Baník se znovu nedočkal výhry, podlehl Boleslavi. Jihlava si vyšlápla na Liberec a už není poslední

4. 11. 2017 20:02
Ostravský Baník podlehl ve 13. kole fotbalové ligy doma 0:1 Boleslavi a na výhru čeká od prvního kola, kdy zvítězil v Brně. Naopak se dařilo Jihlavě, která si doma poradila 3:1 s Libercem a opustila poslední příčku tabulky. Karviná vedla nad Duklou už 2:0, ale Pražané v závěru skóre otočili. Teplice zdolaly doma 3:0 Slovácko. Bohemians doma remizovali 1:1 s Olomoucí, která poskočila na druhé místo. Z něho ji může sesadit Slavia, již čeká šlágr s vedoucí Plzní v neděli.
Milan Baroš v utkání s Mladou Boleslaví
Milan Baroš v utkání s Mladou Boleslaví | Foto: Dalibor Sosna

Praha - Fotbalisté Mladé Boleslavi zvítězili v utkání 13. ligového kola v Ostravě 1:0 brankou Ruslana Mingazova ze čtrnácté minuty.

Mladá Boleslav do zápasu vlétla zhurta a první čtvrthodinu měla hru zcela ve své moci. Už ve druhé minutě měli domácí pořádné štěstí, že po zásahu Mebrahtua se mával ofsajd.

Hosté pak museli přečkat po rohovém kopu a Barošově voleji ojedinělou, zato velkou šanci Baníku, a vzápětí už udeřili. Mingazov se ve 14. minutě středem hřiště propletl přes několik hráčů a se štěstím přeloboval gólmana Šustra, který se postavil mezi ostravské tyči po odchodu Vaška. "První poločas jsme byli jasně lepší a měli jsme dát více branek," tvrdil trenér hostů Dušan Uhrin mladší.

Intenzita boleslavského nástupu po brance slábla a Baník vyrovnal hru. Ale ve finální fázi ho brzdily nepřesnosti. "Věděli jsme, že tři body potřebujeme a z té povinnosti jako kdybychom prohospodařili první poločas. Byla to křeč, bojácnost, propadali jsme uprostřed hřiště," posteskl si kouč Baníku Radim Kučera.

Domácí soupeře začali mačkat až po změně stran, v 67. minutě však Baroš z nesnadné pozice přestřelil. Domácí snahu přiživil hostující brankář Agajev, který si v rozmezí tří minut nechal dát dvě hloupé žluté karty za nesportovní chování a zdržování hry. "S Agajevem to budeme řešit interně, nechal se unést diváky, ale první žlutou dostal za to, že reklamoval dvoumetrový ofsajd. Jsem na něj nazlobený, bylo to úplně zbytečné," zlobil se Uhrin.

Z pokračující územní převahy Baníku Poznar v 83. minutě nebezpečně hlavičkoval z malého vápna nad břevno a tu největší možnost v 88. minutě promarnil Baroš, který také hlavou po Pazderově centru mířil těsně vedle. "Druhý poločas se odvíjel v naší režii. Vytvořili jsme si tlak, ale neproměnili jsme šance, které jsme si vytvořili," povzdychl si Kučera. Mladá Boleslav v lize zvítězila potřetí v řadě.

Vysočinu posunul k vítězství dvěma trefami Záviška

Jihlava nečekaně porazila Liberec 3:1. Vysočina v nejvyšší soutěži zvítězila po čtyřech porážkách a odpoutala se z posledního místa tabulky.

Jihlava proti favoritovi dobře začala a rychle šla do vedení. Po rohovém kopu vrátil míč před bránu Keresteš a Krejčí ho napálil do sítě. V lize dal gól po třech letech.

Vysočina byla dál v tlaku, Popovič šel sám na branku, ale zamířil nad, proti Ikaunieksovi zakročil gólman Kolář. "Chytli jsme začátek, využili jsme rohový kop, který byl fantasticky sehraný, měli jsme tam tři dobré příležitosti," pochvaloval si vydařený úvod kouč Jihlavy Ivan Kopecký.

Liberec pak vyrovnal hru a ve 24. minutě i skóre, kdy se po standardce hlavou nemýlil na zadní tyči nepokrytý Graiciar. Potom však přišly velké chvíle pro záložníka Jihlavy Závišku, který v lize debutoval v základní sestavě. Ve 28. minutě ještě jeho hlavičku Kolář vyrazil, ale deset minut před půlí si Záviška v samostatném úniku gólmana obhodil a dočkal se první trefy v nejvyšší soutěži. Vzápětí přidal další přesnou střelou k tyči.

V 69. minutě mohl snížit Graiciar, ale jeho gól pro ofsajd neplatil. V závěru otupil tlak Liberce Potočný, jenž byl po druhé žluté vyloučen. "Musím porážku vzít na sebe, protože byť jsme nastoupili v nejsilnějším možném složení, tak na těch hráčích, kteří hráli ve středu 120 minut pohár, to bylo pohybově vidět," prohlásil  kouč Slovanu Jindřich Trpišovský. "Jihlava byla v prvních šedesáti minutách živější a nás to stálo výsledek," doplnil.

Trenér Jihlavy naopak zářil. "Hráči i ve druhé půli splnili to, co jsme si řekli. Abychom byli aktivní a nezalezli jsme. Soupeř se do nás tlačil, vznikaly tam díry na brejky a tři čtyři situace jsme mohli vyřešit gólem. Přesto jsme to dotáhli do vítězného konce," liboval si Kopecký. "Jsme všichni šťastní, že jsme utkání zvládli, věděli jsme, jaká je situace v tabulce," dodal.

Dukla předvedla drtivý závěr

Dukla doma s Karvinou dohnala dvoubrankovou ztrátu a zvítězila 3:2. Pražané ještě šest minut před koncem prohrávali, ale Jan Holenda a střídající Lukáš Holík v závěru dokonali obrat. Dukla tak udržela domácí neporazitelnost v sezoně, Slezané na premiérovou venkovní výhru v tomto ročníku dál čekají.

"Bohužel nás opakovaně sráží hrubé chyby. První gól ještě beru, ale pak ty dva v závěru? V soubojích ve vápně takhle propadnout v první lize je špatné a to nás stálo dobrý výsledek," rozčiloval se karvinský kouč Jozef Weber. "Myslím, že bodovat jsme si zasloužili, ale na to se nehraje," mávl rukou.

Teplic zdolaly Slovácko 3:0 díky dvěma brankám Davida Vaněčka a zásahu Martina Filla a udržely domácí neporazitelnost v této sezoně. Hosté naopak natáhli sérii bez vítězství v nejvyšší soutěži už na deset zápasů a od pásma sestupu je dělí jediný bod.

"Prohráli jsme, ale troufnu si i přes výsledek 0:3 tvrdit, že jsme si prohrát nezasloužili. Pro nás je to hodně krutý výsledek vzhledem k tomu, jakou hru jsme tu předvedli," smutnil kouč Slovácka Michal Kordula.

Olomouc remizovala 1:1 na hřišti Bohemians Praha 1905 a bodovala podesáté za sebou. Nováčka poslal před pauzou do vedení Jakub Plšek, domácí Jevgenij Kabajev pak v nastavení první půle nedal penaltu, ale v 68. minutě srovnal Martin Hašek mladší.

13. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 0:1 (0:1)

Branka: 14. Mingazov. Rozhodčí: Berka - Pelikán, Horák. ŽK: Sus, Hrubý - Mingazov, Takács, Agajev. ČK: 75. Agajev. Diváci: 5505.

Ostrava: Šustr - Pazdera, Pokorný, Azackij, Morgan - Šindelář (63. Mičola) - Sus (74. Poznar), Hrubý, De Azevedo, Stáňa (46. O. Šašinka) - Baroš. Trenér: Kučera.

Mladá Boleslav: Agajev - Pauschek, Chaluš, Magera, Fleišman - Takács, Rada - Přikryl (77. Vejmola), Mingazov (69. Chramosta, 90. Ljovin), Fabián - Mebrahtu. Trenér: Uhrin ml.

Vysočina Jihlava - Slovan Liberec 3:1 (3:1)

Branky: 35. a 38. Záviška, 5. Krejčí - 24. Graiciar. Rozhodčí: Marek - Pochylý, Dobrovolný. ŽK: Keresteš, Krejčí, Vaculík - Potočný. ČK: 85. Potočný. Diváci: 2063.

Jihlava: Hanuš - Nový, Tlustý, Krejčí, Keresteš - Vaculík (80. Zoubele), Záviška - Fulnek, Dvořák, Popovič (86. Daníček)- Ikaunieks (90.+2 Urblík). Trenér: Kopecký.

Liberec: Kolář - Coufal, Kúdela, Karafiát, Kerbr (84. Voltr) - Bosančič, Kulhánek, Potočný - Ševčík (72. Folprecht), Graiciar, Hybš (59. Pulkrab). Trenér: Trpišovský.

Bohemians Praha 1905 - Sigma Olomouc 1:1 (0:1)

Branky: 68. Hašek ml. - 38. Plšek. Rozhodčí: Julínek - Blažej, Hrabovský. ŽK: Šmíd (Bohemians). Diváci: 3798.

Bohemians: Fryšták - Dostál, Hůlka, Šmíd, Kocič - Jindřišek - Reiter (26. Kabajev, 83. Tetteh), Hašek ml., Mašek, Vaníček (78. Bartek) - Nečas. Trenér: Hašek st.

Olomouc: M. Buchta - Sladký, Radakovič, Jemelka, Vepřek - Zahradníček (78. Hála), Plšek, Kalvach, Houska (89. Obročník), Falta - Chorý (75. Texl). Trenér: Jílek.

FK Teplice - 1. FC Slovácko 3:0 (1:0)

Branky: 52. a 75. Vaněček, 36. Fillo. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Koval. ŽK: Hyčka - Divíšek, Navrátil, Hofmann. Diváci: 3252.

Teplice: Diviš - Vondrášek, Jeřábek, Šušnjar, Krob - Fillo (50. Hyčka), Kučera, Král, Soungole (63. Trubač), Jan Rezek (87. Šup) - Vaněček. Trenér: Šmejkal.

Slovácko: Daněk - Juroška, Hofmann, Šimko, Divíšek (63. Reinberk) - Navrátil, Šumulikoski, Machalík (84. Sadílek), Daníček (57. Jakub Rezek), Havlík - Zajíc. Trenér: Kordula.

Dukla Praha - MFK Karviná 3:2 (0:1)

Branky: 62. Preisler, 85. Holenda, 89. Holík - 38. Panák, 55. Budínský. Rozhodčí: Pechanec - Moláček, Kubr. ŽK: Djuranovič, Brandner - Šisler, Lischka, Eismann. Diváci: 1626.

Dukla: Rada - Preisler, Holek, Jiránek, Podaný - Miloševič (62. Holík), Bilovský, Tetour - Schranz (46. Djuranovič), Holenda, Koreš (77. Brandner). Trenér: Hynek.

Karviná: Berkovec - Štepanovský, Janečka, Lischka, Vondra - Budínský, Šisler - Moravec, Panák (76. Ramírez), Kalabiška (79. Eismann) - Wágner. Trenér: J. Weber.