Sparta
17. Kuchta
20. Čvančara
51. Čvančara

Hezké odpoledne, vítejte u online přenosu z utkání 23. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Baníkem Ostrava a Spartou. Zápas začíná v 15:00.

České celky se do boje v evropských v pohárech nezapojují, proto mohly jen sledovat slavné kolegy nebo české krajánky ze zahraničních soutěží. A hlavně se připravovat na další kolo Fortuna:Ligy, která se pořádně zamotává. Zklamáním jsou výsledky pod podzimu vedoucí Plzně, ta v 6 utkáních dvakrát prohrála a posledně jen doma remizovala s Olomoucí. Do čela se tak dostala Slavia, jenže po třech výhrách zaváhala v Teplicích a před týdnem prohrála i v Českých Budějovicích. Momentálně má tak náskok jen jednoho bodu na Plzeň a dvou na Spartu, která si na jaře počíná skvěle a dnes bude chtít jít alespoň na pár hodin do čela. V cestě jí stojí ostravský rival Baník.

Letenský celek si totiž ze všech tří favoritů počíná nejlépe a všichni posměváčci z podzimu pomalu zalézají do svých děr. Brian Priske možná místy působil, že neví, jak z krize ven, praktikuje na české poměry netradiční metody, přesto začíná mít úspěch. Jeho rozestavení 3-4-3 na konci podzimu zkonsolidovalo obranu, na jaře se pak naplno probudila i ofenzivní síla. Po úvodní remíze v Olomouci totiž svěřenci dánského kouče vyhráli všech pět svých utkání a vždy vstřelili minimálně tři branky. Mladá Boleslav si z Letné odvezla čtyři kousky, stejně jako před týdnem Teplice. Zlín a Jablonec schytali po třech gólech a Bohemians dokonce tenisových šest.

Sestava letenských se zkonsolidovala, skvělé individuální výkony podává Lukáš Haraslín, vedle sebe se naučili fungovat Kuchta s Čvančarou a střílí jeden gól za druhým, vzadu drží tým jistý Sörensen, střed pole patří běhavému Sadílkovi. Díky skvělé formě je Sparta už na dostřel Plzně i Slavie, a pokud dnes na horké ostravské půdě vyhraje, půjde minimálně na tři hodiny do čela. V 18:00 se totiž pak utkají společně Slavia s Plzní, je tak jasné, že alespoň jeden z prvního dua dnes ztratí. Celou situaci okomentoval i bývalý gólman Sparty David Bičík.

Brian Priske zvolil veskrze očekávanou sestavu. Stoperskou trojici tvoří Vitík, Sörensen a vracející se kapitán Krejčí. Před nimi budou operovat ve středu Sadílek s Kairinenem, na krajích pak Zelený a Mejdr. Zařazení pravého beka Mejdra na úkor konkurenta Wiesnera je možná jediným drobným překvapením. V útoku pak nastupuje osvědčená trojce Haraslín, Kuchta a Čvančara.

V Baníku je momentálně vše špatně. Po výhře 5:0 v Teplicích to vypadalo, že se se ostravský celek dostane se vyrovnaného boje o první šestku a mohl by zaútočit i na 4. místo. Jenže po jasné výhře přišel šok. Domácí prohra s Jabloncem 1:2, stejným poměrem odjel Baník bez bodu z Brna. Naposledy doma nestačil dokonce na Hradec Králové a z Pardubic vydoloval jen bod. Kouzlo "nového koštěte", které dobře mete, je pryč. Pavel Hapal musí mít plno vrásek, protože rázem jeho hráči nefungují a spadli až na 12. místo do skupiny o udržení. Momentálně je dělí méně bodů od posledního Zlína (7) než od čtvrtého Slovácka (10). Navíc kvůli výtržnosti fanoušků bude zavřený domácí kotel. Podpora fanoušků bude potřeba, forma mluví jasně pro letenské a Baník je neporazil od dubna 2018, kdy ještě střílel rozhodující gól Milan Baroš.

Domácí Baník sestavou malinko překvapil. Kvůli absencím v obraně (Takács, Frydrych, Lischka) zůstává v základní sestavě na stoperu nový muž Eneo Bitri a na pravém beku Muhammed Sanneh. Po karetním trestu se vrací na pozici šestky Filip Kaloč, před ním budou operovat Matěj Šín a hlouběji než obvykle Jiří Klíma. Z krajů pak Plavšič s Caduem budou podporovat Ladislava Almásiho. Ten na jaře poprvé po zranění nastupuje v základní sestavě. V té tak nezbylo proti poslednímu utkání místo na Tijaniho a Miškoviče.

Oba celky už nastupují na trávník Městského stadionu v Ostravě - Vítkovicích. Hosté hrají ve svých tradičních dresech, domácí mají retro dresy bílé barvy s modré trenýrky. Utkání bude řídit Pavel Orel.

Jeden ze dvou šlágrů kol právě začal.

2

Rychlý brejk domácích vedl Kaloč, střílený centr pak málem našel Klímu, před ním ale zasáhla hostující obrana.

5

Po třech rozích Ostravy měli standardní situaci i hosté, sražený centr Kairinena ale pokryl Laštůvka.

8

Pavel Orel vytasil první žlutou kartu už v 8. minutě. Haraslín prchl Sannehovi a ten jej ostře poslal k zemi ještě před tím, než se dostal slovenský křídelník do vápna.

17

Jan Mejdr se hodně diví, rohový kop to nebude. Po souboji s Fleišmanem se totiž právě obránce Sparty jako poslední dotkl míče.

17

Sparta trestá hloupou chybu soupeře. Laštůvka mu poslal míč takzvaně do špeku, záložník Baníku pracoval s míčem pomalu a nerozvážně. Skvěle jej napadali Kuchta se Sadílkem. Záložník Sparty získal míč, počkal si na náběh svého kolegy před odkrytou bránu a naservíroval mu jasný gól. Kuchta tak potvrzuje zlepšenou jarní formu.

20

Baník předvádí katastrofální chyby a po slibném začátku "teče" 0:2. Po chybách Sanneha s Bitrim vyslal Haraslín do úniku Čvančaru. Vytáhlý útočník potvrdil formu a brankáře Laštůvka překonal pěkným dloubnutím.

23

Asi bude chvíli trvat, než se domácí oklepou ze studené sprchy, kterou na sebe pustili sami dvěma chybami během tří minut. Po solidním úvodu rázem ztrácí 0:2 a musí krotit i své emoce.

31

Kovář byl ve střehu, jenže nůžky Almásiho po centru Sanneha neměly šanci na úspěch.

33

Sanneh předvedl trestuhodné bránění, obral jej Haraslín, z úhlu ale nepropálil Laštůvku.

35

Brejk ostravských táhl Plavšič, jenže kolmice na Klímu se mu vůbec nepovedla.

38

Do vápna Sparty se dostal Matěj Šín, míč ale poslal mimo bránu.

39

Další velká ztráta Baníku. Tentokrát to po pěkné patičce Kuchty mohl zužitkovat Martin Vitík, trefil však jen nohy zkušeného gólmana Laštůvky.

40

Do zakončení se dostal znovu i Ladislav Almási. Ten si naskočil na centr Kaloče z pravé strany, Kovář ale byl ve střehu a míč vyrazil do bezpečí.

42

Žlutá karta pro Jiřího Klímu za ostrý skluz na nohy Mejdra. Stejný trest dostal i Tomáš Čvančara, který se jal oplácet.

45

Nastavují se 3 minuty.

45+3

Domácí v závěru poločasu přitlačili, jenže míč ze skvělých pozic nedostali do brány Kaloč ani Bitri, následně pálil jen do Kováře Cadu. Obrovský tlak k ničemu nevedl a Baník tak prohrává v poločase 0:2.

První půle v Ostravě slibovala zajímavou podívanou a úvodní minuty to potvrzovaly. Baník byl aktivní, jenže z rychlého úvodu nebylo nic, hra se srovnala a brzy přišly dvě minely domácích. Nejprve bohorovnost Laštůvky s Kaločem znamenala branku Jana Kuchty, o tři minuty později Haraslín vyslal do úniku Čvančaru a ten přidal druhý gól. Šance měli i Haraslín a Vitík, dobře však zasáhl Laštůvka. Domácí se probrali až v závěru, šance Almásiho, Bitriho a Kaloče však neskončily gólem.

Druhá půle právě odstartovala.

46

Hned v poločas střídal Jana Mejdra Tomáš Wiesner, šlo tedy o střídání kus za kus.

47

Po dobrém centru Plavšiče zasáhl výborně Kovář, následně ale Fleišman nezakončil. Po souboji s Almásim je navíc poraněný Martin Vitík.

49

Haraslín vybojoval další žlutou kartu, když oklamal Bitriho a ten jej skluzem poslal k zemi.

51

Sparta přidává brzy po startu druhé půle i třetí branku. Po odkopu Laštůvky vyhrál souboj Krejčí, Kairinen nakopl míč za obranu na Kuchtu, při jehož bránění hrubě zaspal Bitri. Kuchta pak nesobecky přihrál Čvančarovi do lepší pozice a ten neměl problém podruhé v utkání skórovat.

55

Sparta mohla přidat i čtvrtý gól. Tentokrát zůstal za obranou Haraslín a běžel vstříc bráně. Laštůvku sice překonal, míč ale poslal mimo bránu.

57

Jan Laštůvka se musel znovu ohánět. Po mizerném rohovém kopu unikal Haraslín, tentokrát ale zasáhl ostravský brankář. Ten poté zasáhl i proti dorážce Kuchty a udržel svůj tým ve hře.

60

Lukáš Sadílek zastavil Plavšiče a dostal žlutou kartu.

62

Baník nedostal z přímého kopu míč na bránu, hosté se navíc dostali do brejku. Čvančara běžel sám, trefil však břevno.

63

Tomáš Čvančara málem zkompletoval hattrick, v utkání už ale dohrál. Na trávníku ho střídá Martin Minčev.

65

Hromadné střídání Baníku. Šína nahradil Kuzmanovič, Almásiho Tijani, Juroška je na trávníku místo Sanneha a Boula nahradil Bitriho.

67

Po skvělé práci Plavšiče se dostal do gólové šance Klíma, jenže dobře vyběhnutého Kováře vysoký útočník neprostřelil.

70

Muhamed Tijani až příliš aktivně napadal rozehrávku Sparty a po faulu obdržel žlutou kartu.

73

Další dvě změny v kádru letenských. Dohrál i druhý ze střelců Jan Kuchta, který si připsal branku a asistenci. Místo něj naskakuje Kryštof Daněk. Odešel také Lukáš Sadílek a nahradil ho Qazim Laci.

75

Zásluhou dýmovnice z domácího sektoru je nyní hřiště zahaleno dýmem a viditelnost je mizerná.

80

Dobojováno má také Lukáš Haraslín. Místo něj si zahraje v závěru utkání Jakub Jankto.

83

Jiří Klíma přepouští své místo na hřišti Petru Jaroňovi.

90+2

V první ze 3 nastavených minut orazítkoval Laco horní tyč. Sparta ale litovat nemusí.

Je konec, Sparta vítězí v Ostravě 3:0 a minimálně na 3 hodiny se dostává do čela.

Cíl splněn, Sparta je alespoň na pár hodin v čele tabulky. V Ostravě se i přes formu Baníku čekal těžký duel, jenže domácí ukázali, proč jim to na jaře nejde. Solidní nástup nestačil, dvě hrubky během tří minut posadily Spartu na koně a bylo vymalováno. Letenští následně hrozili dále, prosadil se až po pauze podruhé Čvančara. Domácí měli své šance, jenže neproměňovali, navíc hosté trefili 2x tyč a měli několik dalších šancí. Ještě se dá říct, že prohra 0:3 je pro Hapalovu družinu milosrdná.

Za to letenský celek se šestou výhrou v řadě s 3 a více góly vyšplhal na čelo tabulky o bod před Slavii a o dva před Plzeň. Může tak čekat, jak dopadne jejich vzájemný duel od 18:00, který také budeme sledovat v online přenosu. Ode mě to je vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera, třeba právě ve společnosti našeho přenosu z utkání Slavia - Plzeň.