Bohemians pokračují v úspěšné sérii, Karviná poprvé bez trenéra Webera zdolala Jablonec

19. 11. 2017 17:06
Fotbalisté Bohemians 1905 zvítězili 2:1 na hřišti Mladé Boleslavi, Karviná stejným poměrem zdolala doma Jablonec a poskočila ze sestupových příček. Karviná bodovala po čtyřech porážkách v řadě a poprvé pod trenérem Vlkem, to Bohemians neprohráli pět zápasů za sebou.
Fotbalisté Bohemians vyhráli v Mladé Boleslavi a prodloužili sérii neporazitelnosti. | Foto: Milan Kammermayer

Mladá Boleslav - Fotbalisté Bohemians Praha 1905 potvrdili dobrou formu a ve 14. kole první ligy zvítězili 2:1 na hřišti Mladé BoleslaviKarviná hned v prvním utkání po odvolání kouče Jozefa Webera urvala v boji o záchranu důležité vítězství 2:1 nad Jabloncem.

Výhru Klokanů zařídili Vaníček s Nečasem

Bohemians bodovali popáté za sebou, což se jim povedlo naposledy před rokem a půl, a posunuli se na šestou příčku. Boleslav naopak přišla o sérii tří výher a s Bohemians doma prohrála poprvé od roku 2009.

Oba celky od začátku praktikovaly účinný presink, který dělal soupeři problémy. Obrany tak v první půli kralovaly nad útoky a promrzlí fanoušci marně čekali na šance, které by je zahřály.

Boleslav hrozila jen ze standardních situací, po centrech Rady však hráčům chyběl krok, aby se dostali do šancí. Rada zase pálil vedle. Jinak se domácí stále častěji snažili obranný blok Klokanů překonat nakopávanými míči na Chramostu, který na hrotu nastoupil místo nejlepšího střelce Mebrahtua. Ale hostující stopeři ho dobře pokrývali.

Bohemians se presinkem domácích lépe prokombinovávali, ale chyběla jim lepší finální fáze. Branku Vejmoly tak v první půli ohrozil jen Nečas, jehož nebezpečná střela těsně minula vzdálenější tyč.

Do druhé půle přišel útok Bohemians posílit Reiter a hned po třech minutách ukázal svou největší sílu, tedy rychlost. Obhodil si hned dva protihráče a naservíroval míč do ideální pozice Vaníčkovi, který vstřelil svůj druhý ligový gól.

Jenže Bohemians se z vedení radovali jen sedm minut. Mladé Boleslavi se po delší době podařila kombinace, po akci Mingazova vznikl ve vápně závar a sudí Orel odpískal pokutový kop za faul na Radu. Penaltu s přehledem proměnil Magera a srovnal.

V 62. minutě si ale Bohemians vzali vedení zpět, když Nečas proti svým bývalým spoluhráčům předvedl parádní slalom, prošel středem hřiště a mezi nohama prostřelil i brankáře Vejmolu. Dal tak svůj první ligový gól od února a první v dresu Bohemians.

Boleslav na to reagovali vysunutím Magery ze stopera zpět na hrot a nasazením vysokého Takácse, ale Bohemians už tři body ubránili. A to i díky brankáři Fryštákovi, který skvěle zastavil hlavičku Přikryla a dobrou reakcí zamezil i dorážce.

V poslední minutě Boleslav navíc přišla o stopera Chaluše, který za stažení Tetteha dostal druhou žlutou a následnou červenou kartu.

Trenér Vlk slaví s Karvinou první výhru

Sportovní ředitel Lubomír Vlk udělal v základní sestavě dvě změny v obranné čtveřici a do brány místo Berkovce poslal druhého gólmana Le Gianga, při kterém už ve 12. minutě stáli všichni svatí. Teclova rána mu po rychlém jabloneckém kontru mezi nohami prošla za záda, ale z brankové čáry ji vykopl Štepanovský.

Karviná v úvodní pasáži zápasu působila aktivněji a tvořila hru. Vyneslo ji to pár náznaků šancí a po Hoškově lobu se musel pořádně protáhnout i gólman Valeš. V závěrečné čtvrthodině prvního poločasu ovšem stále víc vysunovali útočná tykadla Severočeši. Po trestném kopu z levé strany a Jovovičově hlavičce byl Le Giang znovu překonán, tenotkrát ho na lajně ale spasil Janečka.

Hosté se ujali vedení v 37. minutě, kdy po karvinském rohu bleskově přenesli hru na druhou stranu, Masopust v situaci dva na dva přistrčil ve vápně balon Teclovi, který proti osamocenému gólmanovi nezaváhal. Jablonecký útočník si připsal osmý gól v sezoně a v pořadí střelců mu patří druhé místo za devítibrankovým Krmenčíkem z Plzně.

Druhý gól na cestu do šaten mohl z dalšího brejku přidat Mihálik, ale jeho křížný pokus pár decimetrů postrádal. Místo dvougólového náskoku Jablonce však bylo rychle po přestávce vyrovnáno. Panák se totiž uvnitř vápna bezvadně opřel do odraženého balonu a na jeho křižný volej Valeš nedosáhl.

Vyrovnané utkání mohli po hodině znovu strhnout na svou stranu Severočeši. A to hned dvakrát během jediné minuty, ale Le Giang po perfektním Teclově uvolnění chytil šanci Jovoviče a po rohu pak ještě vyloženější příležitost Mihálika, který svůj volej cílil přesně pod břevno.

I když domácí snaha vypadala bezzubě, přinesla nečekané rozuzlení. V 77. minutě se krásně z otočky z hranice velkého vápna trefil přímo do šibenice Kalabiška. Tři minuty před koncem mohl definitivně ze sóla rozhodnout Budínský, ale Valeše nepřekonal.

Karviná se tak pod vedením nového trenéra dočkala prvního vítězství po čtyřech porážkách za sebou a opustila sestupové pásmo, od kterého ji dělí dva body. Sedmý Jablonec naopak prodloužil trápení na hřištích soupeřů, kde vyhrál jediné z posledních sedmi utkání.

14. kolo první fotbalové ligy:

FK Mladá Boleslav - Bohemians Praha 1905 1:2 (0:0)

Branky: 56. Magera z pen. - 48. Vaníček, 63. Nečas. Rozhodčí: Orel - Dobrovolný, Pfeifer. ŽK: Hubínek, Mingazov, Stronati, Chaluš - Šmíd, Mašek, Krch, Jindřišek. ČK: 90. Chaluš. Diváci: 3020.

Sestavy:

M. Boleslav: Vejmola - Pauschek, Chaluš, Magera, Fleišman - Hubínek, Rada (66. Stronati) - Mingazov, Matějovský, Fabián (76. Takács) - Chramosta (59. Přikryl). Trenér: Uhrin.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Krch, Šmíd, Kocič - Jindřišek - Vaníček (80. Bartek), Hašek ml., Mašek (77. Tetteh), Luts (46. Reiter) - Nečas. Trenér: Hašek st.

MFK Karviná - FK Jablonec 2:1 (0:1)

Branky: 53. Panák, 77. Kalabiška - 36. Tecl. Rozhodčí: Nenadál - Koval, Flimmel. ŽK: Wágner, Šisler - Kubista, Tecl, Trávník. Diváci: 3125.

Sestavy:

Karviná: Le Giang - Štepanovský (71. Letič), Janečka, Hošek, Eismann - Budínský (90. Lingr), Šisler - Moravec, Panák, Kalabiška - Wágner (63. Ramirez). Trenér: Vlk.

Jablonec: Valeš - Holeš, Pernica, Hübschman, Hanousek - Masopust (72. Doležal), Kubista, Trávník (84. Považanec), Jovovič - Mihálik, Tecl. Trenér: Klucký.