Baník zvítězil v Budějovicích díky gólům Kuzmanoviče a Smoly, posouvá se na 4. místo

28. 2. 2020 19:51
Fotbalisté Českých Budějovic prohráli ve 23. kole první ligy v přímém souboji o čtvrté místo s Ostravou 0:2. Baník poslal před přestávkou do vedení Nemanja Kuzmanovič a pojistku přidal v závěru střídající Tomáš Smola. Jihočeši na jaře poprvé ztratili a doma v lize nebodovali po pěti výhrách za sebou. Baník pod trenérem Lubošem Kozlem vyhrál druhý ze tří zápasů a v tabulce se posunul o dva body pře
Nemanja Kuzmanovič v diskuzi s rozhodčím Pavlem Orlem
Nemanja Kuzmanovič v diskuzi s rozhodčím Pavlem Orlem | Foto: ČTK

Baník o svém triumfu rozhodl hlavně v prvním poločase. Nejen že se prosadil střelecky, ale především byl v úvodních 45 minutách nebezpečnějším týmem.

"Velmi si toho vítězství cením, České Budějovice prokazovaly v minulých zápasech svou kvalitu. Myslím si, že tři body jsou zasloužené, protože v prvním poločase jsme podali nejlepší výkon od mého příchodu do Ostravy," řekl na tiskové konferenci Kozel.

Jihočeši si nevěděli rady hlavně s krajním obráncem Holzer, který poslal svým spoluhráčům ze strany několik nebezpečných přihrávek. Nejprve se po jedné z nich neprosadil Potočný a z další akce nezakončil ani De Azevedo. V obou případech výborně zasáhnul českobudějovický brankář Drobný. Následně mu pomohla i tyč, kterou trefil Kuzmanovič.

V 41. minutě už se ale srbský hráč prosadil gólově. De Azevedovu střelu vyrazil Drobný a Novák při odkopu trefil Kuzmanoviče, od kterého se míč dostal do sítě. Útočník Baníku navázal na branku z předchozího kola proti Jablonci.

Jihočeši ve druhém poločase výrazně přidali, tlačili se do ofenzivy, bojovali a byli nebezpeční. Ale Mršič v dobré pozici těsně minul a hlavičku střídajícího Šulce zlikvidoval ostravský brankář Laštůvka. Sivok pak v 81. minutě rovněž hlavou z pár kroků mířil nad břevno.

"Najednou jsme byli všude pozdě, soupeř na nás vlítnul," uvedl ostravský obránce Holzer. "Po přestávce naši hru oživilo i střídání, Šulc i Mészáros tomu výkonu hodně pomohli. Ale nebyli jsme schopní dát gól. Někdy nám chyběl i kus štěstí. Ale musím uznat, že Baník byl o gól lepší a výhru si zasloužil," dodal českobudějovický trenér David Horejš.

Baník navíc v závěru udeřil z brejku a pojistil si tři body. Po Šašinkově přihrávce v 89. minutě v úniku nezaváhal střídající Smola. Slezané pod novým koučem Kozlem vyhráli i druhý jarní zápas venku.

23. kolo první fotbalové ligy:

Dynamo České Budějovice - Baník Ostrava 0:2 (0:1)

Branky: 41. Kuzmanovič, 89. Smola. Rozhodčí: Klíma - Caletka, Batík - Houdek (video). ŽK: Kaloč, Pokorný, Laštůvka, Fleišman (všichni Ostrava). Diváci: 5702.

Č. Budějovice: Drobný - Čolič, Havel, Sivok, Novák - Čavoš, Havelka - Brandner (60. Mészáros), Javorek (46. Šulc), Mršič - Schranz (80. Ledecký). Trenér: Horejš.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Pokorný, Stronati, Holzer - Kaloč (88. Smola), Jirásek - De Azevedo (64. Reiter), Kuzmanovič (48. Hrubý), Potočný - Šašinka. Trenér: Kozel.

před 3 hodinami

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného řeckého tábora Moria

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Ve středu to oznámil státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. Také Itálie nabídla, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos, napsal ve středu deník Kathimerini.

"Francie se již zavázala k přijetí 350 nezletilých (…), nyní tento závazek zvyšujeme o dalších 150 dětí," sdělil Beaune rozhlasové stanici RTL. "Od začátku tohoto roku tak Francie ze solidarity s Řeckem přijme 1000 lidí, z nichž polovinu budou tvořit uprchlíci a další část rodiny v nesnázích," doplnil.

Požár v přeplněné Morii před dvěma týdny připravil o střechu nad hlavou 12.000 lidí. Deset členských zemí Evropské unie se zavázalo, že přijme 400 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých.

před 5 hodinami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.