Budějovice urvaly v Mladé Boleslavi bod v nastaveném čase. Slaví Karviná i Opava

3. 10. 2020 18:51
Fotbalisté Mladé Boleslavi remizovali v 6. kole první ligy s Českými Budějovicemi 2:2, přestože v první půli vedli o dvě branky. Cenné tři body získala Karviná, jež zvítězila 2:0 v Brně.
Gólem z nastavení si Budějovice zajistily bod
Gólem z nastavení si Budějovice zajistily bod | Foto: ČTK

Mladá Boleslav vedla ve 32. minutě po gólech Ondřeje Zahustela a Michala Škody 2:0, ale ještě do pauzy snížil Benjamin Čolič snížil a v 90. minutě srovnal střídající Lukáš Jánošík. Jihočeši nevyhráli ani v pátém utkání ligové sezony, venku ve všech třech zápasech remizovali.

"Rozhodující bylo, že to kluci za stavu 0:2 nezabalili. Za to jim patří obrovská poklona. Hrozně nás nakopl kontaktní gól do poločasu na 2:1," uvedl na tiskové konferenci kouč Dynama David Horejš.

Českobudějovičtí v minulém kole nehráli utkání s Bohemians 1905 kvůli koronaviru v týmu. Několik hráčů zůstává nakažených, onemocnění však do základní sestavy Dynama až tolik nezasáhlo.

Úvod zápasu nabídl atraktivní podívanou s mnoha šancemi na obou stranách. Aktivněji začaly Budějovice. Po necelých dvou minutách překonal Javorek domácího gólmana Mikulce, kvůli ofsajdu však branka neplatila. Na druhé straně neprostřelil Drobného Škoda, Dominik Mašek hlavičkoval do břevna a kapitán Budínský zamířil zblízka vedle.

V 11. minutě se Středočeši dočkali vedení, když Zahustel dorazil Túliovu střelu. Poté vysoké tempo opadlo, ale ve 32. minutě přidali domácí druhou trefu.

Škoda si naběhl do vápna na Fulnekův centr a hlavou do protipohybu Drobného zvýšil. Zkušený útočník se dočkal první trefy v mladoboleslavském dresu. "Fulny mě krásně našel. V první chvíli jsem si myslel, že balon mít nebudu, ale šel jsem do toho naplno. Naštěstí jsem ho měl a byl z toho gól," prohlásil Škoda.

Dynamo ještě před přestávkou snížilo. Čolič ve 42. minutě střelou z šestnáctky na vzdálenější tyč nedal Mikulcovi šanci a v lize skóroval téměř po roce. Hosté mohli do pauzy dokonce srovnat, jenže Mikulec včasným vyběhnutím Brandnerovu velkou příležitost zastavil.

Druhý poločas nabídl minimum možností. Drobný si poradil s pokusy Túlia a Fulneka zpoza vápna. Po necelé hodině hry zastavil Mikulec Matějkův pokus. V závěru střídající Jánošík hlavou srovnal. Slovenský záložník se radoval z prvního gólu v české nejvyšší soutěži.

"Jsem rád, že jsem pomohl mužstvu k vyrovnání v poslední minutě. Doufám, že to takto budu pokračovat a budu týmu pomáhat o dost víc," prohlásil Jánošík.

Dynamo bodovalo v ligovém utkání v Mladé Boleslavi po předchozích pěti porážkách. Boleslav neprohrála ve třetím kole po sobě a podruhé za sebou remizovala.

"Přestože se ten gól, který jsme dostali v závěru, těžko skousával, je remíza zasloužená. V průběhu utkání jsme neprokázali až takovou kvalitu jako třeba s Jabloncem," řekl mladoboleslavský trenér Jozef Weber.

Brno stále čeká na výhru

Fotbalisté Karviné vyhráli v 6. kole první ligy v Brně 2:0. Skóre otevřel v 58. minutě Kristi Qose z pokutového kopu a vítězství pojistil o devět minut později Tomáš Ostrák. Domácí dohrávali bez vyloučeného Antonína Růska. Karviná bodovala i ve třetím venkovním zápase této ligové sezony. Naopak brněnský nováček stále čeká na první výhru po návratu mezi elitu a v neúplné tabulce zůstává s jedním bodem poslední.

"Mně to připadá jako na kolovrátku, jak se musím opakovat. Schází nám kvalita, chybou je i neproměňování gólových příležitostí, do kterých se dostaneme. Nejsme důstojným soupeřem," řekl v nahrávce pro média brněnský trenér Miloslav Machálek. Karvinský kouč Juraj Jarábek byl naopak velmi spokojený. "Hráči splnili taktické úkoly a jsme rádi, že si vezeme domů tři body," uvedl slovenský trenér.

V úvodu zápasu se nečekaně aktivně pustili do ofenzivy hosté. Už ve 4. minutě dvakrát "hořelo" před brankou domácích, nejprve po hlavičce Mikuše a vzápětí po dorážce Ostráka, jemuž míč naservíroval Papadopulos. V obou případech byl na svém místě gólman Šustr.

Brno se dostávalo do hry pozvolna. V 15. minutě se do první vážnější akce zapojil z druhé vlny Hladík, ale jeho střela z hranice šestnáctky mířila těsně vedle. Ve 22. minutě připravili středoví hráči Zbrojovky střeleckou příležitost Růskovi, ale mladý gólman Karviné Neuman ji zlikvidoval.

O dvě minuty později zase zasáhl před Přichystalem stoper Santos. Brno si v této fázi hry udržovalo územní převahu, bylo aktivnější, ale v rozhodujících fázích akcí jeho hráčům chyběl klid k zakončení. To stejné platilo i při ojedinělé útočné akci hostí a střele Ostráka ve 39. minutě.

Zbrojovce nevzal útočný elán po změně stran ani silný protivítr. Už ve 47. minutě naservíroval Reiter ideální možnost Přichystalovi, ale vítězem jejich souboje se stal opět karvinský gólman.

Rána do brněnského náporu přišla v 55. minutě. Gólman Šustr váhal při rozehrávce tak dlouho, až se dostal do souboje s Papadopulosem, kterého fauloval. Sudí Královec si penaltový verdikt nechal posvětit videem a pokutový kop pak "panenkovským" dloubákem proměnil Qose. "Svojí realizací překvapil všechny. Ale odvážnému štěstí přeje," pochválil spoluhráče Tomáš Ostrák.

Brno se sice rychle otřepalo ze zbytečně zaviněné penalty, znovu vyrazilo do útoku, jenže opět doplatilo na chyby v obraně. Dlouhý nákop zpracoval Ostrák, zbavil se Hlavici a podruhé překonal Šustra. Dočkal se prvního gólu v české lize. "Je to takový bonbónek ke třem bodům, které si odsud vezeme," řekl Ostrák.

Rozdíl dvou branek se podepsal na úrovni zbytku utkání. Karviná v pohodě bránila svůj náskok a mohla ho ještě navýšit po dělovce Bartošáka z přímého kopu, ale Šustr třetímu gólu zabránil.

Brno se ještě snažilo o zkorigování výsledku, ale po vyloučení Růska v 83. minutě už za pískotu fanoušků rezignovalo. "Zase rozhodly chyby. Oni ty naše potrestali, my ty jejich ne," uvedl brněnský stoper Jakub Šural.

Podivná penalta pro domácí

Opava zvítězila po obratu nad Teplicemi 2:1. Slezané prohrávali od deváté minuty, kdy se trefil Jakub Mareš. V nastavení úvodního dějství ale srovnal z penalty Jan Žídek a v 55. minutě otočil stav Karol Mondek. Opava se dočkala první výhry v ligové sezoně, Teplice už počtvrté v ročníku prohrály.

Slezanům, do jejichž sestavy se vrátil veterán Zavadil, herně vyšel vstup do utkání. Velkou šanci hned v úvodu neproměnil Juřena, vzápětí po centru Texla z levé strany pálil Mondek, ale jeho ránu vytěsnil mimo tyče teplický brankář Grigar. Ten pak vytáhl nad břevno i ránu Zavadila z přímého kopu.

Paradoxně to ale byli Severočeši, kteří otevřeli. Po centru Moulise se v deváté minutě na přední tyči uvolnil Mareš a hlavičkou překonal Fendricha. Hosté mohli krátce nato přidat druhou branku, jenže při sólovém úniku Vukadinoviče se opavský gólman vyznamenal a střelu teplického záložníka vyrazil.

Pak si Mareš obhodil Večerku, jenže z dobré pozice bránu domácích minul. Po dalším rychlém brejku Teplic Žitný trefil jen boční síť. "Prvních pět minut bylo výborných, do zápasu jsme vstoupili skvěle. Měli jsme tři tutové šance, bohužel jsme je ale neproměnili. Kdybychom dali gól, mohli jsme zápas rozhodnout už za pět minut. Poté jsme inkasovali a absolutně jsme vypadli z role," uvedl na tiskové konferenci asistent opavského trenéra Radoslav Kováč.

Poté po nákopu Fendricha míč propadl až k domácímu Juřenovi, který se ocitl sám před Grigarem, jeho střelu ale v pádu zastavil Kučera. Opavský útočník pak přiťukl balon Dedičovi a na brankové čáře na poslední chvíli zasáhl Mareček.

Slezané nakonec srovnali poté, co rozhodčí Orel nařídil pokutový kop po ruce Černého, jenž nešťastně tečoval střelu Texla. Penaltu těsně před pauzou s přehledem proměnil domácí kapitán Žídek.

"Od začátku jsme tady cítili různé vlivy a tlaky, ale to tady musíte čekat. Poprali jsme se s tím dobře. Zbourala nás efektivita. Přečkali jsme dvě šance soupeře v úvodu utkání. Pak vedeme 1:0, můžeme dát druhý, třetí nebo čtvrtý gól. Měli jsme to dát, protože jsme věděli, že přijde nějaká penalta nebo trestňák. A přišlo to," uvedl teplický trenér Stanislav Hejkal.

Krátce po změně stran Opava udeřila znovu. Mondek si v na startu 55. miuty míč navedl na osu hřiště, udělal dva kroky do vápna a povedenou střelou k tyči obrátil skóre. "Za gól jsem rád. Bylo to po nacvičené akci, Holas (Lukáš Holík) tam dobře proběhl a povedlo se mi to dobře trefit," konstatoval Mondek.

Šance si ale dál vytvářeli i Tepličtí. Didiba lehkovážně ztratil míč v rohu hřiště, Moulis poslal prudkou přihrávku Marešovi, jehož střelu v 64. minutě tečoval těsně vedle brány Večerka. Pak Moulis neuspěl ani tváří v tvář Fendrichovi, a když se do ideální palebné pozice dostal potřetí, dokázal jeho ránu zblokovat mimo tyče Didiba.

Slezané v 83. minutě těsný náskok na chvíli navýšili, když Dordič ideální přihrávkou našel Helešice a ten skóroval. Sudí Orel ale po konzultaci s videorozhodčím branku zřejmě pro ofsajd odvolal. Opavští i tak už náskok udrželi.

"Mohli jsme tady dát tolik gólů, že tahle prohra je pro mě jako pro trenéra obrovské zklamání a velké neštěstí," uvedl Hejkal. "Psychicky to pro nás bylo těžké, protože jsme doteď ještě nevyhráli. Druhý poločas byl strašně rozháraný, kazili jsme, ale nakonec jsme to urvali. Věřím, že tři body nám hodně pomohou," dodal Kováč.

FK Mladá Boleslav - Dynamo České Budějovice 2:2 (2:1)

Branky: 11. Zahustel, 32. Škoda - 42. Čolič, 90. Jánošík. Rozhodčí: Julínek - Podaný, Ratajová. Bez karet. Diváci: 1232 (limit 2000).

Mladá Boleslav: Mikulec - Jakub Klíma, Tatajev, Křapka - Zahustel, Túlio, Budínský, Mazáň - Fulnek (85. Kulhánek), Škoda (63. Graiciar), D. Mašek (63. Drchal). Trenér: Weber.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Havel, Talověrov, Skovajsa - Brandner, Havelka (80. Ekpai), Javorek, Čavoš, Mršič (74. Jánošík) - Matějka (58. Bassey). Trenér: Horejš.

Zbrojovka Brno - MFK Karviná 0:2 (0:0)

Branky: 58. Qose z pen., 67. Ostrák. Rozhodčí: Královec - Mokrusch, Dohnálek - Adam (video). ŽK: Růsek, Šural. ČK: 83. Růsek (všichni Brno). Diváci: 1913 (limit 2000).

Brno: Šustr - Štepanovský, Šural, Hlavica, Moravec - Reiter (77. Šumbera), Vaněk (66. Koudelka), Sedlák, Hladík (53. Fousek) - Přichystal, Růsek. Trenér: Machálek.

Karviná: Neuman - Ndefe, Santos, Šindelář, Twardzik - Mikuš (70. Smrž), Herc (87. Dramé), Qose, Bartošák (83. Mangabeira) - Ostrák (83. Guba), Papadopulos (87. Haša). Trenér: Jarábek.

SFC Opava - FK Teplice 2:1 (1:1)

Branky: 45.+3 z pen. Žídek, 55. Mondek - 9. Mareš. Rozhodčí: Orel - Kříž, Klupák - Franěk (video). ŽK: Žídek, Holík, Pikul - Černý, Grigar, Mareček, Knapík, Trubač. Diváci: 1616 (limit 2000).

Opava: Fendrich - Didiba, Žídek, Večerka - Mondek (88. Harazim), Texl (68. Jan Řezníček), Holík (77. Dordič), Zavadil, Hrabina (46. Helešic) - Juřena (46. Pikul), Dedič. Trenér: Skácel.

Teplice: Grigar - Černý, Heidenreich, Mareček, Shejbal - Vukadinovič (46. Knapík), Kučera, Trubač, Moulis - Žitný - Mareš. Trenér: Hejkal.

1. Sparta 6 6 0 0 20:6 18
2. Slavia 5 4 1 0 18:2 13
3. Plzeň 5 4 0 1 14:8 12
4. Olomouc 5 4 0 1 9:5 12
5. Jablonec 6 3 1 2 9:6 10
6. Pardubice 6 3 1 2 7:6 10