Zlín si poradil s Hradcem a je zpátky v čele ligy. Plzeň vyhrála v Teplicích

Aktualizováno 24. 9. 2016 20:02
Senzace ze Zlína stále pokračuje ve skvělých výkonech. V osmém kole porazili Hradec Králové 2:0 a po jednodenní pauze se vrátili na čelo ligové tabulky. Na rozdíl jediného bodu se dotáhla Plzeň, která přetlačila Teplice. O jediný gól zápasu se postaral Marek Bakoš.
Radost fotbalistů Zlína
Radost fotbalistů Zlína | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Dukly přestříleli v 8. ligovém kole Brno 4:2. Zlín si doma poradil s Hradcem Králové 2:0 a vrátil se do čela ligy před Mladou Boleslav. Jihlava pod novým trenérem Michalem Bílkem podruhé jen remizovala, tentokrát se Slováckem 1:1. Bohemians zdolalo Příbram nejtěsnějším možným výsledkem 1:0, stejně jako Plzeň přetlačila Teplice.

Dukla v 11. minutě vedla po trefách Jeana-Davida Beauguela a Lukáše Štetiny 2:0, Michal Škoda pak sice dvěma góly srovnal, ale Jan Juroška a svou druhou brankou Štetina rozhodli o výhře domácích. Dukla tak navázala na minulé vítězství 4:1 nad Bohemians, naopak Zbrojovka se trápí a z posledních tří kol má jediný bod.

"Jsem rád, že tým zápas v druhém poločase znovu nastartoval a opět ukázal svou vnitřní sílu. Získali jsme další tři body k tomu, abychom se docela dobře odrazili do podzimu. Věřím, že zůstaneme na zemi a od pondělí se budeme chystat na to, abychom uspěli v Boleslavi," řekl novinářům kouč Jaroslav Hynek, který ze čtyř soutěžních duelů v roli hlavního trenéra Dukly vybojoval s týmem tři výhry a remízu.

Dukla prožila snový vstup do utkání. Bezpalec poslal dlouhý pas za obranu, na který si naběhl Beauguel a na začátku druhé minuty propálil Melichárka. Pražané oplatili Zbrojovce bleskový gól z jarního zápasu, v němž brněnský Hyčka otevřel skóre už po 14 sekundách. Beauguel zároveň zlomil své střelecké trápení a v lize skóroval po 30 zápasech.

V 11. minutě přidali domácí druhou branku. Juroškův přímý kop do vápna prodloužil Olayinka a Štetina na zadní tyči propasíroval míč skrz Melichárka za čáru.

Brno zahrozilo až v 21. minutě, kdy Hyčkova rána tečovaná jedním z domácích hráčů skončila těsně mimo. Jinak ale tempo jednoznačně diktovala Dukla. Ve 33. minutě Šural chybnou přihrávkou poslal do sóla domácího Néstora, ale ten místo střely zkoušel kličku a tu Melichárek vystihl.

Ve 36. minutě se Zbrojovka dostala zpět do hry. Na Hyčkův centr z levé strany si naběhl Škoda a hlavou s pomocí tyče snížil. Navázal tak na gól z minulého duelu s Hradcem. Domácí si mohli vzít dvoubrankový náskok do přestávky zpět, jenže Néstor neproměnil ani další únik.

Pražany zahozené šance přišly draho

Na startu druhé půle ze strany opět poslal na malé vápno míč Hyčka a Škoda po 35 sekundách po přestávce srovnal. Dva góly v jednom ligovém utkání dal potřetí v kariéře. "Když prohrajete 2:4, tak ty dva góly nemají žádný význam. Takže mě bohužel netěší," podotkl zklamaný Škoda.

Dukla na chvíli vypadla z role a vzápětí málem otočil stav Polák, který pálil těsně vedle. "To byla možná trochu zlomovka. Mohli jsme dát na 3:2, zápas by se otočil a mohl se vyvíjet jinak. Bohužel se nestalo," litoval brněnský trenér Svatopluk Habanec.

Domácí se pak oklepali a pokračovali v zahazování šancí. Hanousek v 56. minutě zůstal po přímém kopu sám na malém vápně, ale hlavou trestuhodně minul. Vzápětí po Vraštilově hrubé chybě šel opět sám na Melichárka Néstor, znovu si však v zakončení počínal tragicky a pouze lehce dloubl míč do brankářových rukavic.

V 63. minutě už se Pražané dočkali třetí trefy. Smolař zápasu Néstor zatáhl míč po levé straně, poslal jej napříč malým vápnem a Juroška ve skluzu skóroval.

Za pět minut domácí zvýšili. Melichárek vyrazil centr nešťastně do obránce Dukly Štetiny, od něhož se míč dostal do sítě. Slovenský stoper dal poprvé v české lize dva góly v jednom utkání. "Dva góly jsem dal naposledy asi v dorostu," smál se Štetina. Vzápětí sebral Beauguelovi další trefu Melichárek. Na druhé straně Hyčkovu tečovanou ránu zneškodnil domácí Rada.

"Jeden bod ze tří zápasů, to není dobrá bilance, zvlášť když to byla mužstva asi na naší úrovni - Bohemka, Hradec, Dukla. Musíme se z toho dostat prací na tréninku," dodal Habanec.

Hradec Králové - Zlín 0:2

Fotbalisté Zlína vyhráli 2:0 nad Hradcem Králové a nadále drží neporazitelnost i první místo v tabulce, kde mají náskok jednoho bodu na Mladou Boleslav. Duel hraný právě v Mladé Boleslavi, kde má Hradec azyl kvůli rekonstrukci stadionu, rozhodl ve 37. minutě Dame Diop. V poslední minutě zvýšil po brejku Vukadin Vukadinovič. Zlín tak v lize bodoval podeváté za sebou.

Zlín udělal v sestavě změny oproti poslednímu utkání se Spartou. Do hry se vrátil uzdravený Pazdera a po trestu Hájek. Znovu však potvrdil svou velmi dobrou formu.

První poločas byl herně poměrně vyrovnaný. Hrálo se především ve středu hřiště. Ovšem již ve 27. minutě byl trenér hostí Páník nucen měnit sestavu svého týmu. Na nosítkách hřiště opustil Živulič, který má podle prvních informací zlomenou kost v nártu a bude chybět několik týdnů.

Ke konci první půle si Zlín vypracoval dvě brankové příležitosti. První z nich zakončil Harba do břevna a následnou dorážku Diopa chytil gólman Ottmar. Druhá šance hostí už však gólem skončila.

Kopečný zatáhl míč, který se k němu vrátil, následně poslal před branku střílený centr. Míč prošel až na zadní tyč, kde ho zblízka doklepl do odkryté branky Diop. A když v poslední minutě první části vychytal hlavičku Žondry gólman Dostál, tak se odcházelo do kabin za stavu 0:1.

Do druhé půle nastoupil Hradec aktivněji. Veškerou snahu vložil do útoku, čímž se v obraně tvořil prostor pro Zlín. Všechny střelecké pokusy hostů však zkrachovali na brankáři Ottmarovi nebo hradecké obraně. Na druhé straně hřiště neskončila gólem šance Žondry a i střela Martana skončila těsně vedle pravé tyče. Brankář Dostál pak výborně vychytal Pázlera.

V závěru utkání Hradec Králové tlačil a snažil se o vyrovnání, ovšem bohužel pro domácí udeřili hráči hostí. Diop skvělou přihrávkou vyslal do úniku Vukadina Vukadinoviče, který zakončil přesně a střelou k přední tyči rozvlnil síť Ottmarovy branky.

Slovácko - Jihlava 1:1

Fotbalisté Vysočiny Jihlava pod vedením nového kouče Michala Bílka podruhé remizovali. V utkání 8. kola získali bod na Slovácku po výsledku 1:1. Jihlava vedla gólem Davise Ikauniekse z konce prvního poločasu, vyrovnávací gól vstřelil v 67. minutě Marek Havlík. Slovácko, které se se po třech prohrách dočkalo prvního bodu, dohrávalo druhý poločas bez trenéra Stanislava Levého, jenž po nevolnosti odjel na nemocniční vyšetření. Jihlavu zachránil od porážky brankář Jan Hanuš.

Duel dvou týmů ze spodních pater tabulky v úvodu postrádal kvalitu. Slovácko začalo hodně křečovitě. Podobně na tom byla Jihlava, která zvolila defenzivní taktiku s rychlými protiútoky. Domácí fotbalisté měli po většinu prvního poločasu neplodnou územní převahu, přes přehuštěné zadní řady soupeře se jen těžko dostávali k zakončení.

Více slibných příležitostí si vypracovala Jihlava. V 25. minutě Rabušic hlavičkoval jen do brankáře Heči. Slovácko zahrozilo nejvážněji těsně před koncem poločasu, kdy střelu rychlonohého Diviše stačil s námahou brankář Hanuš krýt. V závěru poločasu nechali domácí stopeři prostor nejlepšímu střelci Vysočiny Ikaunieksovi, který pohotově prostřelil brankáře Heču.

Slovácko na nepříznivý výsledek zareagovalo hned po přestávce, proti však byl brankář Hanuš. Ten postupně vyrazil tvrdou střelu Reinberka, dvakrát zlikvidoval šance Koneho a stihl vyrazit i hlavičku Diviše. Na začátku druhého poločasu ztratilo Slovácko trenéra Levého, kterému se udělalo nevolno a odjel na vyšetření do nemocnice. Vedení týmu převzal jeho asistent Kordula.

Tlak se podařilo domácím fotbalistům zúročit v 67. minutě, kdy se prosadil Havlík střelou z dvaceti metrů a vyrovnal. Gól fotbalisty Slovácka probudil, dostali soupeře místy pod drtivý tlak, na vítězství ale nedosáhli.

Bohemians - Příbram 1:0

Fotbalisté Bohemians Praha 1905 porazili doma Příbram 1:0. O třetí domácí výhře Klokanů za sebou rozhodl šest minut před koncem Tomáš Berger. Středočeši naopak posedmé v dosavadním průběhu nejvyšší soutěže vyšli střelecky naprázdno.

Do první šance se v Ďolíčku dostala Příbram, ale Majtán sám před brankářem Budinským demonstroval, proč se hosté až v minulém kole dočkali prvního gólu i bodů v sezoně. Bohemians poté převzali iniciativu, ale pořádnou příležitost si vypracovali až těsně před poločasem, kdy gólman Hruška nejprve vyboxoval pokus Havla a Hubínkovu dorážku zblokovala obrana.

Úvod druhé půle opět patřil Příbrami, ale dvakrát se vyznamenal brankář Budinský. Bohemians postupně zvýšili aktivitu a po hodině hry Mašek v dobré pozici střílel z voleje těsně vedle. Hosté se do útočení moc nehrnuli, přesto se dostali k přímému kopu, ale Budinský si s Pilíkovou střelou poradil.

Bohemians se přeci jen odměny za aktivitu dočkali. Střídající Jindřišek ještě trefil deset minut před koncem břevno, ale v 84. minutě se po rychlé akci prosadil Berger. Klokani si tak připsali třetí domácí výhru za sebou s čistým kontem. Příbram naopak posedmé vyšla střelecky naprázdno a s třemi body je poslední, o bod za patnáctou Jihlavou a o dva za čtrnáctým Libercem, který má však zápas k dobru.

Teplice - Plzeň 0:1

Fotbalisté Plzně slaví čtvrtou výhru za sebou, když vydřeli výhru 1:0 na hřišti Teplic a spolu s Mladou Boleslaví tak ztrácí jediný bod na vedoucí Zlín. O gól se v závěru poločasu se z jediné střely Viktorie na branku postaral Marek Bakoš po hezké akci Milana Petržely. Zařídil tak první výhru Plzně v Teplicích od února 2012. Teplice naopak nevyhrály už potřetí za sebou a po nadějném začátku sezony se propadly do druhé poloviny tabulky.

Plzeň měla velké problémy s aktivní hrou Teplic, které měli většinu utkání převahu. Trable hostující obraně dělal zejména Vaněček, který je plzeňským odchovancem. Už ve třetí minutě si udělal místo ve vápně a jeho střelu Kozáčik jen s námahou vytěsnil k Urmovi, který zblízka trefil břevno.

Od začátku to byl hodně běhavý fotbal s napadáním hluboko na soupeřově polovině. Plzeň nebyla pasivnější a vynucovala si hodně faulů, ale až do konce prvního poločasu se nedostala ani ke střele na branku. Daleko víc hrozili domácí - v 15. minutě po parádním pasu Ljevakoviče prošel přes dva hráče až na roh vápna Fillo a pálil nad, v 38. minutě zase zastavil osamoceného Horu před Kozáčikem diskutabilní ofsajd.

Plzeň postupem času hrála víc a víc z vlastní poloviny, ale to se jí vyplatilo. Dvě a půl minuty před pauzou měli Hořava s Petrželou v pravém rohu hodně místa na narážečku, po níž druhý jmenovaný našel parádním pasem na bližší tyči Bakoše a ten poslal míč přesně pod břevno. Potvrdil tak, že se mu proti Teplicím daří, když jim v osmém z posledních utkání dal sedmý gól.

Pokud letos Plzeň čelí standardní situaci z větší vzdálenosti, občas vysouvá obranu až daleko před šestnáctku. Nezvyklý způsob se jí málem vymstil v 63. minutě, kdy si na centr Kroba nejrychleji naběhl Lüftner, jenže hlavičkoval nad.

Plzeň ve druhé polovině hlavně pozorně bránila a moc dalších problémů si nepřipustila. Z několika nebezpečných závarů před její brankou vypadal nejnadějněji ten v 84. minutě, Potočný ale hlavou míč usměrnil vedle. Teplice nic nevytěžily ani ze závěrečného velkého tlaku.

8. kolo první fotbalové ligy:

Dukla Praha - Zbrojovka Brno 4:2 (2:1)

Branky: 11. a 68. Štetina, 2. Beauguel, 63. Juroška - 36. a 46. Škoda. Rozhodčí: Machálek - Blažej, Myška. ŽK: Hanousek - Šural, Škoda, Přichystal. Diváci: 1432.

Sestavy:

Dukla: Rada - Kušnír, Bezpalec, Štetina, Preisler - Néstor (76. Čajič), Tetour, Hanousek - Juroška (84. Koval), Beauguel, Olayinka (61. Považanec). Trenér: Hynek.

Brno: Melichárek - Šural, Vraštil, Jovanovič, Lutonský - Sedlák, Polák (77. Lacko) - Pašek (61. Přichystal), Škoda, Hyčka - Řezníček. Trenér: Habanec.

FC Hradec Králové - Fastav Zlín 0:2 (0:1)

Branka: 37. Diop, 90. Vukadinovič. Rozhodčí: Berka - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Plašil, Martan, Žondra - Hnaníček, Jugas. Diváci: 1420.

Sestavy:

Hradec Králové: Ottmar - Holeš, Chleboun, Polom, Plašil (86. Schwarz) - Trubač (75. Krátký), Janoušek - Martan, Pázler, Malinský (57. Vlkanova) - Žondra. Trenéři: Frimmel a Pilný.

Zlín: Dostál - Pazdera, Jugas, Hájek, Hubáček - Kopečný, Živulič (23. Janíček), Hnaníček, Holík (73. Vukadinovič) - Harba (81. Traore), Diop. Trenér: Páník.

1. FC Slovácko - Vysočina Jihlava 1:1 (0:1)

Branky: 67. Havlík - 45. Ikaunieks. Rozhodčí: Zelinka - Urban, Arnošt. ŽK: Košút, Kalouda, Rada - Zoubele, Ikaunieks. Diváci: 3517.

Sestavy:

Slovácko: Heča - Reinberk, Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski, Daníček - Diviš, Havlík, Kalouda (59. Tetteh) - Koné. Trenér: Levý.

Jihlava: Hanuš - Blaič, Krejčí, Rosa, Mišůn - Štěpánek, Zoubele (90. Tlustý) - Vaculík (84. Batioja), Dvořák, Ikaunieks (77. Šamánek) - Rabušic. Trenér: Bílek.

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 1:0 (0:0)

Branky: 84. Berger. Rozhodčí: Ardeleanu - Mokrusch, Koval. ŽK: Mašek, Jirásek - Jiránek, Pecháček, Krameš, Chaluš. Diváci: 3821.

Sestavy:

Bohemians 1905: Budinský - Dostál, Šmíd, Krch, Havel - Hašek (58. Berger), Hubínek (78. Jindřišek), Mašek, Jirásek, Luts - Holenda (70. Mikuš). Trenér: Koubek.

Příbram: Hruška - Pecháček, Jiránek, Tregler, Krameš - Borek (88. Chaluš), Trapp - Pilík (85. Brandner), Majtán, Rezek - Mahmutovič (83. Kacafírek). Trenér: Rada.

FK Teplice - Viktoria Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 43. Bakoš. Rozhodčí: Franěk - Wilczek, Vysloužil. ŽK: Petržela (Plzeň). Diváci: 4751.

Sestavy:

Teplice: Grigar - Vondrášek (61. Vachoušek), Lüftner, Jeřábek, Krob - Ljevakovič, Kodeš (80. Potočný) - Fillo, Hora, Urma (70. Nivaldo) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Plzeň: Kozáčik - Matějů, Hejda, Hubník, Limberský - Petržela (87. Řezník), Kace, Hořava, Zeman - Duriš (57. Poznar), Bakoš (75. Hrošovský). Trenér: Pivarník.