50. Buchta
88. Tetour (pen)
31. Pešek
71. Hancko (pen)

Hezké nedělní odpoledne, vítejte u on-line přenosu z utkání 13. kola fotbalové Fortuna:Ligy mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha. Zápas začíná v 15 hodin.

Další týden uplynul jako voda a fotbalová Fortuna:Liga dospěla už do svého 13. kola. Po středeční dohrávce, kdy Slavia zdolala Olomouc, už zbývá jen jeden odložený duel z minulého týdne. To kvůli rozšířené nákaze Covidu-19 v týmu Karviné musel být odložen její duel s Baníkem Ostrava. Slezané nehráli ani včerejší utkání s Bohemians. My se dnes zaměříme ale na jeden ze dvou šlágrů kola. Již zmíněná Ostrava se bude chtít vrátit na vítěznou vlnu proti svému největšímu rivalovi - pražské Spartě. Tradičně vyhrocený duel může posílit šance Sparty v boji o titul a zároveň oddálit Baníku možnost bojovat o první trojku. Nebo se naopak mohou Ostravané přiblížit na dostřel špičce tabulky. Svůj duel včera zvládlo Slovácko, to vyhrálo v Olomouci a s 31 body poskočilo na druhé místo.

Ostravský Baník začal sezonu skvěle. Střílel spousty branek a vyhrával venku i na domácí půdě. Před čtrnácti dny ale přišel domácí duel se Slováckem, které stejně jako ostravský tým nahánělo vedoucí trojici a mělo stejný počet bodů. Důležitý duel ale Baník nezvládl a prohrál na vlastím stadionu 1:2. Poté přišla pauza kvůli zmíněné karanténě fotbalistů Karviné. Tým koučů Smetany a Galáska sice má utkání k dobru, přeci jen se ztráta zvýšila a nálada před těžkým duelem není ideální. Nepomohlo k tomu ani šokující vypadnutí z MOL Cupu. Ve středečním osmifinále totiž Baník doma podlehl Hradci Králové 1:2 a zavřel si jednu z cest do pohárové Evropy.

Důležitou postavou nedávných duelů mezi Baníkem a Spartou byl vždy Milan Baroš. Útočník, který za sebou má skvělou klubovou i reprezentační kariéru. Dokázal se stát nejlepším střelcem Eura 2004 a o rok později s Liverpoolem vyhrál Ligu mistrů. V závěru kariéry vynikal především bojovností a proti Spartě jeho emoce vždy sílily. Před třemi dny na Den české státnosti slavil dnes už bývalý kanonýr kulaté 40. narozeniny. Podívejte se v naší grafice na kariéru rodáka z valašských Vigantic.

Takto vypadá sestava domácí Ostravy. Kvůli zranění z včerejšího tréninku chybí zkušený brankář Jan Laštůvka. Toho nahradí v bráně Viktor Budinský. Kvůli dohodě o hostování nesmí hrát také kmenový hráč Sparty David Lischka. Ve středu obrany dnes budou spolupracovat Pokorný a Svozil. Na pravém kraji obrany naskočí překvapivě Jan Juroška, což posunulo Gigliho Ndefeho o řadu výš na pravý kraj zálohy. Ten bude společně s Kuzmanovičem a Buchtou podporovat Almásiho na hrotu. Lavička Baníku pak překypuje ofenzivnímu hráči jako Azevedo, Potočný, Sor nebo Klíma.

Sparta si vede v novém ročníku výborně. Vybojovala si účast v Evropské lize, kde se prezentuje dobrými výkony i výsledky. V ligové sezoně ve dvanácti utkáních letenský celek pouze jednou prohrál v Plzni a dvakrát remizoval. Zvládl vyhrát i derby se Slavií. Poslední týden byl úspěšný, proti Mladé Boleslavi před týdnem nečekaně unikl červené kartě Bořek Dočkal, Florin Nita vychytal množství šancí, načež v nastaveném čase rozhodl Adam Hložek. Celek ztrácející čtyři body na vedoucí Plzeň v týdnu zvládl vyhrát i pohárový zápas v Teplicích. Pozměněná sestava s přehledem uspěla 2:0.

Dávid Hancko a Ianis Hagi v zápase skupiny A EL Sparta - Rangers
Dávid Hancko a Ianis Hagi v zápase skupiny A EL Sparta - Rangers | Foto: Milan Kammermayer

Pavel Vrba se ve svém rodném kraji vydá do boje s touto sestavou. Obrana se vrací ke složení, které v posledních týdnech přinášelo ovoce. V záložní řadě budou spolupracovat Sáček, Pavelka a Dočkal, Hložka na hrotu doplní z křídel již tradičně Pešek a Haraslín. Jen na lavičce dnes zůstal Martin Minčev.

Úvod utkání se možná bude muset obejít bez příznivců pražského celku. Ti se totiž zasekli po cestě z Prahy do Ostravy. Jejich vlaky nabraly zpoždění dosahující hodinu a půl až dvě hodiny. Věřme, že utkání stihnou a takto zajímavý duel bude provázet i bouřlivá atmosféra.

