Dočkal měl být za prošlápnutí soupeře vyloučen, sudí Julínek si nezapíská čtyři duely

Aktualizováno 25. 10. 2021 18:08
Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR omezila hlavním sudím Pavlu Julínkovi a Karlu Hrubešovi delegaci na čtyři zápasy a přeřadila je do druhé ligy. Potrestáni byli za chyby v nedělních utkáních 12. kola první ligy Sparta - Mladá Boleslav (1:0) a Plzeň - Jablonec (5:0). Hrubeš pyká i za nesprávné výroky v minulých duelech nejvyšší soutěže.
Bořek Dočkal v diskuzi s rozhodčím
Bořek Dočkal v diskuzi s rozhodčím | Foto: Milan Kammermayer

Julínek na Letné v 75. minutě udělil pouze žlutou kartu sparťanovi Bořku Dočkalovi za šlápnutí na nohu Michala Hlavatého i po zásahu videorozhodčího Pavla Fraňka, zatímco podle komise měl domácího kapitána vyloučit za surovou hru.

"Faulující hráč svým zákrokem ohrozil zdraví soupeře," řekl předseda komise rozhodčích Radek Příhoda v komentáři na videu.

Naopak žlutá karta pro mladoboleslavského Marka Matějovského za faul na Ondřeje Čelůstku ve 42. minutě byla udělena správně, přestože se jednalo o bezohlednou hru hostujícího kapitána. "Hráč nejdříve zasáhl míč a následně i soupeře," konstatoval Příhoda.

Hrubeš v Plzni nařídil penaltu poté, co ve 40. minutě jablonecký Malínský v šestnáctce zatáhl za rameno Havla. Po zásahu videorozhodčího Jiřího Adama a následné osobní kontrole u monitoru ale Hrubeš zrušil pokutový kop i původní žlutou kartu pro Malínského.

"Rozhodčí nejprve správně nařídil pokutový kop pro domácí za držení, měl ale místo žluté karty udělit kartu červenou, protože se jednalo o zmaření zjevné brankové možnosti. Na základě nesprávné intervence VAR poté rozhodčí nesprávně pokutový kop odvolal," uvedl Příhoda.

Sudí Jan Machálek naopak podle komise správně nařídil penaltu pro Slavii v nedělním zápase v Českých Budějovicích (2:2) za to, že domácí Lukáš Havel v 50. minutě podrazil Jana Kuchtu. O několik sekund dříve se míč přitom odrazil od ruky slávisty Petra Ševčíka.

"Rozhodčí správně neodpískal přestupek, protože ruka byla nastřelena soupeřem v přirozené poloze vzhledem k pohybu těla," vysvětlil Příhoda, který souhlasil i s vyloučením českobudějovického Lukáše Skovajsy v 77. minutě za kopnutí Ondřeje Lingra do hlavy.