Chovanec uznal chyby rozhodčích. Budeme jednotnější a více vysvětlovat, slibuje

ČTK ČTK
10. 2. 2020 15:32
Předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Jozef Chovanec očekává v nadcházející jarní části ligové sezony zlepšení výkonů sudích. Zaměřit se chce především na to, aby posuzovali situace jednotně a lépe komunikovali s videorozhodčím (VAR). Zároveň slíbil, že komise bude otevřenější směrem k veřejnosti.
Jozef Chovanec (vlevo)
Jozef Chovanec (vlevo) | Foto: Milan Kammermayer

"Samozřejmě jsem kritiku vnímal, ostatně jsem první na ráně, pokud se stane něco negativního. Moc si přeju, abychom chybovost minimalizovali. Někdy dochází k situacím, kdy se rozhodčí dopustí úplně zbytečných a triviálních chyb, na což veřejnost reaguje velmi citlivě. A nelze se tomu divit," řekl Chovanec na závěr přípravného kempu rozhodčích na Kanárských ostrovech pro web FAČR.

"Budu bazírovat na tom, aby rozhodčí byli přesní. Aby jejich výkony byly profesionální a dalo se na rozhodčí spolehnout za každé situace. Aby rozhodčí nebyli až tak viditelní, ale aby byl viditelný fotbal," dodal bývalý reprezentant a trenér národního týmu.

Sudí se na kempu hodně věnovali projektu videorozhodčího. V posledních měsících v lize často docházelo k rozdílnému posuzování stejných situací, především v pokutovém území.

"VAR je věc, která je logicky hodně aktuální a poutá hodně pozornosti. Nemá cenu zastírat, že na podzim některá chybná rozhodnutí pramenila z nevhodně zvolené komunikace VAR a rozhodčího. Hodně jsme nad tím diskutovali, líbilo se mi, že rozhodčí byli aktivní," uvedl Chovanec.

"Analyzovali jsme si situace z našich i mezinárodních soutěží a rozhodně to bylo poučné. Věřím, že jsme si na tomto poli ujasnili řadu záležitostí - od způsobu a četnosti intervence VAR do zápasů či spolupráci mezi všemi stranami, která je klíčová. Je důležité, abychom byli schopni vysvětlit spoustu situací, i odborná veřejnost někdy nezná přesné znění, způsob posuzování, hlavně u VARu. Hlavní nití semináře, který tu probíhal, byla jednotnost rozhodování. To je strašně důležité," dodal Chovanec.

Komisi vede od předloňského června a slíbil, že na jaře bude otevřenější. "Na jaře chceme jako komise více komunikovat směrem ven, vysvětlovat herní situace a být maximálně vstřícní. To si beru za své," poznamenal Chovanec.

Na kempu rozhodčí také absolvovali teoretické a fyzické testy. "Všichni velmi dobře splnili testy, pouze dva hlavní rozhodčí Petr Ardeleanu s Karlem Hrubešem nemohli absolvovat fyzické testy z důvodu nemoci. Brzy budou mít šanci na další test. Bez toho samozřejmě nemohou nastupovat, takhle máme daná pravidla," dodal Chovanec.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy