Boleslav zachránila ztracený zápas se Sigmou, Hradec a Jablonec bodovaly naplno

12. 9. 2021 16:15
Mladá Boleslav v divoké přestřelce se Sigmou Olomouc remizovala 3:3, jednogólové výhry si v neděli připsaly Jablonec a Hradec Králové.
Milan Škoda a Jiří Skalák
Milan Škoda a Jiří Skalák | Foto: ČTK

Boleslav v závěru stáhla dvougólové manko

Olomouc vedla v Mladé Boleslavi už po 22 minutách o dvě branky zásluhou Martina Hály a Antonína Růska, vzápětí snížil Milan Škoda. V 72. minutě střídající David Vaněček zvýšil na 3:1. Po chvilce se však zranil a i kvůli vyčerpanému počtu pěti střídání Sigma dohrávala v oslabení. Domácí díky nečekané přesilovce zachránili alespoň bod. V 86. minutě si dal vlastní gól brankář Matúš Macík a o tři minuty později vyrovnal Ondřej Karafiát.

"Pro nás štěstí v tom, že se Olomouci zranil Vaněček. Olomouc už měla vystřídáno a zápas jsme dohrávali proti devíti v poli. Nakonec se nám podařilo alespoň srovnat, přestože jsem po vyrovnání věřil, že tam je trošku prostor zápas rozhodnout. Nepodařilo se. Po takovém zápase má člověk smíšené pocity, protože góly, které jsme dostali, byly naivní. Když dáte doma tři góly, mělo by mužstvo vyhrát," řekl na tiskové konferenci domácí trenér Karel Jarolím.

Hanáci neprohráli páté kolo po sobě, naopak Středočeši vyhráli v nejvyšší soutěži jediný z uplynulých pěti duelů. "V první řadě je potřeba uznat, že i bod v kontextu zápasu je trošku šťastný. Boleslav v průběhu celého utkání měla větší množství brankových příležitostí, byla kvalitnějším týmem. Utkání nás nezastihlo úplně v dobrém rozpoložení," prohlásil olomoucký kouč Václav Jílek.

Devětatřicetiletý kapitán Mladé Boleslavi Marek Matějovský si připsal 350. start v lize. "Přál bych mu, aby ho oslavil vítězně. Bohužel se nestalo. Klobouk dolů před tím, co ve svých letech předvádí. Je radost s ním pracovat," uvedl Jarolím.

Olomouc se poprvé prosadila v desáté minutě. Domácí obránce Douděra ve snaze zažehnat nebezpečí napálil míč pouze do spoluhráče Suchého, od něhož se odrazil před branku na volného Hálu, který zakončil do odkryté branky. Devětadvacetiletý záložník vstřelil už pátý gól v ligové sezoně, díky němuž se v čele tabulky kanonýrů dotáhl na slávistu Schranze.

Srovnat mohl Hlavatý, který v reprezentační pauze přišel do Mladé Boleslavi z Plzně na roční hostování, jenže z vápna těsně minul vzdálenější tyč.

Ve 22. minutě přidali Hanáci další branku. Zmrzlého centr z levé strany brankář Halouska vyrazil pouze před sebe a Růsek balon pohotově uklidil do horního růžku.

Domácí přispěchali s odpovědí za necelé dvě minuty. Škoda si naběhl do šestnáctky, vložil se do Ewertonovy přihrávky a překonal Macíka. V ligovém ročníku zaznamenal čtvrtý zásah.

Středočechy trefa nakopla a do konce úvodního dějství si vypracovali řadu šancí, vyrovnat se jim však nepodařilo. Škodův lob přes vyběhnutého olomouckého gólmana skončil těsně nad břevnem. Následně si Macík poradil s přímým kopem Ewertona. Brazilský záložník poté orazítkoval tyč.

Domácí vstoupili aktivně i do druhého poločasu. Střídající Ladra ale po rohovém kopu trefil jen boční síť.

V 72. minutě Vaněček výstavní ranou z první do šibenice vrátil hostům dvougólový náskok. Olomouc má s 19 nastřílenými brankami nejlepší útok v lize. "Produktivita se nás drží, to je jedna z mála věcí, kterou bych dneska pochválil," podotkl kouč Václav Jílek. Sigma směřovala za čtvrtou ligovou výhrou v posledních pěti duelech, jenže vzápětí se autor třetí branky zranil.

"Bohužel jsme museli z důvodu křečí Ondry Zmrzlého využít i třetí okno ke střídání a pak už jsme další možnost střídání neměli. V tu chvíli jsme to riskli s tím, že jsme v zádech měli dvoubrankové vedení. Věřili jsme, že utkání dokončíme bez zdravotních potíží. Bohužel David (Vaněček) se vzápětí zranil. V deseti jsme neměli sílu tlaku odolat a nakonec jsme dvakrát inkasovali," konstatoval Jílek.

Domácí se nejprve v početní výhodě zastřelovali, když Škoda zblízka zakončil těsně vedle a Ladra ve výhodné pozici zamířil pouze do Macíkovy náruče.

Čtyři minuty před koncem základní hrací doby Dominik Mašek trefil tyč, jenže míč se od Macíkových zad odrazil za brankovou čarou. Bod Středočechům vytěžil výstavní ranou zpoza vápna stoper Karafiát. "V Olomouci jsem dal gól ze 30 metrů, taky to byla krásná branka. Tohle ale byla zatím ta moje nejhezčí," popsal svou trefu Karafiát.

Hanáci, kteří mají odložený souboj s mistrovskou Slavií, v nejvyšší soutěži neprohráli v Mladé Boleslavi popáté za sebou.

Hradci stačila branka Vašulína

Hradec Králové zvítězil v Českých Budějovicích 1:0. Jediný gól vstřelil v úvodu druhého poločasu Daniel Vašulín. "Votroci" tak v nejvyšší soutěži podruhé za sebou vyhráli nejtěsnějším výsledkem a potvrdili triumf nad Plzní. Jihočeši naopak podruhé v řadě utrpěli porážku 0:1.

Budějovičtí, kteří nastoupili i s posilou Van Burenem v základní sestavě, byli v prvním poločase aktivnější a více kontrolovali míč, ale do větších příležitostí se nedostali. V 16. minutě vystřelil domácí záložník Hora, ale hradecký brankář Fendrich jeho pokus vyrazil. Stejní aktéři se spolu utkali i ve 23. minutě. Hora opět zkoušel Fendricha překonat, ale ani ve své druhé šanci neuspěl.

Ve 30. minutě se protlačil mezi stopery hostů českobudějovický útočník Bassey, jehož střela však postrádala větší důraz, proto i v tomto případě Fendrich zasáhl. " V prvním poločase naše hra ještě snesla nějaké měřítko, měli jsme tam nějaké střely a možnosti," uvedl českobudějovický trenér David Horejš.

Hradec Králové byl v první části v útočné fázi nebezpečný hlavně při rozích. Po jednom z nich měl těsně před přestávkou velkou příležitost Vašulín, ale v nastaveném čase první půle hostující útočník hlavičkoval těsně vedle branky.

Východočechy zřejmě šance nabudila a v druhé půli byli směrem dopředu mnohem odvážnější. A právě Vašulín vstřelil v 53. minutě gól, když v těžké pozici a prakticky zády k brance patičkou chytře tečoval Vlkanovovu přihrávku z pravé strany.

Hosté navíc mohli v 66. minutě své vedení navýšit, když se v dobré pozici ocitl Vlkanova, ale jeho blokovaný pokus skončil vedle. "Líbilo by se mi, pokud bychom dokázali dát více než jednu branku, ale na druhou stranu musím uznat, že i domácí měli šance a podržel nás gólman. Nicméně je pravda, že produktivita nás trápí a musíme se tím dnes a denně zabývat," řekl trenér vítězného týmu Miroslav Koubek.

České Budějovice sice ke konci zápasu více kontrolovaly hru, ovšem žádnou výraznější šanci si nevypracovaly. Výjimkou byla Mršičova střela v nastaveném čase, ale Fendrich byl opět na místě. "ve druhé části to bylo z naší strany hodně špatné. Tam mi chybělo úplně všechno. Chyběly tam emoce, zápal, chuť něco s výsledkem udělat a myslím si, že jsme si nevytvořili ani soustavný tlak. Jestli chceme pomýšlet na to, abychom doma bodovali, tak musíme soupeře víc přimáčknout a dostat pod větší tlak," prohlásil Horejš.

Hradec v první lize porazil Budějovice po šesti zápasech a poprvé od března 2011. Na hřišti Dynama naplno bodoval poprvé od dubna 1996.

Jablonci stačila trefa

Jediná trefa stačila k vítězství také Jablonci, který porazil Karvinou 1:0 a úspěšně se naladil na čtvrteční úvodní duel Evropské konferenční ligy s Kluží. Jedinou branku vstřelil v nastavení první půle Tomáš Malínský. Severočeši zvítězili v lize po pěti zápasech a posunuli se v neúplné tabulce na 11. místo. Slezané naopak dál čekají v aktuální ligové sezoně na první vítězství, v nejvyšší soutěži nevyhráli poosmé za sebou a jsou čtrnáctí.

"Je to pro nás důležité vítězství. V situaci, v jaké jsme byli. S první půlí nejsem spokojen, s tou druhou ano," citoval jablonecký web trenéra Petra Radu z tiskové konference.

"Byl to pro nás smolný zápas, protože jsme si vytvořili více nebezpečnějších situací. Nebyl nám uznán gól uznán, pak jsme měli ještě břevno. Hlavně ale budeme hráčům vyčítat ztrátu ve středu hřiště při rozhodující brance. Tam jsme to měli uhrát jinak," litoval asistent kouče hostů Jan Baránek.

Karvinští se museli v utkání obejít bez potrestaného trenéra Webera, jehož nahradil na lavičce právě Baránek. Do utkání však měli lepší vstup a ve čtvrté minutě se mohl po chybné přihrávce Považance prosadit Bartošák, v nadějné pozici ale přestřelil.

Ve 20. minutě se už hostům podařilo dostat míč zásluhou Túlia do sítě, sudí Batík však po konzultaci s videorozhodčím branku pro ofsajd neuznal. Karviná následně neuspěla ani o chvíli později, kdy Buchta hlavičkoval po centru Túlia do břevna.

"Byl jsem překvapený, že Karviná přijela s pěti vzadu a silným středem, nechali podobné rozestavení jako v zápase se Slavií. V prvním poločase jsme tam něco vyřešili blbě. Hosté měli břevno, my jsme tam byli nedůrazní. Zachránila nás i ofsajdová past," řekl Rada.

Když už se tak zdálo, že se oba týmy rozejdou do poločasové přestávky smírně, naskočil si ve třetí minutě nastaveného času jablonecký Pleštil na centr Holíka a jeho hlavičku usměrnil do sítě z bezprostřední blízkosti Malínský. Třicetiletý záložník vstřelil svůj 15. ligový gól v kariéře a premiérový v tomto ročníku. "Dostali jsme se do vedení v nastavení první půle, což se nám stalo prvně. Gól do šatny nás uklidnil," podotkl Rada.

Domácí převzali ve druhé části tempo hry a po odvráceném rohovém kopu se mohl trefit znovu Malínský, brankář Bolek však tentokrát jeho povedený pokus vytáhl nad břevno. Vzápětí se po průniku jabloneckého Holíka neprosadil ani Kratochvíl.

Oboustranně bojovné a tvrdé utkání nedohrál domácí útočník Doležal, jenž se po hodině hry zranil po souboji se Stropkem a hřiště opustil na nosítkách. Karvinský záložník viděl za svůj zákrok žlutou kartu. "Martin tam byl bolestivě nakopnutý, půjde zítra na vyšetření. Věřím tomu, že bude do čtvrtka v pořádku," uvedl Rada.

Severočeši přesto dál nepouštěli soupeře do tlaku a sami mohli jít několikrát do dvougólového vedení. V 69. minutě byl například blízko branky Zelený, jenže jeho pohotovou ránu tečoval bránící Papadopulos na břevno.

Naději hostů na remízu poté držel především brankář Bolek, který zasáhl jak dvakrát proti šancím střídajícího Vaníčka, tak včas zneškodnil i další pokus Zeleného, jenž chtěl karvinského gólmana zaskočit dalekonosným pokusem z vlastní půlky hřiště.

"Druhý poločas byl Jablonec už více v klidu, a ten poločas nebyl z naší strany tak kvalitní směrem dopředu. Nebyli jsme prostě už tak nebezpeční," přiznal Baránek.

Karviná se k výrazné šanci v závěru nedostala a navíc musela dohrávat i bez zraněného obránce Buchty, jenž utržil po souboji se Surzynem krvavé zranění. Slezané tak prohráli v Jablonci i šestý ligový zápas. "Naše série bez vítězství je nepříjemná, ale hráli jsme doposud se všemi čtyřmi účastníky evropských pohárů. Klíčový pro nás bude následující domácí zápas s Teplicemi," dodal Baránek.

7. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - FC Hradec Králové 0:1 (0:0)

Branka: 53. Vašulín. Rozhodčí: Ginzel - Mokrusch, Ratajová. ŽK: Talověrov - Mejdr. Diváci: 2842.

Sestavy:

Č. Budějovice: Vorel - Sladký (75. Tolno), Králik, Talověrov, Čolič - Čavoš (75. Vais), Hellebrand - Van Buren, Hora (80. Havel), Mihálik (57. Mršič) - Bassey (57. Škoda). Trenér: Horejš.

Hradec: Fendrich - Donát, Král, Leibl (44. Čech) - Mejdr, Kodeš, Rada, Novotný - Dvořák, Vlkanova (84. Prekop) - Vašulín (73. Kubala). Trenér: Koubek.

FK Mladá Boleslav - Sigma Olomouc 3:3 (1:2)

Branky: 24. Škoda, 86. vlastní Macík, 89. Karafiát - 10. Hála, 22. Růsek, 72. Vaněček. Rozhodčí: Machálek - Vlček, Pochylý - Berka (video). ŽK: Škoda, Douděra - Chvátal, González, Jemelka, Macík. Diváci: 2832.

Sestavy:

M. Boleslav: Halouska - Douděra, Suchý, Karafiát, Jurásek - Matějovský, Dancák (46. Ladra) - Skalák (72. L. Mašek), Hlavatý (72. D. Mašek), Ewerton (60. Fila) - Škoda. Trenér: Jarolím.

Olomouc: Macík - Chvátal, Poulolo, Jemelka, Zmrzlý (70. Matoušek) - Breite, González - Zifčák (65. Zahradníček), Daněk (56. Sedlák), Hála (70. Beneš) - Růsek (65. Vaněček). Trenér: Jílek.

FK Jablonec - MFK Karviná 1:0 (1:0)

Branka: 45.+3 Malínský. Rozhodčí: Batík - Kubr, Dohnálek - Hocek (video). ŽK: Holík, Martinec - Papadopulos, Stropek, Buchta, Túlio, Qose, Bartošák. Diváci: 2468.

Sestavy:

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec - Pleštil (78. Vaníček), Houska, Kratochvíl (84. Surzyn), Malínský (78. Martinec) - Doležal (60. Nešpor). Trenér: Rada.

Karviná: Bolek - Santos, Buchta (90.+2 Šindelář), Dramé (77. Svoboda), Křapka - Stropek (77. Zych) - Bartošák, Qose, Túlio, Šehič (67. Bartl) - Papadopulos. Trenér: Baránek.