Dočkal měl být za prošlápnutí soupeře vyloučen, sudí Julínek si nezapíská čtyři duely

Sport Sport
Aktualizováno 25. 10. 2021 18:08
Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR omezila hlavním sudím Pavlu Julínkovi a Karlu Hrubešovi delegaci na čtyři zápasy a přeřadila je do druhé ligy. Potrestáni byli za chyby v nedělních utkáních 12. kola první ligy Sparta - Mladá Boleslav (1:0) a Plzeň - Jablonec (5:0). Hrubeš pyká i za nesprávné výroky v minulých duelech nejvyšší soutěže.
Bořek Dočkal v diskuzi s rozhodčím
Bořek Dočkal v diskuzi s rozhodčím | Foto: Milan Kammermayer

Julínek na Letné v 75. minutě udělil pouze žlutou kartu sparťanovi Bořku Dočkalovi za šlápnutí na nohu Michala Hlavatého i po zásahu videorozhodčího Pavla Fraňka, zatímco podle komise měl domácího kapitána vyloučit za surovou hru.

"Faulující hráč svým zákrokem ohrozil zdraví soupeře," řekl předseda komise rozhodčích Radek Příhoda v komentáři na videu.

Naopak žlutá karta pro mladoboleslavského Marka Matějovského za faul na Ondřeje Čelůstku ve 42. minutě byla udělena správně, přestože se jednalo o bezohlednou hru hostujícího kapitána. "Hráč nejdříve zasáhl míč a následně i soupeře," konstatoval Příhoda.

Hrubeš v Plzni nařídil penaltu poté, co ve 40. minutě jablonecký Malínský v šestnáctce zatáhl za rameno Havla. Po zásahu videorozhodčího Jiřího Adama a následné osobní kontrole u monitoru ale Hrubeš zrušil pokutový kop i původní žlutou kartu pro Malínského.

"Rozhodčí nejprve správně nařídil pokutový kop pro domácí za držení, měl ale místo žluté karty udělit kartu červenou, protože se jednalo o zmaření zjevné brankové možnosti. Na základě nesprávné intervence VAR poté rozhodčí nesprávně pokutový kop odvolal," uvedl Příhoda.

Sudí Jan Machálek naopak podle komise správně nařídil penaltu pro Slavii v nedělním zápase v Českých Budějovicích (2:2) za to, že domácí Lukáš Havel v 50. minutě podrazil Jana Kuchtu. O několik sekund dříve se míč přitom odrazil od ruky slávisty Petra Ševčíka.

"Rozhodčí správně neodpískal přestupek, protože ruka byla nastřelena soupeřem v přirozené poloze vzhledem k pohybu těla," vysvětlil Příhoda, který souhlasil i s vyloučením českobudějovického Lukáše Skovajsy v 77. minutě za kopnutí Ondřeje Lingra do hlavy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy