Klokani poprvé v sezoně vyhráli venku, Olomouc v deseti remizovala s Jabloncem

7. 3. 2020 16:44
Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili ve 24. kole první ligy ve Zlíně 3:2 a připsali si první venkovní výhru v této sezoně nejvyšší soutěže. Olomouc doma remizovala s Jabloncem 1:1, přičemž od 38. minuty hrála jen s deseti hráči.
Radost fotbalistů Bohemians.
Radost fotbalistů Bohemians. | Foto: Milan Kammermayer

Dvě branky "Klokanů" vstřelil Matěj Pulkrab, jednu přidal Antonín Vaníček. Za domácí snižovali Dominik Simerský a Lamin Jawo. Zlín nedokázal vyhrát ani ve čtvrtém jarním zápase a zůstal na třináctém místě tabulky. Pražané si upevnili jedenáctou příčku.

"Pomohli jsme si hodně směrem do středu tabulky, ale ještě to musíme potvrdit v dalších zápasech, kdy hrajeme dvakrát doma," řekl na tiskové konferenci trenér Bohemians Luděk Klusáček.

Ve čtvrté minutě kopali domácí přímý kop z hranice šestnáctky, ale Čanturišvili s ním nenaložil vůbec dobře a trefil jen zeď. To byla na dlouhou dobu jediná větší šance "Ševců" navzdory tomu, že opticky měli více ze hry.

"Klokani" předváděli jednoduchý fotbal s rychlým přenášením hry a slavili s tím úspěch. V deváté minutě protáhl Rakovana Vodháněl a byl z toho roh, po něm hlavičkoval Šmíd těsně vedle.

Z gólu se Pražané radovali v 16. minutě. Po pěkné kombinaci Vodháněla s Vaníčkem mířil přesně Pulkrab a dal svůj první gól v tomto ligovém ročníku.

Následná převaha Zlína byla vysoce neefektivní, bez šance, nápadu, myšlenky. Naopak další povedená kombinace přinesla hostům druhou branku. Hůlka ve 37. minutě pronikl snadno do šestnáctky, dal míč pod sebe Vaníčkovi, který se nemýlil. Také on skóroval poprvé v ligové sezoně.

Klesající šance Zlína vzápětí oživil stoper Simerský, když Jiráčkovu přihrávku napálil pod břevna a snížil na 1:2. V závěru poločasu ještě střílel těsně vedle domácí Poznar.

V druhé půli opět diktoval průběh hry domácí tým, ale znovu bez nápadu a momentu překvapení, který by vytvořil střeleckou příležitost. Až v 60. minutě vypálil tvrdě Čanturišvili, ale Le Giang byl na místě.

Bohemians stačilo poctivě bránit a v 65. minutě zvýšili vedení. Po standardní situaci využil zmatku ve zlínské obraně opět Pulkrab a svým druhým gólem v zápase nasměroval Pražany ke třem bodům.

"Nějak se tam balon vykulil a já ho se štěstím poslal do sítě. Je to pro nás extrémně důležité vítězství," řekl Pulkrab, který skóroval v lize po roce.

Zlín ještě snížil, když se v 83. minutě prosadil přesnou střelou Jawo. Vyrovnat už domácí nedokázali, byť po Ikanunieksově střele byli blízko. "Ševci" na jaře doma poprvé prohráli 2:3 a po zimní přestávce zatím získali jediný bod za remízu na Spartě.

"Realita je taková, že ve zbytku základní části hrajeme o to, abychom se vyhnuli baráži. Když jsme uhráli bod na Spartě, budeme muset vyválčit další body i u jiných silných soupeřů," uvedl zlínský trenér Jan Kameník. "Dostáváme hrozně laciné góly úplně zadarmo. Dostali jsme se do toho sami a sami si musíme pomoci," dodal zlínský stoper Petr Buchta.

Jablonec nevyužil přesilovku za tři body

Jablonec v dlouhé přesilovce jen remizovali v Olomouci 1:1 a nedokázal soupeři oplatit středeční porážku 1:3 ze čtvrtfinále domácího poháru. Skóre v 16. minutě otevřel domácí Lukáš Juliš, ale v 38. minutě byl vyloučen jeho spoluhráč Pablo González a v 75. minutě zařídil dělbu bodů střídající Kasper Hämäläinen. Jablonec v lize potřetí za sebou nezvítězil a může přijít o třetí místo. Olomouc zůstala desátá.

Olomouc stejně jako v poháru před třemi dny začala lépe. V sedmé minutě se k zakončení uvnitř vápna dostal Juliš, branku hostů ale přestřelil. O dvě minuty později hostující Chramosta zblízka jen napálil Mandouse.

Ve 13. minutě González vracel míč před branku hostů, kde jej do sítě usměrnil osamocený Chytil. Gól však po zásahu videorozhodčího nebyl pro těsný ofsajd olomouckého hráče uznán.

