Drazí hráči musí být rozdíloví, ale nejsou. Stramaccioni zatím kritizuje jen Čechy, diví se Siegl

David Janeczek David Janeczek
1. 8. 2017 13:20
Se Spartou vyhrál 11 mistrovských titulů, rozhodl mimo jiné i zápas Letenských proti Barceloně. Legenda Sparty Horst Siegl ve velmi otevřeném rozhovoru pro Aktuálně.cz hodnotí současné dění v klubu, v němž strávil většinu své fotbalové kariéry.
Horst Siegl (1994)
Horst Siegl (1994) | Foto: ČTK

Sparta má za sebou dvě soutěžní utkání. Co říkáte na její herní projev po porážce v Bělehradě a remíze doma s Bohemians?

Samozřejmě je to složité v tom, že přišlo hodně nových hráčů. Ale herní projev je opravdu špatný, to si musíme nalít čistého vína. Myslím si, že byla chyba v tom, že Sparta odehrála málo přípravných zápasů a příprava mohla začít klidně o něco dříve, aby došlo k tomu sehrání. Ale hlavně i ty posily přišly pozdě, takže v tom vidím velkou chybu. Také si myslím, že koupit tolik hráčů není dobré. Sparta má na soupisce skoro čtyřicet hráčů, což je strašně moc. V těch dobrých týmech jsou posty zdvojené a Stramaccioni má hned tři hráče na jeden post. 

Co musí Sparta změnit, aby zase začala soupeře přehrávat?

Ti hráči, kteří přišli za obrovské peníze, musí být rozdíloví. Jenže když vidíme hru Sparty, tak zatím nejsou. Nevidím třeba velký rozdíl mezi Martinem Frýdkem a Mavubou. Drahé posily musí prostě podávat lepší výkony. Je to stejné, jako když český hráč odchází do zahraničí. Taky tam musí být rozdílový. No a posily Sparty zatím tolik rozdílové nejsou.

Proti Bohemians nastoupil na posledních dvacet minut i Tomáš Rosický. Pomůže Spartě, aby byla znovu v Česku suverénní?

Spartě by taky hodně pomohlo, aby byl Tomáš Rosický v pořádku. On může být tím rozdílovým hráčem, který té sparťanské hře může dát myšlenku. Tomáš může Spartu zvednout a soupeři z ní mohou mít zase strach. Ale musí být zdravý - a to je otázka. A když nebude Tomáš zdravotně v pořádku, byl bych rád, kdyby byl pravou rukou Dana Křetínského, aby mu radil on a ne lidé, kteří jsou momentálně okolo něj. Až Tomáš jednou skončí, mohl by se věnovat něčemu takovému, protože zkušenosti z velkých zahraničních klubů na to má. Byl bych rád, kdyby byl Tomáš tou tváří Sparty i po konci hráčské kariéry. Na takového člověka by se všichni sparťani dívali s úctou.

Jak je možné, že není Sparta před úvodním zápasem sezony připravená, aby podala lepší výkon? V Bělehradě hra velmi drhla…

Začali pozdě a měli málo přípravných zápasů. Navíc v jednom přáteláku ještě použili hráče z juniorky, místo aby hrály nové posily. Je pravda, že přišli kvalitní hráči, ale je otázkou, zda budou ochotní za Spartu bojovat i za nepříznivých situací. Také bude záležet na trenérovi, který musí určit správnou sestavu. Určitě má z čeho vybírat. To také není jednoduché, protože rotace na jednotlivých postech je strašně veliká. Třeba David Lafata nastoupil téměř do každého přípravného zápasu a v Bělehradě se do sestavy nevešel. Naopak hrál Juliš, který toho zase v přípravě moc neodehrál. Mareček hrál v Srbsku záložníka a v lize zase stopera, takže si myslím, že Sparta stále někde něco lepí a hráči, kteří přišli zalepit ty díry, nehrají.

Není trochu i problém, že za Spartu hraje momentálně tolik cizinců?

Pokud by Sparta soupeře válcovala, tak to problém nebude, protože každý fanoušek je rád, když se zahraniční hvězdy v české lize objeví. Podle mě jich přišlo až moc, ale převážila tam asi vidina postupu do Ligy mistrů. Trochu se bojím, že to může mít dopad i na český fotbal a národní tým. Pokud reprezentanti ze Sparty nebudou hrát, utrpí i národní tým.

Nebo že přišlo deset hráčů osmi národností?

Ve Spartě to byl ale teď extrém, protože na koho si ukázal, toho mu koupili. Trochu se ale divím, že si Stramaccioni nepřivedl nějakého Itala, kterého dobře zná, a hlavně zcela rozdílového hráče. Doteď trochu nechápu některé příchody. Psalo se, že si do Řecka přitáhl patnáct hráčů a teď tam neví, co s nimi. Úplně stejný problém teď může nastat ve Spartě, protože vždy se ve finále vše sesype na trenéra, kterého jde odvolat, ale hráči zůstanou. Pořád si kladu otázku, kdo zodpovídá za ty příchody. Sparta chce určitě okamžitý úspěch, protože ty posily už dále neprodají.

Před sezonou se změnil celý realizační tým Sparty, ale vedení se až tak nezměnilo. Není i tohle chybou? 

Řez se ve Spartě udělal obrovský, ale stále si myslím, že Dan Křetínský je stále ten jediný, který může udělat konečné rozhodnutí. Ostatně to tak vždy udělal. I Jakub Otava, který ve Spartě působil deset let, po odchodu naznačil, že to tam nefunguje správně. To není úplně optimální. Něco takového by ale měl říkat, i když tam působil. Myslím si, že ve vedení Sparty nejsou lidé, kteří by tomu nejvyššímu řekli nějaký názor. Nikoho se nechci dotknout, ale když slyším, že do Sparty míří Vozábal, tak je to pro mě totální tragédie a záhada. Myslím si, že je také problém, jakými lidmi je Dan Křetínský obklopen. Nechci, aby si lidé mysleli, že jsem zapšklý, jen se snažím popsat situaci ve Spartě.

Sparta má v Česku zřejmě nejlepší mládež. Jenže letošní přestupové období ukázalo, že si raději hráče do A-týmu na Letné koupí. Nemůže to mladíky úplně demotivovat?

Mládež má ve Spartě nejlepší podmínky, takže musí být nejlepší a vždy to tak bylo. Najednou se ta návaznost s A-týmem může úplně přerušit. Řeší se to hostováním jako u Schicka nebo Pulkraba, což může, ale nemusí být pro ty mladíky ideální. S příchody tolika zahraničních hráčů mohou kluci ze sparťanské mládeže vycítit, že možná budou pro A-tým nepotřební. V minulosti si trenéři brali některé dorostence alespoň na tréninky, ale teď tomu asi tak nebude, protože má Stramaccioni v kádru čtyřicet hráčů…

Co budou podle vás ve Spartě dělat, pokud nezvládnou odvetu s Bělehradem? Protože nyní má Stramaccioni na soupisce více než 30 fotbalistů…

S něčím podobným zkušenost vůbec nemám (úsměv). Do Sparty chodí hráči, aby si zahráli evropské poháry, ale když vypadne hned v předkole, tak ten ročník musí být hodnocený jako neúspěch. Sparta by to určitě omlouvala tím, že se chce soustředit na ligu, aby v příští sezoně hrála Ligu mistrů, ale vypadnutí ve 3. předkole Evropské ligy by znamenalo, že šlo o neúspěšnou sezonu.

Stramaccioni otevřeně řekl, že nenominoval do Bělehradu Václava Kadlece, protože neplní jeho pokyny. Co říkáte na jeho působení ve Spartě po dalším návratu?

Vencu Kadlece znám strašně dlouho, chvíli jsem ho i trénoval. Myslím si, že byla chyba, že se třikrát vrátil. Už se musíme ptát, proč se třikrát vrátil. Kdyby se vrátil jednou na hostování, tak bych to pochopil, protože by mu to mohlo pomoct, aby se třeba rozehrál někde, kde to dobře zná. Ale potom už byla chyba, že se v zahraničí o to více nepopral nebo nezůstal někde venku. Trochu zpohodlněl. Stále si ale myslím, že může být platný. Nevěřím tomu, že Vašek neplní trenérovy pokyny. Stramaccioni po těch několika zápasech kritizuje jen Čechy a ty své nové posily ani jednou nekritizoval. V tom vidím trochu alibismus. Každý trenér má své oblíbené a pak o něco méně oblíbené hráče. Takže Vašek bude muset trenéra přesvědčit, že může týmu pomoci.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy