Konec
Sparta
2. Hojer
27. Čvančara

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u on-line přenosu z utkání druhého kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Českými Budějovicemi a Spartou Praha. Zápas začíná v neděli 7. srpna v 16 hodin.

Nová sezona je již v plném proudu a některé týmy musí řešit problémy od jejího samotného počátku. Mezi takové týmy patří ostravský Baník, který pod novým koučem Pavlem Vrbou čekal rozhodně lepší start. Šest inkasovaných branek ve dvou zápasech, jenom jeden bod k tomu, v Ostravě spokojenost rozhodně nevládne. Za to může vládnout v šestibodovém Liberci nebo Plzni, která po úspěchu v předkole Ligy mistrů vyhrála poprvé i v domácí soutěži. Zpět ale k týmům neúspěšným. Těm v úvodu nového ročníku vévodí dozajista pražská Sparta, které se lepí neúspěchy na paty. Prolomit tragický úvod sezony budou chtít letenští na hřišti Českých Budějovic.

Na Letné bylo před novým ročníkem zase poměrně veselo. Přišel zahraniční kouč Brian Priske a s ním optimistické vyhlídky, že už konečně po spoustě nepovedených let zažije Sparta povedenou sezonu. Dostane se do Evropy a zabojuje o ligový titul. Odešel sice Adam Hložek, ale klub posílili Lukáš Sadílek, Kryštof Daněk, Jan Mejdr nebo Jan Kuchta, z hostování se vrátil Jan Fortelný. No ale realita byla jiná. První šok přišel už v předkole Evropské konferenční ligy. Norský Viking neměl být pro Spartu těžkým oříškem. Jenže doma i přes dominanci nedokázali letenští skórovat a do Norska jeli s remízou 0:0. I tam byli střelecky aktivnější, jenže v nastavení za stavu 1:1 udělal obrovský kiks klíčový muž defenzivy Dávid Hancko ve spolupráci s brankářem Holcem a evropský sen se tragikomicky rozplynul. Prokletí předkol s papírově slabšími týmy se tak znovu předvedlo v plné síle.

Po skoro až ostudném vypadnutí se Priskeho tým logicky zaměřil na ligovou soutěž. Sezonu, která začala takto špatně, už zachrání asi jenom ligový titul, znělo z tábora fanoušků Sparty. Padaly i argumenty, že na rozdíl od Plzně a Slavie se budou moct soustředit jen na jednu soutěž. Jenže přišlo první kolo, na Letnou přijel Liberec. Ten se ujal vedení už ve druhé minutě, v devatenácté přišla branka druhá, dokonce vlastní. V druhé půli se favorit sice zlepšil, mohutně zatlačil soupeře, jenže skóroval jen jednou. Prohru pak korunoval v nastaveném čase svým vyloučením útočník Jan Kuchta.

Právě zákrok bývalého útočníka právě Liberce nebo Slavie se stal během týdne jedním z nejvíc diskutovaných témat. Reprezentační hráč, který hostuje ve Spartě z Lokomotivu Moskva, totiž v nastavení surově šlápl na hlavu brankáři Vliegenovi, který již měl míč pod svou kontrolou. Na hlavu horkokrevného útočníka se snesla obrovský vlna kritiky a čekalo se, jak velký trest obdrží od disciplinární komise. Verdikt padl ve čtvrtek - Kuchta si nezahraje v pěti soutěžních zápasech. Podle komise se nesnažil střetu zabránit, i když měl čas se mu vyhnout. Pro Spartu obrovská ztráta, za takto surový zákrok ale rozhodně adekvátní trest.

Takto dnes vypadá sestava pražské Sparty. Na krajích obrany nastoupí Mejdr s Hojerem, v jejím středu Sörensen s Hanckem, který bude znovu kapitánem. Chybí také oficiálně jmenovaný kapitán Ladislav Krejčí, také Michal Sáček i Jan Fortelný. Ve středu pole tak nastupuje po boku Lukáše Sadílka Jaroslav Zelený, při absenci Haraslína budou ze stran operovat Daněk s Peškem a v útoku Brian Priske bude spoléhat na vysoké duo Čvančara - Juliš.

