Sparta jde do čela, o výhře rozhodl gól Hancka. Liberec padl i doma se Zlínem

Aktualizováno 28. 8. 2021 21:07
Sparta v lize porazila České Budějovice po čtyřech zápasech a vede neúplnou tabulku. Liberec zabředá stále hlouběji do fatální krize. Severočeský celek v utkání 6. kola fotbalové Fortuna:Ligy doma podlehl Zlínu 0:1 a znovu dohrával v oslabení, tentokrát po vyloučení Koscelníka. Slovácko porazilo Pardubice, Ostrava si poradila s Mladou Boleslaví.
Dávid Hancko rozhodl jediným gólem o výhře Sparty.
Dávid Hancko rozhodl jediným gólem o výhře Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Fotbalisté pražské Sparty před reprezentační pauzou zvítězili nad Českými Budějovicemi 1:0 a minimálně do neděle se dostali do čela neúplné tabulky. Zápas rozhodl ve 38. minutě po rohu Dávid Hancko. Letenští v nejvyšší soutěži porazili Dynamo po čtyřech zápasech a vyhráli 10 z posledních 11 ligových duelů. Českobudějovičtí nebodovali po dvou kolech.

Jihočechům kvůli hostování ze Sparty chyběla brankářská jednička Vorel, jeho náhradník Šípoš ale zpočátku příliš práce neměl. Sparťané si sice podle předpokladů vytvořili převahu, k velkým šancím se však v úvodu dostávali těžko. Karlsson stejně jako Hložek mířili mimo. Už v 19. minutě musel střídat zraněný Polidar, kterého v sestavě Pražanů nahradil Souček.

V 28. minutě mohl otevřít skóre Pulkrab, hlavičku ale poslal vedle. Za 10 minut už Letenští vedli. Na rohový kop v podání Karlssona si na přední tyči naběhl Hancko a obloučkem hlavou překonal Šípoše. Slovenský stoper skóroval podruhé v sezoně.

Těsně před pauzou udělali chybu v defenzivě i domácí, ale Dynamo závar ve vápně nevyužilo a Čavoš následně pálil vedle. Další možnost měli Jihočeši šest minut po pauze, kdy mířil po brejku nepřesně Mihálik.

Od té doby sparťané přidali a několikrát mohli pojistit náskok. Po signálu z rohového kopu vypálil z hranice vápna z voleje těsně vedle Wiesner, vzápětí zblízka neuspěl agilní Hložek a po hodině hry hlavičkoval nad Pešek.

V 72. minutě vystrašil domácí střídající Škoda, před Nitou ale nezakončil. Na opačné straně přestřelil Hancko a následně Panák zblízka hlavičkoval jen do obránce.

Letenským se nevedlo v koncovce. Karlssonovu střelu z přímého kopu v 86. minutě vytáhl Šípoš a pojistku Sparta nepřidala ani po akci střídajícího Karabce. Přesto Pražané vyhráli také dvanácté domácí ligové utkání pod trenérem Vrbou.

Stylová oslava Fleišmana z Baníku

Slovácko porazilo Pardubice 2:1. O jeho výhře v rozmezí třetí až 14. minuty rozhodli Vlastimil Daníček a Milan Petržela, za hosty korigoval v 62. minutě Brazilec Cadu.

Tým z Uherského Hradiště zvítězil doma v nejvyšší soutěži počtvrté za sebou a Východočechy porazil poprvé v ligové historii po dvou prohrách z minulé sezony. Pardubice nebodovaly venku v lize ve třetím duelu po sobě.

Fotbalisté Ostravy porazili Mladou Boleslav 1:0. Gólem rozhodl o výhře Baníku Jiří Fleišman, který tak stylově oslavil 300. start v nejvyšší soutěži. Slezané vyhráli ve čtvrtém z posledních pěti kol a Středočechy zdolali v lize potřetí za sebou.

Liberec v prvním duelu po čtvrtečním odvolání trenéra Pavla Hoftycha prohrál doma se Zlínem 0:1. Slovan v nejvyšší soutěži nezvítězil v 11. zápase po sobě a s jedním bodem mu v neúplné tabulce patří poslední 16. místo. O páté porážce Severočechů v ligové sezoně rozhodl v 82. minutě střídající David Tkáč. Slovan už tou dobou hrál bez vyloučeného Martina Koscelníka, jenž dostal po konzultaci s videem v 69. minutě červenou kartu. "Ševci" vyhráli třetí z posledních čtyř kol.

6. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 1:0 (1:0)

Branka: 38. Hancko. Rozhodčí: Franěk - Hrabovský, Leška - Berka (video). ŽK: Panák - Novák, Škoda, Talověrov, Mihálik, Horejš (trenér). Diváci: 6363.

Sparta: Nita - Wiesner, Panák, Hancko, Polidar (19. Souček) - Pavelka, Sáček - Karlsson (90. Minčev), Hložek, Pešek - Pulkrab (57. Karabec). Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Králik, Talověrov, Novák - Čavoš, Hellebrand (82. Vais) - Brandner (61. Tolno), Hora, Mihálik - Bassey (65. Škoda). Trenér: Horejš.

Slovan Liberec - Fastav Zlín 0:1 (0:0)

Branka: 82. Tkáč. Rozhodčí: Černý - Vlček, Váňa - Kocourek (video). ŽK: Chaluš, Knobloch - Conde. ČK: 69. Koscelník (Liberec). Diváci: 2439.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie (60. Gembický), Chaluš, Mikula, Fukala - Havelka, Faško - Koscelník, Frýdek (61. J. Nečas), Rondič - Rabušic (72. Lehoczki). Trenér: Holeňák.

Zlín: Rakovan - Fillo, Cedidla, Simerský, Procházka - Dramé (62. Reiter), Hlinka (90.+3 Janetzký), Conde, Čanturišvili (79. M. Nečas) - Hrubý (79. Tkáč) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0)

Branka: 31. Fleišman. Rozhodčí: Hrubeš - Kubr, Ratajová - Orel (video). ŽK: Sor, Kuzmanovič - Dancák, Ewerton, Jurásek, Karafiát. Diváci: 5071.

Ostrava: Laštůvka - Pokorný, Svozil, Lischka - Ndefe, Tetour (86. Jánoš), Kaloč, Potočný (59. Kuzmanovič), Fleišman - De Azevedo (68. Sor), Klíma (59. Almási). Trenér: Galásek.

M. Boleslav: Halouska - Douděra, Suchý, Karafiát, Jurásek - Dancák (46. Ladra), Matějovský - Skalák (74. L. Mašek), D. Mašek (74. Fila), Ewerton - Škoda. Trenér: Jarolím.

1. FC Slovácko - FK Pardubice 2:1 (2:0)

Branky: 3. Daníček, 14. Petržela - 63. Cadu. Rozhodčí: Machálek - Horák, Dresler - Pechanec (video). ŽK: Reinberk, Tomič - Jeřábek, Solil. Diváci: 3616.

Slovácko: Nguyen - Hofmann, Daníček, Kadlec - Reinberk, Havlík, Sadílek, Holzer (85. Tomič) - Petržela (66. Navrátil), Jurečka (66. Vecheta), Kohút (73. Kalabiška). Trenér: Mucha.

Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Sláma (77. Huf) - Jeřábek, Solil - Tischler (69. Červ), Černý (28. Beran), Kostka (46. Lupač) - Chytil. Trenér: Novotný.