Chorý bez trestu, disciplinárka s ním za hlavičku Sörensenovi nemůže zahájit řízení

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 11. 2022 18:33
Plzeňský fotbalista Tomáš Chorý nebude dodatečně potrestán za úder hlavou proti sparťanskému obránci Asgeru Sörensenovi v sobotním utkání 15. kola první ligy. Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) se sedmadvacetiletým útočníkem Viktorie ani nemohla zahájit řízení.
Tomáš Chorý
Tomáš Chorý | Foto: Tomáš Liška

Chorý v závěru prvního poločasu při vzdušném souboji se Sörensenem hlavou udeřil dánského stopera do obličeje krátce předtím, než k nim přiletěl míč.

Hlavní sudí Dalibor Černý faul neodpískal a nezasáhl ani videorozhodčí (VAR) Pavel Franěk. Komise rozhodčích FAČR ale krátce po zápase uvedla, že Chorý měl být vyloučen, a chybujícímu Fraňkovi omezila nominaci na další duely.

Disciplinární komise podle předsedy Richarda Bačka případ s Chorým neotevřela, protože nemohla jednat v rozporu s pravidly řízení popsanými v disciplinárním řádu Fotbalové asociace ČR a statutu disciplinární komise.

Konkrétně nešlo o administrativní pochybení rozhodčího ve smyslu, že by například udělil kartu nesprávnému hráči. Nestalo se ani to, že by hlavní sudí Černý zákrok neviděl, jelikož o něm prokazatelně komunikoval s videorozhodčím Fraňkem.

Disciplinární přečin neměl ani závažné následky na zdraví hráče, protože Sörensen utkání v Plzni dohrál a celých 90 minut absolvoval i ve středečním ligovém duelu proti Slovácku.

"Disciplinární komise LFA není oprávněna, vyjma situací popsaných právě ve Statutu DK LFA, přezkoumávat či dokonce přehodnocovat rozhodnutí rozhodčích učiněná při utkání na hrací ploše nebo ve voze VAR," uvedl Baček v komuniké.

"Jedná se o pravidlo a praxi, kterou disciplinární komise drží dlouhodobě a konzistentně, což v minulosti již několikrát prokázala. Popsaný postup je současně plně v souladu s řády a rozhodovací praxí disciplinární komise UEFA," doplnil.

Den po vyhroceném utkání, které Sparta vyhrála 1:0, se Chorý prostřednictvím klubového webu ohradil proti kritice a odmítl, že by chtěl Sörensena úmyslně zranit. Srážku se soupeřem vysvětlil tím, že se mu ve světle reflektorů na okamžik ztratil míč. 

Disciplinární komise potrestala pokutou 80 tisíc korun kluby Bohemians 1905 a Baník Ostrava za porušení povinností pořadatele v domácích utkáních 14. ligového kola se Slavií, respektive s Mladou Boleslaví.

V obou případech šlo o použití pyrotechniky na tribunách, ve vršovickém derby Bohemians - Slavia navíc fanoušci vhazovali předměty na trávník a docházelo k výtržnostem a nevhodným pokřikům.

Jablonecký Václav Sejk za vyloučení v Olomouci dostal trest na dva soutěžní zápasy. Za čtvrtou žlutou kartu v sezoně standardně vynechají jeden soutěžní duel zlínský Václav Procházka, Jakub Rada s Danielem Vašulínem z Hradce Králové a mladoboleslavské duo Samuel Dancák, Marek Suchý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli MS

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli mistrovství světa. Ve finále ve Stockholmu porazili Francii 34:29 a oplatili jí porážku z duelu o zlato na předloňských olympijských hrách v Tokiu. Ke všem třem titulům z let 2019, 2021 i letos dovedl Dány trenér Nikolaj Jacobsen.

Dánové, kteří za celý turnaj ztratili v devíti zápasech jediný bod za remízu s Chorvaty, dnes před více než 23 tisíci diváků ani jednou neprohrávali. V první půli vedli až čtyřgólovým rozdílem, Francouzi ale do přestávky stáhli manko na jediný gól.

Hned po pauze šestinásobní světoví šampioni vyrovnali, ale Seveřané znovu odskočili a tentokrát už vedení nepustili. Deseti brankami se na výhře Dánů podílel nejlepší střelec zápasu Rasmus Lauge Schmidt, jehož vydatně podporovali Simon Pytlick a Mathias Gidsel.

Další zprávy