Sparta znovu padla, Slavii pomohl k výhře až vlastní gól Teplic v závěru

Aktualizováno 12. 3. 2017 19:32
Mladá Boleslav díky gólu Douglase Da Silvy ze 68. minuty porazila Spartu 1:0 a vzhledem k lepšímu skóre je čtvrtá před Zlínem. Třetí Pražané na jaře prohráli už podruhé a na vedoucí Slavii ztrácejí už devět bodů. Sešívaní totiž se štěstím porazili Teplice
Mladoboleslavští se radují z rozhodující branky proti Spartě.
Mladoboleslavští se radují z rozhodující branky proti Spartě. | Foto: Milan Kammermayer

Mladá Boleslav - Fotbalisté Sparty prohráli ve 20. kole první ligy v Mladé Boleslavi 0:1 a ztratili další důležité body v boji o titul. O výhře domácích rozhodl stoper Douglas da Silva a středočeský celek tak ukončil sérii devíti zápasů za sebou bez vítězství trvající od října a Pražany porazil poprvé od dubna 2012. Čtvrtá Boleslav navíc snížila ztrátu na třetí Spartu na čtyři body.

Zaváhání Letenských pak využila Slavia, která doma v Edenu se štěstím porazila překvapivě aktivní Teplice 2:1. Na gól Milana Škody v prvním poločase odpověděl Martin Fillo, sešívaní pak rozhodli pár minut před koncem díky vlastnímu gólu hostů.

Pražané navázali na minulou výhru nad mistrovskou Plzní, v lize posedmé za sebou zvítězili a vedou tabulku o čtyři body před Viktorií. Západočeši mají k dobru středeční dohrávku na půdě Bohemians 1905. Třetí Sparta ztrácí na Slavii už devět bodů.

U rozhodujícího gólu Boleslavi zaváhal Koubek

Sparta se kvůli karetnímu trestu musela obejít bez kapitána Lafaty, kterého v útoku nahradil Václav Kadlec a pásku po něm přebral záložník Mareček. Také domácí nastoupili bez nejlepšího střelce, protože Chramosta zůstal překvapivě jen mezi náhradníky. Kvůli dohodě klubů nemohl hrát ani Matějovský, jenž v Boleslavi hostuje právě z letenského celku.

První poločas patřil Boleslavi. Už v sedmé minutě nepříjemně vystřelil Valenta, ale brankář Koubek si s jeho pokusem schovaným za chumlem hráčů poradil. Hostující gólman předvedl pohotový zákrok i ve 20. minutě, kdy po rychlé akci hlavičkoval Fleišman. Chvíli na to navíc po rohu hlavičkoval jen těsně nad Da Silva.

Pasivní a trápící se Sparta se probrala po půlhodině hry a po souboji Pauscheka s Konatém upřel rozhodčí hostům penaltu. Záložník z Pobřeží slonoviny navíc neměl daleko k úvodní brance, ale dvě minuty před přestávkou trefil v ideální pozici místo branky pouze Fleišmana.

Sparta do druhého poločasu místo Sáčka s Čermákem poslala Váchu s Néstorem a role se obrátily. Hosté přebrali iniciativu, ale dlouho byla jediným výsledkem pouze územní převaha. A tak přišel trest. Koubek zaváhal při vyběhnutí na roh a Da Silva v 68. minutě otevřel skóre.

Deset minut před koncem zkomplikovali Spartě cestu za vyrovnání vlastní fanoušci a kvůli pyrotechnice v jejich kotli byl zápas zhruba na pět minut přerušen. Chuligány proto hasiči pokropili hadicí a zbytek zápasu se dohrál za přítomnosti policejních těžkooděnců.

Sparta se po vynucené pauze už na nic nezmohla a připsala si druhou jarní porážku. Na třetím místě tabulky tak ztrácí na třetí Plzeň pět a na první Slavii šest bodů. Oba rivalové mají navíc zápas k dobru. Letenský celek se tak musí v boji o poháry už dívat i za sebe, protože čtvrtá Boleslav i pátý Zlín na Spartu ztrácí čtyři body.

Slavia opět rozhodla v samém závěru

Trenér Slavie Šilhavý udělal oproti vítěznému utkání s Plzní dvě změny. Střelec jediné branky proti Viktorii Frydrych se zranil na předzápasovém tréninku a 150. ligový start si zatím nepřipsal. Baráka pak nahradil Mešanovič a domácí tak nastoupili v rozestavení s dvěma útočníky.

Teplice v prvních třech jarních kolech neprohrály a do Edenu si přivezly sebevědomí. Severočeši byli v úvodu překvapivě aktivnější a v 25. minutě mohli otevřít skóre. Sýkorovu špatnou malou domů zachytil jeden z bývalých slávistů v hostujícím dresu Červenka, obrovské šance se ale zřejmě zalekl a sám před brankářem Pavlenkou zamířil ukvapeně mimo.

Z protiútoku udeřili Pražané. Mešanovič z úhlu přeloboval gólmana Chudého, míč se odrazil od břevna a Škoda jej dorazil do prázdné branky. Dvanáctou trefou v ligové sezoně se osamostatnil na čele tabulky kanonýrů.

Severočeši ale hned za pět minut srovnali. Krob nacentroval z levé strany do vápna a nabíhající Fillo nekompromisní hlavičkou nedal Pavlenkovi šanci. Teplický ofenzivní záložník navázal na proměněnou penaltu, kterou rozhodl o výhře nad Jihlavou. Slavia po inkasované brance převzala až do přestávky iniciativu, ale gól nedal ani Zmrhal, který mířil vedle.

Do druhé půle vstoupili náporem domácí, první gólovou šanci ale měly v 50. minutě Teplice. Pavlenka nejprve vyrazil Fillovu střelu, následně si skvěle poradil i s hlavičkou nabíhajícího Kroba, který mohl dorážet, jenže před prázdnou brankou netrefil míč. V 53. minutě se blýskl i hostující gólman, když vyrazil Škodovu hlavičku.

Kouč Šilhavý se pokusil oživit ofenzivu a postupně nasadil čerstvé útočníky Van Burena s Teclem. Krátce po příchodu druhého z nich hlavičkoval Škoda, ale obránci srazili balon na roh.

Proti Plzni dala Slavia vítězný gól v 88. minutě a dnes jen o minut dříve. Z přímého kopu centroval opět Sýkora a střídající Vaněček si hlavou srazil míč do vlastní sítě. Slavia tak doma porazila Teplice poprvé po třech zápasech a ani v osmnáctém soutěžním duelu pod koučem Šilhavým neprohrála. Teplice po první jarní porážce klesly na sedmé místo tabulky.

20. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Sparta Praha 1:0 (0:0)

Branka: 68. Da Silva. Rozhodčí: Orel - Wilczek, Pospíšil. ŽK: Vukadinovič - Šural, Mazuch. Diváci: 4928.

M. Boleslav: Šeda - Pauschek, Da Silva, Stronati, Fleišman - Jánoš, Mareš (76. Vukadinovič), Přikryl, Valenta (90.+3 Čmovš), Fabián - Železník (61. Magera). Trenér: Svědík.

Sparta: Koubek - Karavajev, Mazuch, Michal Kadlec, Hybš - Šural, Sáček (46. Vácha), Mareček, Čermák (46. Néstor), Konaté - V. Kadlec (76. Holzer). Trenér: Požár.

Slavia Praha - FK Teplice 2:1 (1:1)

Branky: 25. Škoda, 87. vlastní Vaněček - 30. Fillo. Rozhodčí: Proske - Blažej, Kotík. ŽK: Van Buren, Flo - Kučera, Šušnjar, Vošahlík, Fillo. Diváci: 15.081.

Slavia: Pavlenka - Bořil, Lüftner, Deli, Flo - Sýkora, Hušbauer (82. Barák), Ngadeu, Zmrhal (72. Tecl) - Škoda, Mešanovič (63. Van Buren). Trenér: Šilhavý.

Teplice: Chudý - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Soungole, Kučera - Fillo, Hora, Vošahlík (85. Vachoušek) - Červenka (77. Vaněček). Trenér: Šmejkal.