Bídný výkon Slavii na tři body proti Teplicím stačil. Rozhodla kontroverzní penalta

29. 7. 2017 21:51
Sympatický výkon předvedli fotbalisté Teplic na hřišti Slavie v prvním kole nového ročníku HET ligy. Přestože si svěřenci trenéra Šmejkala vypracovali v Edenu několik vyložených šancí, branku bídně hrajícím domácím nevstřelili. Červenobílí tak berou tři body za vítězství 1:0, a to díky proměněné penaltě Halila Altintopa z 9. minuty, kterou rozhodčí Orel nařídil za údajnou ruku Vondráška ve vápně.
Slavia - Teplice
Slavia - Teplice | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Fotbalisté Slavie vykročili za obhajobou ligového titulu výhrou 1:0 nad Teplicemi. Zápas prvního kola rozhodl v Edenu už po devíti minutách premiérovým gólem za Pražany Halil Altintop, který proměnil spornou penaltu za údajnou ruku Tomáše Vondráška. Červenobílí se tak vítězně naladili na středeční odvetu 3. předkola Ligy mistrů na půdě Borisova.

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý velmi překvapil a oproti úternímu úvodnímu zápasu v kvalifikaci Ligy mistrů proti Borisovu, který jeho tým vyhrál 1:0, udělal hned sedm změn v základní sestavě. Naprosto nečekaně zamíchal hlavně se záložní řadou a útokem, kde dostalo šanci šest jiných hráčů včetně jedné z posil Altintopa.

V obraně nahradil Bílek Deliho, který nebyl stejně jako další z letních akvizic Rotaň ani na lavičce. Na té začali nejzvučnější posila Danny, Hušbauer či kanonýr Škoda. Naopak Teplice nastoupily v očekávané sestavě.

"Ti hráči, co dnes nastoupili, se s námi normálně připravovali. A kolikrát když jsme střídali po poločasech dvě jedenáctky, tak to bylo naprosto vyrovnané. Určitě hrálo v potaz i utkání v Borisově. Věřili jsme, že to zvládneme, výsledkově jsme to zvládli, možná ve hře některé pasáže nebyly úplně ideální," řekl na tiskové konferenci Šilhavý.

Slavia i v pozměněném složení vstoupila do duelu aktivně a po devíti minutách se ujala vedení. Po Mingazovově centru trefil Frydrych hlavičkou bránícího Vondráška do oblasti hlavy, rozhodčí Orel chvíli nechal pokračovat hru a pak nařídil penaltu za údajnou ruku. K pokutovému kopu se postavil Altintop a s přehledem dal svůj první soutěžní gól za Pražany.

"Nechci být za blbečka, ale trefilo mě to do hlavy a do nohy, ruku mi to ani neškrtlo. Nechápu, proč si to rozhodčí musel nechat projít 15 vteřin v hlavě, kdyby si byl jistý, pískne to přece hned. Furt se tu volá po videu a pak takovéhle okamžiky rozhodnou zápas a třeba nás okradou o nějaký bodový zisk," prohlásil Vondrášek. "Připadalo mi, že to penalta byla, ale ještě jsem to neviděl ze záznamu," podotkl Šilhavý.

V 18. minutě si hostující brankář Grigar poradil s Mešanovičovou střelou a pak začaly hrozit Teplice. Kučerova tečovaná střela skončila těsně vedle a poté Jeřábkovu gólovou šanci zmařil Laštůvka. Po půlhodině chyběl Vaněčkovi na zadní tyči krok k míči a po následném rohu stejný hráč hlavičkoval vedle.

V 38. minutě se dostal do brejku Zmrhal, ale Grigara v tísni nepropálil a Altintop se následně po obráncově skluzu marně dožadoval penalty. Jinak ale obhájce titulu nijak nedominoval a hosté byli nebezpeční. Ve 47. minutě zastavil Fillovu hlavičku jeden z obránců. Domácí mohli zvýšit v 58. minutě z brejku, ale Zmrhalův dloubák přes Grigara odvrátila obrana.

Teplice se v závěru mocně tlačily za vyrovnáním a v 86. minutě měl na noze vyrovnání Kučera, jehož tečovaná střela skončila těsně vedle. Slavia tři body s vypětím sil udržela a bodovala i v 27. ligovém utkáním pod vedením kouče Šilhavého.

"Chvíli nám trvalo, než jsme získali tempo, ale od 20. až 25. minuty už jsme zase hráli zajímavý fotbal. Některé situace jsme si vytvořili, Červenka a Vaněček měli vyložené šance, ale bohužel jsme nedokázali vstřelit branku," litoval teplický trenér Daniel Šmejkal.

"Jsem rád, že jsme do nového ročníku vstoupili vítězně, nicméně se to nerodilo lehce. Po 20 minutách jsme z ustoupili z aktivní hry, soupeř přebral iniciativu. Běhali jsme bez balonu, ubývaly nám síly a soupeř toho zaplaťpánbůh nevyužil. Jsem rád, že jsme to ubránili, i když to bylo drama až do konce," dodal Šilhavý.

Slavia Praha - FK Teplice 1:0 (1:0)

Branka: 9. Altintop z pen. Rozhodčí: Orel - Paták, Hájek. ŽK: Ščuk, Bílek - Vondrášek, Rezek, Červenka, Jeřábek. Diváci: 11.097.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Bílek, Jugas, Bořil - Souček, Ščuk (80. Ngadeu) - Mingazov (59. Van Buren), Altintop (71. Hušbauer), Zmrhal - Mešanovič. Trenér: Šilhavý.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob (89. Král) - Ljevakovič, Kučera - Fillo, Rezek, Vošahlík (82. Haljeta) - Vaněček (68. Červenka). Trenér: Šmejkal.