Derby "S" bude v listopadu. Plzeň začne cestu za obhajobou na Dukle, Sparta přivítá doma nováčka

ČTK ČTK
20. 6. 2018 13:59
V prvním kole příštího ročníku fotbalové ligy zavítá na Letnou Opava, Slavia vkročí do sezony v Olomouci.
Derby "S" by v příštím ročníku ligy nemělo mít zimní kulisu
Derby "S" by v příštím ročníku ligy nemělo mít zimní kulisu | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Plzně začnou obhajobu ligového titulu zápasem na hřišti pražské Dukly. Sparta v úvodním kole nového ročníku přivítá nováčka Opavu, Slavia nastoupí v Olomouci. Derby mezi Spartou a Slavií se odehraje začátkem listopadu ve 14. kole na Letné a odveta v Edenu přijde na řadu ve 28. kole v polovině dubna. Rozhodl o tom dnešní los.

V podzimní části, která potrvá od 20. července do 17. prosince, se nově odehraje 19 kol, jelikož se mění hrací systém a přibudou zápasy. Zbylých 11 kol se uskuteční na jaře, které odstartuje 8. února. Základní část skončí 29. dubna, pak bude následovat nadstavba.

Nováček z Příbrami sehraje první dvě utkání s Teplicemi a Bohemians Praha 1905 v domácím prostředí. Naopak Karviná začne dvěma venkovními duely v Liberci a na Slavii.

Losování se znovu uskutečnilo podle takzvaných Frončekových tabulek. Ty dokážou zohlednit, aby si domácími zápasy nekonkurovala mužstva z jednotlivých regionů, ale třeba také nevhodné klimatické podmínky.

Tentokrát bylo třeba zohlednit zejména to, že nováček z Opavy kvůli rekonstrukci svého stadionu bude velkou část podzimu hrát v azylu v Brně, kde Zbrojovka bude hrát druhou ligu. "Opava nezačne na svém stadionu, ale v Brně, a tak se to muselo zařídit tak, aby když Brno hraje doma, hrála Opava venku," řekl ředitel profesionálních soutěží Tomáš Bárta.

Liga oproti minulosti doznává výrazných změn v hracím systému. Celkem ke 30 kolům přibude dalších 42 zápasů nadstavbové části a baráže. Prvních šest týmů se zúčastní pětikolové skupiny o titul. Týmy na sedmém až desátém místě si pohárovým způsobem na dva zápasy zahrají o to, kdo se čtvrtým, nebo pátým mužstvem bude bojovat o místo v Evropské lize. Zbylých šest týmů bude hrát o udržení, přičemž poslední celek sestoupí přímo do druhé ligy a mužstva na 14. a 15. pozici absolvují baráž na dva zápasy s druhým a třetím z druhé nejvyšší soutěže o dvě místa v lize.

K výrazné změně dochází i u časů výkopů. Nebudou už večerní zápasy hrané po 20. hodině, které byly zejména v zimním období neoblíbené. "Věřím, že to fanoušci ocení, že tyto zápasy vypadávají. Nebylo to jen kvůli složitější dopravě na tyto večerní zápasy, ale i kvůli zimním měsícům, kdy to nebylo pro fanoušky komfortní," uvedl Svoboda.

Oproti minulé sezoně se naopak vrací pondělní zápasy. Především ale budou pevně dané začátky. V pátek se bude hrát od 18:30, v sobotu od 15:00, 17:00 a 19:00, v neděli od 15:00 a 18:00 a v pondělí od 18:00. V zimním období dojde k posunu a v pátek se bude hrát od 17:30 a v sobotu a v neděli od 15:00 a 17:00.

"Vnímám to jako důležitý přínos pro ligu, že schéma bude jasně dané a fotbal se nebude muset přizpůsobovat ostatním sportům. Bylo důležité to ustálit," dodal Svoboda.

Nejzajímavější zápasy by v televizi většinou měly být v sobotu od 19:00 a v zimě od 17:00. "A platí, že proti televiznímu zápasu se nebude hrát žádné jiné utkání. Výjimky mohou nastat jen v případě pohárových účastníků," dodal Bárta.

Program 1. kola první fotbalové ligy (20. až 23. července):

Bohemians Praha 1905 - Slovácko, Příbram - Teplice, Baník Ostrava - Jablonec, Dukla Praha - Viktoria Plzeň, Slovan Liberec - Karviná, Sparta Praha - Opava, Sigma Olomouc - Slavia Praha, Zlín - Mladá Boleslav.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy