Strhující závěr v Plzni. Viktoria s Jabloncem prohrávala, tři body jí vystřílel Vydra

8. 4. 2023 21:26
Fotbalisté Plzně ve 26. kole první ligy udolali po obratu Jablonec 3:2 a v nejvyšší soutěži zvítězili po čtyřech zápasech. Po dvou gólech v dramatické přestřelce dali hostující Matěj Polidar a domácí náhradník Matěj Vydra. Viktoria z třetího místa neúplné tabulky ztrácí čtyři body na první Slavii i druhou Spartu, ale oba pražské týmy mají nedělní utkání k dobru.
Matěj Vydra střílí třetí gól Plzně
Matěj Vydra střílí třetí gól Plzně | Foto: ČTK

Úřadující mistry poslal do vedení Jan Sýkora v nastaveném čase prvního poločasu. Mezi 66. a 74. minutou otočil skóre jablonecký Polidar, ale poté vstřelil dvě branky také střídající Vydra, který v rozmezí 77. a 82. minuty dokonal obrat Západočechů. Ti v utkání navíc čtyřikrát trefili brankovou konstrukci.

"To, že se nám utkání podařilo dotáhnout do vítězného konce, svědčí o tom, že síla tady je. Věřím, že nás to hodně povzbudí do dalších zápasů, sebedůvěra bude větší a výsledky budeme mít zase dobré," řekl plzeňský trenér Michal Bílek na tiskové konferenci.

Plzeň nastoupila i s útočníkem Chorým, jenž kvůli zranění nedohrál minulý duel v Mladé Boleslavi (0:0). Za hosty nemohli hrát Šulc, jenž v Jablonci hostuje z Viktorie, a další krajní záložník Jovovič kvůli trestu za žluté karty.

Domácí začali aktivněji a v deváté minutě se málem dostali do vedení, když Vlkanova nepovedeným centrem trefil břevno. Chvíli nato střelu plzeňského záložníka chytil brankář Hanuš. Jeho protějšek Staněk vytáhl nad břevno míč po tvrdé ráně Polidara.

Plzeňští si vytvořili místy drtivý tlak, ale dlouho zahazovali šance. Hanuš vykopl na tyčku Chorého střelu a domácí útočník o chvíli později špičkou kopačky znovu trefil brankovou konstrukci. Vlkanova zase akrobatickými "nůžkami" o kousek netrefil branku a smolař první půle Chorý poté sám před Hanušem hlavičkoval vedle.

Západočeši se dočkali gólu ve třetí minutě nastavení. Po odraženém míči Bucha posunul míč na Sýkoru a ten zpoza šestnáctky zamířil přesně do horního růžku. Bývalý hráč Jablonce vstřelil druhý ligový gól v sezoně a první od září.

"Byla to možná nejlepší první půle za dlouhou dobu. Bylo tam všechno, co jsme chtěli - držení míče, dobrý pohyb, byli jsme nebezpeční. Jediné minus bylo, že jsme branek nedali víc. První půle byla z naší strany velmi dobrá," uvedl Bílek.

"První poločas byl z naší strany velmi nervózní. Hrozně jsme kazili, domácím jsme to ztrátami strašně ulehčovali. Vyhazovali jsme jednoduché balony a dostávali jsme se sami pod tlak," doplnil jablonecký kouč David Horejš.

Jablonečtí, kteří měli v nohách středeční dohrávku se Slováckem (1:1), nevstoupili dobře ani do druhé půle. Mosquera hlavičkoval těsně vedle, střelu Vlkanovy vyrazil Hanuš.

Hosté ale postupně vyrovnali hru a v 66. minutě i skóre. Polidar nacentroval do šestnáctky a míč se překvapivě zatočil za Staňka. Reprezentační gólman vzápětí zneškodnil Považancovu ránu. "Byla to nacvičená situace, takhle to trénujeme," popsal Polidar.

Severočeši otočili stav zápasu v 74. minutě. Hübschman vyslal do úniku Polidara, který využil Kopicovo podklouznutí a znovu překonal Staňka. V ligové sezoně si polepšil na sedm branek.

Plzeň ale další ztrátu nepřipustila. V 77. minutě po Holíkově centru do šestnáctky Havel posunul míč na Vydru, který propálil Hanuše. Zimní posila za pět minut po Mosquerově centru vstřelila druhou branku v utkání a třetí v ligovém ročníku.

"První gól byl se štěstím, protože jsem ani nijak nemířil a naštěstí to trefil mezi nohama. A druhý gól byl skvělý centr od Mosqiho a byla to jenom otázka, jak nastavit placírku a hlavně trefit bránu, což se povedlo," řekl Vydra.

"Místo toho, abychom to drželi, byli zodpovědní a pokorní směrem dozadu, tak vymýšlíme kraviny a soupeři darujeme vyrovnání, když hrajeme patou. To mě hrozně mrzí, protože kluci ve druhém poločase předvedli skvělý výkon," litoval Horejš.

V závěru mohla obě mužstva skórovat. Střídající Durosinmi trefil tyčku jablonecké branky, na druhé straně Staňek zneškodnil Sejkovu střelu. Plzeň tak doma v lize s Jabloncem podeváté za sebou neprohrála, z toho poosmé zvítězila.

Plzeň zřejmě do konce sezony přišla o stopera Pernicu, který musel střídat v 73. minutě kvůli zraněnému kolenu. "Ještě to nevíme na sto procent, ale vypadá to, že má poškozený zkřížený vaz," dodal Bílek.

26. kolo první fotbalové ligy:

Viktoria Plzeň - FK Jablonec 3:2 (1:0)

Branky: 77. a 82. Vydra, 45.+3 Sýkora - 66. a 74. Polidar. Rozhodčí: Orel - Caletka, Ratajová - Batík (video). Bez karet. Diváci: 8309.

Plzeň: Staněk - Holík, Hejda, Pernica (73. Jemelka), Havel - Kalvach, Bucha - Sýkora (73. Kopic), Vlkanova (63. Vydra), Mosquera (90.+2 Pilař) - Chorý (73. Durosinmi). Trenér: Bílek.

Jablonec: Hanuš - Martinec, Král, Heidenreich - Souček, Považanec (88. Ikaunieks), Hübschman, Polidar - Černák (83. Surzyn), Chramosta (61. Patrák) - Sejk. Trenér: Horejš.