Deset měsíců byl zavřený, teď zase září. Věci už ale beru jinak, říká slávista Provod

ČTK ČTK
11. 4. 2022 9:11
Uzdravený záložník Lukáš Provod dal poprvé v dospělé kariéře dvě branky v jednom utkání a nasměroval v nedělním utkání 28. ligového kola Slavii k vítězství 4:0 nad Pardubicemi.
Lukáš Provod
Lukáš Provod | Foto: Milan Kammermayer

Trochu ho mrzelo, že nedokázal zkompletovat hattrick. "Po těch dvou gólech jsem na něj myslel," přiznal pětadvacetiletý reprezentant.

A dosáhnout na něj klidně mohl. "Měl jsem na konci od Ševy (Ševčíka) dobrou přihrávku na vápno, docela dobře jsem si to připravil, ale pak jsem si to ukopl," uvědomoval si Provod.

"Když dá hráč dva góly, vždycky myslí na hattrick, protože je to takový milník v kariéře, který se nepoštěstí každému. Škoda, ale zase jsem rád, že mám za čím se hnát a za co ještě dál bojovat," předsevzal si.

Skóre otevřel ve 41. minutě z pokutového kopu a po změně stran zvýšil na 2:0. "Penalty trénuju s (brankářem) Alešem Mandousem každý den. Tak jsme se smáli, že v tom musíme pokračovat, když to takhle vyšlo," prozradil úspěšný exekutor.

"Byl jsem na penaltu určený. Ptal jsem se Ondry Lingra, jestli náhodou nechce kopat, když bojuje o krále střelců. Ale nechal to na mně," poznamenal Provod.

Nepatří k velkým kanonýrům a dvě branky v jednom utkání dal poprvé v ligové kariéře. "Jestli to byl nejvydařenější zápas? To si nemyslím. Odehrál jsem i lepší zápasy. Byly tam i chybky, o kterých vím já, a všichni to asi viděli," uvedl bývalý hráč Plzně, Sokolova a Českých Budějovic.

Vzhledem k dlouhé absenci si připsal první branku od loňského března a utkání české reprezentace proti Belgii. "Samozřejmě jsem za góly rád, ale pro nás to byl hlavně klíčový zápas, abychom se posunuli v tabulce. Jsem rád, že to dopadlo takhle a jsme zase první, že jsem zpátky na hřišti. Že dám gól, to je bonus," prohlásil Provod.

Jeho celek využil sobotní remízy Plzně v Olomouci a poskočil o bod do čela tabulky. "Ten zápas jsme sledovali. Když jsme zjistili, že ztratili, tak to pro nás byla ohromná motivace. Bylo to dobře i směrem k našemu zápasu, abychom to nepodcenili. Hecovali jsme se, že to je titulový zápas, že je důležité, abychom vyhráli. Myslím si, že na hřišti bylo vidět, že jsme koncentrovaní," pochvaloval si slávista.

"Klobouk dolů před Plzní, z čeho se vyhrabali, kam až to vytáhli. Bude to boj až do posledního kola a jsem přesvědčený o tom, že to zvládneme," mínil.

Nastoupil teprve do třetího utkání po návratu po zranění kolena. "Co se týče kondice, pořád to ještě není stoprocentní. Cítím tam určité rezervy. Na druhou stranu po tom zranění to člověk vnímá na hřišti jinak, je trochu klidnější a věci bere jinak," porovnával.

Operované koleno je na tom podle něho lépe, než sám čekal. "Zápas od zápasu se cítím líp i fyzicky. Jsem rád, že zase můžu dělat, co mě baví. Deset měsíců jsem šlapal na kole a byl zavřený v posilovně. Užívám si, že můžu být s kluky na hřišti," podotkl Provod.

Vzhledem k nedávnému zranění není na soupisce pro Evropskou konferenční ligu a nebude moci hrát ve čtvrteční odvetě čtvrtfinále proti Feyenoordu Rotterdam, do níž slávisté nastoupí po úvodní venkovní remíze 3:3.

"Samozřejmě mě to mrzí, protože už jsem ty evropské zápasy hrál a vím, co to obnáší. Když jsem viděl zápas na Feyenoordu, kde byla neuvěřitelná kulisa a obrovské tempo, zamrzelo to. Jsem ale rád, že to klukům takhle jde i beze mě a že se na to můžu dívat. Hlavní je, aby byla Slavia úspěšná. Klukům budu fandit a věřím, že ve čtvrtek postoupí dál," dodal Provod.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy