Chovanec uznal chyby rozhodčích. Budeme jednotnější a více vysvětlovat, slibuje

ČTK ČTK
10. 2. 2020 15:32
Předseda komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR Jozef Chovanec očekává v nadcházející jarní části ligové sezony zlepšení výkonů sudích. Zaměřit se chce především na to, aby posuzovali situace jednotně a lépe komunikovali s videorozhodčím (VAR). Zároveň slíbil, že komise bude otevřenější směrem k veřejnosti.
Jozef Chovanec (vlevo)
Jozef Chovanec (vlevo) | Foto: Milan Kammermayer

"Samozřejmě jsem kritiku vnímal, ostatně jsem první na ráně, pokud se stane něco negativního. Moc si přeju, abychom chybovost minimalizovali. Někdy dochází k situacím, kdy se rozhodčí dopustí úplně zbytečných a triviálních chyb, na což veřejnost reaguje velmi citlivě. A nelze se tomu divit," řekl Chovanec na závěr přípravného kempu rozhodčích na Kanárských ostrovech pro web FAČR.

"Budu bazírovat na tom, aby rozhodčí byli přesní. Aby jejich výkony byly profesionální a dalo se na rozhodčí spolehnout za každé situace. Aby rozhodčí nebyli až tak viditelní, ale aby byl viditelný fotbal," dodal bývalý reprezentant a trenér národního týmu.

Sudí se na kempu hodně věnovali projektu videorozhodčího. V posledních měsících v lize často docházelo k rozdílnému posuzování stejných situací, především v pokutovém území.

"VAR je věc, která je logicky hodně aktuální a poutá hodně pozornosti. Nemá cenu zastírat, že na podzim některá chybná rozhodnutí pramenila z nevhodně zvolené komunikace VAR a rozhodčího. Hodně jsme nad tím diskutovali, líbilo se mi, že rozhodčí byli aktivní," uvedl Chovanec.

"Analyzovali jsme si situace z našich i mezinárodních soutěží a rozhodně to bylo poučné. Věřím, že jsme si na tomto poli ujasnili řadu záležitostí - od způsobu a četnosti intervence VAR do zápasů či spolupráci mezi všemi stranami, která je klíčová. Je důležité, abychom byli schopni vysvětlit spoustu situací, i odborná veřejnost někdy nezná přesné znění, způsob posuzování, hlavně u VARu. Hlavní nití semináře, který tu probíhal, byla jednotnost rozhodování. To je strašně důležité," dodal Chovanec.

Komisi vede od předloňského června a slíbil, že na jaře bude otevřenější. "Na jaře chceme jako komise více komunikovat směrem ven, vysvětlovat herní situace a být maximálně vstřícní. To si beru za své," poznamenal Chovanec.

Na kempu rozhodčí také absolvovali teoretické a fyzické testy. "Všichni velmi dobře splnili testy, pouze dva hlavní rozhodčí Petr Ardeleanu s Karlem Hrubešem nemohli absolvovat fyzické testy z důvodu nemoci. Brzy budou mít šanci na další test. Bez toho samozřejmě nemohou nastupovat, takhle máme daná pravidla," dodal Chovanec.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bývalý mluvčí Filosofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy