Fotbalová komise rozhodčích odporuje regulím UEFA. Její odbornost sráží sám Chovanec

Jiří Škuba Jiří Škuba
9. 9. 2019 7:47
Pod palbou kritiky se opětovně dostala Komise rozhodčích FAČR. Naposledy se velmi dotčeně ozvala Sparta po kontroverzním nasazení a špatných výkonech rozhodčích Julínka a Ginzela v ligovém zápase Letenských v Liberci a další problém už je na obzoru: FAČR může přijít o miliony od UEFA kvůli tomu, že komise nefunguje v předepsaném pětičlenném složení.
EL, Sparta-Slovan: Jozef Chovanec
EL, Sparta-Slovan: Jozef Chovanec | Foto: Milan Kammermayer

Důslednou čistkou prošla za rok své existence Komise rozhodčích pod vedením bývalého fotbalisty a trenéra Jozefa Chovance. Rebelové Roman Hrubeš a Petr Mlsna odešli, zůstalo pouze kvarteto: zmiňovaný Chovanec, Martin Wilczek, Pavel Mareš a Jiří Kureš.

Odchodem erudovaných, ale odbojných členů se komise sama poslala do ofsajdu. Respektive do rozporu s Konvencí rozhodčích UEFA, ke které se česká federace připojila. Což je problém, který momentálně na Strahově rezonuje, ale o němž lidé znalí poměrů ve vedení českých rozhodčích hovořit nechtějí. Jako členové FAČR by se mohli vystavit hrozbě vysokých finančních sankcí.

Paragraf 24 odstavec 2 Řádu rozhodčích a delegátů praví, že "Komise rozhodčích FAČR je složena z odborníků, z nichž alespoň 80 % musí mít nejméně pětiletou aktivní zkušenost ve funkci instruktora rozhodčích, delegáta, mentora pro rozhodčí, rozhodčího nebo asistenta rozhodčího, případně v kombinaci těchto funkcí v profesionálních soutěžích. Nejvýše 20 % z členů Komise rozhodčích FAČR mohou být specialisté z jiných oborů, jejichž zkušenost by mohla být pro práci komise rozhodčích přínosem."

Komise rozhodčích ve čtyřčlenném složení funguje už od února letošního roku, kdy na svůj post rezignoval Petr Mlsna, člen za Ligovou fotbalovou asociaci (LFA). Právník, vysokoškolský pedagog a bývalý ministr bez portfeje zdůvodnil svůj odchod tím, že fotbal ztrácí důvěryhodnost a nesouhlasí s tím, kam směřuje.

"Dochází k resuscitaci lidí spojených s opileckou aférou či osobami, které mají korupční škraloupy z minulosti," vzpomněl Mlsna například návrat opilého rozhodčího Marka Pilného, jenž byl v lednu zapsán na listinu sudích nižších soutěží.

Odchodem Mlsny tak zastoupení Jozefa Chovance v komisi rozhodčích vzrostlo na 25 procent, tedy nad přípustnou mez. Fotbalová asociace argumentuje tím, že ve stanovách není zakotven pevný termín, dokdy musí komisi doplnit.

"FAČR neporušuje Konvenci rozhodčích UEFA, protože má oficiálně stále pět členů. Fakt, že jeden její člen rezignoval, na této věci opravdu nic nemění, zmíněná konvence totiž nenařizuje ani jiným způsobem neukládá časovou povinnost, dokdy se má komise doplnit do řádného počtu členů. Navíc liknavost v tomto směru není rozhodně na straně FAČR, která stále čeká na návrh osoby, která bude v komisi reprezentovat LFA," uvedl tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

Fotbalová federace se snaží svalit vinu na LFA, nicméně sama má mandát pátého člena jmenovat. Rámcová smlouva mezi oběma institucemi sice upravuje, že jednoho člena Komise rozhodčích jmenuje a odvolává výkonný výbor FAČR na návrh LFA, ale pokud ta návrh na kandidaturu nepředloží do 10. dne od výzvy FAČR, má fotbalová asociace právo obsadit komisi vlastním kandidátem.

"Fotbalová asociace vyčkává, protože nechce být plně zodpovědná za komisi rozhodčích. LFA zase hledá vhodného kandidáta, který bude schopen čelit vnějším vlivům a nebude v komisi pouhou loutkou. A ještě k tomu zadarmo," řekl Aktuálně.cz pod podmínkou anonymity zdroj dobře obeznámený s děním na Strahově.

Zástupci samotné Ligové fotbalové asociace momentálně nechtějí situaci komentovat s tím, že ji intenzivně řeší.

FAČR sice odkazuje na skutečnost, že Konvence rozhodčích UEFA nestanoví lhůtu pro nominaci pátého člena a Komise rozhodčích může fungovat ve čtyřčlenném složení. Pokud by ale situaci začala řešit Evropská fotbalová federace, Strahovu hrozí, že by mohl přijít o část nebo dokonce o celou roční dotaci ve výši 250 000 eur (v přepočtu zhruba šest a půl milionu korun), kterou dostává na rozvoj a organizaci rozhodčích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalová jednadvacítka rozdrtila v kvalifikaci San Marino 6:0

Čeští fotbalisté do 21 let zvítězili ve čtvrtém utkání kvalifikace mistrovství Evropy nad San Marinem 6:0. "Lvíčata" dala v Chomutově v každém z poločasů tři góly, dvakrát se trefili Adam Hložek, Dominik Janošek a Ladislav Krejčí. Mladíci mají po čtyřech zápasech šestičlenné skupiny na kontě dvě výhry a dvě remízy a posunuli se o skóre do čela neúplné tabulky.

Po sérii čtyř domácích utkání se svěřenci trenéra Karla Krejčího v pondělí poprvé představí venku, od 18:00 nastoupí v Chorvatsku. Přímý postup na šampionát v Maďarsku a Slovinsku si zajistí vítězové skupin a nejlepší celek z druhých míst bez zápasů s šestým týmem tabulky. Zbylých osm mužstev na druhých příčkách si zahraje baráž a úspěšná čtveřice zkompletuje 16 účastníků mistrovství.

Mladíci proti outsiderovi skupiny ze San Marina, který ještě v této kvalifikaci nedal gól, od úvodu jasně kralovali. Skóre otevřel v 11. minutě hlavičkou po rohu Hložek, ve 14. minutě poslal k tyči odražený míč Janošek a skóre první půle uzavřel na zadní tyči po centru Krejčí. V tu chvíli už bylo jasné, že "Lvíčata" bodově napraví říjnové domácí remízy s Řeckem a Skotskem.

Krejčí, který hrál netradičně na pozici stopera, v 67. minutě z podobné pozice přidal čtvrtý gól a poté se podruhé v utkání trefil i další sparťan Hložek. Osm minut před koncem pak po dalším odraženém balonu zamířil podruhé přesně k tyči také plzeňský Janošek.

Utkání skupiny 4 kvalifikace mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Chomutově:

ČR - San Marino 6:0 (3:0)

Branky: 11. a 69. Hložek, 14. a 82. Janošek, 38. a 66. L. Krejčí. Rozhodčí: Jónasson - Gudmundsson, Árnason (všichni Isl.). ŽK: Franciosi, Ceccaroli, Moretti, Conti (všichni San Marino).

Sestava ČR: Trmal - Holík (76. Souček), Chaluš, L. Krejčí, Sadílek - Janošek, Havelka (85. Granečný) - Bucha (76. Hlavatý), Šulc (64. Vaníček), Žitný (64. Kohút) - Hložek. Trenér: K. Krejčí.

Vilnius: Litva - Chorvatsko 1:3 (0:1).

1. ČR 4 2 2 0 9:1 8
2. Skotsko 4 2 2 0 4:1 8
3. Řecko 3 2 1 0 7:1 7
4. Chorvatsko 3 2 0 1 11:3 6
5. Litva 5 1 1 3 4:6 4
6. San Marino 5 0 0 5 0:23 0
před 1 hodinou

Fotbalisté Bulharska před zápasem s Čechy prohráli s Paraguayí

Fotbalisté Bulharska prohráli v přípravném utkání v Sofii s Paraguayí 0:1. Nedělního posledního soupeře českých reprezentantů v kvalifikaci mistrovství Evropy poprvé vedl trenér Georgi Dermendžiev, který po říjnovém debaklu 0:6 s Anglií vystřídal na lavičce Krasimira Balakova.

Bulhaři zatím v kvalifikaci ani jednou nevyhráli, ze sedmi zápasů třikrát remizovali. Neuspěli ani v přípravě s jihoamerickým protivníkem, kterou rozhodl po hodině hry gól Miguela Almirona.

před 1 hodinou

Fotbalisté Turecka jsou na Euru a pomohli na šampionát i Francii

Fotbalisté Turecka si dnešní bezbrankovou remízou s Islandem v Istanbulu zajistili postup na Euro. Výsledek současně na šampionát posunul i mistry světa Francouze, kteří k utkání předposledního devátého kola skupiny H proti Moldavsku nastoupí od 20:45.

Turecko s Francií rozšířily počet jistých účastníků ME na osm. Už dříve si místo na turnaji zajistily Belgie, Itálie, Polsko, Rusko, Španělsko a Ukrajina. Ještě dnes se k nim můžou připojit Česko, Portugalsko a Anglie, kterou navíc čeká jubilejní 1000. zápas.

Euro se uskuteční příští rok na přelomu června a července ve dvanácti evropských zemích.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina H:

Turecko - Island 0:0

20:45 Francie - Moldavsko, Albánie - Andorra.

1. Turecko 9 6 2 1 16:3 20
2. Francie 8 6 1 1 21:5 19
3. Island 9 5 1 3 12:10 16
4. Albánie 8 4 0 4 14:10 12
5. Andorra 8 1 0 7 1:16 3
6. Moldavsko 8 1 0 7 2:22 3
Další zprávy