Baník veze výhru z Teplic, zato poslední Liberec neudržel dvougólový náskok

11. 9. 2021 18:44
Fotbalisté Baníku Ostrava zvítězili v 7. kole Fortuna:Ligy v Teplicích 2:1 a připsali si už pátou výhru. Poslednímu Liberci naopak ani dvougólový náskok nestačil k prvnímu tříbodovému úspěchu v sezoně, s Pardubicemi jen remizoval 2:2. To pražští Bohemians dva góly k dobru v plný zisk proměnili, Zlín zdolali na jeho hřišti nakonec 3:1.
Radost fotbalistů Ostravy
Radost fotbalistů Ostravy | Foto: ČTK

Ostrava musela v Teplicích skóre otáčet. Na branku Daniela Trubače ze 62. minuty odpověděl o čtyři minuty později střídající Ladislav Almási a v 80. minutě si dal vlastní gól domácí Ondřej Mazuch. Severočeši prohráli šest ze sedmi kol a zůstali v tabulce předposlední.

Domácí se museli obejít bez nejlepšího střelce Mareše, přesto byli v úvodní části aktivnější. Po čtvrthodině se dostal do první nadějné pozice Krunert, jeho pokus z hranice pokutového území ale letěl mimo.

Baník hrozil především z rychlých brejků nebo po chybách soupeře. Po Vondráškově nedůrazné malé domů se mohl prosadil Potočný, gólman Čtvrtečka však před ním míč včas odkopl.

Jinak to ale byli dál domácí, kteří směrem do útoku hrozili více. Černého střelu ovšem zablokovali hostující obránci na roh a podobně si poradili později i s pokusem Krunerta. Když už po půlhodině prošla Černého rána skrz hostující obranu mezi tři tyče, vyrazil ji pro změnu pozorný brankář Laštůvka.

Skóre se neměnilo ani šest minut před přestávkou, kdy domácí reklamovali v pokutovém území faul na Trubače. Sudí Černý po konzultaci s videorozhodčím penaltu nenařídil.

Ostravští trenéři vystřídali do druhé půle Sora za De Azeveda a nový hráč na trávníku mohl Baník dostat už po šesti minutách do vedení. Jeho šanci po rychlém brejku však zneškodnil dobrým zákrokem Čtvrtečka.

Po hodině hry naopak udeřili na druhé straně domácí. V 62. minutě si naběhl na Chlumeckého přihrávku z levé strany Trubač a z bezprostřední blízkosti nedal Laštůvkovi šanci. Dal osmou ligovou branku v kariéře.

Teplicím však vydrželo vedení pouhé čtyři minuty. Centr ostravského Ndefeho totiž vrátil Potočný hlavičkou na zadní tyč a tam míč dopravil do sítě střídající Almási. Slovenský útočník zaznamenal druhý gól v ligové sezoně.

S domácími navíc bylo za chvíli ještě hůř. Deset minut před koncem se protlačil k centru z levé strany Kuzmanovič a jeho přihrávku směřující před bránu si srazil nešťastně do vlastní sítě Mazuch.

Teplice se už v závěru k žádnému výraznému tlaku nedostaly a prohrály s Ostravou poprvé po čtyřech ligových zápasech.

Kozlovi premiéra zhořkla

Liberec v premiéře pod trenérem Lubošem Kozlem neudržel dvougólový náskok a na hřišti Pardubic remizoval 2:2. Slovan vedl v domácím azylu Východočechů v pražském Ďolíčku díky brankám Imada Rondiče a Karola Mészárose 2:0, ale po změně stran dvěma trefami srovnal při soutěžním debutu za svůj nový klub střídající Lukáš Matějka.

Severočeši v lize nevyhráli už 12 utkání a zůstali v tabulce poslední. Pardubičtí doma i napočtvrté v této sezoně bodovali a jsou jedenáctí.

Kozel, který na lavičce Liberce nahradil Hoftycha a koučoval první zápas od únorového konce v Ostravě, nasadil do základní sestavy i dvě čerstvé posily Plechatého s Tiéhim. Jako první zahrozili Pardubičtí, Beranovu střelu zpoza vápna v páté minutě vyškrábl gólman Knobloch. Tischlerův tečovaný pokus pak skončil těsně mimo.

V 11. minutě měli blízko k vedení Severočeši. Na Faškův centr si naskočil Gebre Selassie a radost z první ligové branky po návratu ze zahraničí mu pokazilo břevno. Za osm minut postupoval sám na Markoviče Matoušek, ale sólo nezvládl a jen trefil domácího brankáře.

Ve 23. minutě už hosté slavili. Faško kolmicí vysunul Rondiče a bosenský útočník zakončil sólo s přehledem. Osm minut před pauzou Liberečtí zvýšili. Po Frýdkově přihrávce se dostal do sóla tentokrát Mészáros a sám před Markovičem nezaváhal. Slovenský záložník dal za Liberec první ligový gól po letním příchodu z Českých Budějovic.

Pardubičtí po přestávce dvakrát střídali a jeden z nových hráčů snížil. Matějka si v 57. minutě naskočil na centr po rohu a hlavou zblízka překonal Knoblocha. Třiadvacetiletý útočník dal svůj první soutěžní gól za Východočechy po příchodu z Plzně.

Matějka mohl po hodině hry srovnat, ale vychytal ho Knobloch. V 73. minutě už se pardubický útočník druhé branky v utkání dočkal, když zblízka umístil míč do sítě. Dvakrát v jednom ligovém zápase se trefil poprvé v kariéře, druhou asistenci si připsal Cadu. V 87. minutě ještě mohl hostům vrátit vedení střídající Tupta, ale Markovič jeho pokus z přímého kopu vyrazil.

"Klokani" poprvé uspěli venku

Bohemians zvítězili 3:1 ve Zlíně a poprvé v této sezoně nejvyšší soutěže vyhráli venku. Pražané vedli po gólech Ibrahima Keity a Martina Dostála 2:0, poté sice snížil tečovanou střelou David Tkáč, ale další střídající hráč Matěj Koubek v závěru přidal třetí branku hostů.

První poločas patřil Bohemians 1905. Nebezpečně vystřelil už po 40 sekundách Květ a po chvíli Bartek z voleje pálil mimo. Do první velké šance se v sedmé minutě dostal Chramosta, ale brankář Rakovan včas vyběhl.

Ve 14. minutě už se skóre měnilo. Domácí obrana podcenila vysoký míč, ke kterému se dostal Keita a přehodil Rakovana. Po půlhodině hry mohli Bohemians vést 2:0, ale Květa zblízka tentokrát zlínský gólman vychytal. Těsně před přestávkou ještě Chramosta v dobré pozici přestřelil.

Druhý poločas začal dalekonosným pokusem domácího Čanturišviliho, ale brankář Le Giang si s míčem i přes problémy poradil. V 55. minutě přišel druhý gól Bohemians 1905. Keita předal míč Dostálovi a ten i s trochou štěstí překonal Rakovana.

V 68. minutě stálo štěstí i při domácích, kterým se podařilo snížit. Zpoza vápna vystřelil střídající Tkáč a jeho ránu mimo Le Giangův dosah tečoval jeden z hostujících obránců.

Střídání však vyšlo i Pražanům. V 79. minutě při spolupráci dvou nových hráčů na trávníku našel Necid rozběhnutého Koubka, který vrátil hostům dvoubrankové vedení. Útočník Bohemians 1905 se prosadil ve druhém kole po sobě.

Bohemians 1905 si po dvou remízách a jedné porážce připsali první vítězství venku v probíhající ligové sezoně a v neúplné tabulce jim se ziskem devíti bodů patří sedmá příčka. Zlín, který nedokázal Pražany doma v nejvyšší soutěži porazit poosmé za sebou, je osmý.

7. kolo první fotbalové ligy:

FK Teplice - Baník Ostrava 1:2 (0:0)

Branky: 62. Trubač - 66. Almási, 80. vlastní Mazuch. Rozhodčí: Černý - Paták, Váňa - Adam (video). ŽK: Krunert, Succar, Knapík - Lischka, Sor. Diváci: 2568.

Teplice: Čtvrtečka - Vondrášek, Knapík, Mazuch, Chlumecký - Černý (78. Kodad), Jukl, Trubač, Krunert (86. Hasil), Fortelný (78. Moulis) - Ledecký (65. Succar). Trenér: R. Kučera.

Ostrava: Laštůvka - Ndefe (79. Granečný), Svozil, Lischka, Fleišman - De Azevedo (46. Sor), Kaloč (59. Budínský), Kuzmanovič, Tetour, Potočný (72. Juroška) - Klíma (59. Almási). Trenér: Galásek.

FK Pardubice - Slovan Liberec 2:2 (0:2)

Branky: 57. a 73. Matějka - 23. Rondič, 37. Mészáros. Rozhodčí: Zelinka - Caletka, Podaný - Kocourek (video). ŽK: Cadu, Jeřábek, Sláma, Tischler - Mészáros, Faško, Matoušek, Frýdek, Rondič. Diváci: 772.

Pardubice: Markovič - Cadu, Čihák, Toml, Sláma - Solil (90.+1 Huf), Červ - Tischler, Beran (46. Jeřábek), Kostka (46. Matějka) - Chytil. Trenér: Novotný.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula - Faško (77. Purzitidis), Tiéhi - Matoušek (69. Nečas), Frýdek (63. Tupta), Mészáros (69. Fukala) - Rondič (77. Hilál).Trenér: Kozel.

Fastav Zlín - Bohemians Praha 1905 1:3 (0:1)

Branky: 68. Tkáč - 14. Keita, 55. Dostál, 79. Koubek. Rozhodčí: Hocek - Kotík, Lakomý - Ondráš (video). ŽK: Hrubý, Fillo, Poznar, Procházka - Hronek, Fulnek, Květ. Diváci: 2473.

Zlín: Rakovan - Fillo (86. Hrdlička), Cedidla, Simerský, Procházka - Dramé (77. Janetzký), Hlinka (59. Tkáč), Hrubý (86. Bobčík), Conde, Čanturišvili (77. Nečas) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Bohemians 1905: Le Giang - Köstl, Krch, Vondra - Dostál, Květ (84. Jindřišek), Hronek (84. Novák), Ljovin, Bartek (22. Fulnek) - Chramosta (68. Necid), Keita (68. Koubek). Trenér: Klusáček.