Přehmaty sudích zatím Chovancovi vaz nezlomí. Malík chystá videa a přísné tresty

ČTK ČTK
27. 11. 2019 17:59
Předsedu Fotbalové asociace ČR Martina Malíka trápí chyby sudích, které v poslední době poznamenaly první ligu.
Rozhodčí Pavel Orel
Rozhodčí Pavel Orel | Foto: Milan Kammermayer

Šéf komise rozhodčích Jozef Chovanec ale má nadále důvěru. Podle Malíka přispívá k napjaté atmosféře okolo sudích i fakt, že veřejnost nebyla dostatečně informovaná o změnách výkladu protokolu pro videorozhodčího. Proto se na českých stadionech budou promítat videoklipy od UEFA, které mají fanouškům použití technologie lépe vysvětlit.

"(Rozhodčí) je jedna ze zásadních věcí, která mě poměrně zaměstnává. Pravidelně docházím na zasedání ligového výboru, kde se tématu intenzivně věnujeme. Samozřejmě se scházím i s předsedou Ligové fotbalové asociace (LFA) Dušanem Svobodou a hledáme nějaká řešení. Jak okamžitá, tak dlouhodobá. Bavíme se o společném postupu v oblasti videorozhodčího (VAR), připravujeme memorandum mezi asociací a LFA o společném postupu v této věci. Bavíme se i o systémových opatřeních směrem k rozhodčím v Česku," řekl Malík novinářům.

Změna v čele komise rozhodčích podle něj ale není aktuální. "Samozřejmě solidní fungování komise rozhodčích je nutností nejen pro fotbalovou asociaci, ale i pro ligové kluby a pro celý fotbal v Česku. Nechtěl bych ale říkat, zda se o něčem bavíme nebo ne. To není na pořadu dne. Jozef Chovanec má v tuto chvíli naši důvěru," uvedl Malík.

Chce se zasadit o řadu opatření, jak výkony sudích zlepšit. "Ten proces je velmi komplexní. Od doškolování, připravenosti rozhodčích, přes jejich dostatek a celou řadu dalších věcí. V okamžiku, kdy se někdo dopustí chyby, nebo nedej bože chyb opakovaně, musíme být z toho schopni vyvodit citelné tresty. A s tím množství rozhodčích souvisí. V tomhle ohledu došlo na naší straně k podcenění, této problematice jsme dlouhodobě nevěnovali pozornost," připustil Malík.

"Témat, kde je potřeba sáhnout k progresu, je prostě celá řada. Patří k tomu i VAR, jeho využívání a nasazení do všech ligových zápasů. Nemáme recept, který situaci dokáže vyřešit zítra, ale musíme se shodnout na postupných krocích, aby se situace zlepšovala," dodal Malík.

Chápe, že veřejnost v poslední době rozladilo nepříliš jasné používání videa, které v lize asistuje u poloviny z osmi utkání kola. "Protokol týkající se videorozhodčího se nějakým způsobem v čase vyvíjí a tady cítím určitý dluh vůči české veřejnosti. A to nejen vůči té nejširší, ale i vůči fotbalovým klubům. Mám pocit, že změny nejsou dobře komunikovány. Z toho pak vyplývá i to, že mnohdy i samotní zaměstnanci některých klubů mají pocit, že VAR nebyl použit v souladu s tím, jak by použit být měl. Je to věc, kterou diskutujeme a budeme se jí zabývat," prohlásil Malík.

Poukázal na videoklipy, kterými UEFA fanouškům vysvětluje, kdy a za jakých okolností se VAR používá. "Už jsme UEFA požádali, abychom materiál dostali k dispozici. Samozřejmě ho počeštíme a chceme ho používat i na českých stadionech tak, abychom přinesli osvětu. Očekávání fanoušků při zavádění systému bylo pochopitelně takové, že zmizí veškeré přehmaty a omyly, protože technika se nemýlí. Ono to ale tak není, protože pravidla k používání systému jsou velmi striktní," řekl Malík.

Podotkl, že podle aktuálního výkladu mezinárodních federací FIFA a UEFA a pravidlové komise IFAB má video do zápasů vstupovat méně než dříve. "Ten trend je zasahovat pouze v jasně daných a přesně specifikovaných a definovaných situacích. Je to s ohledem na to, aby rozhodčí nepřistupovali k rozhodování a řízení zápasů s vědomím, že mají v zádech VAR, který je případně opraví," podotkl Malík.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy