Berbr na komisi rozhodčích nemá žádný vliv, tvrdí šéf českého fotbalu Malík

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 8. 2019 14:39
Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík připustil, že videorozhodčí momentálně nenaplňuje očekávání fanoušků a že chyb v první lize je v poslední době neúměrně mnoho.
Rozhodčí Pavel Julínek se stal terčem kritiky po nedělním utkání Sparty v Liberci
Rozhodčí Pavel Julínek se stal terčem kritiky po nedělním utkání Sparty v Liberci | Foto: Milan Kammermayer

Přispívá k tomu podle něj i fakt, že sudí patří pod FAČR, zatímco technologicky má projekt videa na starosti Ligová fotbalová asociace (LFA). Malík by to rád sjednotil a zasadit se chce i o proškolení dalších rozhodčích. Ke změnám v komisi rozhodčích či dokonce k jejímu odvolání ale momentálně nevidí důvod.

"Samozřejmě je jasné, že videorozhodčí aktuálně nenaplňuje očekávání fanoušků, kteří si pochopitelně představovali, že chybovost bude nulová a úspěšnost stoprocentní. Tady je zapotřebí vzít v potaz to, že je to vždy o lidském faktoru, uvnitř přenosových vozů sedí jen lidé. Dochází k celé řadě situací, které jsou pro ně nové, které neměli možnost si nacvičit. K chybám dochází stejně, jako k nim dochází v zahraničí. Samozřejmě je tristní to množství chyb," řekl Malík.

K chybám podle něj přispívá několik věcí, z velké části to, že rozhodčí spadají pod FAČR a video pod LFA. "Nevím, jestli je to největší problém, ale určitě jedna z věcí, která samozřejmě způsobuje enormní chybovost, které v tuto chvíli čelíme. S kolegy z LFA jsme ideu, že bychom měli sjednotit používání VAR, dosáhnout všech osmi utkání kola a tak dále, několikrát otevřeli na ligovém výboru. Pochopitelně základním prvkem, který ovlivňuje, jak to nakonec dopadne, jsou vždy finanční prostředky. Budeme teď usilovat o to, abychom tento cíl mohli naplnit. Bavíme se o částce někde pod 30 miliony korun ročně," odhadl Malík.

Nasazování sudích na utkání v uplynulých dnech čelilo kritice. Podle Malíka komisi omezuje fakt, že pro práci s videem je v současnosti proškoleno jen 14 rozhodčích. "V oblasti těch nominací to není vždy tak jednoduché, jak to zvenčí vypadá. Někteří rozhodčí jsou zraněni, někteří v trestu. To jsou všechno věci, které musí brát komise v potaz. Není to o tom, že by komise některé věci dělala bezhlavě," upozornil šéf FAČR.

Proto se chce zasadit o to, aby byli doškoleni pro práci s videem další sudí. "Zcela jednoznačně je to priorita. Jsme připraveni do toho investovat peníze, které jsou s tím spojené. Samozřejmě je to o dostupných zápasech, v nichž mohou být sudí doškoleni. Musíme to zvládnout skutečně rychle, protože všichni víme, že LFA plánuje od jarní části rozšířit počet zápasů pod videem na pět. Připravujeme i školení pro videorozhodčí, aby byli lépe připraveni na situace, které mohou na hřišti nastat," řekl.

Změny v komisi rozhodčích, kterou vede Jozef Chovanec, nepovažuje za nutné. "Nemohu mluvit za celý výkonný výbor, který bude příští týden a určitě se bude i touto problematikou zabývat. Za sebe řeknu, že v tuhle chvíli za mě nejsou změny v komisi rozhodčích na pořadu dne. Spíš se chci zaměřit na to, jak zlepšit práci komise a podmínky pro rozhodčí tak, abychom eliminovali chyby. To je pro mě priorita. Až kdyby se to nezlepšilo, pak je třeba z toho vyvodit důsledky," uvedl Malík.

Odmítl, že by komise rozhodčích byla řízena místopředsedou FAČR Romanem Berbrem. "Jedna věc je důvěryhodnost, druhá praktický vliv. Nedomnívám se, že Roman Berbr má jakýkoli vliv na komisi rozhodčích," dodal Malík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy