Drazí hráči musí být rozdíloví, ale nejsou. Stramaccioni zatím kritizuje jen Čechy, diví se Siegl

David Janeczek David Janeczek
1. 8. 2017 13:20
Se Spartou vyhrál 11 mistrovských titulů, rozhodl mimo jiné i zápas Letenských proti Barceloně. Legenda Sparty Horst Siegl ve velmi otevřeném rozhovoru pro Aktuálně.cz hodnotí současné dění v klubu, v němž strávil většinu své fotbalové kariéry.
Horst Siegl (1994)
Horst Siegl (1994) | Foto: ČTK

Sparta má za sebou dvě soutěžní utkání. Co říkáte na její herní projev po porážce v Bělehradě a remíze doma s Bohemians?

Samozřejmě je to složité v tom, že přišlo hodně nových hráčů. Ale herní projev je opravdu špatný, to si musíme nalít čistého vína. Myslím si, že byla chyba v tom, že Sparta odehrála málo přípravných zápasů a příprava mohla začít klidně o něco dříve, aby došlo k tomu sehrání. Ale hlavně i ty posily přišly pozdě, takže v tom vidím velkou chybu. Také si myslím, že koupit tolik hráčů není dobré. Sparta má na soupisce skoro čtyřicet hráčů, což je strašně moc. V těch dobrých týmech jsou posty zdvojené a Stramaccioni má hned tři hráče na jeden post. 

Co musí Sparta změnit, aby zase začala soupeře přehrávat?

Ti hráči, kteří přišli za obrovské peníze, musí být rozdíloví. Jenže když vidíme hru Sparty, tak zatím nejsou. Nevidím třeba velký rozdíl mezi Martinem Frýdkem a Mavubou. Drahé posily musí prostě podávat lepší výkony. Je to stejné, jako když český hráč odchází do zahraničí. Taky tam musí být rozdílový. No a posily Sparty zatím tolik rozdílové nejsou.

Proti Bohemians nastoupil na posledních dvacet minut i Tomáš Rosický. Pomůže Spartě, aby byla znovu v Česku suverénní?

Spartě by taky hodně pomohlo, aby byl Tomáš Rosický v pořádku. On může být tím rozdílovým hráčem, který té sparťanské hře může dát myšlenku. Tomáš může Spartu zvednout a soupeři z ní mohou mít zase strach. Ale musí být zdravý - a to je otázka. A když nebude Tomáš zdravotně v pořádku, byl bych rád, kdyby byl pravou rukou Dana Křetínského, aby mu radil on a ne lidé, kteří jsou momentálně okolo něj. Až Tomáš jednou skončí, mohl by se věnovat něčemu takovému, protože zkušenosti z velkých zahraničních klubů na to má. Byl bych rád, kdyby byl Tomáš tou tváří Sparty i po konci hráčské kariéry. Na takového člověka by se všichni sparťani dívali s úctou.

Jak je možné, že není Sparta před úvodním zápasem sezony připravená, aby podala lepší výkon? V Bělehradě hra velmi drhla…

Začali pozdě a měli málo přípravných zápasů. Navíc v jednom přáteláku ještě použili hráče z juniorky, místo aby hrály nové posily. Je pravda, že přišli kvalitní hráči, ale je otázkou, zda budou ochotní za Spartu bojovat i za nepříznivých situací. Také bude záležet na trenérovi, který musí určit správnou sestavu. Určitě má z čeho vybírat. To také není jednoduché, protože rotace na jednotlivých postech je strašně veliká. Třeba David Lafata nastoupil téměř do každého přípravného zápasu a v Bělehradě se do sestavy nevešel. Naopak hrál Juliš, který toho zase v přípravě moc neodehrál. Mareček hrál v Srbsku záložníka a v lize zase stopera, takže si myslím, že Sparta stále někde něco lepí a hráči, kteří přišli zalepit ty díry, nehrají.

Není trochu i problém, že za Spartu hraje momentálně tolik cizinců?

Pokud by Sparta soupeře válcovala, tak to problém nebude, protože každý fanoušek je rád, když se zahraniční hvězdy v české lize objeví. Podle mě jich přišlo až moc, ale převážila tam asi vidina postupu do Ligy mistrů. Trochu se bojím, že to může mít dopad i na český fotbal a národní tým. Pokud reprezentanti ze Sparty nebudou hrát, utrpí i národní tým.

Nebo že přišlo deset hráčů osmi národností?

Ve Spartě to byl ale teď extrém, protože na koho si ukázal, toho mu koupili. Trochu se ale divím, že si Stramaccioni nepřivedl nějakého Itala, kterého dobře zná, a hlavně zcela rozdílového hráče. Doteď trochu nechápu některé příchody. Psalo se, že si do Řecka přitáhl patnáct hráčů a teď tam neví, co s nimi. Úplně stejný problém teď může nastat ve Spartě, protože vždy se ve finále vše sesype na trenéra, kterého jde odvolat, ale hráči zůstanou. Pořád si kladu otázku, kdo zodpovídá za ty příchody. Sparta chce určitě okamžitý úspěch, protože ty posily už dále neprodají.

Před sezonou se změnil celý realizační tým Sparty, ale vedení se až tak nezměnilo. Není i tohle chybou? 

Řez se ve Spartě udělal obrovský, ale stále si myslím, že Dan Křetínský je stále ten jediný, který může udělat konečné rozhodnutí. Ostatně to tak vždy udělal. I Jakub Otava, který ve Spartě působil deset let, po odchodu naznačil, že to tam nefunguje správně. To není úplně optimální. Něco takového by ale měl říkat, i když tam působil. Myslím si, že ve vedení Sparty nejsou lidé, kteří by tomu nejvyššímu řekli nějaký názor. Nikoho se nechci dotknout, ale když slyším, že do Sparty míří Vozábal, tak je to pro mě totální tragédie a záhada. Myslím si, že je také problém, jakými lidmi je Dan Křetínský obklopen. Nechci, aby si lidé mysleli, že jsem zapšklý, jen se snažím popsat situaci ve Spartě.

Sparta má v Česku zřejmě nejlepší mládež. Jenže letošní přestupové období ukázalo, že si raději hráče do A-týmu na Letné koupí. Nemůže to mladíky úplně demotivovat?

Mládež má ve Spartě nejlepší podmínky, takže musí být nejlepší a vždy to tak bylo. Najednou se ta návaznost s A-týmem může úplně přerušit. Řeší se to hostováním jako u Schicka nebo Pulkraba, což může, ale nemusí být pro ty mladíky ideální. S příchody tolika zahraničních hráčů mohou kluci ze sparťanské mládeže vycítit, že možná budou pro A-tým nepotřební. V minulosti si trenéři brali některé dorostence alespoň na tréninky, ale teď tomu asi tak nebude, protože má Stramaccioni v kádru čtyřicet hráčů…

Co budou podle vás ve Spartě dělat, pokud nezvládnou odvetu s Bělehradem? Protože nyní má Stramaccioni na soupisce více než 30 fotbalistů…

S něčím podobným zkušenost vůbec nemám (úsměv). Do Sparty chodí hráči, aby si zahráli evropské poháry, ale když vypadne hned v předkole, tak ten ročník musí být hodnocený jako neúspěch. Sparta by to určitě omlouvala tím, že se chce soustředit na ligu, aby v příští sezoně hrála Ligu mistrů, ale vypadnutí ve 3. předkole Evropské ligy by znamenalo, že šlo o neúspěšnou sezonu.

Stramaccioni otevřeně řekl, že nenominoval do Bělehradu Václava Kadlece, protože neplní jeho pokyny. Co říkáte na jeho působení ve Spartě po dalším návratu?

Vencu Kadlece znám strašně dlouho, chvíli jsem ho i trénoval. Myslím si, že byla chyba, že se třikrát vrátil. Už se musíme ptát, proč se třikrát vrátil. Kdyby se vrátil jednou na hostování, tak bych to pochopil, protože by mu to mohlo pomoct, aby se třeba rozehrál někde, kde to dobře zná. Ale potom už byla chyba, že se v zahraničí o to více nepopral nebo nezůstal někde venku. Trochu zpohodlněl. Stále si ale myslím, že může být platný. Nevěřím tomu, že Vašek neplní trenérovy pokyny. Stramaccioni po těch několika zápasech kritizuje jen Čechy a ty své nové posily ani jednou nekritizoval. V tom vidím trochu alibismus. Každý trenér má své oblíbené a pak o něco méně oblíbené hráče. Takže Vašek bude muset trenéra přesvědčit, že může týmu pomoci.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy