reklama
 
 

Děkovačky jako v mistrovské sezoně? Slavia by měla o titul zabojovat, tvrdí "Strašák"

29. 11. 2016 6:13
Bývalý vůdce slávistického kotle z proslulé severní tribuny Lukáš Vala, který je známý spíše pod přezdívkou Strašák, si užívá aktuální působení v sezoně svého milovaného týmu. Slavia po první polovině soutěže okupuje s 32 body druhou příčku a podle slov jednoho z největších fanoušků klubu by měla ve zbytku ročníku zabojovat o titul. V rozhovoru pro Aktuálně.cz také prozradil, že během pozápasových děkovaček zažívá podobné pocity, jako během mistrovských sezon z konce minulého desetiletí.

A.cz: Slavia je po první polovině soutěže druhá s čtyřbodovým odstupem na vedoucí Plzeň. Jak si tuto situaci po letech spíše strádání užívá sešívaná fanouškovská obec?

Užíváme si momentální situaci, ale na druhou stranu víme, jak je úspěch vratký. Takže se snažíme stát nohami na zemi, ale pochopitelně mezi fanoušky euforie je. Všude, kde potkáváte slávisty, vidíte hrdé fanoušky, kteří mají hlavy nahoře. A hlavně cítím, že v letošní sezoně už to není jen chvilková úspěšná anabáze, která tady byla i během posledních šesti let, ve kterých se nedařilo. Naopak momentálně cítím, že ten tým je silný a schopný udělat zajímavý úspěch.

Vzhledem k výsledkům se zvyšuje také návštěvnost v Edenu. Jsou podle vás blízko časy, ve kterých bude Eden vyprodán nejen na derby?

Samozřejmě bych si to přál, ale v Česku bohužel není fotbal takový fenomén, aby bylo na každý zápas vyprodáno. Zároveň si ale myslím, že je naprosto reálné, aby 12 až 13 tisíc diváků v průměru na Slavii doma chodilo. Kdyby bylo na každý zápas vyprodáno, to by byla krásná pohádka. Ale to by musela Slavia nejdříve hrát o titul deset let v kuse.

Děkovačka, kterou jste zavedl, slaví 10 let a už zažila více než 550 repríz? Jsou letošní děkovačky podobné těm z mistrovských sezon 2007/08 a 2008/09?

Jsou vítězné, takže ano. Děkovačka je pořád stejná, vždy se liší jen nálada, která panuje mezi fanoušky i hráči. Děkovačky jsou letos určitě lepší, než když se vyhrávalo v posledních šesti letech, protože se šlo na děkovačku s tím, že se vyhrálo, ale v hlavách jsme měli, že příští zápas nás čeká těžký soupeř, s vědomím, že Slavia třeba v minulých pěti zápasech prohrála. Takže nebyla taková euforie. Takže podoba děkovaček s mistrovskými sezonami je. Na hráčích je vidět, že si to užívají a mají opravdu důvod a chuť si to užít.

Když jsme u mistrovských sezon. Měli by podle vás mít na jaře slávisté ty nejvyšší ambice a vyhlásit útok na titul a neskrývat se za žádné fráze?

Jako fanoušek vyžaduji od klubu nejvyšší cíle, takže si samozřejmě myslím, že pokud je sezona takhle rozehraná, tým si sednul a v zimě zůstane pohromadě, tak jsem přesvědčen, že Slavia by měla bojovat o titul.

Slavia se na začátku ročníku herně i výsledkově pod Dušanem Uhrinem ml. trápila, ale pod Jaroslavem Šilhavým za více než tři měsíce ještě neprohrála. V čem vidíte největší rozdíl ve hře sešívaných pod oběma trenéry?

Jardovi Šilhavému se povedla hlavně jedna nejdůležitější věc. Těm hráčům vnuknul zdravé sebevědomí. Povedlo se mu udělat z toho kolektivu tým. Jeden bojuje za druhého a jde vidět, že jdou za společným cílem. To podle mě pod Dušanem Uhrinem mladším chybělo. Najednou vidím sebevědomé kluky a zdravý kolektiv, který není jen tlupa fotbalistů, kteří se spolu nebaví. Tohle krásně demonstrovalo derby na Letné, ve kterém Muris Mešanovič nedal penaltu a všichni se k němu seběhli a povzbudili ho. Tak to v opravdovém týmu musí fungovat a ta chemie se panu Šilhavému povedla vnuknout.

V reprezentaci se vedle Milana Škody začíná prosazovat Jaromír Zmrhal. Šanci dostali Antonín Barák, Tomáš Souček a Jiří Pavlenka. Národní tým se v minulých letech skládal ze zahraničních legionářů a hlavně z hráčů Plzně a Sparty. Jak se vám líbí slávistický trend v národním týmu, který zavedl Karel Jarolím?

Po letech, kdy byla reprezentace složená hlavně z hráčů Plzně a sparťanů, samozřejmě vítám, že se v národním týmu objevují i slávisté a jsem strašně rád za ně.

autor: David Janeczek | 29. 11. 2016 6:13

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama