Komisi rozhodčích povede Portugalec, FAČR se v Berbrově kauze hlásí jako poškozená

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 12. 2020 18:51
Komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR povede zástupce UEFA Portugalec Vítor Melo Pereira. O konečném složení komise bude jasno začátkem roku 2021.
Rzohodčí ve Fortuna:Lize.
Rzohodčí ve Fortuna:Lize. | Foto: Dalibor Sosna

Komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR povede od nového roku Vítor Manuel Melo Pereira. Třiašedesátiletého Portugalce společně vybrali šéf sudích UEFA Roberto Rosetti s předsedou FAČR Martinem Malíkem a ve funkci ho dnes potvrdil výkonný výbor asociace. O konečném složení komise bude jasno na začátku příštího roku.

"Jde v tuto chvíli o jedinou možnou cestu k nápravě aktuální situace kolem komise a rozhodčích obecně. Jméno pana Mela Pereiry, které nám bylo nabídnuto ze strany UEFA, jsem prodiskutoval i se zástupci Ligové fotbalové asociace a jednoznačně jsme se shodli na tom, že jde o nejlepší možné řešení," uvedl Malík v tiskové zprávě.

"Jednání s Rosettim a dalšími vysokými funkcionáři z UEFA trvalo několik týdnů a řešili jsme celou řadu otázek včetně logistiky," řekl Malík. "První preference se týkaly kandidátů z okolních zemí, jako je Maďarsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko a tak dále. Nakonec padla volba na pana Pereiru a vzhledem k jeho zkušenostem je to správně," dodal.

Předchozí komisi rozhodčích vedenou Jozefem Chovancem odvolala asociace krátce po vypuknutí korupční aféry kolem Romana Berbra a jmenovala dočasnou. V ní zůstal zástupce Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta, dalšími členy byli jmenováni pravidlový expert Jiří Kureš a předseda sudích v řídící komisi pro Moravu Jan Zahradníček.

Trojice českých činovníků bude spolu s Melem Pereirou působit i v nové komisi. "V době, kdy jsme to potřebovali řešit velmi rychle, tak neváhali a pomohli českému fotbalu. Doplní je Pereira a samozřejmě musíme brzy komisi doplnit o pátého člena, abychom splnili všechny legislativní požadavky," uvedl Malík.

"Předpokládám, že pan Pereira se ujme komise rozhodčích již na počátku ledna, aby byl restart soutěže, ke kterému dojde 16. ledna, už pod taktovkou staronové komise," konstatoval předseda FAČR.

Bývalý mezinárodní rozhodčí Melo Pereira, který pískal na světových šampionátech v letech 1998 a 2002, na Euru v roce 2000 a řídil i 24 zápasů Ligy mistrů, je druhým cizincem ve vedení českých rozhodčích. Od léta 2016 do léta 2018 komisi vedl Polák Michal Listkiewicz. Melo Pereira již dohlížel na rozhodčí v Řecku a Brazílii.

"Přeji si, aby pan Melo Pereira vrátil komisi rozhodčích co nejdříve status odborného, transparentního a plně nezávislého orgánu," dodal Malík. "LFA kvituje tento krok, který by měl vést k zajištění transparentního řízení nejvyššího orgánu pro rozhodování utkání profesionálních soutěží v Česku," uvedla Ligová fotbalová asociace.

Berbr kvůli skandálu skončil ve funkci místopředsedy FAČR i dalších pozicích v asociaci a od října je kvůli podezření z ovlivňování výsledků a sázkových podvodů ve vazbě. Případ stál funkce v českém fotbale i UEFA také jeho manželku Dagmar Damkovou. Obviněno bylo celkem 20 lidí.

Aféra se zatím týkala druhé a třetí ligy, podle policejních odposlechů však mohly být ovlivňovány i výsledky nejvyšší soutěže. Před červencovým finále domácího poháru mezi Libercem a Spartou (1:2) kontaktoval Berbr sudího Pavla Královce, který byl kvůli tomu minulý týden do konce roku stažen z listiny rozhodčích.

Berbr končí i ve STES

Z korupce obviněný Roman Berbr odstoupil z představenstva STES, marketingové společnosti Fotbalové asociace ČR. Po dnešním zasedání výkonného výboru o tom informoval předseda asociace Martin Malík s tím, že FAČR se rovněž přihlásila do trestního řízení v souvislosti s rozsáhlou korupční kauzou jako jeden z poškozených.

Berbr, který je od října ve vazbě, nejprve skončil ve funkci místopředsedy FAČR. Kromě něj přišla o pozice v českém fotbale i UEFA také jeho manželka Dagmar Damková. Z ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy bylo obviněno celkem dvacet osob.

"Roman Berbr rezignoval na pozici v představenstvu STES a tím pádem už nefiguruje v jakýchkoli strukturách asociace nebo jejích dceřiných společností," uvedl Malík ve videonahrávce pro média od FAČR. "Výkonný výbor dnes také rozhodl o tom, že se fotbalová asociace přihlásí do trestního řízení jako jeden z poškozených," dodal.

Kauza se zatím týká nižších soutěží, ale podle posledních informací uniklých z policejních spisů by se mohla dotknout i první ligy. Podle odposlechů před červencovým finále domácího poháru mezi Libercem a Spartou (1:2) kontaktoval Berbr sudího Pavla Královce, který byl kvůli tomu minulý týden do konce roku stažen z listiny rozhodčích.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy