Bez Rady to Jablonci jde, vyhrál v Teplicích. Baník si poradil s Hradcem Králové

7. 5. 2022 18:07
Fotbalisté Jablonce zvítězili i ve druhém utkání Fortuna:Ligy po odvolání trenéra Petra Rady, v nadstavbové skupině o záchranu vyhráli 1:0 v Teplicích. Domácí klesli na předposlední příčku. Pomohly si Pardubice, které zdolaly již jistě sestupující Karvinou 2:0, Bohemians vyhráli 4:1 ve Zlíně. Ve skupině o titul přehrál v "nicneřešícím" zápase Baník Ostrava 3:1 hosty z Hradce Králové.
Fotbalisté Jablonce slaví gól, kterým rozhodli o vítězství v Teplicích
Fotbalisté Jablonce slaví gól, kterým rozhodli o vítězství v Teplicích | Foto: ČTK

Utkání v Teplicích rozhodl ve 28. minutě svou premiérovou brankou v sezoně defenzivní záložník Vojtěch Kubista. Jablonec navázal na výhru proti Karviné, pod vedením trenéra Jiřího Vágnera i v druhém zápase naplno bodoval.

Jablonečtí před zraky majitele klubu Miroslava Pelty a předpokládaného nového kouče od příští sezony Davida Horejše byli v první půli nebezpečnější, ačkoliv v úvodních minutách mohly skórovat oba celky. Nejdříve teplický brankář Grigar v pádu stihl vykopnout Silného střelu na přední tyč a na druhé straně gólman Hanuš v podobné šanci vychytal Fortelného.

Jablonec převahu přetavil ve vedoucí branku ve 28. minutě, kdy si Kubista naběhl z levé strany do vápna, vypálil přes skluzujícího Shejbala a zblokovaný míč zapadl za Grigarova záda. Devětadvacetiletý defenzivní záložník skóroval na den přesně po roce a navíc proti stejnému soupeři.

Na zásah jabloneckého odchovance mohl navázat jeho kolega ze středu pole Kratochvíl, ve dvou nadějných šancích ale výborně chytajícího teplického kapitána nepřekonal. V nastavení naopak znovu zahrozil nejlepší jarní střelec teplického týmu Sejk, v ojedinělé příležitosti ovšem trefil z hranice malého vápna jen Hanuše.

Obraz hry se nezměnil ani po pauze, co do počtu gólů nejhorší ofenziva soutěže permanentně zaměstnávala teplického Grigara. Dvakrát byl blízko pojistce Černák, po rychlém brejku ale nastřelil břevno a po hodině hry a centru střídajícího Ikauniekse vykopl jeho gólovou střelu z brankové čáry Shejbal. Malínský navíc v samostatném úniku netrefil bránu a Grigara v obrovské šanci nepokořil ani osamocený Ikaunieks.

Hosté nakonec mohli navzdory množství šancí o druhé venkovní vítězství v ligové sezoně přijít, kdyby Žák v 76. minutě zachoval sám před Hanušem větší klid a trefil odkrytou část brány.

"Klokani" slaví po 11 zápasech

Bohemians 1905 zvítězili ve Zlíně 4:1, v nejvyšší soutěži vyhráli po 11 zápasech a na sedmý pokus poprvé pod vedením trenéra Jaroslava Veselého. O triumfu rozhodli Pražané už v první půli, kdy se trefili Petr Hronek, Jan Chramosta, Roman Květ a třetí gól si dal do vlastní sítě domácí Lukáš Vraštil. Na průběžných 1:3 snížil po půlhodině Youba Dramé.

Už ve 2. minutě mohl otevřít skóre Hronek, ale zblízka domácího Rakovana nepřekonal. Na druhé straně pálil nad Čanturišvili. Pražané byli za útočnou snahu odměněni ve 12. minutě, kdy po rohovém kopu napřáhl z hranice šestnáctky Hronek a tvrdou ranou k tyči poslal hosty do vedení.

Zlín se nemohl proti nátlakové hře a aktivnímu presinku soupeře prosadit a po nedůslednosti ve vlastní defenzivě inkasoval podruhé. Odražený míč po rohovém kopu uklidil ve 21. minutě Chramosta k tyči a připsal si první gól v jarní části sezony.

Zmar "Ševců" završila situace ve 27. minutě. Při nákopu směrem na branku domácích sjel míč z kopačky Vraštila tak nešťastně, že obránce přeloboval vlastního gólmana Rakovana.

Hned za tři minuty snížil Dramé, ale domácí za chvíli znovu inkasovali. Po chybné rozehrávce Condeho se po Chramostově přihrávce v 39. minutě prosadil Květ. Bohemians dali čtyři góly za první poločas v lize poprvé od vítězství 5:2 nad Plzní v dubnu 2018.

Ve druhé půli byla prioritou Pražanů poctivá defenziva. Zlín se snažil snížit, ale chyběla mu finální přihrávka i nápad. Do šancí se postupně dostali Janetzký a v závěru v krátkém sledu po sobě Reiter a Cedidla, jistého Valeše však nepřekonali.

Bohemians potvrdili, že se jim proti Zlínu daří. V nejvyšší soutěži s ním bodovali poosmé za sebou a na půdě "Ševců" neprohráli posledních devět zápasů. V této sezoně Pražané zvítězili ve všech třech vzájemných duelech.

Pardubicím pomohla i přesilovka

Pardubice porazily v pražském Ďolíčku sestupující Karvinou 2:0 a v ligové nadstavbě vyhrály i třetí zápas. O výhře rozhodly v rozmezí 33. až 41. minuty, kdy se trefili obránci Filip Čihák a Tomáš Čelůstka. Mezitím obdržel červenou kartu hostující záložník Lukáš Bartošák.

Domácí začali aktivně. Ve 4. minutě se k zakončení ve vápně dostal Lupač a vypálil těsně nad. Pardubice pokračovaly v aktivní hře, v rozmezí několika vteřin však hostující hráči zblokovali všechny čtyři střely domácích.

Karvinský brankář Ciupa, který dnes slaví 24. narozeniny, si zase poradil s Červovou ranou z dálky. Ve 24. minutě se do Kostkovy přihrávky vložil z první Lupač, ale opět přestřelil. O pět minut později se do Sinjavského centru ze strany opřel hostující Jursa, zakončil však vedle.

Ve 33. minutě Východočeši udeřili. Lupač odcentroval do vápna na zadní tyč, Čihák si ve vzduchu v nelehké pozici zpracoval balon, otočil se a "nůžkami" s pomocí odrazu od břevna otevřel skóre. Pardubický stoper zaznamenal premiérový gól v ligové sezoně.

O chvíli později Bartošák překazil únik Lupačovi a od rozhodčího Szikszaye za to navzdory protestům domácích hráčů dostal jen žlutou kartu. Do akce se ale vložil videorozhodčí Kocourek a sudí Szikszay po zhlédnutí opakovaných záběrů původní verdikt zrušil a karvinského záložníka vyloučil.

K následnému přímému kopu se postavil Čelůstka a přesnou ranou k tyči zvýšil na 2:0. Také on se zapsal mezi střelce poprvé v tomto ročníku nejvyšší soutěže.

Po změně stran si domácí hlídali dvoubrankový náskok. Hned do čtyř šancí se dostal pardubický záložník Červ, jenže tři z nich zakončil střelou mimo tři tyče. V nastavení střídající Cadu netrefil zblízka zcela odkrytou branku.

Baník velebí střelce Almásiho

Fotbalisté Ostravy porazili ve 3. kole ligové nadstavby ve skupině o titul Hradec Králové 3:1 a mají definitivu konečného pátého místa v tabulce. Hosté ve Vítkovicích sice vedli po gólu Adama Vlkanovy ze sedmé minuty, ale Baník pak skóre otočil. Na vyrovnávací trefu Ladislava Takácse z 24. minuty ve druhé půli navázal dvěma brankami nejlepší střelec Slezanů Ladislav Almási.

Hradec v nadstavbě po senzační výhře nad Slavií a nečekané remíze na Spartě poprvé nebodoval a prohrál po devíti kolech. Východočeský nováček nejvyšší soutěže má jistotu, že skončí na šestém místě. Ostravští ve čtvrtém soutěžním utkání s Hradcem v této sezoně poprvé zvítězili a připsali si premiérové body v nadstavbě po porážkách 1:3 na Spartě a na Slovácku.

Ani čtvrtý vzájemný zápas obou týmů v této sezoně, v níž Hradec vyřadil Baník v osmifinále domácího poháru, nezačal pro Ostravu dobře. Než se pořádně vzpamatovala, přišla ledová sprcha v podobě gólu. Vlkanova se v 7. minutě opřel do přihrávky z křídla a jeho pokus ještě před Laštůvkou tečoval do protipohybu jeden z domácích obránců.

Ostrava dokázala ve 24. minutě srovnat. Takács zblízka razantně hlavičkoval do Klímova centru a překonal Vízka. Obránce Slezanů si připsal první branku v ligovém ročníku.

Baník ožil a v krátkém náporu si vytvořil několik závarů v královéhradeckém vápně. V závěru půle byl ale z brejků znovu nebezpečnější soupeř. Zejména Kubala dělal průvan v obraně domácích, ale i jeho velkou šanci ve 41. minutě Laštůvka zmařil.

Rovněž v úvodu druhé půle se hosté zdáli být v ofenzivě aktivnější, jenže své kontry nedotahovali zdaleka tolik jako v úvodním dějství. Místo toho se prosadili Ostravští. Ndefe v 67. minutě dokázal zprava posunout míč na malé vápno k Almásimu, který pohodlně skóroval.

Hradec přesto nemusel odjet s prázdnou. Na Laštůvku se řítil střídající Kučera, který však čtvrthodinu před koncem s nepříliš razantním pokusem mohl stěží uspět. Hosté v závěru nechávali otevřená zadní vrátka a tři minuty před koncem se jim to vymstilo.

Domácí sice nejprve brejk pokazili špatnou finální přihrávkou, ale z druhé vlny Buchta vybídl k druhé trefě v utkání Almásiho. Slovenský útočník skóroval už pošestnácté v ligové sezoně a na rozdíl jednoho gólu se dotáhl k lídrovi tabulky kanonýrů Jurečkovi ze Slovácka.

3. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o záchranu:

FK Teplice - FK Jablonec 0:1 (0:1)

Branka: 28. Kubista. Rozhodčí: Radina - Hájek, Vodrážka - Ondráš (video). ŽK: Sunzu, Hyčka - Pilař. Diváci: 2107.

Teplice: Grigar - Vondrášek (46. Chaloupek), Tijani, Shejbal - Hyčka, Trubač, Sunzu (84. Boljevič), Kodad - Fortelný (65. Žitný) - Ledecký (59. Žák), Sejk. Trenér: Jarošík.

Jablonec: Hanuš - Štěpánek, Martinec, Zelený, Surzyn - Hübschman - Černák (70. Pilař), Kratochvíl (89. Pleštil), Kubista, Malínský (70. Houska) - Silný (59. Ikaunieks). Trenér: Vágner.

Fastav Zlín - Bohemians Praha 1905 1:4 (1:4)

Branky: 30. Dramé - 12. Hronek, 21. Chramosta, 27. vlastní Vraštil, 39. Květ. Rozhodčí: Proske - Nádvorník, Kotík - Klíma (video). ŽK: Vraštil - Kovařík, Vondra. Diváci: 2650.

Zlín: Rakovan - Cedidla, Vraštil, Simerský, Procházka - Conde - Dramé (72. Fillo), Hrubý, Janetzký (66. Jawo), Čanturišvili (46. Reiter) - Vukadinovič (46. Fantiš). Trenér: Kalivoda.

Bohemians: Valeš - Köstl, Křapka, Vondra - Dostál, Petrák (66. Jindřišek), Květ (76. Krch), Kovařík (66. Fulnek) - Hronek (87. Bartek) , Beran (87. Koubek) - Chramosta. Trenér: Veselý.

FK Pardubice - MFK Karviná 2:0 (2:0)

Branky: 33. Čihák, 41. Čelůstka. Rozhodčí: Szikszay - Pečenka, Volf - Kocourek (video). ŽK: Vacek, Jeřábek (oba Pardubice). ČK: 39. Bartošák (Karviná). Diváci: 628.

Pardubice: Markovič - Kostka, Hranáč (45.+1 Pojezný), Čihák, Čelůstka - Jeřábek - Lupač (86. Huf), Červ, Vacek, Patrák (46. Cadu) - Černý (76. Sychra). Trenér: Novotný.

Karviná: Ciupa - Dramé, Buchta, Kobouri - Sinjavskij, Jursa (46. Holík), Chvěja (76. Svoboda), Ndiaye (88. Teplan), Bartošák - Vlachovský, Papadopulos (46. Túlio). Trenér: Páník.

3. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:

Baník Ostrava - FC Hradec Králové 3:1 (1:1)

Branky: 67. a 87. Almási, 24. Takács - 7. Vlkanova. Rozhodčí: Křepský - Arnošt, Bureš - Machálek (video). ŽK: Jaroň, Takács - Jakub Klíma. Diváci: 4253.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe, Takács, Lischka (46. Chlumecký), Fleišman - Jaroň (69. Kuzmanovič), Kaloč (46. Budínský), Pokorný, Jiří Klíma (77. Falta), Smékal (46. Buchta) - Almási. Trenér: Galásek.

Hradec: Vízek - Jakub Klíma, Král, Čech - Mejdr, Doležal (75. Rada), Kodeš, Novotný (62. Harazim) - Vlkanova - Kubala (75. Dvořák), Prekop (69. Kučera). Trenér: Koubek.