Cílem je pískat ligu jako Euro, říká Příhoda. Plánuje rozbory chyb i méně zásahů VAR

ČTK ČTK
14. 7. 2021 12:50
Nový předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Radek Příhoda připustil, že nebylo příjemné vyřadit některé sudí a delegáty z listin pro profesionální soutěže. Rozhodčí se podle něj pokusí v nadcházející sezoně držet podobný metr jako na uplynulém mistrovství Evropy, především bude do hry méně vstupovat video.
Michael Krmenčík a rozhodčí Björn Kuipers ve čtvrtfinále Česko - Dánsko na ME 2020
Michael Krmenčík a rozhodčí Björn Kuipers ve čtvrtfinále Česko - Dánsko na ME 2020 | Foto: Reuters

Nová komise plánuje být otevřenější, každý týden proto bude zveřejňovat tresty pro případné chybující sudí a vysvětlovat verdikty.

Oproti jarní části chybějí na listině pro podzimní sezonu první ligy hlavní rozhodčí Alex Denev, Ondřej Lerch, Emanuel Marek a Milan Matějček, jen na seznam pro druhou ligu pak byli přeřazeni Petr Hocek, Ondřej Ginzel a Zbyněk Proske. Na listině pro nejvyšší soutěže je pro podzim 14 hlavních sudích, mezi nimi také jedna žena Jana Adámková. K několika změnám došlo i u asistentů a delegátů.

"Vždy je to nepříjemné. Já jsem ale počítal s tím, že v této funkci ty začátky nebudou jednoduché. Nic bych v tom nehledal, každý si prostě tvoří svůj tým. My jsme si ho vytvořili taky a jdeme na to," řekl Příhoda novinářům při semináři rozhodčích, kteří se připravují na blížící se novou sezonu.

"Jeli jsme jméno po jménu. V komisi jsme se shodli na těch jménech, která jsme vyřadili. Nesplnili naše kritéria, která jsou interní. Chybí čtyři hlavní rozhodčí. Je to o důvěře, výkonnosti a přístupu. Nechceme bourat, chceme stavět. Šanci dostanou všichni a životopis si budou psát už ode dneška," dodal Příhoda, který převzal komisi krátce po nedávném zvolení nového vedení asociace v čele s předsedou Petrem Fouskem.

S každým z hlavních rozhodčích plánuje pohovory. "A půjdou na ně i vybraní asistenti. Abychom jim řekli, jak jejich výkony vidíme. S kolegy na svazu jsme rozebírali videa z jejich zápasů. Máme spoustu věcí, jak to vidíme my. Samozřejmě i pozitivních, není to jen negativní," řekl Příhoda.

Věří, že komise v novém složení získá větší důvěryhodnost, která byla oslabena podzimní aférou s ovlivňováním utkání především v druhé a třetí lize. Přispět k tomu chce větší otevřeností.

"Musíme zvednout důvěru. Musejí to zvednout kluci na place a samozřejmě my vysvětlováním. Nemůžeme strkat hlavu do písku. Pokud uvidíme nějakou chybu, pojmenujeme to. Nikomu hlavu neutrhneme. Když se zase povede něco pozitivního, tak to taky řekneme. Pravidelně v pondělí se budeme vyjadřovat k situacím, dávat k tomu náš výklad," uvedl Příhoda.

Líbily se mu výkony sudích na uplynulém Euru. Do ligy chce zavést především to, aby do hry tolik jako dříve nezasahoval videorozhodčí. "Chceme se k tomu hodně přiblížit. Nicméně si musíme uvědomit, že na Euru bylo 18 nejlepších rozhodčích v Evropě, což tady není a nebude. Každopádně vidím Euro jako dobrý impuls. Na semináři se budeme na VAR (videorozhodčího) hodně zaměřovat. Budeme si rozebírat situace, kdy do toho může video vstoupit, a kdy ne," uvedl Příhoda.

"Nebude to jednoduché, hranice tam je vždy. Když si třeba vezmeme pokutový kop v zápase Anglie - Dánsko, v němž VAR nezasáhl, tak podle trendu, který byl nastaven na Euru, to bylo správně. Kontakt tam byl, nebyl to úplný v uvozovkách nesmysl. Kdyby VAR zasáhl, posunul by hranici dál a pak by se zasahovalo třeba třikrát za poločas. S penaltou jsem spokojen nebyl, rozhodčímu bych řekl, že takovéhle penalty ve vyřazovací fázi nechceme. Ale VAR nezasáhl správně," dodal bývalý ligový sudí.

Nová ligová sezona odstartuje příští víkend. "Jdeme do toho s respektem. Teď je to dobré, teď se nám to dělá dobře, než se začne. Ale pokud se nepovedou první tři kola, tak bychom byli pod tlakem," uvedl Příhoda.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Ministr dopravy Kupka rezignoval na funkci náměstka hejtmanky i krajského zastupitele

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) rezignoval na funkci statutárního náměstka středočeské hejtmanky, odchází i z krajského zastupitelstva. Nového radního pro silniční dopravu budou krajští zastupitelé volit příští týden v pondělí, řekl mluvčí hejtmanství David Šíma. Kupku by měl podle dřívějších informací ve funkci vystřídat starosta Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku Karel Bendl (ODS).

Kupka na pozici náměstka rezignoval k úterku, tento krok dopředu oznámil. "Vedení ministerstva, jak již jsem v minulosti avizoval, nelze s dalšími funkcemi bohužel skloubit. Jsem však velice rád, že se podařilo za dobu ve funkci zefektivnit činnost krajské správy a údržby silnic, nastavit pravidla zimní údržby či zahájit realizaci portálu silniční mapy Středočeského kraje," uvedl. Dodal, že se svým nástupcem bude z pozice ministra dopravy jistě v úzkém kontaktu a věří, že úspěšně naváže na rozběhnuté projekty.

Kupka v prosinci rezignoval na funkci starosty Líbeznic u Prahy, nahradil ho dosavadní místostarosta Jan Havlíček (za ODS). Zůstal však členem obecní rady. Z krajského zastupitelstva Kupka naopak odchází. Nahradit by ho měl starosta Čelákovic Josef Pátek (ODS), tedy dosud první náhradník na kandidátce. Starosta Benátek nad Jizerou Bendl se má stát řadovým radním pro silniční infrastrukturu a hejtmančiným statutárním náměstkem místo Kupky by měl být dosavadní radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

Bendl již dříve řekl, že je kvůli novému angažmá připraven opustit post předsedy krajského výboru pro životní prostředí a zemědělství. Starostou Benátek zůstane, ale v neuvolněné pozici. Jeho cílem je navázat na Kupkovu práci a přinést i pohled z životního prostředí. Oblast, v níž je odborníkem, se podle něj s dopravou často překrývá. Poukázal na to, že krajský výbor pro životní prostředí dává stanoviska k dopravním stavbám, například obchvatům měst. S dopravou má navíc Bendl zkušenosti také jako starosta.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Demonstranti postavili před sněmovnou šibenici. Poslanci požádají vnitro, aby to prošetřilo

Demonstranti z iniciativy Chcípl PES, kteří se v úterý ráno sešli před sněmovnou, aby protestovali proti novele pandemického zákona, postavili na Malostranském náměstí šibenici. Připojili také ceduli s výhrůžkou "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". U řečnického pódia navíc organizátoři akce umístili fotografie některých představitelů boje proti pandemii, jako je prezident České lékařské komory Milan Kubek či exministr zdravotnictví Roman Prymula. Fotografie provázel popisek "Zrádce národa", nepřímo tak poukazoval na to, komu je výhrůžka oběšením adresována.

Předseda poslaneckého klubu TOP Jan Jakob sdělil, že v souvislosti s šibenicí osloví sněmovna ministra vnitra Víta Rakušana. "Vyzvu ho k tomu, aby se k tomu policie postavila trochu jiným způsobem než doposud," řekl Jakob.

Policie už v minulosti několik podobných případů prošetřovala a došla k závěru, že přinesení makety šibenice na demonstraci není přestupkem. Poukázala však na to, že by situace byla jiná, pokud by se na ní objevil konkrétní člověk, proti němuž by výhrůžka smrtí směřovala. "Já ctím svobodu slova. Ale todle je dle mého soudu daleko za tím, kam svobodu slova, právo na demonstraci, zachází," řekl Jakob. Podpořil ho i předseda lidoveckého klubu Marek Výborný.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

V Británii oznámili propouštění dva velcí zaměstnavatelé

Britská pošta Royal Mail hodlá v rámci snahy o snížení nákladů a transformaci aktivit propustit zhruba 700 manažerů. Pošta, která podle svých internetových stránek zaměstnává kolem 137 tisíc lidí, to uvedla v tiskové zprávě. Akcie Royal Mail po jejím zveřejnění výrazně posílily. Největším akcionářem britské pošty je investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče. Nově oznámené opatření by podle Royal Mail mělo přinést roční úsporu kolem 40 milionů liber (1,2 miliardy Kč). 

Propouštění oznámil také britský výrobce potravin a spotřebního zboží Unilever. Odejít má z manažerských pozic asi 1500 lidí, což je zhruba pět procent jeho pracovní síly. Podnik mění strukturu, aby zmírnil obavy akcionářů, když neuspěl s nabídkou na převzetí divize zdravotní péče pro spotřebitele firmy GlaxoSmithKline (GSK). Firma uvedla, že propouštění se nedotkne pracovních míst v továrnách. Unilever působí ve více než 190 zemích a vlastní na 400 značek. V roce 1991 začal působit i v České republice, kde zaměstnává kolem 330 lidí a stojí například za dezinfekčním prostředkem Savo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy