Slavia po osmi letech vyhrála derby na Spartě. A ještě zahodila penaltu

25. 9. 2016 17:26
V neděli se hrálo na pražské Letné 286. derby pražských S. Vítězně z něj vyšli fotbalisté Slavie, kteří díky brankám Murise Mešanoviče a Jaromíra Zmrhala zvítězili 2:0. Mešanovič přitom v prvním poločase zahodil stoprocentní šanci a následně i penaltu. Sparta hrála opět bez Tomáše Rosického a na hře zálohy to bylo vidět. Letenští prohráli poprvé v sezoně a na vedoucí Zlín nyní ztrácejí pět bodů, Slavia se vytáhla na pátou příčku, o tři body za Spartu. V záloze má přitom ještě duel s Brnem.
Michal Kadlec se po svém návratu do Sparty výhry v derby nedočkal.
Michal Kadlec se po svém návratu do Sparty výhry v derby nedočkal. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Skvělou práci odvádí na lavičce Slavie po svém nástupu Jaroslav Šilhavý. Ani ve třetím utkání pod jeho vedením tým neprohrál, a naopak si připsal velké vítězství. Po gólech Murise Mešanoviče a Jaromíra Zmrhala porazili sešívaní v derby Spartu 2:0.

Za vítězstvím šla Slavie poctivou a spolehlivou obranou, kterou postupem času doplnila nebezpečnými výpady vpřed. Sparta na tuto zbraň nedokázala najít odpověď. Vůbec se jí nedařilo držet míč a dostávat se na dostřel brankáře Pavlenky.

"Skvělé, nádherné, musím klukům poděkovat. Nejen, že jsem vyhráli, ale ještě jsme podali skvělý výkon," pochvaloval si v rozhovoru těsně po zápase Jaroslav Šilhavý.

Škoda musel kvůli zranění střídat

Úvod prvního poločasu příliš fotbalové zábavy nenabídl. Přes 18 tisíc diváků na pražské Letné sledovalo především souboje ve středu hřiště a velké množství standardních situací.

V utkání si oba celky počínaly velmi agresivně, což znamenalo několik přerušení a také dvě vynucená střídání. Hřiště opustili Costa a také slávistická opora Milan Škoda, které nahradili Mario Holek a Muris Mešanovič.

Oba dva pak významně promluvili do dějin utkání. Slávistická aktivita se stupňovala, hlavičky Ngadeua po rohových kopech ale ještě nebezpečné nebyly. Ve 40. minutě už ovšem po pěkné akci Frydrycha putoval míč pár metrů před Koubkovu bránu, vyloženou šanci ale trestuhodně zahodil právě Mešanovič.

Ještě jasnější možnost poslat Slavii do vedení měl bosenský útočník těsně před přestávkou. V pokutovém území Zmrhal trefil hlavou ruku Holka a k nařízené penaltě se postavil právě on. Mizerně kopnutý pokutový kop ovšem Tomáš Koubek vyrazil.

Koubek podcenil lehkou střelu a Mešanovič poslal Slavii do vedení

Psychologickou výhodu ovšem sparťané nedokázali zužitkovat. Hru nejprve dvakrát přerušila pyrotechnická aktivita hostujících příznivců. Poté už ovšem Mešanovič prolomil smůlu svoji i celé Slavie. V 62. minutě si počíhal na střelu Baráka, kterou gólman Koubek podcenil, a po odrazu od tyče ji poslal do sítě.

V poslední čtvrtině souboje už se zdálo, že se Sparta přeci jen nadechuje alespoň ke snížení. Po zbytečné ztrátě míče v 79. minutě ovšem skvěle hrající Barák vyslal do úniku Zmrhala, který s přehledem po zemi zakončil a zvýšil slávistické vedení.

Ščasný: Nehrajeme dobře, chci vyvodit zodpovědnost

Bezkrevní domácí ani v samotném závěru nepřekonali fungující defenzivu Slavie a zaslouženě prohráli. Frustrace domácích fanoušků vyústila v jejich vstup na hřiště těsně po konci derby, situaci ovšem pořadatelé ve spolupráci s policejními těžkooděnci zvládli.

Slávisté se v té chvíli už radovali ze zaslouženého triumfu, který jim minimálně na půl roku vynese pomyslný Klíč od Prahy. Na druhé straně se naopak silně třese židle pod trenérem Zdeňkem Ščasným a je otázka, zdali Spartu povede i ve čtvrtek proti Interu Milán.

"Slavia byla ve všem lepší, byla agresivnější, fotbalovější, lepší ve všem. Sednu si s vedením a budeme to řešit. Rezignace? Nikdy jsem nebyl ten, kdo se drží křesla za každou cenu. Nehrajeme dobře a z toho chci vyvodit zodpovědnost," naznačil Ščasný své následné kroky.

8. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 0:2 (0:0)

Branky: 62. Mešanovič, 79. Zmrhal. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Paták - Zelinka, Ardeleánu. ŽK: Costa, M. Kadlec, Lafata, Frýdek, Čermák (všichni Sparta). Diváci: 18.397.

Sestavy:

Sparta: Koubek - Karavajev (63. Čermák), Mazuch, Costa (36. Holek), M. Kadlec - Juliš (46. Mareček), Dočkal, Frýdek, Šural - Lafata, V. Kadlec. Trenér: Ščasný.

Slavia: Pavlenka - Frydrych, Bílek, Deli, Bořil - Ngadeu, Hušbauer - Mingazov (66. Mihalík), Barák (86. Ščuk), Zmrhal - Škoda (31. Mešanovič). Trenér: Šilhavý.