Baník slaví vítězný návrat do nejvyšší soutěže, o třech bodech z Brna rozhodl Baroš

Milan Baroš přišel do hry jako střídající hráč během druhého poločasu.
Ostravský Baník podporovala v Brně téměř tisícovka fanoušků.
Během poločasové přestávce došlo ke střetu mezi příznivci obou klubů. Podle očitých svědků ale roztržku vyprovokovali brněnští fanoušci, kteří přiběhli k sektoru hostí.
"Zapalovaly se šály. Seděli jsme poblíž kotle Baníku a museli jsme utíkat, protože policisté naběhli mezi výtržníky a problém rychle ukončili. Konflikt ale vyprovokovali domácí," řekl reportér Aktuálně.cz, který se byl na zápas podívat během svého volna.
"Policisté ze speciální pořádkové jednotky zajistili tři lidi a situaci uklidnili," uvedla policejní mluvčí Andrea Cejnková. Jeden fanoušek Ostravy skončil na záchytce. ...
28. 7. 2017 19:54
Ligový ročník 2017/18 odstartoval duel Brna s Baníkem Ostrava. Hosté oslavili vítězstvím návrat do nejvyšší soutěže, když v Brně zvítězili 3:1. Rozhodující branku vstřelil střídající legenda Baníku Milan Baroš.

Brno - Nováček fotbalové ligy Baník Ostrava zvítězil v předehrávce úvodního kola v Brně nad domácí Zbrojovkou 3:1. K tříbodovému zisku výrazně hostům pomohl střídající Milan Baroš, který v prvním ligovém utkání po návratu z Liberce vstřelil v době převahy Brna v 73. minutě vítězný gól. Další branky Baníku dali Robert Hrubý a Bronislav Stáňa. Jediný gól Brna zaznamenal Miloš Kratochvíl.

"Cítím velké zklamání z výsledku i výkonu. Čekal jsem něco jiného. Měli jsme hodně ztrát míčů, po kterých soupeř chodil do brejků. Baník hrál jednoduše zezadu a velice dobře zvládal osobní souboje, ve kterých jsme byli pozdě. Když jsme se nadechli k vyrovnání, tak jsem čekal, že si vypracujeme více šancí. Ve druhé poločase jich bylo ale málo. Hráli jsme většinou druhé housle," posteskl si trenér Brna Svatopluk Habanec.

Přitom Brňané vstoupili do zápasu aktivněji a získali územní převahu, do šancí se ale dostával mnohem častěji Baník, který spoléhal na rychlé protiútoky. Dvakrát mohl skórovat rychlý Stáňa. V 7. minutě, kdy propadl odkop gólmana Vaška za domácí obránce, si ale neporadil s brankářem Melichárkem. O tři minuty později jeho střela těsně minula branku. Při další ostravské akci zahrál rukou v trestném území Šural, rozhodčí Proske ale situaci na pokutový kop neposoudil.

"Čekali jsme, že na nás Brňané vlétnou a budou chtít ukázat, kdo je doma. Byli jsme na to nachystaní. Naopak jsme měli šance a Brno jsme hodně trápili," uvedl po své prvoligové trenérské premiéře trenér Baníku Radim Kučera.

Brňané se dostali k první vážnější akci až ve 12. minutě, ale hlavička Koného mířila do rukou brankáře Vaška.

Iniciativněji hrající Baník také otevřel skóre zápasu. Ve 27. minutě po nákopu z poloviny hřiště Šašinka přiťukl zpět míč Hrubému a na jeho přesnou střelu k tyči Melichárek nedosáhl.

Po inkasovaném gólu na chvíli upadli domácí do útlumu. Z něj se dostali po deseti minutách, kdy po Pilíkově přihrávce našel Lutonský volného Kratochvíla, jenž střelou pod břevno vyrovnal.

Po změně stran převzala režii zápasu Zbrojovka. Z tlaku si vytvořila několik šancí, nejblíže ke skórování měl v 54. minutě Fortes, jehož střelu Vašek kryl.

"Naše hra byla strašně upracovaná. Malinko jsme se zlepšili ve druhé půli, ale vyložené šance jsme neměli, chyběla nám lehkost," řekl po své brněnské premiéře Tomáš Pilík.

Kučera poslal do hry Baroše v 58. minutě a tah se mu dokonale vydařil. Po čtvrthodině pobytu na trávníku si bývalý reprezentační kanonýr naběhl na centr Granečného a přesnou hlavičkou překonal Melichárka. "Rychle jsem rozehrál trestný kop a zaběhl si k zadní tyči. Poslal mi to přesně na hlavu. Zavřel jsem oči a padlo to tam. Gól po návratu do Baníku je pro mě nesmírně cenný," radoval se Baroš.

O dvě minuty později chytil brněnský brankář sólový útok Suse a osm minut před koncem Baroš ve vyložené šanci těsně minul branku. V závěru nervózní Brňané doplatili na další chybu v obraně, kterou potrestal Stáňa.

"Baník hrál na špici druhé ligy a dnes potvrdil, že kvalitu má. Byl nebezpečný, dal o dva góly víc a asi si zasloužil vyhrát. Bohužel jsme se nechali vytrestat brejkem, to zápas zlomilo," uvedl brněnský záložník Jan Polák.

1. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - Baník Ostrava 1:3 (1:1)

Branky: 37. Kratochvíl - 27. Hrubý, 73. Baroš, 87. Stáňa. Rozhodčí: Proske - Kotík, Arnošt. ŽK: Polák - Hlinka, De Azevedo. Diváci: 8026.

Brno: Melichárek - Šural (85. Jovanovič), Pavlík, Kijanskas, Jablonský (46. Přichystal) - Polák - Pilík (71. Škoda), Kratochvíl - Fortes, Koné, Lutonský. Trenér: Habanec.

Ostrava: Vašek - Breda, Šindelář, Pokorný, Sus - Stáňa, Hlinka, Hrubý, De Azevedo (46. Granečný) - Poznar (85. Panič), J. Šašinka (58. Baroš). Trenér: Kučera.