Plzeň přehrála Liberec a bodově dotáhla Slavii. Baník se tlačí do špičky

Aktualizováno 11. 12. 2021 20:03
Ostravský Baník v 18. kole Fortuna:Ligy porazil jasně domácí Pardubice. Slovácko jen remizovalo na hřišti Hradce Králové. Karviná stále čeká na první vítězství, tentokrát padla ve Zlíně. Plzeň v lize vyhrála potřetí za sebou a v neúplné tabulce bodově dotáhla vedoucí Slavii.
Nemanja Kuzmanovič slaví se spoluhráči z Baníku Ostrava.
Nemanja Kuzmanovič slaví se spoluhráči z Baníku Ostrava. | Foto: ČTK

Fotbalisté Plzně v 18. kole první ligy doma porazili Liberec 2:0 a zvítězili potřetí za sebou. Už v úvodním poločase se prosadili Radim Řezník a Jan Sýkora. Západočeši si upevnili druhé místo a bodově dotáhli vedoucí Slavii, která má k dobru nedělní zápas s Mladou Boleslaví. Slovan venku podruhé za sebou prohrál a v neúplné tabulce je osmý.

Liberečtí začali dobře, domácího favorita v úvodu k ničemu nepouštěli a lépe kombinovali. Rychlou akci na jeden dotek ale zakončil Hilál nepřesnou střelou z úhlu.

V 17. minutě Viktoria hned z první šance otevřela skóre. Kalvach nákopem za obranu vyslal Řezníka, který zblízka překonal brankáře Knoblocha. Pravý obránce zaznamenal čtvrtý ligový gól v této sezoně.

Za 10 minut Západočeši zvýšili. Čermák obral Tuptu a posunul míč na Beauguela. Nejlepší střelec soutěže v šestnáctce vybídnul volného Sýkoru, jenž přehodil Knoblocha. Reprezentační záložník si třetí branku v ligovém ročníku připsal proti bývalému týmu.

Domácí měli ve zbytku prvního poločasu hru pod kontrolou a krátce před pauzou mohli přidat třetí gól. Šulcovu hlavičku však vyrazil liberecký gólman.

Slovan do druhé půle poslal náhradníky Stocha a Fukalu, po jehož centru Hilál ve 47. minutě akrobatickým kopem přes hlavu o kousek minul. Mezi tyče se nevešla ani rána libereckého Havelky. Do první velké plzeňské možnosti po změně stran se dostal Šulc, ale Knoblochovu špatnou rozehrávku nepotrestal a míč poslal vysoko nad.

Západočeši si závěr bez větších problémů pohlídali a soupeři dovolili první střelu na branku až v 88. minutě, kdy Rabušicovu hlavičku chytil Staněk. Plzeňští doma neprohráli už 18 ligových utkání po sobě, naposledy na svém stadionu nebodovali v únoru právě proti Liberci. Viktoria v sezoně vyhrála 13 ze 14 domácích soutěžních duelů.

Baník se přiblížil čvrtému místu

Ostrava porazila v Pardubice v jejich domácím azylu v pražském Ďolíčku hladce 3:0. Baník se v tabulce na rozdíl jediného bodu přiblížil ke čtvrtému Slovácku, které na hřišti Hradce Králové remizovalo 2:2.

Za Slezany se v prvním poločase prosadili David Buchta a Nemanja Kuzmanovič, pojistku přidal po změně stran střídající Yira Collins Sor. Ostravští neprohráli sedm kol po sobě, naopak čtrnácté Pardubice v domácím azylu nezvítězily v lize posedmé za sebou.

Zlín vyhrál nad Karvinou 2:1 a v nejvyšší soutěži naplno bodoval po čtyřech zápasech. O výhře "Ševců" rozhodl dvěma brankami Tomáš Poznar na začátku obou poločasů. Za hosty srovnal ve 28. minutě na 1:1 Lukáš Bartošák, jeho spoluhráč Kristi Qose neproměnil na konci úvodního dějství pokutový kop. V závěru byl vyloučen karvinský Eduardo Santos.

Slezané v nejvyšší soutěži nevyhráli už 19 utkání po sobě a jako jediní v této ligové sezoně ještě naplno nebodovali. V tabulce jsou nadále poslední. Karvinští v lize naposledy vyhráli v předposledním kole minulého ročníku doma s Teplicemi 2:0. Zlínu patří 12. místo.

Slovácko čelilo dvěma penaltám

Slovácko remizovalo na hřišti Hradce Králové 2:2 a v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nezvítězilo. Hosty poslal do vedení v 36. minutě Václav Jurečka, po hodině hry však tým z Uherského Hradiště přišel o vyloučeného Petra Reinberka a nováček soutěže stav otočil.

Nejprve se po dorážce neproměněného pokutového kopu trefil Adam Vlkanova a v 81. minutě se prosadil z další penalty Jakub Rada. Bod Slovácku zachránil sedm minut před koncem opět Jurečka, který se s devíti brankami dotáhl k čelu tabulky ligových střelců.

Svěřencům trenéra Martina Svědíka patří v tabulce čtvrté místo, na pátou Ostravu ale mají k dobru už jen bod. Hradec Králové, který v domácím azylu v Mladé Boleslavi neprohrál ani devátý ligový zápas, je nadále šestý.

18. kolo první fotbalové ligy:

FK Pardubice - Baník Ostrava 0:3 (0:2)

Branky: 19. Buchta, 32. Kuzmanovič, 76. Sor. Rozhodčí: Berka - Caletka, Pečenka - Štěrba (video). ŽK: Kostka, Jeřábek - Lischka. Diváci: 537 (omezený počet).

Pardubice: Letáček - Kostka, Jeřábek, Toml, Čelůstka - Tischler, Čihák - Chytil (82. Červ), Šimek (26. Matějka), Cadu (59. Huf) - Černý (82. Lupač). Trenér: Novotný.

Ostrava: Budinský - Ndefe (82. Juroška), Svozil, Lischka, Fleišman - Buchta (82. Potočný), Tetour, Kaloč, Kuzmanovič (63. Almási), De Azevedo (63. Sor) - Klíma (81. Budínský). Trenér: Galásek.

FC Hradec Králové - 1. FC Slovácko 2:2 (0:1)

Branky: 63. Vlkanova, 81. Rada z pen. - 36. a 83. Jurečka. Rozhodčí: Franěk - Kubr, Pfeifer - Adámková (video). ŽK: Vašulín - Kalabiška, Svědík (trenér). ČK: 61. Reinberk (Slovácko). Diváci: omezený počet.

Hradec: Fendrich - Klíma, Král, Čech - Mejdr, Kodeš (63. Rada), Soukeník, Novotný - Prekop, Vašulín, Vlkanova. Trenér: Koubek.

Slovácko: Ngyuen - Reinberk, Hofmann, Kadlec, Kalabiška - Daníček, Havlík - Petržela (73. Cicilia), Sadílek (74. Navrátil), Holzer (66. Tomič) - Jurečka (90.+2 Kohút). Trenér: Svědík.

Fastav Zlín - MFK Karviná 2:1 (1:1)

Branky: 9. a 50. Poznar - 28. Bartošák. Rozhodčí: Machálek - Lakomý, Dresler - Ondráš (video). ŽK: Procházka, Poznar, Rakovan, Fillo - Santos, Šindelář, Túlio. ČK: 90.+3 Santos. Diváci: 512 (omezený počet).

Zlín: Rakovan - Fantiš (82. Nečas), Simerský, Vraštil, Procházka - Conde - Reiter (76. Fillo), Hrubý (20. Hlinka), Tkáč, Čanturišvili - Poznar. Trenér: Jelínek.

Karviná: Ciupa - Křapka (73. Mikuš), Santos, Šindelář, Šehič - Qose (56. Nešický), Túlio (73. Stropek) - Čmelík (46. Sinjavskij), Papadopulos, Bartošák - Svoboda (56. Durosinmi). Trenér: Páník.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 2:0 (2:0)

Branky: 17. Řezník, 27. Sýkora. Rozhodčí: Černý - Nádvorník, Podaný - Klíma (video). ŽK: Beauguel, Hejda (oba Plzeň). Diváci: 1000 (omezený počet).

Plzeň: Staněk - Řezník, Pernica, Hejda, Havel - Bucha, Kalvach - Sýkora (82. Falta), Čermák (70. Káčer), Šulc (70. Kayamba) - Beauguel. Trenér: Bílek.

Liberec: Knobloch - Gebre Selassie, Chaluš, Plechatý, Mikula - Tiéhi, Havelka (75. Rondič) - Koscelník (46. Fukala), Frýdek (66. Purzitidis), Tupta (46. Stoch) - Hilál (57. Rabušic). Trenér: Kozel.