Komisi rozhodčích povede Portugalec, FAČR se v Berbrově kauze hlásí jako poškozená

Sport ČTK Sport, ČTK
15. 12. 2020 18:51
Komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR povede zástupce UEFA Portugalec Vítor Melo Pereira. O konečném složení komise bude jasno začátkem roku 2021.
Rzohodčí ve Fortuna:Lize.
Rzohodčí ve Fortuna:Lize. | Foto: Dalibor Sosna

Komisi rozhodčích Fotbalové asociace ČR povede od nového roku Vítor Manuel Melo Pereira. Třiašedesátiletého Portugalce společně vybrali šéf sudích UEFA Roberto Rosetti s předsedou FAČR Martinem Malíkem a ve funkci ho dnes potvrdil výkonný výbor asociace. O konečném složení komise bude jasno na začátku příštího roku.

"Jde v tuto chvíli o jedinou možnou cestu k nápravě aktuální situace kolem komise a rozhodčích obecně. Jméno pana Mela Pereiry, které nám bylo nabídnuto ze strany UEFA, jsem prodiskutoval i se zástupci Ligové fotbalové asociace a jednoznačně jsme se shodli na tom, že jde o nejlepší možné řešení," uvedl Malík v tiskové zprávě.

"Jednání s Rosettim a dalšími vysokými funkcionáři z UEFA trvalo několik týdnů a řešili jsme celou řadu otázek včetně logistiky," řekl Malík. "První preference se týkaly kandidátů z okolních zemí, jako je Maďarsko, Německo, Rakousko, Švýcarsko a tak dále. Nakonec padla volba na pana Pereiru a vzhledem k jeho zkušenostem je to správně," dodal.

Předchozí komisi rozhodčích vedenou Jozefem Chovancem odvolala asociace krátce po vypuknutí korupční aféry kolem Romana Berbra a jmenovala dočasnou. V ní zůstal zástupce Ligové fotbalové asociace Tomáš Bárta, dalšími členy byli jmenováni pravidlový expert Jiří Kureš a předseda sudích v řídící komisi pro Moravu Jan Zahradníček.

Trojice českých činovníků bude spolu s Melem Pereirou působit i v nové komisi. "V době, kdy jsme to potřebovali řešit velmi rychle, tak neváhali a pomohli českému fotbalu. Doplní je Pereira a samozřejmě musíme brzy komisi doplnit o pátého člena, abychom splnili všechny legislativní požadavky," uvedl Malík.

"Předpokládám, že pan Pereira se ujme komise rozhodčích již na počátku ledna, aby byl restart soutěže, ke kterému dojde 16. ledna, už pod taktovkou staronové komise," konstatoval předseda FAČR.

Bývalý mezinárodní rozhodčí Melo Pereira, který pískal na světových šampionátech v letech 1998 a 2002, na Euru v roce 2000 a řídil i 24 zápasů Ligy mistrů, je druhým cizincem ve vedení českých rozhodčích. Od léta 2016 do léta 2018 komisi vedl Polák Michal Listkiewicz. Melo Pereira již dohlížel na rozhodčí v Řecku a Brazílii.

"Přeji si, aby pan Melo Pereira vrátil komisi rozhodčích co nejdříve status odborného, transparentního a plně nezávislého orgánu," dodal Malík. "LFA kvituje tento krok, který by měl vést k zajištění transparentního řízení nejvyššího orgánu pro rozhodování utkání profesionálních soutěží v Česku," uvedla Ligová fotbalová asociace.

Berbr kvůli skandálu skončil ve funkci místopředsedy FAČR i dalších pozicích v asociaci a od října je kvůli podezření z ovlivňování výsledků a sázkových podvodů ve vazbě. Případ stál funkce v českém fotbale i UEFA také jeho manželku Dagmar Damkovou. Obviněno bylo celkem 20 lidí.

Aféra se zatím týkala druhé a třetí ligy, podle policejních odposlechů však mohly být ovlivňovány i výsledky nejvyšší soutěže. Před červencovým finále domácího poháru mezi Libercem a Spartou (1:2) kontaktoval Berbr sudího Pavla Královce, který byl kvůli tomu minulý týden do konce roku stažen z listiny rozhodčích.

Berbr končí i ve STES

Z korupce obviněný Roman Berbr odstoupil z představenstva STES, marketingové společnosti Fotbalové asociace ČR. Po dnešním zasedání výkonného výboru o tom informoval předseda asociace Martin Malík s tím, že FAČR se rovněž přihlásila do trestního řízení v souvislosti s rozsáhlou korupční kauzou jako jeden z poškozených.

Berbr, který je od října ve vazbě, nejprve skončil ve funkci místopředsedy FAČR. Kromě něj přišla o pozice v českém fotbale i UEFA také jeho manželka Dagmar Damková. Z ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy bylo obviněno celkem dvacet osob.

"Roman Berbr rezignoval na pozici v představenstvu STES a tím pádem už nefiguruje v jakýchkoli strukturách asociace nebo jejích dceřiných společností," uvedl Malík ve videonahrávce pro média od FAČR. "Výkonný výbor dnes také rozhodl o tom, že se fotbalová asociace přihlásí do trestního řízení jako jeden z poškozených," dodal.

Kauza se zatím týká nižších soutěží, ale podle posledních informací uniklých z policejních spisů by se mohla dotknout i první ligy. Podle odposlechů před červencovým finále domácího poháru mezi Libercem a Spartou (1:2) kontaktoval Berbr sudího Pavla Královce, který byl kvůli tomu minulý týden do konce roku stažen z listiny rozhodčích.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku české armády

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. Sdělil to v pondělí Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). "Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů," uvedl. "Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají," dodal ministr.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Německá vládní CDU chce Lascheta jako kandidáta na kancléře, CSU zase Södera

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové dnes podpořila kandidaturu svého předsedy a premiéra Severního Porýní-Vestfálska Armina Lascheta na kancléře v zářijových parlamentních volbách. Sesterská bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) se následně jasně postavila za svého šéfa a bavorského premiéra Markuse Södera. Nyní je tak na Söderovi a Laschetovi, aby se dohodli, kdo z nich tedy konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede.

Generální tajemník CDU Paul Ziemiak na dnešní tiskové konferenci po jednání předsednictva CDU prohlásil, že podpora Laschetovi není konečným rozhodnutím. Postoj CDU ho totiž pověřuje k tomu, aby se nyní dohodl se Söderem, kdo z této dvojice nakonec konzervativní unii CDU/CSU do voleb povede. Laschet prohlásil, že se Söderem bude hovořit ještě dnes. Söder k tomu uvedl, že s ním již jednal o záležitostech pandemie a že nevylučuje další telefonát. Dodal ale, že dnes nelze rozhodnutí o kandidatuře očekávat.

Další zprávy