Do ligy se vrací sudí Lerch i Hock, kvůli kterému chtěl Baroš cinkat klíči. Dostali druhou šanci

Luděk Mádl Luděk Mádl
28. 6. 2017 13:15
Listkiewiczova komise rozhodčích zveřejnila aktualizovanou podobu listiny rozhodčích pro I. a II. ligu
Ondřej Lerch v sezoně 2015/16 hrubě chyboval v utkání Olomouc-Plzeň, kdy nestandardně kouzlil s udělováním karet
Ondřej Lerch v sezoně 2015/16 hrubě chyboval v utkání Olomouc-Plzeň, kdy nestandardně kouzlil s udělováním karet | Foto: ČTK

Praha - Do ligy se vrací dva staří známí, kteří ji před nedávnem opouštěli jako desperáti. Listkiewiczova komise rozhodčích však věří, že si Ondřej Lerch i David Hock zaslouží dostat mezi elitou svou druhou životní šanci.

Od komisí které řídí sudí v českých a moravských soutěžích, konkrétně v ČFL, MSFL a příslušných divizích, přišly na Strahov návrhy na 5 jejich nejlepších sudích. "A pánové Lerch a Hock byli z Čech doporučeni jako jejich jedničky mezi hlavními sudími, respektive asistenty," říká Petr Mlsna, místopředseda rozhodcovské komise pro profesionální fotbal.

"Vedli jsme o tom diskusi a nakonec se komise jednohlasně rozhodla návrat obou těchto rozhodčích na prvoligovou listinu podpořit. Po výkonnostní stránce u nich není problém, zavázali se nově k přijetí etických pravidel, které naše komise vyžaduje, a tak jsme se rozhodli dát jim druhou šanci," dodává Mlsna.

V sezoně 2015/16 zaujal Ondřej Lerch svým výkonem v utkání  Olomouc-Plzeň (0:2). V jeho průběhu došlo hned k několika sporným situacím, největší problém nastal v 66. minutě utkání.

V diskusi, která nastala po vyloučení domácího hráče Radakoviče, strčil olomoucký hráč Hála do sudího rukou. Lerch mu ukázal žlutou kartu, ale když si uvědomil, že by byla druhá v utkání a že by tedy Hálu musel také vyloučit, neučinil tak - a prohlásil, že tuto žlutou neudělil Hálovi, ale nedaleko stojícímu Vepřekovi. Před komisí rozhodčích, která mu neuvěřila, a posléze i před disciplinárkou Lerch opakovaně tvrdil, že kartu rozhodně uděloval Vepřekovi - televizní záběry (prohlédněte si je zde) však ukazovaly něco jiného.

Baroš psal o fotbalové žumpě

Co se týče asistenta Davida Hocka, tak ten kupříkladu společně s hlavním sudím Karlem Hrubešem přiměl Milana Baroše v dubnu 2015, po utkání Ostrava-Plzeň (0:2), k publikaci dvou tweetů. Tohle je první z nich:

Zápas opět přinesl hned několik diskutabilních situací. Ale o některých se diskutovat nedalo vůbec, třeba o ofsajdu, který právě David Hock odmával Milanu Barošovi, ačkoli v něm zjevně nebyl, nejméně o tři metry.

I proto tehdy Milan Baroš v podstatě vyzval k fotbalové revoluci:

Nakonec kvůli tomu skončil Milan Baroš před disciplinární komisí, od které dostal důtku. David Hock chyboval v dané sezoně opakovaně, kupříkladu v utkání Plzeň-České Budějovice zastavil vemi nadějný nájezd hostí na domácí branku opět zcela nesmyslně zdviženým ofsajdem. A podobných excesů měl víc i v sezoně následující.

Listkiewiczova komise je odstavila. A nyní vzala opět na milost

Michal Listkiewicz
Michal Listkiewicz | Foto: Milan Kammermayer

To vše se dělo v časech, kdy komisi rozhodčí řídila Dagmar Damková či posléze Miroslav Tulinger. Loni v létě ustanovil tehdejší šéf svazu Miroslav Pelta novým předsedou komise rozhodčích polského experta Michala Listkiewicze. Ta pro ztrátu důvěry vyřadila z listiny trojici hlavních sudích Michala Patáka, Tomáše Kocourka a Ondřeje Lercha, mezi asistenty skončili právě David Hock s Robertem Hájkem.

Dvojice Lerch + Hock se tedy nyní, po roce, vrací. "Na oba bude jistě upřená trojnásobná pozornost diváků i médií. Naše komise každopádně věří, že budou podávat kvalitní výkony," podotýká Petr Mlsna.

Na listině sudích končí z věkových důvodů Pavel Peřina a Petr Vysloužil, z výkonnostních pak podle Mlsny Jan Váňa. Pokračovat nebude ani Michal Urban.

Naopak dalšími nováčky na listině sudích pro I. a II. ligu jsou vedle Ondřeje Lercha a Davida Hocka také Jan Dohnálek, Lukáš Lakomý, Michal Novák, Jiří Pečenka, Jiří Slabý a Jakub Vojkovský. Kompletní složení listiny najdete zde. "Rozhodčích přibylo i proto, že budeme z této listiny nově obsazovat i dorosteneckou ligu. Kluby si to přály, i proto, že v uplynulém ročníku došlo v této soutěži k několika ne zcela vydařeným rozhodcovským výkonům," konstatuje Petr Mlsna.

Komise škrtla delegáta Tulingera, přijde asi o sekretáře Ubiase

Z listiny ligových delegátů vypadl oproti uplynulé sezoně Miroslav Tulinger.

Listkiewiczova komise rozhodčích FAČR nakonec pokračuje v práci ve stejném složení jako v minulé sezoně. Vzhledem k úsporným opatřením Fotbalové asociace ČR, která kvůli dotační krizi hodlá zužovat počty zaměstnanců o dalších 6 osob, však patrně komise přijde o svého sekretáře Emila Ubiase, což je z hlediska její exekutivní činnosti velká komplikace.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Šéfka Finanční správy Richterová požádala o odvolání z funkce

Generální ředitelka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová k požádala o odvolání, ve funkci tak skončí 28. března. Ministerstvo financí mezitím vypíše na místo výběrové řízení. Informovalo o tom ministerstvo financí. Richterová správu vedla od roku 2018.

"Děkuji paní ředitelce za odvedenou práci v čele Finanční správy. Na uvolněné místo vypíšeme řádné výběrové řízení na nového generálního ředitele, od kterého očekávám, že dá Finanční správě nový impulz a posune ji směrem k více proklientskému přístupu tak, jak jsem o něm mluvil v opozici i při svém nástupu na ministerstvo financí," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Český skladatel Kotík získal v USA jako první Evropan prestižní cenu Johna Cage

Český hudební skladatel, dirigent a flétnista Petr Kotík ve Spojených státech obdržel prestižní cenu Johna Cage, kterou udílí newyorská Nadace pro soudobé umění. Kotík je doposud jediným evropským umělcem, který tuto cenu dostal, sdělilo Ostravské centrum nové hudby.

Letošní laureáty cen v pěti uměleckých disciplínách - hudbě, tanci, divadle, poezii a výtvarném umění - oznámila ve čtvrtek večer nadace.

Prestižní cena Johna Cage, s níž se pojí odměna ve výši 45 tisíc dolarů, nese jméno po americkém skladateli a jednom ze zakladatelů Newyorské nadace pro soudobé umění. Udílí se od roku 1992 jednomu umělci jednou za dva roky jako "uznání mimořádného úspěchu v umění za práci, jež odráží ducha Johna Cage". Mezi 16 laureáty tohoto ocenění je Kotík doposud jediným evropským umělcem, uvedlo Ostravské centrum nové hudby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy