Sparta v Teplicích promrhala vedení 2:0. Neděláme správná rozhodnutí, míní Priske

Aktualizováno 10. 9. 2022 22:44
Fotbalisté Sparty v osmém kole první ligy neudrželi dvougólový náskok a jen remizovali v Teplicích 2:2. Skóre otevřel ve 12. minutě premiérovou brankou v české nejvyšší soutěži Jakub Jankto a ve 40. minutě zvýšil nejlepší střelec Pražanů Tomáš Čvančara. Domácí ale ve 42. minutě snížili zásluhou Abdallaha Gninga a v 83. minutě senegalský útočník druhou trefou srovnal.
Zklamaný kapitán Letenských David Pavelka.
Zklamaný kapitán Letenských David Pavelka. | Foto: ČTK

Sparťané v lize počtvrté za sebou remizovali a z třetího místa neúplné tabulky ztrácejí na vedoucí Plzeň už šest bodů. Viktoria má navíc utkání k dobru. Tepličtí dokázali doma po Plzni remizovat 2:2 i s dalším velkým favoritem, potřetí z posledních čtyř kol bodovali a posunuli se na devátou pozici.

"Byla by pohádka to otočit, ale Sparta měla na konci ještě šance, takže bod je spravedlivý. Společně s Plzní to byl asi náš nejkvalitnější výkon v sezoně. Ale i druhý poločas proti Jablonci se mi líbil, takže světlejších momentů přibývá, což je jedině dobře," uvedl teplický kouč Jiří Jarošík na tiskové konferenci.

Sparťanský trenér Brian Priske udělal jednu změnu v základní sestavě oproti minulému kolu a domácí bezbrankové remíze se Zlínem. Místo dosavadní brankářské jedničky Holce postavil mezi tyče k ligové premiéře gólmana reprezentační jednadvacítky Kováře, jehož hostování z Manchesteru United oznámili Letenští teprve v pátek.

"Matěje jsme přivedli, protože věříme, že je lepší než naši stávající brankáři. S jeho výkonem jsem spokojený, nebyl to pro něj snadný zápas. S míčem i při zákrocích působí velmi klidně," prohlásil dánský kouč Priske.

Jako první zahrozil obstřelem na zadní tyč Jankto, který těsně minul Muchovu bránu. Napodruhé z podobné pozice už se reprezentační záložník nezmýlil. V 12. minutě prodloužil Kuchta z prvního dotyku míč za obranu a Jankto dokončil gólovou spolupráci dvou letních sparťanských posil.

"Byla to velmi dobře nacvičená akce. Celý týden jsme podobné situace trénovali, rozebírali jsme to i na videu. Gól mohl být vítězný za tři body, bylo by to něco úplně jiného," uvedl Jankto pro klubovou televizi.

Domácí mohli odpovědět vzápětí, když po Kovářově "žlutém" faulu na Gninga před pokutovým územím vypálil z přímého kopu Kučera, jeho tečovaná střela ale proletěla metr nad břevnem. Další velkou šanci neproměnil Hybš. Severočeši ale nakonec místo vyrovnávací branky jako už poněkolikáté v sezoně nezvládli standardní situaci. Höjerův rohový kop si ve 40. minutě našel ve vápně Čvančara a hlavou vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně.

V ofenzivním prvním poločase se nakonec prosadily oba celky. Fila hlavou sklepl Hyčkův centr na Gninga a senegalský útočník ve 42. minutě prodloužil stejným způsobem míč do sítě. Gning brankou navázal na výkon z minulého týdne, kdy si připsal gól a asistenci.

Vysoké tempo pokračovalo před největší teplickou návštěvou sezony i po pauze, více než 10 tisíc diváků už ale nevidělo tolik gólových příležitostí jako v úvodním dějství. Po hodině hry si připsal první vážnější zákrok Kovář, jenž byl včas na zemi po křižné ráně střídajícího Žáka. Na druhé straně mohl přidat svůj druhý gól Jankto, v ideální pozici ale netrefil prostor mezi tyčemi.

V 83. minutě přišel další velký Gningův moment. Po obrovské chybě ve sparťanské rozehrávce se domácí útočník šikovně obtočil kolem stopera Zeleného a střelou na přední tyč zařídil Severočechům cenný bod. Třiadvacetiletý Senegalec má v lize bilanci čtyř gólů v osmi utkáních. "Gning podává skvělé výkony a hlavně dává důležité góly. Dnes si ale zaslouží pochvalu celý tým," uvedl Jarošík, který hrával za Spartu.

Hosté mohli skóre zvrátit na svou stranu v úplném závěru, Höjera ale včasným vyběhnutím vychytal Mucha a po následném roku vytáhl teplický gólman ještě lepší zákrok proti Pavelkovi. "Bylo to klasicky po rohu, se kterými máme obrovské problémy. Střelu jsem vykopl nohou do hráče Sparty, kterému se to ještě odrazilo od těla. Byl to zákrok dost se štěstím," řekl Mucha.

Teplice bodovaly se Spartou po pěti zápasech. Trápící se Pražané získali v úvodních osmi kolech jen 13 bodů, za posledních 16 let měli horší bilanci jen v sezoně 2019/20 (11 bodů). "Všichni v týmu dělají vše pro to, abychom vyhráli. V posledních zápasech nemůžu z hlediska přístupu nikomu nic vytknout, vytvořili jsme si i dostatek šancí. Dnes jsme měli ve druhé půli rozhodnout třetí brankou. Neděláme ale správná rozhodnutí v klíčových momentech," uvedl Priske.

8. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Sparta Praha 2:2 (1:2)

Branky: 42. a 83. Gning - 16. Jankto, 40. Čvančara. Rozhodčí: Zelinka - Paták, Caletka - Franěk (video). ŽK: Jukl - Kovář, Jankto. Diváci: 10.555.

Sestavy:

Teplice: Mucha - Vondrášek, Knapík, Hybš - Hyčka, Kučera, Jukl (73. Dramé), Urbanec (73. Shejbal) - Trubač - Gning (90.+2 Kodad), Fila (61. Žák). Trenér: Jarošík.

Sparta: Kovář - Mejdr, Sörensen, Zelený, Höjer - Jankto (76. Karabec), Pavelka, Sadílek, Daněk - Čvančara, Kuchta (68. Wiesner). Trenér: Priske.