Baník vyhrál počtvrté za sebou, Jablonec tentokrát o dvougólové vedení přišel

15. 12. 2020 16:08
Baník Ostrava vyhrál na půdě Mladé Boleslavi 3:1, Jablonec remizoval s Karvinou 2:2, ač v utkání vedl o dvě branky. Bohemians zvítězili nad Příbramí.
Hráči Baníku Ostrava slaví branku v Mladé Boleslavi
Hráči Baníku Ostrava slaví branku v Mladé Boleslavi | Foto: ČTK

Baník o své výhře rozhodl už v úvodním dějství, kdy se trefili Dyjan Carlos de Azevedo a Daniel Tetour. Krátce po přestávce snížil Jiří Klíma, ale pojistku přidal v nastavení střídající David Buchta. Slezané zvítězili v lize počtvrté za sebou a poskočili na šesté místo neúplné tabulky, navíc mají k dobru dvě odložená utkání. Boleslav nevyhrála ani ve druhém duelu po návratu trenéra Karla Jarolíma, z posledních čtyř kol získala jediný bod a je patnáctá.

Baník byl od úvodu první půle aktivnější a lépe kombinoval. V osmé minutě pálil z dálky jen kousek nad hostující Stronati, který v minulosti hrával za Boleslav. Na druhé straně se dostal do šance Fulnek a Laštůvka měl s jeho zakončením plno práce.

Po půlhodině hry aktivnější hosté otevřeli skóre. Tetour přihrál do strany na De Azeveda, který si zasekl míč a přízemní střelou na zadní tyč překonal Mikulce. Brazilský ofenzivní hráč skóroval počtvrté v ligové sezoně.

Čtyři minuty před pauzou Baník zvýšil po pěkné kombinační akci svůj náskok. Po centru na zadní tyč si tentokrát De Azevedo s Tetourem vyměnili role a brazilský křídelník zpětnou hlavičkou připravil pro spoluhráče snadný gól. Tetour se trefil v lize za Slezany vůbec poprvé od letního příchodu z Dukly.

Domácí trenér Jarolím před druhým poločasem hned třikrát střídal a poslal na trávník čerstvé Graiciara, Douděru a Túlia. Mladoboleslavští se brzy dostali zpět do utkání. Mazáň v 51. minutě nacentroval do vápna a hlavičkující Jiří Klíma procpal míč přes Laštůvku za čáru. Domácí útočník navázal na dva góly z minulého kola, jimiž zajistil remízu 2:2 v Opavě.

V 73. minutě mohl vyrovnat Douděra, ale Laštůvka jeho tvrdou ránu ze strany vyrazil. Na opačné straně mohl Baníku pojistit náskok Tetour, ve velké šanci však Mikulce nepřekonal.

Pojistku tak přidal až v první minutě nastavení střelou na zadní tyč střídající Buchta, který se v nejvyšší soutěži prosadil podruhé. Baník porazil Boleslav poprvé od září 2014 a po deseti ligových zápasech.

Jablonec ztratil vedení 2:0

Fotbalisté Jablonce v utkání 12. kola první ligy neudrželi dvoubrankové vedení a v Karviné pouze remizovali 2:2. Severočechy poslali do vedení Ivan Schranz s Martinem Doležalem. Střídající Roman Haša se však dvěma góly v posledních třech minutách postaral o vyrovnání.

Jablonec tak po sérii čtyř vítězství za sebou poprvé zaváhal a promarnil možnost posunout se minimálně dočasně na druhé místo tabulky. Severočeši navíc byli tentokrát v opačné roli než v minulém kole, kdy po velkolepém třígólovém obratu ve druhém poločase porazili 3:2 favorizovanou Plzeň. Karviná remizovala podruhé za sebou a je osmá.

První šance patřila domácím, ale gólman Hanuš si s tečovanou střelou Ostráka poradil a dorážku zblokoval Podaný. Naopak Jablonec z první šance udeřil. Považanec v 25. minutě našel rozběhnutého Schranze a nejlepší střelec Severočechů si křížnou střelou po zemi připsal pátou branku v sezoně. Druhý gól mohli hosté přidat v nastavení, Pilař však těsně minul.

Po přestávce se na šance čekalo až do úplného závěru. V 82. minutě hlavičkoval zblízka domácí Papadopulos, ale Hanuš míč na brankové čáře zkrotil. Trest přišel prakticky vzápětí. Doležal se ve vápně uvolnil a střelou do protipohybu zvýšil na 2:0. Jablonecký útočník skóroval teprve podruhé v sezoně, ale ve druhém utkání za sebou.

Ani druhý inkasovaný gól však Karvinou nepoložil. V 87. minutě snížil střídající Haša, který hlavičkou dorazil Bartošákovu ránu odraženou od břevna. V 90. minutě navíc dokázal domácí útočník vyrovnat, když se opět z dorážky trefil přesně k tyči. Sedmadvacetiletý Haša se přitom v lize dosud trefil jen jednou před sedmi lety.

Jablonec tak po první remíze ve dosavadních devíti vzájemných zápasech s Karvinou zůstal třetí se ztrátou jednoho bodu na druhou Spartu, která má ale středeční zápas s Pardubicemi k dobru. Karviná remizovala podruhé za sebou a patří jí osmá příčka.

Příbram prohrála

Fotbalisté Bohemians 1905 porazili ve 12. kole první ligy Příbram 2:1. "Klokani" zvítězili v nejvyšší soutěži po čtyřech zápasech, naopak Středočeši po stejné době nebodovali. Pražané vedli od 25. minuty po trefě Kamila Vacka, před koncem první půle srovnal Zdeněk Folprecht. Tři body vystřelil domácím v 73. minutě osmnáctiletý záložník Vojtěch Novák.

Aktualizujeme

12. kolo první fotbalové ligy:

MFK Karviná - FK Jablonec 2:2 (0:1)

Branky: 87. a 90. Haša - 25. Schranz, 84. Doležal. Rozhodčí: Petřík - Nádvorník, Dobrovolný. ŽK: Bartošák, Papadopulos, Ndefe - Rada (trenér), Považanec. Bez diváků.

Sestavy:

Karviná: Bolek - Santos, Dramé (46. Herc), Šindelář, Ndefe (73. Haša) - Mangabeira (46. Čmelík) - Mikuš (89. Janečka), Ostrák (89. Smrž), Qose, Bartošák - Papadopulos. Trenér: Jarábek.

Jablonec: Hanuš - Holík, Martinec, Zelený, Podaný - Hübschman (78. R. Hrubý) - Ladra (90.+2 Pleštil), Kubista (37. Doležal), Považanec, Pilař (78. Jovovič) - Schranz. Trenér: Rada.

FK Mladá Boleslav - Baník Ostrava 1:3 (0:2)

Branky: 51. Jiří Klíma - 30. De Azevedo, 41. Tetour, 90.+1 Buchta. Rozhodčí: Hocek - Melichar, Novák. ŽK: Túlio (Boleslav). Bez diváků.

Sestavy:

M. Boleslav: Mikulec - Jakub Klíma, Tatajev, Křapka - Zahustel (46. Douděra), Kulhánek (46. Túlio), Budínský, Janošek (67. Ikaunieks), Mazáň - Jiří Klíma, Fulnek (46. Graiciar). Trenér: Jarolím.

Ostrava: Laštůvka - Fillo, Svozil, Stronati, Fleišman - De Azevedo (81. Buchta), Jánoš, Tetour (81. Kuzmanovič), Kaloč, Potočný (90. Šašinka) - Zajíc (74. Holzer, 90. Pokorný). Trenér: Kozel.

Bohemians Praha 1905 - 1. FK Příbram 2:1 (1:1)

Branky: 25. Vacek, 73. Novák - 43. Folprecht. Rozhodčí: Zelinka - Moláček, Hrabovský. ŽK: Vávra, Vais (oba Příbram). Bez diváků.

Sestavy:

Bohemians: Le Giang - Schumacher, Bederka, Hůlka, Vondra - Novák (77. Keita), Vacek (46. Květ), Jindřišek, Hronek (90.+3 Osmančík), Vaníček (62. Nečas) - Pulkrab (90.+3 Dostál). Trenér: Klusáček.

Příbram: Kočí - Nový, Tregler, Vilotič (88. Pinc), Cmiljanovič - Pilík, Folprecht (79. Hájek), Zorvan (79. Vais), Rezek, Vávra (63. Antwi) - Voltr. Trenér: Čuhel.