Oba celky jsou na trávníku, Baník bude hrát tradičně v bílomodrých dresech, Sparta klasicky v rudém. Domácí fandové začali tradičně svou hymnou "Baníčku, my jsme s tebou".

Před utkáním obdržel dárek a ovace celého stadionu dnes již zmíněný Milan Baroš. Baníkovská legenda oslavila před třemi dny kulaté 40. narozeniny.

Utkání právě začalo. Hlavním rozhodčím je Ondřej Berka.

2

Baník chtěl jít rychle dopředu, ale Almási si před Čelůstkou předkopl míč až příliš dopředu.

4

Kaločovu malou domů musel Budinský hasit na poslední chvíli, už byl totiž pod tlakem Peška.

6

Gigli Ndefe se hodně diví. Čelůstka před ním převzal míč a po pár vteřinách upadl bez zjevné příčiny. Sudí Berka odpískal faul, což se nizozemskému obránci či záložníkovi vůbec nelíbilo.

10

Filip si vzpomněl na to, jak v Karviné hrával v záloze nebo útoku a skvěle vyvezl míč. Až před vápnem byl nedovoleně poslán k zemi. Sparta tak bude rozehrávat zajímavou standardní situaci.

11

Dávid Hancko je prvním hráčem, který trefil prostor mezi třemi tyčemi. Slovenský obránce z přímého kopu nehleděl na úhel a vypálil přímo na bránu. Jeho krajan Budinský ale míč vytlačil nad břevno.

13

Sparta rozehrávala už třetí rohový kop. Dočkalův centr doletěl na hlavu Panáka. Ten však ze záklonu jen našel náruč Budinského.

13

Rychlý brejk Baníku zakončoval Buchta na zadní tyči. Bránu minul, ale i tak byl v ofsajdovém postavení.

14

Ostravští najednou dostali impuls a mají šance. Buchta místo hlavičky na bránu ještě vracel do ohně, ale Kuzmanovičovu hlavičku Nita nohou vyrazil.

17

Poslední minuty vévodí na hřišti domácí. Juroškův centr z pravé strany našel hlavu Almásiho, slovenský útočník však bránu těsně minul.

19

Ndefe se protlačil přes hostující obranu a už chtěl pelášit na bránu, na poslední chvíli jej však zakřižoval Panák a odvrátil na rohový kop.

24

Míč po standardní situaci odvrátila Sparta jen k Tetourovi, ten ale z druhé vlny branku vysoko přestřelil.

29

Baník v posledních minutách velmi dobře zahušťuje prostor a nepouští Spartu vůbec do koncovky. Zhruba patnáct minut nebyli letenští nebezpeční.

31

S nevýrazností Sparty jsme to hezky zakřikli. Hložek ve vzdušném souboji předskočil Pokorného a prodloužil jej za sebe. Tam využil slabé prostorové orientace Svozila Jakub Pešek, dostal se před něj a tváří v tvář Budinskému i přesně zakončil na zadní tyč. Šestá trefa v této sezoně pro křídelníka letenských.

35

Baník mohl zareagovat za pár minut. Jenže Buchta po dobrém průniku z hranice vápna vystřelil slabou ránu.

39

Dočkal si nerozuměl s Wiesnerem, který zabrzdil svůj náběh a dlouhý míč kapitána tak skončil v zámezí.

40

Baník po centrech znovu způsobil rozruch ve vápně Sparty, jenže zakončit pořádně nedokázal.

42

Sparta už se radovala z druhé branky, ale oslavy byly předčasné. Dočkalova standardní situace našla Hancka, který předvedl naprostou parádu. Dvěma doteky si připravil míč a ze vzduchu jej poslal pod břevno. Jenže slovenský obránce využil ofsajdového postavení.

45+1

Baník je obrovsky nebezpečný, z tlaku získal rohový kop. Ten rozehrál zajímavým signálem, po kterém z hranice vápna pálil Kuzmanovič, trefil však jen připraveného Nitu.

45+2

V závěru půle ale před dalším rohem až příliš spolu komunikovali verbálně i neverbálně Kuzmanovič s Čelůstkou a obdrželi žlutou kartu.

První půle je za námi, Sparta vede v Ostravě 1:0.

První půle v Ostravě byla rozhodně zajímavá. Domácí byli zhruba od patnácté minuty lepším týmem, jenže nedokázali náznaky svých šancí dotáhnout do konce. Špatnou finální fázi Pražané potrestali po půlhodině hry. Hložek předskočil Pokorného a Pešek využil zaváhání Svozila k úniku. Ten zakončil přesně. Poté měl šance i domácí tým, ale gól dala znovu Sparta. Naštěstí pro domácí padl z ofsajdového postavení. Do druhé půle je ale vše otevřené.

Druhá půle začíná.

46

Buchta vtrhl do vápna a po chybné komunikaci Panáka s Čelůstkou byl první u míče. Panáka křídelníka Baníku lehce postrčil, penalta se však nepískala.

50

Baník se po přestávce dočkal srovnání. Za svou aktivitu je po právu odměněn. Pavelkovu ztrátu na půli hřiště využil Kaloč, který skvěle vyvezl míč a před vápnem posunul míč doprava na Davida Buchtu. Dvaadvacetiletý křídelník se nerozpakoval a trochu překvapivě prostřelil z úhlu na zadní tyč i gólmana Nitu.

54

Bude zajímavé sledovat, jak zareaguje Sparta, která není moc v utkání a po inkasované brance je na míči spíše domácí tým.

58

Utkání teď v posledních minutách brzdí množství nepřesností na obou stranách.

59

První změnu přichystal Pavel Vrba. Značně unavený Michal Sáček přepustil své místo Ladislavu Krejčímu mladšímu. Ten se vrací po zranění a v lize bude hrát letos teprve podruhé.

60

Dávid Hancko si z velké blízkosti prohlédl žlutou kartu. Juroška na pravé straně skvěle vyvezl míč a slovenský obránce byl v souboji pozdě.

63

Zajímavý kontr ostravského týmu vedl Ndefe, jenže nizozemský rychlík zbytečně předržoval míč a nic z toho nebylo.

64

Viktor Budinský musel do akce. Po sražené střele Hložka pálil zpoza vápna kapitán Bořek Dočkal, slovenský gólman se ale vyznamenal pěkným zákrokem.

65

Sparta bude kopat penaltu. Hancko si to zamířil zleva přímo do vápna, kde po minimálním kontaktu s Juroškou upadl a sudí Berka nařídil hodně přísný pokutový kop.

66

Bořek Dočkal se ujal exekuce pokutového kopu, jenže Viktor Budinský vystihl směr a míč vyreazil.

71

Sudí Berka si dělá trošku z utkání one man show. Vrátil se se zpožděním k situaci z vápna Baníku. Video ukázalo, že Almási zahrál při bránění rukou, ale odpískání penalty je nanejvýš diskutabilní. V Ostravě se myslím teď budou dít na tribunách hodně zajímavé věci.

71

Dávid Hancko se postavil k druhé penaltě a s přehledem ji proměnil.

75

Za protesty uviděl žlutou kartu domácí Pokorný.

75

Zapomněl jsem dodat, že mezi první a druhou penaltou nahradil Minčev Haraslína. Nyní střídá Baník, Kuzmanoviče vystřídal další hrotový hráč Jiří Klíma.

77

Baník se dostal do další obrovské šance. Klíma ani Almási z malého vápna nezakončili, míč však propadl k Ndefemu. Ten ale trefil jen obránce hostí stojící na brankové čáře.

78

Dvě změny v týmu Ostravy. Sor nahrazuje na křídle Ndefeho, ve středu pole pak místo Kaloče bude hrát Lukáš Budínský.

82

Penalty se dočkal o Baník. Po propadnutí Panáka poslal do vápna střílený centr Sor, Nita při výběhu zaváhal a dobíhajícího Almásiho fauloval Dočkal.

85

Sudí Berka kontroluje videozáznam. Krejčí Almásiho totiž netrefil a v pádu Almásiho trefil Bořek Dočkal.

86

Sudí Berka penaltu potvrdil. Baník bude moct srovnat. Pokud za mlhy z dýmovnice něco hráči uvidí.

88

Daniel Tetour musel čekat zhruba 5 minut. Nejprve jestli bude penalta potvrzena, a poté se čekalo, až opadne mlha z dýmovnice. Ostravský záložník ale prokázal pevné nervy a s přehledem srovnal.

89

Matěj Pulkrab nahradil Bořka Dočkala.

90

Nastavovat se bude 7 minut. Několikrát se zkoumalo video plus bylo přerušeno kvůli mlze.

90+3

Yura Sor je v nastaveném čase až příliš důrazný. Ostře zajel do Peška a zaslouženě uviděl žlutou kartu.

90+5

Z ostrého úhlu posílal míč do malého vápna Pulkrab, Budinský ale zasáhl velmi dobře.

90+6

Střelec jednoho z gólů David Buchta přepustil své místo Romanu Potočnému.

Je konec. Divoký zápas plný emocí končí v Ostravě remízou 2:2.

Tak utkání Baník - Sparta potvrdilo, že je vždy plné emocí. Domácí byli během takřka celého utkání aktivnější, jenže v koncovce se jim nevedlo. Za to Sparta skórovala zásluhou Peška a dlouho vedla. Po pauze srovnal Buchta a ostravský celek se nadechoval k obratu. Během pěti minut však dostali Pražané možnost kopat 2 penalty. První nedal Dočkal, druhou už ale proměnil Hancko.

Ostravské publikum se hodně zlobilo, ale v závěru dostalo možnost slavit. Pokutový kop kopali i domácí a Tetour zajistil smírný výsledek 2:2. Duel se třemi penaltami jsme dlouho v lize nezažili. Baník tak zůstal pátý s 23 body, Sparta je třetí s 30 body. Ztrácí bod na Slovácko, 3 na Plzeň a před ní může jít i Slavia.

Ode mě to je z tohoto utkání vše. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek dne.