Domácí se přesto brzy dočkali úvodní branky. Ve 26. minutě vrátil přetažený míč zpět na malé vápno Greššák, hostující obránci byli nedůrazní a balon kolem nich proskákal až k Julišovi, který se nemýlil. Útočník, jenž v Sigmě hostuje ze Sparty, dal za Hanáky ve čtvrtém soutěžním utkání pátý gól.

Ve 36. minutě zastavil unikajícího Doležala nedovoleným způsobem González. Rozhodčí mu nejdříve ukázal žlutou, po přezkoumání videa ale španělského záložníka vyloučil a domácí čekalo dlouhé oslabení.

"V prvním poločase jsme dali jeden gól z ofsajdu a druhý platný. První poločas byl z naší strany v pořádku až na tu chybu, kterou jsme udělali u té červené karty," řekl na tiskové konferenci olomoucký trenér Radoslav Látal.

Jablonec navíc kopal přímý kop ze zajímavé pozice a Mandous se musel hodně natahovat, aby vyrazil Krobův pokus na roh. Po něm na zadní tyči nedal velkou šanci Holík.

Obrovskou možnost zahodili před pauzou i domácí. Greššák vystihl rozehrávku Jablonce, pak ale pokazil přečíslení dvou na brankáře Hrubého, který stačil míč odkopnout před Houskou.

"Té šance na konci prvního poločasu je škoda, ta mohla zápas rozhodnout. Stačilo hrozně málo, radši se na to asi ani nebudu dívat v televizi," uvedl Houska. "Kdybychom v té šanci dali druhý gól, myslím si, že zvítězíme," dodal Látal.

Jablonec v početní převaze podle očekávání zatlačil Olomouc v druhém poločase k vápnu. Pleštil ale v 56. minutě z nadějné pozice vysoko přestřelil a neúspěšný byl také Doležal.

Pak se hra na chvíli vyrovnala a po delší době zahrozila také Olomouc. Hála si ve vápně zasekl míč a přihrávku na zadní tyči hledal Vepřeka, kterému před poloprázdnou brankou scházel půl krok, aby míč lépe trefil.

V 75. minutě Jablonec srovnal. Hämäläinen byl na hřišti pouhé dvě minuty, když k němu doputoval Krobův centr z levé strany a finský hráč jej hlavou poslal za Mandouse. O pět minut později domácí brankář vytáhl nad břevno střelu Matouška. V poslední minutě mohl rozhodnout z dobré pozice hostující Považanec, těsně bráněn ale zamířil pouze do břevna.

"V druhém poločase byli domácí v deseti, tak jsme se snažili držet šířku hřiště, abychom se tam dostali. Nějaké šance jsme měli, například Pleštil, Matoušek, před koncem Považanec, ale dali jsme jen jednu branku," konstatoval jablonecký trenér Petr Rada. "Dostali jsme zápas do remízy a samozřejmě jsme byli rádi. Bod je pro nás v této situaci zlatý," dodal.

24. kolo první fotbalové ligy:

Fastav Zlín - Bohemians Praha 1905 2:3 (1:2)

Branky: 39. Simerský, 82. Jawo - 16. a 65. Pulkrab, 37. Vaníček. Rozhodčí: Klíma - Šimáček, Váňa. ŽK: Buchta, Jawo, Matejov, Čanturišvili - Bartek, Krch. Diváci: 2781.

Sestavy:

Zlín: Rakovan - Simerský, Buchta, Cedidla (62. Džafič) - Matejov, Fantiš, Hlinka, Jiráček, Čanturišvili (83. Ikaunieks) - Poznar, Jawo. Trenér: Kameník.

Bohemians: Le Giang - Bederka, Krch, Šmíd, Schumacher - Bartek (28. Dostál), Jindřišek, Hůlka, Vaníček (46. Nečas) - Vodháněl, Pulkrab (87. Puškáč). Trenér: Klusáček.

Sigma Olomouc - FK Jablonec 1:1 (1:0)

Branky: 26. Juliš - 75. Hämäläinen. Rozhodčí: Hocek - Koval, Vitner - Cieslar (video). ŽK: Juliš, Radoslav Látal (trenér) - Hübschman, Krob. ČK: 38. González (Olomouc). Diváci: 3155.

Sestavy:

Olomouc: Mandous - Radek Látal, Štěrba, Jemelka, Vepřek - Hála (82. Zahradníček), Houska, Greššák, Chytil (86. Kerbr), González - Juliš (62. Falta). Trenér: Radoslav Látal.

Jablonec: Hrubý - Holík, Jugas (73. Hämäläinen), Plechatý, Krob - Pleštil (74. Matoušek), Hübschman, Považanec, Pilík - Chramosta, Doležal. Trenér: Rada.