V druhém kole Spartu čeká ne úplně jednoduchý soupeř. Duel v Českých Budějovicích je pro klub z Letné takzvaným "must win", na tomto místě totiž od postupu Jihočechů zpět do nejvyšší soutěže nevyhráli. Jednou zde remizovali 2:2 a dvakrát pak 0:0. Klub sice opustil po sezoně úspěšný kouč David Horejš, který zamířil do Jablonce, Budějovicím to však na kvalitě neubralo. Tým převzal Jozef Weber, který dříve vedl Mladou Boleslav nebo dvakrát Karvinou. Prezentoval se vždy ofenzivním fotbalem, v čemž by rád pokračoval i na jihu Čech. V úvodním kole to však vypadalo opačně, aktivnější byly Pardubice hrající v exilu v Ďolíčku. České Budějovice však byly produktivní a ze tří střel na bránu dvě proměnily v gól. Posílení výhrou si tak dnes na Spartu mohou opravdu věřit.

Jozef Weber zvolil dnes tuto jedenáctku. Jsou v ní dvě oproti prvnímu utkání sezony. Ve středu pole místo Pennera naskakuje Čavoš a v ofenzivní části hřiště pod hrotem Škoda nahradí Hellebranda Čmelík.

Oba celky už jsou na trávníku, domácí hrají v černošedých dresech, Sparta tradičně v rudé barvě. Rozhodovat dnes bude Zbyněk Proske.

Utkání právě začalo.

2

Mejdr poslal v úvodu ostrý centr, ale byl sražen. Rohový kop pro Spartu.

2

Sparta se dostává do vedení už ve druhé minutě. A je to velmi nečekaná trefa. Pešek rozehrál rohový kop nakrátko s Hojerem a dánský dánský obránce se snažil odcentrovat do malého vápna. Míč se otřel o záda Hory a zapadl na první tyč za překvapeného brankáře Šipoše.

4

K hlavičce se dostal Potočný, ale bránu Holce netrefil.

7

Kapitán Dávid Hancko zůstává po souboji na trávníku ležet s bolestivou grimasou. V souboji si zřejmě poranil koleno.

8

Sadílek hledal ve vápně Čvančaru, tomu ale k míči něco chybělo.

12

Obrovská šance pro České Budějovice. Hora našel za obranou naběhnutého Čmelíka. Ten využil nevydařeného výběhu Holce, obešel jej, z ostrého úhlu ale trefil pouze tyčku.

17

Jaroslav Zelený možná našel provizorně novou pozici, v druhé půli proti Liberci i dnes hraje defenzivní štít a hra Sparty se zlepšila.

21

Domácí se hnali do brejku, spolupráci Čmelíka se Škodou zastavil praporek pomezního.

27

Sparta se dočkala druhé branky. Lví podíl na ní měl Kryštof Daněk. Ten si vzal od pravé lajny míč, prošel až do vápna, kde našel Tomáše Čvančaru, Ten si hezky zpracoval míč do prostoru a obstřelil bezmocného Šipoše.

29

České Budějovice chtěly překvapit Spartu, Grič se zatáhl do středu obrany a tvoří pětičlennou obranu se svými spoluhráči, přesto to domácím vůbec nejde.

34

Čolič umí poslat do vápna dlouhý aut, navíc ho prodloužil Čmelík, pro Sladského byl ale míč na zadní tyči příliš dlouhý.

37

Domácí Dynamo po dlouhé době dostali do tlaku. Nejprve byla zablokována rána Škody, poté ukázal individuální schopnost Jakub Hora. Umě se uvolnil a nadýchaným centrem nabídl gólový volej Čmelíkovi. Jeho dobře trefený míč však parádním reflexem vychytal Dominik Holec.

38

Aktér gólové šance znovu v akci, tentokrát poslal k zemi Hojera a obdržel žlutou kartu.

41

Další žlutý trest, tentokrát pro Romana Potočného. Ten hodně ostře zajel do Daňka.

45

Nastavují se 2 minuty.

45+2

V samotném závěru první půle mělo Dynamo další šanci po dlouhém autu Čoliče. Z dalšímu voleji se dostal aktivní Čmelík, ale tentokrát trefil jen nohy blokujícího Hancka.

Fanoušci Sparty mohou být spokojeni. Výkonem letenský celek zrovna neoslňuje, ale chytře zvolené rozestavení "diamant" slaví úspěch. Už v druhé minutě po rohu nakrátko, centroval Hojer a po teči Hory míč skončil v bráně za zády Šipoše. Druhou trefu přidal útočník Čvančara po skvělé individuální práci Kryštofa Daňka. Dynamo mělo své šance, u všeho nebezpečného byl Lukáš Čmelík. Slovenský záložník ale jednou trefil tyč, jednou jej vychytal Holec a při třetí šanci trefil blokujícího Hancka.

Druhá půle odstartovala.

48

Sorensen poslal pěknou kolmici do vápna na Daňka, ten se uvolnil, ale jeho střelecký pokus byl zablokován.

52

Na Čoličův roh si naskočil Králik, bránu ale těsně minul.

56

Hora krásným obloučkem hledal za obranou Griče, ale Holec vyběhl tentokrát včas a u míče byl dřív než záložník Dynama.

61

Mejdr pálil z hranice vápna po další skvělé práci Daňka. Bránu ale tak tak přestřelil.

63

Dvojí střídání v kádru Sparty. Hřiště opustili Casper Hojer a Tomáš Čvančara, nahradili je Adam Karabec a David Pavelka.

69

Daněk skvěle vypálil zpoza vápna levačkou, Šipoš se musel natahovat, ale míč vyrazil do bezpečí.

72

Dvojí střídání v týmu Českých Budějovic. Odchází Čavoš a Čmelík, nahrazují je Hellebrand a Matoušek.

74

Dvojí střídání také v kádru Briana Priskeho. Dohráli Jakub Pešek a Lukáš Juliš, nahradili je Václav Drchal a Martin Minčev.

80

Domácí se snaží ještě něco s výsledkem udělat, ale ani rohový kop Čoliče nepřinesl gólovou šanci.

83

Poslední změna Sparty v dnešním utkání. Tomáš Wiesner nahradil Kryštofa Daňka, zřejmě nejlepšího hráče utkání.

85

Nicolas Penner nahradil Martina Sladkého.

87

Patrik Hellebrand zastavil začínající brejk Sparty, když poslal k zemi Sadílka. Trestem mu budiž žlutá karta.

88

Zajímavý brejk Sparty. Wiesner hledal z pravé strany spoluhráče, našel Minčeva, ten ale chtěl pouštět Karabcovi. Před ním však domácí odkopli míč do bezpečí. Pak ještě zkoušel nůžky Drchal, ale minul.

90+1

Nastavují se 3 minuty, v té první pak zkoušel pálit doteď neviditelný Potočný, trefil ale jen prostor, kde stál Holec.

90+2

Po rohovém kopu pálil skvěle z hranice vápna Čolič, ale v cestě jeho rány stál připravený Hancko.

Je konec. Sparta se dočkala první soutěžní výhry v sezoně a bere 3 body za výhru 2:0.

Čtvrtý soutěžní zápas v sezoně a první výhra Sparty. V Českých Budějovicích nastartoval úspěch Sparty ve druhé minutě Hojer sraženým centrem, který skončil až v bráně. Čmělík 3x v první půli neuspěl, čehož využil Daněk. Jeho skvělou individuální práci zužitkoval Čvančara. V druhé to nebyl úplně ideální výkon, ale Dynamo se nepřiblížilo nikdy na dostřel a letenský celek si tak došel pro poměrně snadnou výhru.

Ode mě to pro tuto chvíli vše. Za chvíli se však na vás budu těšit při utkání Slavia - Zlín.