Sparta přetlačila Teplice a přezimuje na třetím místě, zápas Plzně s Bohemkou odložil mráz

Aktualizováno 3. 12. 2016 19:45
Fotbalová Sparta zvládla závěr ligového podzimu, když doma porazila Teplice 2:1 a po 16 kolech tak přezimuje na třetím místě ze Plzní a Slavií. V souběžně hraném duelu nevyzrál Liberec nad Jihlavou a prohrál 0:1. Brno doma remizovalo s Karvinou 1:1.
David Lafata
David Lafata | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Sparty zakončili ligový podzim vítězstvím, když si v dnešním utkání 16. kola poradili doma s Teplicemi 2:1. O výhře rozhodli Michal Kadlec s Davidem Lafatou, za hosty v závěru snížil David Vaněček. Letenský celek se tak v tabulce posunul na třetí místo a na druhou Slavii ztrácí tři a na první Plzeň čtyři body. Vedoucí obhájce titulu však má k dobru zápas s Bohemians 1905, který se neodehrál kvůli zmrzlému trávníku.

První poločas patřil Spartě, která začala tlakem, ale pořádnou šanci z něj nevytěžila. Poprvé zahrozil až v 31. minutě Lafata a hostující brankář Grigar jeho pokus skvěle vyrazil. V 37. minutě ale teplický gólman po rohovém kopu prohrál souboj s Michalem Kadlecem, který hlavou poslal domácí do vedení.

Do druhého poločasu vstoupily lépe Teplice, ale bez výsledku. V 57. minutě navíc Pulkrab vystihl špatnou rozehrávku hostů a Lafata se po jeho přihrávce sám před Grigarem nemýlil. Kapitán Sparty se desátou brankou v ligové sezoně dotáhl na první místo tabulky střelců, o které se dělí s Michalem Škodou z Brna.

Teplice se dočkaly alespoň snížení. Po Krobově centru v 89. minutě propadl míč až k Vaněčkovi, který ho uklidil do prázdné branky. Sparta si připsala v lize čtvrté domácí vítězství za sebou a naladila se na čtvrteční poslední vystoupení v Evropské lize s Interem Milán, ke kterému nastoupí už s jistotou postupu do jarního play off.

Brněnští remizovali na domácím trávníku s Karvinou 1:1 a prodloužili svou podzimní výsledkovou mizérii na sedm zápasů bez vítězství. Karvinou poslal do vedení ve 47. minutě Jan Šisler, bod zachránil Brnu gólem v 90. minutě Lukáš Vraštil. Zbrojovka přezimuje na čtrnáctém místě. Naopak nováček z Karviné navázal na svůj úspěch z českého poháru a upevnil si pozici v horní polovině tabulky.

Ďolíček byl promrzlý

Jihlavy slaví druhou výhru v sezoně. V posledním utkání podzimu doma porazila Liberec 1:0 gólem Petra Hronka a získala větší klid na zimní přestávku, když na předposledním místě ztrácí už jen dva body na místa záchrany. Naopak Liberec potvrdil nepovedený podzim a s 15 body je třináctý.

Duel mezi pražskými Bohemians 1905 a vedoucí Plzní bylo odloženo kvůli nezpůsobilé hrací ploše. Podle rozhodčího Radka Příhody by namrzlý trávník na stadionu v Ďolíčku mohl ohrozit zdraví hráčů.

Sudí o ukončení rozhodl až zhruba čtvrt hodiny před výkopem. "Stav hrací plochy jsme sledovali dvě hodiny před utkáním, bylo to na hraně, ale s přibývajícím časem se tvořily ledové plochy, nemohli jsme zajistit zdraví hráčů. Ani na UEFA bych takový trávník neuznal pro hru. Někteří hráči říkali, že je to beton, někteří chtěli hrát. Jsou tam však ledové plotny, proto to nejde," vysvětlil Příhoda v rozhovoru pro Českou televizi.

"Obecně je to nešťastné pro fotbal. Chtěli jsme hrát, ale nešlo to. S ohledem na stav hrací plochy a počasí je toto rozhodnutí asi dobré. Budeme čekat, jaký bude náhradní termín," prohlásil generální manažer Plzně Adolf Šádek.

Jde už o čtvrté odložené utkání v této ligové sezoně. Zápas úvodního kola mezi Brnem a Slavií se nehrál v původním termínu kvůli podmáčenému terénu a duel Karviné s Libercem zase kvůli epidemii v kádru Slovanu. V pátek se kvůli sněhové kalamitě nehrála předehrávka Jablonce s Hradcem Králové.

16. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - FK Teplice 2:1 (1:0)

Branky: 37. Michal Kadlec, 57. Lafata - 89. Vaněček. Rozhodčí: Jílek - Melichar, Hájek. ŽK: Čermák, Pulkrab, Holek - Vaněček, Krob. Diváci: 7522.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Costa - Juliš, Holek, Mareček, Čermák (75. Sáček) - Lafata (83. Mustedanagič), Pulkrab (57. Zahustel). Trenér: Svoboda.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Ljevakovič, Krob - Fillo, Soungole (86. Vachoušek), Kučera, Urma (62. Červenka) - Hora (82. Potočný), Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Zbrojovka Brno - MFK Karviná 1:1 (0:0)

Branky: 90. Vraštil - 47. Šisler. Rozhodčí: Ardeleánu - Pochylý, Šimáček. ŽK: Janečka, Zelený (oba Karviná). Diváci: 2949.

Brno: Melichárek - Šural, Vraštil, Kijanskas, Lutonský - Krejčí (78. Zavadil), Sedlák (66. Rusek) - Hyčka (54. Přichystal), Škoda, Štohanzl - Řezníček. Trenér: Habanec.

Karviná: Laštůvka - Holík, Dreksa, Košťál, Zelený - Šisler, Janečka - Moravec, Budínský (84. Smrž), Voltr (66. Puchel) - Panák (89. Jurčo). Trenér: Weber.

Vysočina Jihlava - Slovan Liberec 1:0 (1:0)

Branka: 12. Hronek. Rozhodčí: Proske - Kotík, Urban. ŽK: Urblík, Rosa - Ekpai, Komličenko. Diváků: 2033.

Jihlava: Hanuš - Tlustý, Krejčí, Rosa, Mišůn - Šulek (66. Štěpánek), Urblík - Vaculík, Hronek (83. Dvořák), Ikaunieks (65. Batioja) - Rabušic. Trenér: Bílek.

Liberec: Dúbravka - Karafiát (81. Da Silva), Coufal, Pokorný, Bartošák - Folprecht, Breite (73. Machuča) - Ekpai (46. Navrátil), Ševčík, Bartl - Komličenko. Trenér: Trpišovský.