Lafata pálí góly za Olešník, ale divizi hrát nechce. Raději doma "likviduje" zahrádku

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
25. 8. 2020 16:02
David Lafata po pěti sparťanských sezonách ukončil před dvěma lety dráhu profesionálního fotbalisty, ale ani v "důchodu" se rozhodně nenudí. Trénuje dorostence na sportovním gymnáziu v Českých Budějovicích, je základním kamenem fotbalového Olešníku, stále se věnuje myslivosti a také pozorně sleduje fotbalové dění doma i v zahraničí.
David Lafata
David Lafata | Foto: ČTK

"Profesionální kariéra byla nádherná, ale po jejím skončení jsem věděl, že bez práce nebudu, což se také vyplnilo. Často jsme si doma s manželkou říkali, že dřív jsem při ligové přestávce měl více času než dnes," usmíval se při rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jaká je náplň vaší trenérské práce na sportovním gymnáziu?

První tři dny v týdnu mám na starosti kolem třiceti dětí ve věku 16 - 18 let. Mezi kluky je i jedna dívka, která třeba získá i další kamarádky, aby v této partě nebyla sama. Musím ji pochválit, všechno zvládá dobře. Nároky na tuto skupinu nejsou malé. Od sedmi hodin jsou tři hodiny ve škole, pak je čeká trénink, od 13 hodin zase škola a po ní příprava v klubech. Je to práce, která mě baví, nervy z ní pocuchané nemám (smích).

Jako hráč oblékáte dres Olešníku, bydlíte přímo v obci?

S manželkou a dvěma dětmi bydlíme ve vesničce Dubné, sedm kilometrů od Českých Budějovic. V Olešníku jsem žil s rodiči a táta v tomto klubu obouval kopačky. Chodil jsem samozřejmě s ním a dnes tam někteří bývalí hráči funkcionaří. Rád jsem se tam vrátil a vyhovují mně i většinou vydařené zápasy v krajském přeboru, v němž jsme v loňské i letošní sezoně skončili na první příčce.

Proč jste tedy odmítli postup do divize?

Na tréninku se scházíme v plném počtu jen v pátek, protože někteří hráči pracují v Praze, Brně i v Německu. Vyhovuje nám i snadné cestování za soupeři, ten nejvzdálenější je v Táboře. A v neposlední řadě jsou to i menší finanční nároky, než jaké by klub čekaly v divizi.

Jak se vám daří jako uznávanému kanonýrovi?

Nestěžuji si, loni jsem týmu pomohl asi dvaceti góly a v letošní sezoně jsem se snažil gólové šance také připravovat. Jediná nepříjemnost v podobě zlomené nohy nad kotníkem mě potkala loni v květnu. Šest týdnů mě zdobila sádra, pak následovala rehabilitace a ještě v říjnu mě noha trochu bolela. Teď už jsem v pohodě, což však samozřejmě neplatí na koronavirovou pandemii, která mimo jiné na jaře předčasně ukončila rozjetý fotbalový ročník.

Náladu vám však jistě zlepšuje myslivost…

To určitě! Ví se o mě, že jsem myslivec, ale ne vášnivý lovec. Stačí mi sedět na posedu, pozorovat různá zvířata a vůbec nemusím vystřelit. Les byl pro mě vždy nádherné místo, kde jsem si báječně psychicky odpočinul. Manželka má pro moji vášeň pochopení a k přírodě mají vztah i naše děti. Mezi mé nejvzácnější trofeje patří jeleni, které považuji za nejkrásnější zvířata na světě. Trefil jsem i několik divočáků, kachen, bažantů a srnců, poslední dva nedávno. Mojí věrnou přítelkyní je labradorka s loveckými zkouškami.

A co ještě stačíte zvládnout?

Především mě těší, že desetiletý Toník hraje fotbal a o dva roky starší Vandu baví volejbal a tenis, čili dost času věnují sportu. Já jsem se stal patronem české reprezentace do 16 let, která má každý měsíc na programu nějakou akci. Doma se pak snažím starat o zahrádku. Když přijde období, v němž se má všechno zkracovat, tak to plně respektuji. Manželka se však zlobí, že tím některé rostliny likviduji (smích). Kdyby však můj život pokračoval v současné podobě, tak bych byl spokojený.

Fotbalová republika, díl druhý: Břidličná otevírá sezonu | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Zpravodaj Středočeského kraje už nebude vydávat Mafra. Vadil střet zájmů i cena, uvedla hejtmanka

Středočeský kraj vypověděl smlouvu na vydávání zpravodaje Středočech. List vydávala bývalá firma premiéra Andreje Babiše Mafra. Současná hejtmanka Petra Pecková (STAN) krok zdůvodňuje nejen Babišovým střetem zájmů, ale i cenou zakázky. Plánuje proto vypsat nové výběrové řízení. Informoval o tom Deník N.

"Tuto zakázku jsme rozhodně považovali za spornou a vnímali jsme ji jako střet zájmů," řekla Deníku N Pecková. "Jako vedení složené z členů STAN bychom nezadali takto významnou zakázku firmě šéfa naší strany,“ dodala v narážce na propojení své předchůdkyně Jaroslavy Pokorné Jermanové, která je místopředsedkyní hnutí ANO, a majitele Mafry. Firma měla od kraje inkasovat během dvou let téměř 17,7 milionu korun bez DPH, její původní nabízená cena přitom činila 10,6 milionu.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy