Číňané udělali velký krok k vlastnictví Edenu. Dnešek bude jednou ve slávistickém muzeu, říká Tvrdík

Luděk Mádl ČTK Sport Luděk Mádl, ČTK, Sport
8. 12. 2016 11:30
Čínská skupina CEFC, která vlastní fotbalovou Slavii, oznámila, že se s majitelem stadionu v Edenu dohodla na hlavních parametrech transakce směřující k převedení stadionu do majetku CEFC.
Fanoušci v pražském Edenu.
Fanoušci v pražském Edenu. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Chvíle, kdy se pod křídly jediného vlastníka sejde fotbalový klub SK Slavia Praha a také stadion v Edenu, na kterém červenobílí hrávají své zápasy, se významně přiblížila. K vlastnickému převodu sice ještě nedošlo, ale jak čínská skupina CEFC, která vlastní Slavii, oznámila, bylo už dosaženo finální dohody o hlavních parametrech transakce.

Všechno odstartoval na svém účtu na Twitteru předseda  představenstva pražského klubu a zástupce čínské skupiny Jaroslav Tvrdík.

"Dnes se konečně podařilo vytvořit SK Slavia Praha zázemí, které k bojům o přední pozice ve středoevropském fotbale potřebuje. Velká radost. Dnešek bude jednou ve slávistickém muzeu," napsal bývalý ministr obrany na sociální síti.

Objevily se tak spekulace, že k převodu stadionu už došlo. Na pravou míru vše vzápětí uvedlo oficiální stanovisko, jež poskytl Pavel Bednář, ředitel komunikace CEFC. Stojí v něm:

"Můžeme potvrdit, že došlo k úspěšnému dokončení due dilligence a byla vypořádána rozhodující část technicko-právních předpokladů celé transakce. V rámci této etapy byla také dosažena finální dohoda mezi kupujícím a prodávajícím na hlavních parametrech transakce. Samotné dokončení transakce je nyní již jen záležitostí právních a formálních náležitostí."

O tom, že se společnost CEFC, která již drží téměř kompletní balík akcií Slavie, chystá odkoupit i stadion, se mluví od března. Tehdy totiž v rámci žofínského ekonomického fóra uzavřela dohodu s dosavadním vlastníkem, jímž je akciová společnost Eden Arena. Podle ní by mělo jít o 70 procent akcií s tím, že v následujících pěti letech CEFC investuje do stadionu 49,6 milionu eur (asi 1,34 miliardy korun).

Dalším účastníkem dohody je stavební firma Beijing Municipal & Bridge Corporation, která by zřejmě měla provést rekonstrukci. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta naznačoval, že by se z Edenu mohl stát Národní stadion. Hovořil o zvýšení tribun o jedno patro a rozšíření kapacity na 30 tisíc míst.

Vlastníkem stadionu byl po uvedení do provozu v květnu 2008 nejprve investor společnost E Side Property Limited. V říjnu 2011 se stala většinovým majitelem stadionu investiční skupina Natland, která předtím ovládla i klub. Společnost převzala dosavadního majitele, firmu E Side Property, v rámci vyrovnání s podnikatelem Vladimírem Kroužeckým.

V červenci 2012 Natland prodal osmdesátiprocentní podíl ve společnosti Eden Sport Investments, která prostřednictvím E Side Property vlastnila arénu. Novým vlastníkem se stala společnost Kingwater Holdings Limited, kterou oficiálně reprezentoval advokát Václav Slavíček. Ten po dohodě s hlavními věřiteli převedl stadion v Edenu pod akciovou společnost Vinet.

S transakcí ale nesouhlasila radnice Prahy 10, která v minulosti investovala do dluhopisů E Side Property. Změny pak pokračovaly a v současnosti stadion provozuje akciová společnost Eden Arena. Nejasné vlastnictví stadionu bylo terčem kritiky i zdrojem obav mnohých fanoušků klubu.

Společnost CEFC letos do Slavie investovala 300 milionů korun, které byly z velké části určeny na nákup posil. Vyplývá to z výroční zprávy pro valnou hromadu. Hospodaření v sezoně 2015/16 skončilo ztrátou 117 milionů korun, ale klub unikl insolvenci a zbavil se dluhů.

 

Právě se děje

Další zprávy