Řezník trefil tři body a Plzeň vede tabulku. Liberec zůstává poslední

15. 8. 2021 18:19
Fotbalisté Plzně zvítězili ve čtvrtém kole Fortuna:Ligy 1:0 v Liberci a dostali se do čela tabulky. Slovácko porazilo stejným poměrem nováčka z Hradce Králové a dosáhlo třetího vítězství v sezoně, prvních bodů se dočkaly Teplice, které doma stejným poměrem udolaly Jablonec. Ostrava si poradila 3:1 s Pardubicemi.
Radim Řezník
Radim Řezník | Foto: Tomáš Liška

Viktoria zvítězila ve čtvrtém kole první ligy v Liberci 1:0 brankou Radima Řezníka z 51. minuty. Západočeši vyhráli i čtvrtý zápas v sezoně nejvyšší soutěže a dostali se do čela tabulky. Svěřenci trenéra Michala Bílka spolu s mistrovskou Slavií, která odehrála o zápas méně, jako jediní zůstávají stoprocentní.

Západočeši soupeři částečně oplatili dvě porážky z minulé sezony nejvyšší soutěže a v Liberci bodovali ve 14 z posledních 15 ligových utkání. Plzeňští se zároveň vítězně naladili na čtvrteční úvodní duel 4. předkola Evropské konferenční ligy (EKL) s CSKA Sofia. Slovan v dosavadních čtyřech kolech získal jediný bod, v nejvyšší soutěži podeváté za sebou nevyhrál a patří mu poslední příčka.

"Už před zápasem na přípravě jsem klukům říkal, že máme šanci po tomto utkání být na prvním místě. I kdyby to bylo jen na chvilku, byl by to povzbuzující okamžik. Nám se to povedlo," řekl při on-line tiskové konferenci plzeňský trenér Michal Bílek.

Kouč Viktorie udělal hned pět změn oproti čtvrteční odvetě 3. předkola EKL, v níž Západočeši až po penaltovém rozstřelu vyřadili The New Saints. Poprvé v sezoně nastoupil stoper Kaša, kapitán Brabec začal jen na lavičce.

Hosté podle očekávání od úvodu více drželi míč, ale jako první zahrozili Severočeši. Hned ve třetí minutě měl brankář Hruška starosti, aby vysoký padající míč udržel před čárou. V 25. minutě byli Liberečtí ještě blíže k vedoucí trefě. Po odraženém míči se na zadní tyči dostal k hlavičce Mikula a hosty zachránila tyč.

Západočeši si vytvořili gólovou možnost až ve 42. minutě. Hybš se ale proti bývalému klubu branky nedočkal, po vysunutí od Šulce ho vychytal Knobloch. Z dorážky neuspěl ani Chorý, který v souboji zasáhl domácího brankáře. Už v nastavení první půle si na další centr naběhl Mikula, ale v krkolomné pozici hlavou minul.

"Věděli jsme, že soupeř má těžký program. Přestože má velmi široký kádr, chtěli jsme využít určité únavy a myšlenek na evropské poháry, které tam u Plzně mohly být. Bohužel první poločas nám ne úplně vycházelo napadání," uvedl liberecký trenér Pavel Hoftych.

Sedm minut po pauze otevřeli skóre hosté. Po Janoškově centru z přímého kopu hlavičkoval další bývalý liberecký hráč Mosquera jen do Knoblocha, ale dorážející Řezník už bez potíží doklepl do prázdné branky.

"Bylo to o jednom gólu. Vždy jsem klukům říkal, že bych chtěl dávat takové góly, aby se mi to odrazilo před prázdnou branku. Byl jsem ve správný čas na správném místě. Mosqi (Mosquera) to tam hlavičkoval, gólman to dobře vyrazil a já jsem slízal smetanu," řekl Řezník, který byl před sezonou na odchodu z Plzně, ale kvůli velké marodce nakonec zůstal. Za odehraná čtyři kola skóroval z pozice krajního beka už podruhé, více branek dal naposledy v ročníku 2014/15.

V 63. minutě mohl odpovědět Faško, ale z přímého kopu o kousek minul. Na druhé straně se Ba Loua krátce po příchodu na trávník protáhl po pravé straně a křížnou střelou poslal těsně vedle domácí branky. V 72. minutě hlavičkoval po centru domácí Rondič, ale mířil jen do Hrušky.

O čtyři minuty později nevyužil další šanci na pojistku Ba Loua, jenž po Káčerově přihrávce za již překonaným Knoblochem nepropálil trojici obránců. Křídelník z Pobřeží slonoviny neuspěl ani napotřetí, když v 81. minutě zakončil únik pokusem těsně mimo. Na opačné straně neuspěl střídající Frýdek a Viktoria už tři body navzdory velkému tlaku Slovanu v pětiminutovém nastavení uhájila.

"Hráči se snažili do poslední minuty, ale bohužel. Třetí porážka doma v sezoně nás mrzí, bylo to vše s těžkými soupeři. Výkon už byl ale tentokrát lepší. Potřebujeme to zlomit vítězstvím," upozornil Hoftych.

"Dali jsme branku ze standardky, měli jsme tam ještě tři tutové šance. Škoda, že jsme ve druhé půli aspoň jednu neproměnili, závěr nemusel být tak hektický. Ale samozřejmě jsme rádi, že jsme to tady dobyli, protože není jednoduché v Liberci vyhrát," dodal Bílek.

Rozhodl Mareček

Jediný gól utkání na stadionu Slovácka dal v 51. minutě Daniel Mareček, který o devět minut později dostal červenou kartu. Na tribunu byl po protestech vykázán i domácí trenér Martin Svědík. "Votroci" po úvodních třech remízách 1:1 poprvé v ročníku prohráli.

Domácí tým v ofenzivním rozestavení začal velkým náporem a už ve druhé minutě se mohlo měnit skóre, ale Jurečka zblízka zamířil hlavičku těsně vedle.

Hrotový útočník Slovácka po 20 minutách hry nevyužil další příležitost po ideálním pasu Havlíka, kdy se vyznamenal Fendrich. Hradecký gólman pak sebral gól i z hlavy Reinberka.

Východočeši se na dostřel Nguyenovy branky dostali ve 23. minutě, kdy Vlkanova po rozehrané standardní situaci otřel svoji střelu o boční síť. Do konce poločasu pak hosté museli čelit náporu Slovácka a Fendrich zlikvidoval i brejkovou příležitost Reinberka.

Do druhé půle vstoupili domácí opět s velkým tlakem, šance Petržely a Jurečky ještě zůstaly nevyužity, ale v 51. minutě procpal za Fendricha míč Mareček svým premiérovým ligovým gólem v kariéře. V 60. minutě ale šel střelec gólu předčasně pod sprchy, červenou kartu dostal za ostrý skluz zezadu na Krále na útočné polovině.

Oslabení společně s velkým vedrem a dusnem ubralo na útočné aktivitě Slovácka, hosté získali kontrolu nad středem hřiště a hnali se za vyrovnáním. Do šance se dostal Dvořák a tvrdě pálil Kodeš, ale Nguyen byl vždy na místě.

V 75. minutě rozhodčí Batík při své prvoligové premiéře v roli hlavního sudího vyloučil i trenéra Svědíka, kterému dal dvě žluté karty v rychlém sledu. Batíkovi se utkání vymklo z rukou, ale skóre už se nezměnilo. Hradečtí prohráli poprvé po 16 soutěžních zápasech. Slovácko porazilo Východočechy po předchozí sérii čtyři ligových porážek.

Jablonec v krizi

Fotbalisté Jablonce prohráli ve čtvrtém kole nejvyšší soutěže na hřišti Teplic 0:1 a nezvítězili ve třetím ligovém zápase po sobě. Jedinou branku vstřelil v 10. minutě Štepán Krunert. Jablonec tak klesl na 10. místo neúplné tabulky, naopak dosud poslední Teplice bodovaly poprvé v novém ročníku a jsou třinácté.

"Prohráli jsme prakticky kvůli té brance v 10. minutě. Je to kruté, ale to je fotbal. Musíme to tak vzít, rozebrat si to, ale myslím, že jsme dnes prohráli úplně zbytečně," uvedl na pozápasové on-line tiskové konferenci jablonecký trenér Petr Rada.

Teplice se dočkaly druhého ligového triumfu z posledních 16 zápasů a přerušily proti severočeskému rivalovi sérií předchozích sedmi proher. Neinkasovali proti němu poprvé po devíti zápasech. Jablonec naopak po vyřazení z kvalifikace Evropské ligy se Celtikem Glasgow nezvítězil v posledních pěti soutěžních duelech.

"Vyhráli jsme nad silným soupeřem. Těší mě, že se tým po zápase ve Zlíně semknul a dokázal, že se musí jezdit po zadku a bojovat. Někdy je krása v jednoduchosti, nám se to teď vrátilo a máme tři body," řekl kouč Teplic Radim Kučera.

Ten udělal po poslední porážce ve Zlíně (0:3) šest změn v základní sestavě a vedle obránce Mazucha vrátil například do brány Čtvrtečku. "Skláři" navíc měli do dobrý vstup do utkání a už po 10 minutách hry se dostali do vedení.

Mareš našel přesným centrem Krunerta a jeden z dalších nováčků v základní sestavě překonal z bezprostřední blízkosti brankáře Hanuše. Přestože pomezní asistent odmával ofsajd a rozhodčí Julínek tak nechtěl v první chvíli gól uznat, po následné konzultaci s videorozhodčím svůj verdikt opravil. Pro jednadvacetiletého záložníka Krunerta šlo o první ligovou branku v dresu Teplic a druhou v kariéře.

"Zprvu jsem viděl, že byl praporek nahoře, tak jsem si myslel že šlo o ofsajd. Když to ale později rozhodčí uznal, vypukla ve mně radost a bylo to něco nepopsatelného. Jsem za to rád, že jsem týmu pomohl," přiznal Krunert.

"Byl to hloupý gól. Nechali jsme hráče soupeře rozeběhnout, ten nacentroval, my se přesouvali dozadu pomalu a nedoběhli to. V takovéto situaci musíme jít sprintem," zlobil se Rada, který v minulosti vedl Teplice.

Jablonec poté převzal v utkání iniciativu, ale proti pozorně bránícím domácím si dlouho žádnou velkou šanci nevypracoval. Naopak po půl hodině hry musel zasáhnout proti Moulisově průniku Hanuš a následnou dorážku Chlumeckého zase zablokoval Kubista. Skóre nezvýšil ani Mareš, jehož trefa po rychlém brejku tentokrát nebyla uznána pro ofsajd.

Hosté tak zkoušeli koncentrované Teplice překvapit a krátce před přestávkou vyslal pohotovou střelu z vlastní poloviny Zelený, branku vyběhnuvšího Čtvrtečky ale těsně přestřelil.

Rada udělal do druhé půle hned dvě změny v sestavě, byli to však znovu domácí, kteří se dostali do další nebezpečné šance. Mareše ale v dobré pozici vychytal Hanuš. "Chtělo to přidat i druhý gól, jelikož jednobrankové vedení je ošemetné, ale chybělo nám v koncovce více klidu," litoval Kučera.

Tlak hostů s postupujícími minutami sílil a jen na rohové vedl Jablonec po hodině hry 12:2. Střelecky ale vycházel stále na prázdno a nezměnilo se to jak po průniku Čvančary, proti jehož střele zasáhl Hanuš, tak ani při šanci Kratochvíla, jenž trefil pouze boční tyč.

"Po většinu utkání jsme sice drželi míč, vypracovali si šance, ale ve finální fázi jsme byli nepřesní. V koncovce jsme si dávali složité balony do vzduchu, měli jsme také spoustu rohů, ale nevyužili je," mínil Rada.

Teplice naopak hrozily z rychlých brejků a po přihrávce Krunerta se před Hanuše dostal Moulis, uklidňující druhý gól však nepřidal. Když pak ale kýžené vyrovnání nepřinesl na druhé straně ani zakončující Pilař, Teplice si již v rozkouskovaném závěru první body v sezoně nenechaly utéct. Naopak Jablonec prohrál s Teplicemi poprvé po 10 vzájemných zápasech.

"Kluci to potřebovali jako sůl, potřebovali jsme to všichni. Věřím, že to pro nás bude dostatečná vzpruha a že se nám to vrátilo i po těch úvodních zápasech. Doufám, že to bude pro všechny motivace, abychom na to v dalších zápasech navázali. Je potřeba se od tohoto vítězství odrazit," dodal Kučera.

Čtyři góly po přestávce

Fotbalisté Ostravy ve čtvrtém kole první ligy porazili Pardubice 3:1 a v nejvyšší soutěži vyhráli potřetí za sebou. Všechny góly padly ve druhém poločase. Na branku Daniela Tetoura ještě odpověděl Dominik Kostka, ale gól střídajícího Brazilce De Azeveda ze 73. minuty už byl vítězný. Desátý domácí ligový zápas Baníku bez porážky po sobě poté třetí brankou zpečetil další náhradník Jiří Klíma. Východočeši dál čekají na premiérové vítězství v sezoně.

Ostrava měla podle očekávání aktivní nástup, ale první pohrozili hosté zásluhou Černého, který po centru Cadua na zadní tyč hlavičkoval do boční sítě. Baník se pak tlačil do ofenzivy, podnikl několik nebezpečných akcí po křídlech a minimálně jedna volala po gólu. Kuzmanovič se ve 27. minutě s trochou štěstí na levé straně zbavil beka, odcentroval do vápna a Potočného pohotovu hlavičku k tyči vytáhl brankář Markovič.

Skvělý moment si Markovič pět minut před přestávkou málem zbytečně pokazil. To když se mu pod nohama zamotal zbloudilý balon z pole a scházelo málo, aby Almási jeho chybu potrestal gólem, na poslední chvíli ale pardubický brankář pohromu zažehnal.

Do druhé půle vstoupili s větší snahou hosté a první minuty se hrály na ostravské polovině. Jako by však Baník chtěl soupeře vytáhnout z obranné ulity. Stačil pak jeden brejk do otevřené obrany, Almási na pravé straně ustál těžký souboj s obráncem a po jeho přihrávce Tetour z první prostřelil Markoviče.

