Barák z Udine: Smlouvu zatím nemám, ale jaro ve Slavii a od léta Serie A, to by byla dobrá kombinace

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 2. 2017 6:00
Fotbalový reprezentant Antonín Barák má za sebou polovinu zdravotních testů v Udinese Calcio, podpis smlouvy s platností od léta 2017 je na spadnutí. Slavia už s transferem souhlasí.
Antonn Barák má kariéru rozjetou parádně. Se Slavií útočí na titul a od léta by měl získat angažmá v Udinese Calcio
Antonn Barák má kariéru rozjetou parádně. Se Slavií útočí na titul a od léta by měl získat angažmá v Udinese Calcio | Foto: ČTK

Udine/Praha – Měl za sebou dlouhý a těžký den. Cestu do Udine, medicínské testy provedené rentgenem i magnetickou rezonancí. A po pár hodinách spánku vyhlídku na druhou půlku důkladné zdravotní kontroly. Slávista Antonín Barák ale při tom všem pociťuje lehké chvění v zátylku, cítí, že se před ním otevírá životní šance. Že by se mu všechno, co fotbalu poctivě dává, mohlo vrátit. Jeho angažmá v italské Serii A, konkrétně v týmu Udinese Calcio, je na spadnutí.

Tedy od léta, smlouva by platila od 1. července. A s tím souhlasí i pražská Slavia, za kterou by Barák ještě rozhodně odehrál jarní část sezony. Oficiálně už o tom informoval i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík. "Částka za přestup přesáhne 80 milionů a bude stoprocentně uhrazena v letošním roce," konstatoval předseda slávistického představenstva. "Dohoda na přestupu bude finalizována v krátké době."

Sám Barák zatím raději neříká hop, dokud nepřeskočil. "Podepsanou smlouvu ještě nemám, takže nechci nic zakřiknout. Ale když všechno klapne, jak je to domluvené, asi už bych si nemohl přát ani nic lepšího," zmínil v telefonickém rozhovoru s reportérem Aktuálně.cz. "Odehrát ještě jaro ve Slavii, pomoci jí k co nejlepšímu výsledku ve výborně rozehrané sezoně – a dostat navíc prostor k tomu, abych se nejen fotbalově, ale třeba i jazykově dobře připravil na angažmá v Udine, které by mě od léta čekalo, to je prostě výborná kombinace."

Stačí pár vět a pochopíte, že tohle prostě není žádný bláznivý týpek jako "Lavi" ze seriálu Vyšehrad. Naopak, na svých 22 let je Antonín Barák vyzrálý mladý muž, který přesně ví nejen to, co chce, ale také to, co by pro to měl udělat. Výchova jeho otce, uznávaného mládežnického trenéra, zjevně padla na úrodnou půdu.

Už si psal i několik SMS s majitelem klubu

"Prvně jsem se o zájmu Udine dozvěděl den předtím, než jsme se Slavií letěli na soustředění do Číny. V danou chvíli jsem to ještě nebral příliš vážně. Pak se ale Italové ozývali dál. A nabídka z tak vyspělé fotbalové země byla pochopitelně lákavá. Důležité ovšem bylo, co řekne Slavia," zdůrazňuje středopolař s výbornou střelou, který už skóroval i v dresu reprezentačního A-týmu. Hned ve svém debutu, v listopadové přípravě proti Dánsku.

Stanoviska Slavie k celé věci se v průběhu času měnila, Barák zatím sbíral informace o italském klubu. "Bavil jsem se o Udinese Calcio hlavně s Tomášem Zápotočným a Tomášem Sivokem, kteří tu působili, takže o tom, jak to v klubu chodí, věděli spoustu informací. S Jakubem Janktem jsem zatím nemluvil, ale jestli to klapne a smlouvy se podepíší, tak potom určitě budeme v častějším kontaktu," zmiňuje svého vrstevníka, který už právě v Udine působí.

Pro vysvětlení: Udine je město v severovýchodní Itálii, Udinese z něj odvozené přídavné jméno. Čili Udinese Calcio znamená něco jako "Udineský fotbalový klub".

Aktuálně se pohybuje zhruba uprostřed tabulky Serie A a vede ho trenér Luigi Delneri, který už má za sebou i štace typu AS Řím či Juventusu. "S ním jsem zatím ještě nemluvil. Ale vyměnil jsem si už několik esemesek s majitelem klubu, tedy s Giampaolem Pozzem," pochlubí se Barák, který patří i do kádru úspěšné reprezentační "21", jež v létě čeká ME v Polsku.

Spekulativní úvaha, jestli s transferem nepočkat až na tohle "mladé Euro", na kterém by se Barákova cena teoreticky mohla zvýšit, podle Davida Nehody, fotbalistova agenta, velkou roli nehrála. "Za prvé nikdy nevíte, co se může stát, jestli se na tom turnaji Tonda doopravdy objeví. A za druhé: tyhle věci opravdu nefungují tak, že by se tam jeho cena mohla kupříkladu zdvojnásobit, to určitě ne."

Nehoda: Za Uhrina Barák nehrál. Teď sahá po přestupu do Itálie

David Nehoda, syn legendárního šampiona z ME 1976 v Bělehradu
David Nehoda, syn legendárního šampiona z ME 1976 v Bělehradu | Foto: Archiv Davida Nehody

Jednání o případu Barák označuje David Nehoda slůvkem: "Turbulentní." To znamená, že vůbec nebyla jednoduchá. "První nabídka Italů byla pro Slavii úplně neakceptovatelná, ale věci se dál vyvíjely. Udine chtělo uzavřít přestup hned, sám Tonda ale velmi stál o to, aby jaro ještě určitě odehrál ve Slavii a tu zajímavě rozjetou sezonu v ní dokončil."

Dvacátého ledna to vypadalo, že je se všemi úvahami o Itálii ámen. „Představenstvo Slavie dnes odmítlo nabídku na přestup hráče Antonína Baráka, jedné z opor týmu v boji o titul, do předního italského klubu,“ napsal Jaroslav Tvrdík, boss Slavie, na Twitter.

Povolení k přestupu měl na zimní období Jaromír Zmrhal. V létě mu klub zatrhnul přestup do Kazaně, teď už mu chtěl ukázat vlídnější tvář. Jenže jako na potvoru se teď žádná konkrétní nabídka na Zmrhala na stole neobjevila. Ředitel klubu Martin Krob zdůrazňuje, že mezi Zmrhalovým a Barákovým příběhem absolutně žádná spojitost neexistuje. Nicméně skutečnost je prostě taková, že zatímco jeden mladý reprezentant s povolením odejít nabídku neměl, ten druhý ano. A zelenou od šéfů klubu nakonec dostal, byť až od léta. Jde však o řešení, s nímž, zdá se, panuje na všech frontách absolutní spokojenost.

Barákova kariéra je poměrně raketová. "Když si uvědomím, že je to vlastně jen rok, co jsme zařizovali Tondův přestup z Příbrami do Slavie...," usměje se teď nad vzpomínkou David Nehoda. "Na jaře přitom pod trenérem Uhrinem prakticky nehrál, v létě jsme zvažovali možnost Tondova odchodu někam na hostování. Naštěstí pan Uhrin u mužstva Slavie záhy skončil a Tonda konečně dostal šanci, které se chopil opravdu skvěle. Na podzim se stal Slavii vekou oporou."

V Udine už české hráče dobře znají

V zájmu Udine o Baráka hrála podle Nehody velkou roli dobrá zkušenost klubu s českými hráči. "První tu byl vlastně Marek Jankulovski, pak Tomášové Zápotočný se Sivokem. V Udine mají výborné mládežnické skauty a českou mentalitu tu mají vyzkoušenou, zjevně jsou s ní spokojení," míní Nehoda. Do jeho výčtu by patřil i Matěj Vydra, který pak začal střílet góly spíše v jiném Pozzově klubu, v anglickém Watfordu.

Na Antonína Baráka jeho italské dobrodružství teprve čeká. Ale rozběhl se k němu opravdu srdnatě.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy