři minuty nato těsně minul ještě nebezpečnější střelou Breite.

V 78. minutě vypálil hostující Hušbauer a Liberec podruhé zachránilo břevno. V 82. minutě upadl ve vápně Koscelník po souboji s hostujícím Bořilem, sudí Příhoda však po konzultaci s videorozhodčím penaltu pro Severočechy neodpískal.

Slovan si v deseti vytvořil v závěru tlak, ale Slavia už tři body udržel. Její kouč Trpišovský si tak připsal skalp klubu, odkud v zimě přišel do Edenu.

Fotbalisté Dukly ve 12. kole první ligy doma porazili nováčka Opavu 1:0 a posunuli se na předposlední místo tabulky o bod před Slovácko. Zápas rozhodl až v 89. minutě slovenský stoper Ján Ďurica. Trenérovi Pražanů Romanu Skuhravému se tak vydařil souboj s bývalým týmem, který vedl ještě na začátku sezony.

Během zápasu vyvrcholily oslavy 70 let od založení Dukly. Při poločasovém ceremoniálu byly na Julisce také oceněny největší osobnosti dejvického klubu.

Už ve třetí minutě domácí Tetour křížnou střelou těsně minul branku, jinak byl však úvodní poločas opatrnější a s minimem šancí. Slezané se ve 28. minutě radovali zbytečně, protože Kuzmanovičův gól neplatil pro ofsajd. O chvilku později nevyužil slibnou příležitost Schranz, který sice přehodil opavského gólmana Šroma, ale míč dopadl vedle tyčky.

Ani druhý poločas nenabízel příliš atraktivní fotbal. Diváci na první zajímavější moment čekali až do 68. minuty, kdy Šrom s problémy zneškodnil Tetourovu technickou ránu.

Když už zápas směřoval k bezbrankové remíze, tak si Ďurica v 89. minutě naskočil na rohový kop a hlavou rozhodl o domácí výhře. Zkušený slovenský obránce si připsal druhý ligový gól v sezoně. Zvedající se Dukla navázala na minulou výhru v Karviné.

12. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - SFC Opava 1:0 (0:0)

Branka: 89. Ďurica. Rozhodčí: Královec - Hájek, Caletka. ŽK: Djuranovič - Schaffartzik. Diváci: 3144.

Dukla: Rada - Bezpalec, Ďurica, Ostojič - Miloševič, Doumbia (79. Bilovský), Tetour, Souček, Brandner (83. Douděra) - Djuranovič (67. Bezdička), Schranz. Trenér: Skuhravý.

Opava: Šrom - Simerský, Schaffartzik, Svozil - Hrabina, Zavadil, Kuzmanovič (63. Janetzký), Jursa (83. Kayamba), Zapalač - Juřena (53. Jurečka), Smola. Trenér: Kopecký.

Slovan Liberec - Slavia Praha 0:1 (0:1)

Branka: 3. Stoch. Rozhodčí: Příhoda - Paták, Černý. ŽK: Mikula, Kačaraba - Souček, Traoré, Kúdela, Bořil, Ngadeu, Kolář, Frydrych, Zmrhal. ČK: 12. Mikula. Diváci: 8875.

Liberec: Nguyen - Mikula, Kačaraba, Karafiát, Kerbr (63. Aarons) - Breite, Ševčík - Potočný, Oscar, Hybš (21. Koscelník) - Oršula (73. Mashike Sukisa). Trenér: Hornyák.

Slavia: Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Bořil - Souček, Hušbauer - Stoch (90. Frydrych), Traoré (46. Mešanovič), Zmrhal - Baluta (72. Olayinka). Trenér: Trpišovský.