Povzbuzený Baník měl další příležitosti. Obzvláště Sor, který šel po Almásiho kolmici sám na bránu, ale Markovič jej vychytal. Z následného rohu se však dostaly Pardubice do kontru, který po pár odrazech míče nakonec zdárně zakončil Kostka.

Hosté si ale gólu dlouho neužili. Za několik desítek sekund totiž Ostrava opět udeřila: Kuzmanovič posadil nádherný balon na hlavu De Azeveda, který se zblízka snad ani nemohl mýlit.

Ostrava nepolevovala v aktivitě a nedala soupeři mnoho prostoru. V 78. minutě ale po nedůrazu v jejím vlastním vápně se málem Pardubičtí opět dostali k vyrovnání, zaváhání Baníku však nevyužili.

A tak přišla souhra dvou střídajících Ostravanů a po Granečného balonu za obranu vstřelil lobem třetí gól Klíma, pro kterého to byla první ligová trefa za Ostravu. Mohly být i dvě, ale v nastavení vysoký útočník hlavou trefil jen břevno.

1. FC Slovácko - FC Hradec Králové 1:0 (0:0)

Branka: 51. Mareček. Rozhodčí: Batík - Hájek, Ratajová - Pechanec (video). ŽK: Petržela, Svědík (trenér) - Vlkanova, Urma, Vašulín. ČK: 60. Mareček, 75. Svědík (trenér, oba Slovácko). Diváci: 3657.

Slovácko: Nguyen - Šimko, Daníček, Kadlec - Reinberk (90.+3 Divíšek), Havlík, Mareček, Holzer (78. Tomič) - Petržela (63. Kalabiška), Jurečka (78. Šašinka), Sadílek (90.+3 Kohút). Trenér: Svědík.

Hradec Králové: Fendrich - Mejdr, Klíma (53. Král), Donát (76. Kateřiňák), Urma - Kodeš, Rada - Prekop (86. Záviška), Dvořák (86. Novotný), Vlkanova - Vašulín. Trenér: Koubek.

Baník Ostrava - FK Pardubice 3:1 (0:0)

Branky: 54. Tetour, 73. De Azevedo, 85. Klíma - 72. Kostka. Rozhodčí: Petřík - Vlček, Pochylý - Zelinka (video). ŽK: Kaloč - Chytil, Čihák, Čelůstka. Diváci: 5723.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Svozil, Lischka, Fleišman - Sor (75. Granečný), Kaloč, Kuzmanovič (88. Budínský), Tetour (88. Jánoš), Potočný (61. De Azevedo) - Almási (75. Klíma). Trenér: Galásek.

Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Čelůstka (83. Lupač) - Solil, Červ - Kostka (76. Beran), Chytil, Tischler (68. Sláma) - Černý (68. Huf). Trenér: Novotný.

FK Teplice - FK Jablonec 1:0 (1:0)

Branka: 10. Krunert. Rozhodčí: Julínek - Caletka, Podaný - Machálek (video). ŽK: Moulis, Laňka, Čtvrtečka - Zelený, Kubista, Surzyn. Diváci: 2225.

Teplice: Čtvrtečka - Švanda (80. Laňka), Mazuch, Knapík, Chlumecký - Jukl, Mareček - Černý (90.+2 Hasil), Krunert, Moulis (80. Kodad) - Mareš (67. Ledecký). Trenér: R. Kučera.

Jablonec: Hanuš - Holík, Kubista, Zelený, Krob - Považanec (46. Martinec) - Malínský (85. Surzyn), Houska, Kratochvíl (78. Vaníček), Pilař (77. Smejkal) - Doležal (46. Čvančara). Trenér: Rada.

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 51. Řezník. Rozhodčí: Hrubeš - Antoníček, Hurych - Adam (video). ŽK: Koscelník - Pernica, Chorý, Hruška, Janošek, Brabec, Hybš, Káčer. Diváci: 3890.

Liberec: Knobloch - Koscelník, Chaluš, Mikula, Fukala - Gebre Selassie, Faško (76. Purzitidis) - Nečas (77. Frýdek), Matoušek (56. Rabušic), Gembický (56. Mészáros) - Rondič. Trenér: Hoftych.

Plzeň: Hruška - Řezník, Kaša, Pernica, Hybš - Janošek - Kayamba (63. Ba Loua), P. Šulc (89. Brabec), Bucha (46. Káčer), Mosquera (69. Falta) - Chorý (69. Beauguel). Trenér: Bílek.

1. Plzeň 4 4 0 0 7:3 12
2. Sparta 4 3 1 0 11:3 10
3. Ostrava 4 3 0 1 11:4 9
4. Slavia 3 3 0 0 6:1 9
5. Slovácko 4 3 0 1 4:2 9
6. Zlín 4 2 0 2 7:8 6