reklama
 
 

Zimní variace přestupové katastrofy? V případě Stanciua se už Sparta poučila, věří experti

24. 1. 2018 6:12
Geniální záložník, budoucí hvězda HET Ligy? Nebo další přešlap? Na rekordní transfer Nicolae Stanciua padá stín letních nákladných, ale nevydařených přestupů Sparty.

Praha - Sto dvacet za přestup, třicet za podpis s hráčem, další desítky milionů za možné bonusy. Sparta realizovala v českých podmínkách naprosto bezprecedentní transfer; rumunský záložník Nicolae Stanciu se má na oplátku stát jedním z nejlepších fotbalistů v historii české ligy.

"Já jsem pro. Vím, co má za sebou a jak na tom momentálně je. Sparta takového hráče potřebuje, zapadá do týmu i z hlediska pozice, na které nastupuje," tvrdí bývalý sparťanský záložník Josef Němec.

S jeho slovy souhlasí i renomovaný rumunský novinář Emanuel Rosu. "Tržní hodnota Nicolae je mnohem, mnohem větší. Pro Spartu je to skvělý nákup. Nedokážu pochopit, proč ho Anderlecht pouští tak levně. Pokud Stanciu rychle získá sebevědomí, stane se z něj jeden z nejlepších hráčů, který kdy běhal po českých trávnících," tvrdil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Také díky tomu, že se přetahovaná mezi Anderlechtem a Spartou táhla skoro měsíc, prahli po nevysoké "desítce" na Letné už úplně všichni, počínaje prodejci suvenýrů a konče majitelem Danielem Křetínským.

Stanciu je vytoužená posila, která má zvrátit podzimní sparťanskou depresi. Jeho přestup však vzbuzuje i pochybnosti: je čtyřiadvacetiletý Rumun konečně tou zlatou trefou poté, co se Spartě letní nákupy drahých zahraničních hráčů absolutně nevyvedly?

"Po posledním přestupovém období jsme všichni od Sparty očekávali, co přijde, A přišlo jen zklamání. Nákup posil se absolutně minul účinkem. Výsledek je katastrofální - páté místo po podzimu," upozorňuje bývalý sparťanský stoper Milan Fukal.

A právě letní přestupové fiasko se podle Josefa Němce do sparťanské přestupové politiky promítlo. "Myslím, že v tuhle chvíli už na Letné není možné, aby si každý dělal, co chce. Nad příchodem Staniua se určitě zamyslelo víc lidí, podle mě je jeho přestup maximálně ošetřený a připravený," tvrdí.

Angažmá Biabianyho a spol. sice Němec nazývá výpraskem, ale zároveň upozorňuje, že se zahraničním hráčům lukrativních jmen nedostalo takového komfortu, aby mohli svůj potenciál naplno vytěžit.

"Když přijde takový bombarďák za takové peníze, je potřeba mu přizpůsobit celou řadu věcí. Trenér s ním musí počítat na pozici, na kterou je zvyklý, musí mu do určité míry uzpůsobit herní schéma. Ale to už na Letné stoprocentně vědí. Stanciua nehodí do vody a nebudou ho stavět pozici pravého záložníka, aby lítal po lajně," dodává majitel svou sparťanských titulů.

Právě úspěšná aklimatizace rumunského záložníka má být klíčovým faktorem efektivity obří sparťanské investice. Podle novináře Rosua jen totiž Stanciu zvyklý na výsostnou pozici v týmu, má rád, když se zápasy promění v jeho one man show.

"Otázka je, jak zapadne do týmu, jak ho vezmou spoluhráči. Jestli tenhle kluk přichází za 120 milionů, je to na české, a nejen na české poměry abnormální částka. Plus plat a další bonusy. Jsem na něj zvědavý," říká Fukal.

Ve prospěch Stanciuova příchodu hovoří skutečnost, že ve srovnání s letní nákupní horečkou po čtyřiadvacetileté hvězdě nezatoužil pouze kouč Andrea Stramaccioni, ale především sportovní úsek, který v prosinci personálně rozšířili Zdeněk Ščasný a Tomáš Rosický.

"Oni by měli být zárukou, že Stanciu je kvalitní a Spartě pomůže. Otázkou ovšem zůstává, zda to už na Letné funguje tak, že o podobných příchodech rozhoduje skupina lidí a ne pouze ten jeden, nejvyšší," odkazuje bývalý sparťanský stoper na majitele Daniela Křetínského.

autor: Jiří Škuba | 24. 1. 2018 6:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama